Beebee Beebee komentáře u knih

Zářivá prázdnota - Průvodce Tibetskou knihu mrtvých Zářivá prázdnota - Průvodce Tibetskou knihu mrtvých Francesca Fremantle

Tato kniha je napsaná velice pečlivě, překlad z tibetštiny je velmi přiléhavý a dobře promyšlený, kniha se čte sama. Není to jen doprovod k vysvětlení Tibetské knihy mrtvých, ale také tresť budhistického učení. Velmi hutné informace.

10.07.2019 5 z 5

Něco překrásného se končí: Kolapsy v přírodě a společnosti Něco překrásného se končí: Kolapsy v přírodě a společnosti Miroslav Bárta

Velmi dobře napsaná kniha, která však dle mého názoru vyžaduje solidní základy biologie a chemie, pokud chcete nepřeskakovat kapitoly (Kapitola Život naruby), filozofie (Myšlení archaického Řecka mezi kolapsy), ale hlavně otevřenou mysl. Věděli jste, že u fazole byl nalezen gen, který svědčí o "křížení" genetické informace mezi živočichem a rostlinou v dávných dobách? Víte, že alkohol a družnost s ním spojená je zemědělský vynález a "drogy" proti alkoholu přinášejí spíše míjení a jeví se jako předneolitický rys? Že člověk je dlouhodobě schopen vykonávat fyzicky práci pouze 1/5 koňské síly, což je jedna silnější žárovka? Že současné státy jsou neobvyklou anomálií, protože většina pro většinu lidí je přirozenější žít v rámci malých, spíše rovnostářských skupin do 200 lidí? Že bez lokálních kolapsů /požáry částí lesů/ se systém může zhroutit, protože se stane příliš homogenním a tím zranitelným? Že po hodně masivním kolapsu se někdy vytrácí "paměť zděděného" a nové bytosti musí hledat od nuly jak se chránit před riziky, aniž by měly zkušenosti svých předchůdců? (Představte si, že je blackout na rok či déle a málokdo z nás si umí dopěstovat obilí, vyrobit elektriku, ulovit zajíce, nebo konzervovat jídlo bez moderních prostředků, protože se tyto vědomosti vytratily a net, kde se to dá najít - PROSTĚ NENÍ! )
"Vždy, když se historie opakuje, tak to stojí víc..."
"Zrno nevydá plodu, nezemře-li..."
Nenechte si jí ujít, i kdyby jste cosi opravdu přeskočili. To své si tam většina z nás zřejmě najde.

14.04.2019 5 z 5

Já jsem OK, ty jsi OK Já jsem OK, ty jsi OK Thomas Anthony Harris

Důležité a poměrně jednoduché k pochopení, jak fungujeme ve vztazích (nebo spíše nefungujeme), transakční analýza pojmenovává i tři mody vztahování se ke druhým: můžeme vystupovat v roli dítěte, rodiče, nebo dospělého a on má také tyto tři možnosti. Zdá se, že nejvíce smysluplná kombinace je dospělý-dospělý, tito dva se zrale domluví, aniž by přebírali vládu nad druhým nebo před druhým všemožně ustupovali. Neboli poučení o tom, jak uznat sebe jako svéprávné bytosti a druhé také.

12.04.2019 5 z 5

Odkaz indického mudrce - Korunní klenot rozlišování Odkaz indického mudrce - Korunní klenot rozlišování Šrí Šankara

Souhlasím - slušný nářez. Krátká cesta. Maháriši to potvrdí. Ještě cosi? Ano: Aštavakragíta a Drgdršjavivéka.

10.03.2019 5 z 5

Jóga pozornosti Jóga pozornosti Eduard Tomáš

Útlá a přesná kniha, návod ke krátké stezce. Doporučuji všem s racionální myslí a vhledem do psyché a fungování ega. Myslím, že posoudit její kvalitu lze až poté, co člověk opravdu cvičí, co v ní nalezne a vidí výsledek. Pak to teprve dá smysl.

08.02.2019 5 z 5

Jóga velkého symbolu Jóga velkého symbolu Eduard Tomáš

Hledači, neopomeňte jí přečíst. Hutné, silné, je dobré mít před čtením nějaké základní znalosti budhismu, ale princip je pochopitelný i bez toho. Některé může mást nebo iritovat na určitých místech tibetské: Kéž jsou všechny bytosti šťastny a podobně, ale berte, co je důležité pro vás a ostatní nechte stranou. Zkoušejte si postoje a meditativní postupy, ať víte, jestli to funguje, nebo jsou to bláboly.
Kéž jste šťastni. Kéž jste svobodni.

08.02.2019 5 z 5

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Není moc knih, které se dají číst znova a znova, tahle taková je. Duch povídek, větná skladba a výběr slov, pointy Bradburyho opusů, to vše má takovou kouzelnou sílu, že z času na čas je potřeba je znovu číst. Je to cosi jako kaviár, tatarák nebo kousek ferrero. Prostě jednou za čas se přihlásí z nitra touha a zasytí jí jen Bradbury. Záležitost na celý život.

19.01.2019 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Povinná literatura pro všechny, kteří chtějí vědět cosi o svém těle a propojit si to do souvislostí. Mnohé bude nepochybně nové i pro lékaře.
Věděli jste, že vyhřezlá ploténka se mnohdy dá vstřebat změnou jídelníčku? Že bolesti zad někdy souvisí s nepoznanou dnou? Že pokud si necháte opravit zubařem nesprávný skus, můžou zmizet chronické bolesti kolena? Toto a množství dalších věcí vyčtete z rozhovoru s králem české fyzioterapie a zajímavým člověkem (mimochodem - také bojujícím s Bechtěrevovou nemocí). Milé mi přišlo, že se svěřil například s tím, že ač lékaři na bechtěreva doporučují pohyb, on dává přednost relaxačním cvičením nebo jak se rozhodl nechat posoudit zdravotní stav své staričké babičky od předního geriatra, zda-li je účelné jí ještě léčit. Rozhovor s ním je vlídně upřímný, ale ne sentimentální. Pan profesor stojí nohama na zemi a má ohromnou zásobu znalostí pro ostatní.

06.01.2019 5 z 5

Nejúžasnější den Nejúžasnější den Kaira Rouda

Pozor, komentář obsahuje spoiler:

Vynikající thriller o tom, jak přežít manželství s těžkým narcistním psychopatem a nepoložit se z toho.

04.01.2019 5 z 5

Lékař a právo Lékař a právo Jan Mach

Dobře napsáno, doporučuji.

21.09.2018 5 z 5

Zdravotníci, právo a praxe Zdravotníci, právo a praxe Jan Mach

Koupeno včera, přečteno za necelé dva dny, jedním dechem. Rozhodně patří do knihovny zdravotníka, jasně, stručné, výstižně, s láskou k lidem i právu. Klobouk dolů, pane doktore! (I za vaše ostatní knížky.)

21.09.2018 5 z 5

Remedia compendium Remedia compendium Josef Suchopár

Kniha už není up-to- date. Jen něco lze použít. čekám trpělivě další vydání. Farmakologie se pohnula už dál...

21.09.2018 3 z 5

Nové pohádky pro unavené rodiče Nové pohádky pro unavené rodiče Michal Viewegh

Takovou otřesnou knihu jsem ještě nikdy svým dětem nečetla a to jsme jich přečetly spíše stovky než desítky. Tuhle jsem po straně 27 vrátila do knihovny. Opravdu pro silný žaludek. I žaludek dospěláka. Takto špatnou recenzi jsem nikdy na žádnou knihu nenapsala, ale tato kniha mně tak negativně dostala, že radši přidám svůj názor.

21.09.2018 odpad!

Vyhořelá společnost Vyhořelá společnost Byung-Chul Han

Ano, těžce se čte. Ne, není zcela nesrozumitelná. Koneckonců, dnes si každé cizí slovo můžeme vygooglit. Pokud vám připadá, že četba neteče a porozumění je pomalé, jste u ní netrpěliví, tak fajn. O této netrpělivosti totiž právě kniha pojednává. Věty jsou hutné, ač místy se fakta opakují. Konečně kniha, která mi po dlouhé době čekání dává smysluplnou odpověď na otázku, proč je v populaci teď víc depresí, ADHD, syndromů vyhoření a hraničních poruch. Dává obrovský smysl. Místy autor ujede do těžce pochopitelných konstruktů a teorií, ale jako celek dává kniha smysl nad jiné. Díky bohu a autorovi za tento zajímavý pohled na současný svět posledních let. Silné poselství. Nenechte si ho ujít. Navíc nemám pocit, že to je kniha pesimistická, spíše je zde velká naděje, pokud pochopíme poselství.
Citace: "Funkci "přátel" v sociálních sítích je v první řadě stupňovat narcistní prožívání sebe sama, a to tak, že podobně jako konzumenti věnují pozornost našemu egu vystavenému jako nějaké zboží."
"Společnost orientovaná na výkon je společností sebevykořisťování."
"Propast mezi reálným já a ideálním já vede k rozvoji autoagresivity."
"Subjekt výkonnosti totiž konkuruje sám sobě a dostává se pod destruktivní tlak, jenž jej nutí, aby neustále překonával sám sebe, aby doháněl svůj vlastní stín. Toto násilí praktikované na sobě samém, jež se manifestuje jako "svoboda", má smrtelné následky."

05.07.2018 5 z 5

Koniec chleba, začiatok vody Koniec chleba, začiatok vody Ladislav Milan

Velmi zajímavá kniha. Pokud vás zajímá do detailů nelehký život lidí v horské vesničce, jak se žilo, jak se snažili ustát svízele odlehlého života, začtěte se. Poučné i humorné.

06.06.2018 5 z 5

Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč Michel Odoul

Naprostá jednička svého druhu na trhu psychosomatických knih u nás. Doporučuji všem, kdo často stůňou, překvapivě stůňou nebo chtějí porozumět tomu, co se jim na fyzické úrovni děje. Podobenství o koních, kočáře, vozkovi a pánu uvnitř vozu je perfektně sedící. 5 hvězd. Kdyby bylo šest, tak i ta šestá...

07.05.2018 5 z 5

Příslib úsvitu Příslib úsvitu Roman Kacew

Úžasná autobiografická sonda do nitra Kacewa, který měl velmi těžké dětství s bezmezně milující a psychicky nestabilní matkou, které "láska" (neboli neuvěřitelné psychické zneužití dítěte) znemožnila Romanovi vytvořit si zdravou sebelásku, sebehodnotu, schopnost autenticity a znemožnila mu tím dokonale prožitek plnosti svého života a zdravou seberealizaci. Nikdy nemohl být pak již dost dobrým, dost plným, dost "milovaným". Byl díky této obětavé matce do konce svého života velmi osamělý (doporučuji k tomuto tématu jeho knihu Život s krajtou). Dojímavé a silné. Kacew trpěl depresí a v r. 1980 si vzal život. Úžasné na něm je, že jeho knihy jsou depresivní a humorné zároveň. Humor se snaží odlehčit setrvalou linii těžkých chmur v pozadí. A je to paráda.

02.04.2018 5 z 5

Ulehni v temnotách Ulehni v temnotách William Styron

Jeden z nejsilnějších románů popisujících vnitřní světy lidí s poruchu osobnosti a duševní nemocí a popis toho, co tyhle potíže udělají se vztahy a s rodinou. Povinná literatura pro lidi zajímající se o hraniční poruchu osobnosti, závislou poruchu osobnosti, bipolární poruchu, úzkostně-depresivní poruchu, histriónskou poruchu osobnosti. Nejdůležitější momenty jsou, když poznáte, co to dělá ve vztazích k sobě (nositeli nemoci) a k druhým (třeba těm zdravým). Doporučuji všem nečíst ve fázi sestupu do deprese a v rozjeté depresivní fázi... Styron sám duševní nemocí trpěl a uměl jí popsat velmi přiléhavě, a to různé typy těchto nemocí a chování z nich plynoucího. Co vnímám já, jako nejsilnější poselství knihy je, že je zde (ač mitigovaná a latentní) naděje. Kdyby Loftisovi mohli mít odstup a neříkali si všichni do jednoho: "Já jsem v pořádku, to ty si letadlo", ale uznali by svoje omezení a snažili se ho pochopit a restaurovat do plnějšího a svobodnějšího žití (třeba tím, že si řeknou o pomoc), nebyli by možná dopadli jak dopadli.

27.03.2018 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Povinná (a velmi těžká) literatura, obzvláště pro lidi zajímající se o psychické nemoci. Jedinečný popis člověka s bipolární afektivní poruchou, který je věrohodný tak, až si nejsme jisti, kdy mluví pravdu a kdy je to vše jen dým ve větru a závislé poruchy osobnosti, které prodělala zásadní psychické trauma. Vypravěč je jedna ze zdravějších postav. A proč je ta kniha tak vynikající? Protože W. Styron měl zážitek těžké, opakující se duševní nemoci z první ruky. Doporučuji ještě Ulehni v temnotách (tam není v pořádku snad nikdo, fantastická kniha, ale jen pro otrlé povahy, které jsou schopni ustát toto čtení bez rozvoje vlastní deprese... Psychopatická matka, slabý otec, hraniční a pak možná i bipolární dcera, druhá dcera těžce mentálně retardovaná, kaleidoskop vnitřních světů těchto lidí a co jejich porucha dělá s jejich vztahy a jejich okolím...).

27.03.2018 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Díky této knize jsem v 17 letech objevila výraz "astrální putování". Velmi silný příběh od dobrého vypravěče.

23.03.2018 5 z 5