Blue Blue komentáře u knih

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Několikrát jsem zvažoval, jestli mám číst dál. Na jedné straně jsou tu opravdu pěkné pasáže, líčící sibiřskou přírodu, některé dobrodružné scény jsou rovněž velmi povedené, na druhé straně jsou tu místa vyloženě iritující, zejména odstavce takzvaně poplatné době. Kdyby byly pouze poplatné, ale ony jsou míněny vážně. Autor tu poukazuje na strašný carský režim ve chvíli, kdy někde nedaleko místa putování jeho knižních hrdinů čile prosperují gulagy zřízené vládou lidu, která konečně nenáviděný carismus vystřídala. Těžko se to čte. Takže ve výsledku je to kniha velmi rozporná a takový je i čtenářský zážitek.

02.03.2021 3 z 5

Podzim v kraji tygrů Podzim v kraji tygrů Jan Kozák

Jan Kozák má v české literatuře, zejména díky svému působení v normalizačním svazu spisovatelů, špatné jméno. To nehodlám nijak rozporovat, ale nemohu úplně souhlasit s názorem, že neuměl psát. Jeho sibiřské knihy se čtou velmi dobře. Člověk by se tam hned vypravil.

23.02.2021 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Suverénní vypravěčství. Originální styl. Dobrý příběh. Velký smysl pro humor a ironii. Ještě větší zážitek pro ty, co ve mlýně byli.

03.02.2021 5 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Nemohu napsat, že bych byl nějak nadšený, kniha mě příliš neoslovila. Byla to víceméně sbírka různých případů provázaná retrospektovní nití životních osudů hlavního hrdiny. Dobře se to četlo, ale nakonec zůstal rozpačitý pocit. 70%

03.02.2021 4 z 5

Gabriel Conroy Gabriel Conroy Francis Bret Harte

Myslím, že jsem ještě nikdy nečetl knihu, kdy bych měl při čtení pořád pocit, že mi chybí stránky, nebo snad celé kapitoly. Způsob odvyprávění byl tak zmatený, že to vypadalo skoro až jako schválnost. Ale já jsem se nedal, přečetl jsem to celé a nějaký obrázek jsem si z toho přece jen složil.

03.02.2021 3 z 5

Maratónský běžec Maratónský běžec William Goldman

Ano, čte se to dobře, ale myslím, že měl autor více než na efekty dbát na to, aby byl příběh i věrohodný. Ani v knize, ani ve filmu není nijak objasněno, kde se vzala obava ze Skyly. Proč zrovna on měl být nebezpečný? To je slabina příběhu. Je ale fakt, že nad tím každý nemusí přemýšlet a může to brát tak, jak mu to autor naservíruje.

03.02.2021 4 z 5

Lásky kdybych neměl Lásky kdybych neměl Jindřich Grubhoffer

Kniha vypadá jako naturalistická, všechny postavy jednají v souladu s tím, jak jim to bylo předurčeno jejich postavením ve společnosti, vštípeno výchovou, jsou zkrátka determinovány svou bezvýchodnou životní situací, připomínající bludný kruh, z něhož nelze vystoupit. Jedná se ale spíše o takzvané nastavené zrcadlo, pomocí kterého autor ukazuje pokřivené a špatné mezilidské vztahy. Svým hrdinům nakonec ukazuje cestu z tohoto marasmu. Dnes už zcela zapomenutá kniha může být svým pohledem do života hornické kolonie zajímavá hlavně pro obyvatele Ostravy, kde se odehrává.

11.01.2021 4 z 5

Mezihvězdní piráti Mezihvězdní piráti Marie Grubhoferová

Příběh je spíše rychlokvaška, narychlo spíchnutá historie o vynálezu elixíru života a o tom, co se pak seběhlo okolo, a stejně tak rychle i odvyprávěná. Prázdniny ve hvězdách si zasloužily lepší pokračování.

07.01.2021 2 z 5

Hvězda rodiny Hvězda rodiny Marie Grubhoferová

Příjemné oddechové čtení, ideální například na léto k vodě. Doporučuje se zejména milovníkům pamětnických filmů, kterým příběh této knihy a jeho atmosféra jako by z oka vypadla.

03.01.2021 4 z 5

Bingo Bingo Marie Grubhoferová

Příjemná knížka o příhodách jednoho nezbedného psa, toho času návštěvou v myslivně. Knížka, která kupodivu ani příliš nezestárla.

28.12.2020 4 z 5

Kvikova rodina Kvikova rodina Marie Grubhoferová

Opravdu povedená knížka o přírodě určená dětem. Je lepší než první díl a myslím, že se dá číst i dnes, pokud jsou děti ochotny přijmout trochu archaičtější jazyk.

21.12.2020 4 z 5

Slasti a strasti letních bytů Slasti a strasti letních bytů Jiří Šoukal

Příjemné počtení, vhodné třeba pro nedělní odpoledne na letním bytě. Jinak ovšem spíše shrnutí toho, co čtenář víceméně zná nebo tuší právě z literatury, nebo prvorepublikových filmů, které jsou tu ostatně připomínány. Takže nic vyloženě objevného se tu nedovíme. I tak je to ale zajímavé a osvěžující téma, navíc opravdu sympaticky podané.

18.12.2020 4 z 5

Město malomocného krále Město malomocného krále Emilio Salgari

Musím bohužel přiznat, že jsem trochu zíval. Po celkem zajímavém začátku je příběh poměrně pomalý a naivní. Což o to, naivnější tyto knihy bývají, ale když už je to i tak nějak bez chuti a zápachu, když to nemá potřebnou jiskru, nedá se tomu zatleskat.

16.12.2020 3 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Advent je kniha velice krutá a velice silná. A výborná. Navíc se odehrává u nás v Beskydech, takže to můj čtenářský dojem ještě umocňuje.

13.12.2020 5 z 5

Jan Maria Plojhar Jan Maria Plojhar Julius Zeyer

Zeyera známe z učebnic jako autora výlučného, ale to neznamená, že bychom se ho museli obávat. Jeho knihy jsou málo vydávané a tím také málo dostupné. Ale pokud na ně narazíte, nebojte se začíst, budete odměněni. Plojhar je ideální pro ty, co mají rádi romantickou literaturu a marně hledají, co ještě nečetli. A také pro ty, co rádi čtou knihy psané krásnou starou češtinou.

18.11.2020 5 z 5

Nad Tichým oceánem Nad Tichým oceánem František Flos

Určitě dobře míněný úmysl, dokonce chvályhodný, napsat českou obdobu verneovek. Ale už ve své době to byla možná trochu školometská kniha, což podtrhuje i slabší příběh, a dnes je pro svou cílovou skupinu už dokonale mrtvá. Stále ale určitě jsou nadšenci, kteří ji dokážou shovívavě ocenit.

18.11.2020 3 z 5

Interhelpo Interhelpo Jaromír Marek

Pečlivě, čtivě a nestranně zpracovaná mimořádně zajímavá a málo známá epizoda z dob nadšeného budování socialismu v SSSR. Naivita, víra těch lidí a neotřesitelnost této víry i po srážce s realitou je zarážející a nutí čtenáře o této době a lidech, kteří ji tvořili a zároveň jí byli ničeni, více přemýšlet. Osobně bych dal přednost odborné historické monografii, ale možná, že autorův publicistický přístup má větší schopnost přitáhnout čtenáře k až osobní účasti na osudech těch nešťastných lidí.

17.11.2020 5 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Svižná přímočará mayovka, dokonce i s prvkem tajemna. Celkově je to dobře namíchané, Old Shatterhand tu neexhibuje tolik jako v jiných příbězích, má tu méně prostoru než obvykle, Vinnetou přijíždí až na konec jako třešnička na dortu. Rád jsem si to po letech opět připomenul.

23.10.2020 5 z 5

Old Surehand II. Old Surehand II. Karel May

Uff! Mayovky se vzpírají serioznímu objektivnímu komentáři. Ten, kdo se do Mayových knih začetl v tom správném věku, tedy řekněme okolo 12 let, ten jim zpravidla propadl, dodnes na ně rád vzpomíná a někteří se k této četbě aktivně vracejí i v dospělém věku. Ovšem ten, koho mayovky v dětství minuly, a vezme je do ruky později, může Mayovy obdivovatele klidně považovat za masochisty. Když jsem dnes po více než třech desítkách let vzal do ruky opět Old Surehanda, kroutil jsem u toho hlavou, koulel očima, zdvihal obočí... ale přesto jsem si nemohl pomoci - četl jsem dál. Patřím k té první skupině.

19.10.2020 4 z 5

Severino z ostrovů Severino z ostrovů Eduard Klein

Velmi dobře, a teď myslím i literárně na úrovni, napsaný příběh, pouze jsem měl s přibývajícími stránkami dojem, jisté mnohomluvnosti. Toho vysvětlování, co se honí hlavou hlavnímu hrdinovi, se mi přece jen zdálo být moc. Ale vezmeme-li v úvahu, že to je kniha určená mládeži, jistá polopatičnost se dá pochopit. Kdo by to byl do soudruha z NDR řekl? 90%

07.10.2020 4 z 5