Bayern88 Bayern88 komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Kniha má velmi zajímavý námět a proto prostě stojí za přečtení.

Malevil je výborný román, který nemá úplně šťastný konec, a to mně baví. Je v ní plně poznat rukopis p. Merleho (čímž chci říct, že komu se líbila např. Smrt je mým řemeslem, mohla by se mu líbit i tato kniha, byť z jiného žánru).

Na můj vkus autor málo popisuje důvod katastrofy, a ikdyž je to tak jistě autentičtější, prostě by mně to zajímalo :)

10.09.2014 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vždy, když si ji čtu znovu (od dětství asi popáté), stále chápu nové souvislosti, které mi v předchozích letech unikaly.
Pro dětské čtenáře se jedná o milý příběh, pro dospělé spíše o smutný s nenaplňujícím koncem - přesto určitě doporučuji všem věkovým kategoriím.

30.07.2014 5 z 5

Strašidelné příběhy města pražského Strašidelné příběhy města pražského * antologie

Jako malá jsem ji objevila u dědy v knihovně a od té doby jsem ji přečetla nespočetněkrát.
Některé povídky jsou strašidelné (jako třeba Preparát či Helena Marná), jiné úsměvné a některé vyloženě vtipné - jako Legenda o té oběšené od Tří pavích per.
Vždyť kdo by někdy neměl chuť zavřít někoho do stolu :) (viz Psací stůl knížete Dalombiniho)

31.07.2014 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Myslím, že označení "jen pro silné povahy" je v tomto případě velmi přehnané - zajímalo by mně, co by nakladatel uvedl například ke knihám autora V.P.Borovičky či k Jiskře života od Remarqua - ale to knihu nijak nezhoršuje, pouze špatně zařazuje.

Příběh Vraní dívky je velmi tmavý a má zajímavé rozuzlení skoro v závěru knihy, které Vás domutí přehodnotit celý předešlý děj. Ta překvapení jsou vlastně dvě - druhé se týká postavy Mikaela či Lasseho - a obě jsou opravdu překvapivá :).

Život hlavní postavy mi přijde ponurý až moc - jako by na každém kroku narážela na úchyly a na jiné násilníky, až to působí skoro přehnaně.
Každopádně jde o zajímavý příběh napsaný zajímavou formou, kdy se střídají nejen postavy, ale i přítomnost s minulostí a je nutné (alespoň v začátku knihy) se soustředit, aby člověk neztratil nit příběhů jednotlivých postav.

30.07.2014 4 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Výjimečná kniha nejen pro čtenáře válečných děl a knih o letectví.

Znamení doby Znamení doby Karel Kryl

Kapesní vydání písní Karla Kryla.

31.07.2014 5 z 5

Ferdinand Porsche - Průkopník a jeho svět Ferdinand Porsche - Průkopník a jeho svět Reinhard Osteroth

Geniální člověk, o němž si rozhodně zaslouží číst.

31.07.2014 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Metro 2034 jsem mimoděk četla dříve než 2033 (nakupovala jsem knížky a zkusila něco nového a o tom, že je nějaké Metro 2033 jsem nevěděla) a asi z tohoto důvodu můžu říct, že se mi libí oba díly stejně.

Oproti 2033 je tu méně popsaných mutantů, ale líbí se mi například děj ve stanici Poljanka či objevení deníku radisty.
Možná bych vypustila vztah Saša-Hunter (nikoli postavy, jen krkolomné napasování náznaku romantického příběhu), přijde mi, že vztahy nejsou v tomto typu knih potřeba a spíš naopak se mi ta prvoplánovost nelíbila a ubrala místo detailnějšímu líčení ostatních skutečností.

Kniha jako celek je výborná, hlavně díky skvělé myšlence metra jako úkrytu a radiaci. Možná by to někdo zpracoval lépe a věřím, že se i někteří autoři o to pokusí, ale to už bude jen převzetí cizí myšlenky - a ta je na tom nejcennější :)

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Vynikající nápad - lidstvo na pokraji vymření po krátkém jaderném konfliktu (není to úplně nepravděpodobné a tím to nutí k zamyšlení ještě dříve než knihu pořádně začnete číst).
Myslím, že se kniha autorovi povedla - formou internetových recenzí a diskuzí nechával knihu ovlivňovat a doplňovat experty na metro, zbraně, sci-fi, apod., takže jistá autentičnost tam je.
Nabízí dostatečný prostor pro fantazii a přemýšlění (např. stačí kouknout na google na fotky jednotlivých stanic metra) a ikdyž někdo autorovi vytýká plochost či nedostatečný popis, mně to vůbec nevadilo.
Příběh je místy zbytečně roztahaný (příliš mně neupoutala pasáž s Velkým červem či Čtvrtou Říší) a naopak u některých kapitol by toho klidně mohlo být více (například ve Velké knihovně nebo když Arťom putuje nočním městem a bytovým domem). Ale to jsou je drobnosti a i přes ně je kniha více než dobrá.

Jednoznačně doporučuji.