Kruté moře

Příběh z 2. svět. války o posádce anglické válečné lodi, která doprovázela konvoje nákladních lodí přes Atlantik. Slavný válečný román o bitvě v Atlantiku, o hrdinství a odvaze obyčejných Britů, které válka vytrhla z běžného života, aby na palubě korvety doprovázející konvoje nákladních lodí zajišťujících zásobování Anglie sváděli nelítostné souboje s německými ponorkami i vzdušnými silami Luftwaffe. Kruté válečné moře je místem potápějících se lodí a umírajících námořníků, složitých lidských vztahů i přátelství. Hrdinové příběhu z nelítostného života na moři unikají na krátké okamžiky odpočinku v kruhu rodiny, aby se znovu vrátili do drsného boje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30634/big_krute-more-cns-30634.jpg 4.6112
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

The Cruel Sea, 1951

Kniha Kruté moře

zigíš

Námořní bitvy spojeneckých konvojů a neměckých vlčích smeček. A že měli ponorky hezky dlouho navrch. Napínavé, drsně a bez servítků podané. Znamenitě vybalancováno non fiction i fiction, dramata i odlehčenější pasáže. Příkladem budiž romantická linka mezi Lockhartem a Julii Hallam. Rozhodně jedna z nejlepších válečných věcí, napříč médii.

Sirkajirka

Hodně dobrá kniha. Čtivá, napínavá, drsná... Korvety, fregaty, obchodní lodě,tankery a číhající ponorky.Jedním slovem konvoje: tepna, kterou proudila životně důležitá pomoc mezi spojenci.Autor, znalec prostředí, který vychází z faktů(sám prožil celou válku na lodích),nám popisuje chod,činnost na plavidlech a skvěle líčí bojové akce.Nepředstavitelné množství potopených plavidel a zabitých námořníků... Těžko si v dnešní pohodlné, zhýčkané době představit to ohromné množství mladých lidí, kteří tehdy dobrovolně vstupovali k námořnictvu s odhodláním bránit svou vlast.

BruceDynamo

V první řadě bych chtěl řici, že jsem moc rád, že tahle kniha byla napsána a poskytla svědectví o hrůzách války, tentokrát na temném, rozbouřeném Atlantiku, jež si asi nikdo z nás nedokáže představit. Pan Monsarrat, jakožto válečný veterán opravdu, podle obsahu knihy, věděl a lodích a potažmo námořní válce skutečně hodně a tímto bych mu chtěl určitě vzdát hold a poděkovat.

Kniha je napsána, pro mě alespoň, z úhlu pohledu, o kterém jsem příliš nevěděl a v podstatě se ani nikdy nezajímal (německé ponorky byly pro mě vždy o něco tajemnější a lákavější než britská doprovodná plavidla zásobovacích konvojů) - na každý pád zajímavé! Avšak, ke vší smůle, tuto knihu můžu vždy jen poradit, nikoliv doporučit, a to z několika důvodů.

Na můj vkus byl autorův styl až příliš, řekněme, šablonovitý, faktický, popisný, pro čtenáře válečných románu i těžko stravitelný a v některých pasážích vcelku i dost nepřehledný a nudný. Za 450 stran jsem se nedokázal pořádně sžít s autorovými charaktery, ba jsem v nich, což určitě bude u někoho v rozporu s tímto názorem, nenašel žádné hlubší sympatie. Zkrátka jsem Monsarratovi nevěřil jeho, do charakterů vložené vlastnosti, emoce, osudy - v tom byl a vždycky bude největší machr E.M.Remarque. I dialogy a rozhovory hrdinů mě nějak neoslovily - navíc bych řekl, že byly napsány i dost krkolomě, nezajímavě, fádně - zkrátka uvařené z vody. U (nejenom válečného) románu je tohle pro mě vždy priorita! Člověk musí mít ten pocit a v podstatě to přání být v danou dobu, situaci, každou minutu, s nimi - v tomto případě doslova - na jedné lodi! A já bohužel nebyl. Častokrát jsem se i přemlouval, abych knihu znovu otevřel, ale vzhledem k tomu, že každá nedočtená kniha, je pro mě osobní prohra, jsem ji dočetl. Nelituji, jen jsem čekal asi (o dost!) více. Kniha avšak zůstává v mé knihovně a pro přátele je vždy k dispozici!

kalache
04.10.2020

... syrové a prosté hrdinství...

Urabu
29.08.2020

Velmi zajímavé téma, ale autorův styl se mi moc nelíbil. Jako by to psal nějaký učeň. Všichni Angličané kladní až běda, dialogy jak z učebnice společenské výchovy, dramatické situace popisovány naivně jako v nějaké červené knihovně. Jestli je tohle autorův nejlepší román tak se nedivím že se s těmi dalšími neprosadil

DeepSea21
20.05.2020

Nesmyslnost války a odvaha lidí kteří si jí prošli, přežili a přesto se snažili neztratit chuť k životu.
Moc dobře napsané.

ZuzaP
12.05.2020

Příběh Compass Rose, korvety třídy Flower a samozřejmě hlavně její posádky. Korvety třídy Flower sloužily jako doprovody válečných konvojů a jejich protiponorková ochrana, přičemž v knížce sledujeme nejen doprovázení konvojů a lov ponorek, ale i vztahy námořníků s lidmi na pevnině, jejich úzkost z kajut pod čárou ponoru, z ponorek schovaných kdesi v hlubinách atd.

Měla jsem trochu obavy z toho, že se ztratím v postavách, protože autor na začátku v rychlém sledu představí několik členů posádky. Naštěstí se ale počet postav ukázal jako přiměřený a nestalo se mi to samé jako u knihy Žraloci a malé ryby, kde jsem časem už někdy nevěděla kdo je kdo...

Každopádně to bylo skvělé a námořní boje mi pořád připadají nepředstavitelné a fascinující. A ještě si tu z toho pak půl večera googlím technické parametry korvet a informace o konvojích...

kacaabba
14.12.2019

Válečné romány nevyhledávám, tento jsem chtěl, protože je mimo jiné o moři. Nemyslím, že je autor kdoví jaký úžasný vypravěč, ale dost dobrý na to, aby napsal poutavé vyprávění z prostředí, které sám důvěrně znal. Podobně jako jiným i mně trochu scházela absence zasazení příběhu do širších souvislostí války, ale ok. V jednom případě, a kdo četl, ví kdy, jsem si řekl, že kruté není jen moře, ale i spisovatel... Logicky mne napadá přečíst si nyní knihu z pohledu německých vojáků sloužících na ponorkách... *** Nestává se mi to často, ale v této knize několikrát došlo k takovému zvláštnímu prolnutí jeho a mých pohledů, vnímání, až mne to zarazilo. Tím je pro mne kniha tedy i dosti osobnější oproti spoustě titulů, které přitom považuji za lepší.