Kruté moře

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh z 2. svět. války o posádce anglické válečné lodi, která doprovázela konvoje nákladních lodí přes Atlantik.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30634/krute-more-30634.jpg 4.686
Orig. název:

The Cruel Sea (1951)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Přidat komentář
čef
07. listopadu

Autentické zážitky Angličanů "s mořem v krvi" bojující s ponorkami o Atlantský oceán a jiná krutá moře, které lidi jako autor učinili ještě krutějšími. Pozoruhodný vývoj hrdinů od lidského pochopení přes profesionálního odcizení po naprosté rozčarování a únavu z těžko pochopitelného a nijak zvlášť radostného konce. Tragické, drsné a zároveň silné scény z každodenního zápasu o život, kde není místo pro nic jiného natož pro lásku. Nelehká, ale o to zajímavější kniha.

Strnady095
23. října

Jedna (sice válečná) lahůdka...

Zdenda20
02. října

Kniha je čtivá, ale dle mého názoru až dost drsná. Je to povzbuzující pro britské námořnictvo. Kdo má rád válečné romány, tak tohle je super.

Taťka Hraboš
27. září

Velmi čtivá kniha. Ačkoli je to v prvé řadě román válečný, žánrově patří do okruhu tzv. profesních románů. Však mi taky nejvíce připomínal knihy Arthura Haileyho - střízlivý reportážní styl, řada postav se svými životními příběhy, výborná znalost prostředí. Ale přece jen je to dílo o dost více patetické - jedním ze záměrů autora určitě bylo touto cestou vzdát hold britskému válečnému námořnictvu a lidem vůbec. Však je tu také jediná skutečně negativní postava - původní palubní důstojník Bennett, který ovšem velmi brzy opouští scénu (a ke všemu je to Australan :-)).

1amu
25. září

Nejdříve jsem viděl vynikající film a chvíli poté vyšla u nás i tato kniha. Jde o skvost v mé knihovně a ke skvostům se sběratel s potěšením vrací. A má to ještě něco. Tím myslím pohled z druhé strany, tedy té německé, viz Žraloci a malé ryby. Obojí strašně kruté , ale nádherné.

Marekh
19. srpna

Knihu jsem četl před mnoha a mnoha lety, takže si vypomůžu doslovem z knihy, který napsal Zdeněk Hron. Určitě kniha osloví čtenáře, kteří čtou rádi skutečné příběhy z 2. světové války.

Citáty z doslovu knihy:

Kruté moře získalo popularitu díky autorově čichu na problémy, díky svižnému vyprávění, bohatě kořeněnému vtipnými, i když místy trošku moralizujícími úvahami, a především díky suverénním znalostem prostředí, jeho reálií a lidských typům jaké si vytváří.

Velikou předností Monsarratovy knihy je její nepatetický tón a důraz na kolektivního ducha. Přestože autor nezakrývá některé výjimečné ani makabrózní aspekty války na moři, otázku individuálního hrdinství vůbec neklade. Kolektivním hrdinou jeho knihy jsou všichni, kteří se zúčastnili, ať padli nebo přežili, ať se vyznamenali nebo "jen" dosloužili, stejně jako jejich lodě.

rozvera
10. srpna

Kruté moře, krutá válka, kruté osudy mnoha lidí. Sugestivně s novinářskou přímostí , bez emocí a o to pravdivěji, zřejmě na základě osobních prožitků, napsané příběhy námořníků sloužících na válečných lodích v bitvě o atlantický oceán ve druhé světové válce.

PeterSmith
22.08.2017

Velmi drsná kniha z života námořníků 2. světové války. Ovšem jednu dobrou část nahradili dvě slabší.

RošťákH
22.10.2016

Vynikající román. Popisuje válku na moři takovou jaká opravdu byla. napětí honu na ponorky střídá zdánlivé období nečinnosti a nudy. Spolu s námořníky je nám tedy dopřáno jakoby zažívat i jejich pocity, které si uvědomujeme i během potopení Compass Rose. Najednou nám ty osoby se kterými jsme prožívali první část příběhu začnou chybět.

woodward
28.06.2015

Je obecně známo, že válka je zlá a také že severní Atlantik je drsný. Nicholas Monsarrat nám vypráví o pohnutých osudech mužů a žen, kteří válce čelili v severní části Atlantského oceánu. Ale jeho román ani zdaleka není jen o konvojích, ponorkách a vichřicích. Je to příběh posádky a dvou lodí zmítaných válkou a mořem. Román o povinnosti, profesionalitě a statečnosti, o hrůze a smrti. O vypočítavosti a zbabělosti. Také o rozdílnostech postojů a přístupu na straně Spojenců. Když fregata Saltash podstupuje údržbu a přezbrojení v newyorských docích, jeden z námořníků vypráví o svých zkušenostech s Američany: "Nejvíc ze všeho mě zarazil jejich povolávací systém. Tuhle byl na večírku člověk, který se naparoval, že má ženu a čtyři děti, a pro tohle mu znovu povolili odklad... Všude jinde na světě, v Rusku, v Anglii, v Německu - mít ženu a čtyři děti je důvod pro boj..."
Pokud jde o význam toho citátu, zdá se, že Amerika jako obyčejně předběhla zbytek světa. Procento Evropanů ochotných bránit svou zem prudce klesá.

Joges
14.12.2014

Monsarrat je výborný fabulátor. Z románu, který vznikl před více jak šedesáti lety, dýchá stálé napětí, autentičnost a věrohodnost. Autorův vypravěčský styl a popis událostí je natolik věrný, že si po čase připadáte jako přímý účastník veškerého dění. Kruté moře je opravdu kruté, vody Atlantiku jsou na kost ledové, naftou a mořem nasáklý oděv je skutečný, ponorky číhající pod hladinou ježí vlasy na hlavě a o věrně vykreslené hrdiny se po celou dobu právem obáváte. Těžko se pak s nimi loučíte, když dojde k nejhoršímu. Přiznávám, námořní korvetu Compass Rose, kapitána Ericsona, důstojníka Lockharta a vůbec celý příběh z období 1939 až 1945 jsem si oblíbil. Nikdy bych nečekal, že mě válečný román bude tolik bavit a napínat. Zkrátka námořní válka na vlnách Atlantiku z pera talentovaného autora v této knize rozhodně nenudí.

gossipavlina
17.11.2014

Až na pár hluchých míst se mi knížka líbila. Hlavně se mi líbily popisy postav, jejich vlastností, jejich myšlení, od začátku knihy jsem měla jasno, koho budu mít ráda a koho ne.
Autentické vyprávění, autor sám se za války účastnil těchto konvojů na válečné lodi.

Bránolog
28.03.2014

Válka na moři. Nekonečné noci v ledovém dešti, s očima upřenýma na temnou hladinu, pod níž se skrývá nepřítel. Syrové, autentické, napínavé s celou řadou neskutečně silných momentů.

grellenort
29.05.2011

Vynikající pohled na palubu i do podpalubí lodě, která se zabývá lovením německých ponorek. Rutina? Zvyk? Povinnost? Rozhodně ano, ale i vzhledem k autorovým vlastním zkušenostem, když za války sloužil u námořnictva je třeba smeknout a říci, že to má i trochu punc opravdovosti a ne snůšky keců nějakého kecálka z týlu..
Z pohledu druhé strany - paluby ponorky mohu doporučit válečný film: http://www.csfd.cz/film/7222-ponorka/