Beebee Beebee komentáře u knih

Meditace bez úsilí Meditace bez úsilí Madhurananda

Autor píše o detailech a úskalích meditace bez úsilí. Poprvé vůbec jsem se setkala s detailním vysvětlením myšlení spontánního a reaktivního. Do hloubky ujasňuje, jak prakticky uchopit učení Mahárišiho, a nabízí krok po kroku, jak meditovat aniž by sme se do toho nutili. První kniha, která mi ujasnila ten rozdíl, ač v mnoha (třeba v Tomášovi) je o tom dost podrobně psáno. Autor je intelektuál a uchopuje analytickou myslí praxi, aby jí explicitně vyjasnil hledajícímu. Vysloveně mi sedl. (Takový zen oproti tomuto je pro mně málo konkrétní, jen naznačuje.) Jediné, co mi na knize vadí jsou chyby ve slovech, větách, překladu.

13.09.2020 5 z 5

Nejstarší Američané Nejstarší Američané Václav Šolc

Kniha mého dětství, na tu dobu krásná publikace, názorná a s množstvím obrázků, hodně faktů, poučná.

06.02.2020 5 z 5

Peklo v duši - Deprese a mánie Peklo v duši - Deprese a mánie Tomáš Novák

Príma útlá knížka, nikoliv, jak by se mohlo zdát z nazvu, pouze o depresi a mánii, ale také o mnoha jiných duševních nemocech. Pro specialistu k pobavení na jeden večer, pro laika k poučení i pobavení na večery čtyři. Jen, mám pocit, kdybych byla pacientem nosícím některou popisovanou nemoc, odlehčený styl psaní o ní by mně asi trochu jitřil. Místy je myšlení autorů natolik adéháďácké, že sledovat jejich linii a vystopovat pointu není úplně samozřejmé. Skáčou z vtipu a bonmotu na jiný vtip a bonmot a čtenář to sleduje, jako pasažér krajinu při cestě pendolinem. Nepářou se s vyjádřením svých jasných názorů a to je odvaha. Tisiceré diky za edukaci o škodlivosti samoléčby benzodiazepíny z kabelek kamarádek, a vysvětlení nutnosti vyměnit je za antidepresiva a proč je to nutné. A to napsal psycholog, osvícený a vědomý si faktu, že někdy bez antidepresiv není ani možné s pacientem pracovat v psychoterapii, protože je tak zavalen neregulovanými emocemi, že terapie uvízne. Málokdo ví, že benzodiazepiny ničí intelekt a vůli. Osobně je považuji za léky které NELÉČÍ, POUZE MASKUJÍ PŘÍZNAKY. A přitom jsou tolik užívané nevědomými lidmi, kteří si jimi dlouhodobě škodí aniž jim to dojde. Kniha je trefná pro celkový přehled.

02.12.2019 3 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

V knize jsou nevšední postavy - hlavní hrdinové jsou totiž senioři a svět je viděn z jejich perspektivy, což je nové a neotřelé. Téma třech sudiček (Klotho, Lachesis, Atropos) není v románech neobvyklé, ale zde je (jako ostatně ve většině knih od Kinga) postaven děj na rozdělení sudiček na dobré a zlou a napětí mezi nimi. Nicméně jimi nekončí hierachie moci nad světem a lidmi, sudičky jsou krapet omezené a místy připomínají rozpačité či drzé děti prvního stupně ZŠ. Nad nimi jsou další patra mystérií, bytostí a rozehraných válek o moc. Představa, že chodíme po světě a nikým neviděný Atropos nám krade věci a pak nám z ničeho nic šmikne rezavým skalpelem nit života s vulgární nadávkou arogantního dítěte, kdykoliv si Náhoda zapřeje další oběť a že to je navíc v pořádku v rámci vyššího smyslu, je děsivá. Kniha je sice vleklá a dlouhá (perfektní na usnutí, pokud trpíte nespavostí), ale na konci mi bylo líto, že vše končí. Je v ní obsažena naděje, jako v mnoha kingovkách a smíření, což pomáhá přijmout, že děj končí.

13.11.2019

Absolventi naostro: 30 (ne) obyčejných příběhů Absolventi naostro: 30 (ne) obyčejných příběhů Jan Vašek

Představte si, že jste čerstvý absolvent vysoké školy, třeba ekonomického směru. Říkali vám, že pokud chcete, můžete být ředitelem zeměkoule. Vrháte se do dospělého života (s nadšením, či s obavami). Máte představy o tom, co bude dál. Nebo je nemáte, ale věříte, že se dobře uchytíte. A najednou to nejde, jak jste očekávali. Vše drhne, uvnitř vás to drhne, v hledání práce i v usazení na správném místě, kde by jste mohli být spokojení, to drhne. Není, kdo by vám řekl, co se děje a co děláte špatně, kdo by vás povzbudil a "na míru vaší osobnosti" ušil další scénář, co dělat. Tak pro vás je tato kniha. Přímo a docela upřímně zde popisuje 30 absolventů svoji trnitou cestu za seberealizací. Na počátku každého příběhu a na konci jsou krátké komentáře k osobnosti zpovídaného absolventa a doporučení, co udělat třeba jinak, ponor do podstaty potíží, povzbuzení. Pokud chcete nakopnout, dostat podněty k zamyšlení, co se sebou a jak to kouleli jiní před vámi, tuhle knihu přečtěte. Je to ojedinělý počin na knižním trhu Čech. A právě proto, že rozhovory byly vedeny s českými absolventy, je to o nás, o naší zemi a možnostech přímo v ní. Ne v nějaké vyfantazírované ZEMI NEKONEČNÝCH MOŽNOSTÍ.
P.S.: Víte, pro jsou kanály kulaté? No přeci, aby to lépe teklo a nikde nedrhlo, ne? :-)

06.11.2019 5 z 5

Moudrost cítění Moudrost cítění Rob Preece

Naprostá jednička - tento chlap ztělesňuje propojení budhistických přístupů a psychoterapie, což je jako když se jistíte dvěmi lany nad propastí zároveň. Pro osobní růst i jako příručka bdělého a široce rozhleděného terapeuta je tato kniha jedinečná. Bod po bodu zcela prakticky popisuje co s emocí udělat a jak se k ní postavit. Je dobré si to pro sebe zestručnit a vypíchnout pár podstatných bodů: například - neutíkat před emocemi, zkusit je ustát, nesnažit se je umlčet, ignorovat je, nebo v jejich proudu tonout, ale vnést do vědomí... a desítky podobných (C.G.Jung řekl, že negativní emoce se nedají přebít pozitivními emocemi, jak to dělají pseudoléčitelé typu "sluníčkářů", jedině se dají vynést na světlo, zvědomit je a pak přestanou škodit). Udělejte si na knihu názor sami. Za mně - doporučuji! Odkazuje na Epsteina což je taky budhista a terapeut a taky knihu Pečuj o své démony.

14.08.2019 5 z 5

Zářivá prázdnota - Průvodce Tibetskou knihu mrtvých Zářivá prázdnota - Průvodce Tibetskou knihu mrtvých Francesca Fremantle

Tato kniha je napsaná velice pečlivě, překlad z tibetštiny je velmi přiléhavý a dobře promyšlený, kniha se čte sama. Není to jen doprovod k vysvětlení Tibetské knihy mrtvých, ale také tresť budhistického učení. Velmi hutné informace.

10.07.2019 5 z 5

Já jsem OK, ty jsi OK Já jsem OK, ty jsi OK Thomas Anthony Harris

Důležité a poměrně jednoduché k pochopení, jak fungujeme ve vztazích (nebo spíše nefungujeme), transakční analýza pojmenovává i tři mody vztahování se ke druhým: můžeme vystupovat v roli dítěte, rodiče, nebo dospělého a on má také tyto tři možnosti. Zdá se, že nejvíce smysluplná kombinace je dospělý-dospělý, tito dva se zrale domluví, aniž by přebírali vládu nad druhým nebo před druhým všemožně ustupovali. Neboli poučení o tom, jak uznat sebe jako svéprávné bytosti a druhé také.

12.04.2019 5 z 5

Jóga velkého symbolu Jóga velkého symbolu Eduard Tomáš

Hledači, neopomeňte jí přečíst. Hutné, silné, je dobré mít před čtením nějaké základní znalosti budhismu, ale princip je pochopitelný i bez toho. Některé může mást nebo iritovat na určitých místech tibetské: Kéž jsou všechny bytosti šťastny a podobně, ale berte, co je důležité pro vás a ostatní nechte stranou. Zkoušejte si postoje a meditativní postupy, ať víte, jestli to funguje, nebo jsou to bláboly.
Kéž jste šťastni. Kéž jste svobodni.

08.02.2019 5 z 5

Věčný Thomas Věčný Thomas Dean Koontz

Thomasové stojí všichni za přečtení.

15.03.2018 5 z 5

Podivný Thomas Podivný Thomas Dean Koontz

Tahle série Thomasů je super, příběh mne vzal za srdce (a to mám přečtených stovky hororů a thrillerů, o kterých nemám co napsat do komentářů...)

15.03.2018 5 z 5

Láska je kytarové sólo Láska je kytarové sólo Jaromír Pelc

Čím to je, že tihle textaři dokážou tak tnout do živého? Úžasná sbírka textů beatnických a rockových songů.

14.03.2018 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Moc zajímavý příběh, mrazí z něj, deformovaná láska, deformované sebepojetí, boj soucitu s mocí a egoismem, jehož následkem je tragédie pro všechny. Dokonce i pro hlavního hrdinu, jelikož se tím, co prožívá nemění k lepšímu, jenom propracovává do hloubi svoji patologii. Hezký vnor do vývoje struktury budoucího hromadného vraha. Sleduje vývoj od relativně neškodné myšlenky vlastnit k pocitu, že zabít je také zcela v pořádku.

28.12.2017

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Doporučuji. Stojí za přečtení.

25.11.2017

Sedíš ve správném vlaku Sedíš ve správném vlaku Karel Spilko

Hutné shrnutí základních a zásadních myšlenek, které, pokud jim porozumíme a akceptujeme je, jsou schopny pozměnit pohled na sebe a svět, postoje a taky praktické žití.

01.09.2017 5 z 5

Buddhovy pohádky na dobrou noc Buddhovy pohádky na dobrou noc Nagaraja Dharmachari

Moc hezky se čtou před spaním, poučení je hluboké a imprinting do dětských myslí jednoznačný. Navíc mé děti samy od sebe používají meditace z knížky jako záchranné aktivity, když se něčeho bojí, na zmírnění úzkosti. Ještě máme doma jeden díl...Pohádky pro malé Buddhy. O něm platí to samé.

13.08.2017 5 z 5

Ilustrovaná encyklopedie starého Egypta Ilustrovaná encyklopedie starého Egypta Břetislav Vachala

Jedinečná, velmi dobrá, rozsáhlá kniha našich egyptologů, slova řazené dle abecedy, předchází popis historie. Pěkné fotografie.

06.08.2017

Gurbum aneb Sto tisíc písní jógina Milaräpy Gurbum aneb Sto tisíc písní jógina Milaräpy Josef Kolmaš

S přihlédnutím k tomu, že tibetská literatura má svá pravidla, dikci, tón, můžeme se v ní cítit drobet cize, některé věci se opakují a zdají se být navíc, nebo bez smyslu, je to navzdory všemu velmi inspirativní kniha a stačí cítit ducha Milarepy, vcítit se do jeho nauky, jeho postojů, aby bylo člověku s touto knihou blaze. Není nutno trvat na tom, aby vše bylo přesné, pravdivé a nevyvratitelné. Číst podstatu a mezi řádky, nikoliv jen slova a fakta. O to jde v této obsáhlé knize především. Je krásné a díky za to, že zde byl člověk, který si dal tu práci, aby Sto tisíc písní přeložil do češtiny k našemu užitku a spáse. Stotisíckrát díky.

26.07.2017 5 z 5

Krvavá grófka: Alžbeta Bátoryová, fakty a výmysly Krvavá grófka: Alžbeta Bátoryová, fakty a výmysly Pavel Dvořák

Perfektní ponor do dějin, citace historických zápisů svědků, umožní čtenáři udělat si vlastní úsudek. Jediná kniha o Báthoryčce, kterou má smysl číst. A - navzdory romantickému filmu Jura Jakubiska - Erzébeth zřejmě opravdu nebyla nevinná oběť okolností...

23.07.2017 5 z 5

Strážci z hlubin času Strážci z hlubin času Howard Phillips Lovecraft

Naprosto skvělé, akorát jsem si musela zvyknout na stejná jména měst a krajů a někdy i hrdinů. Lovecraftovský styl je síla...

19.07.2017 5 z 5