bacouch bacouch komentáře u knih

Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně Angela Duckworth

Autorka knihu pojala jako habilitační práci na téma houževnatost. Ona sama je tomuto tématu oddaná a zasvětila mu celý život. Doma má dcerky jako další z "pokusných králíků" na kterých trénuje a testuje své postupy, resp. výsledky své vědecké práce. Bylo vtipné, jak se celá orosila, když se některá z ratolestí začala lehce flinkat. :-) No a kniha je dlouhý výčet toho, jak "texasští vědci odhalili že..." a případových studií úspěšných lidí o tom, že takhle daleko se dostali jen proto, že byli houževnatí. V knize jsem nenašla tipy na to, jak si svou houževnatost zvyšovat a co mají dělat lidé, kteří mají rychlý rozjezd, ale pak zase rychle ochladnou. Klidně by to mohlo být o polovinu kratší, protože vše, co potřebujete vědět se dozvíte na začátku a pak autorka jen recykluje stejné myšlenky.

10.11.2020 4 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Chcete se dozvědět něco o hořících řekách, boji s králíky, či o tom jak Mao vyhlásil válku vrabcům a co to způsobilo? Chcete se uklidnit, že existují výrazně horší vlády než je ta naše? (například chlapci z Osmanské říše) Od toho je tato kniha. Kniha nacpaná hromadou fun facts, které vám ze začátku přijdou hodně zábavné, do toho ten autorův lehce přisprostlý jazyk...prostě vtipné. Ovšem v průběhu čtení vám postupně tuhne úsměv na rtech a knihu zavíráte ve slušné depresi. Ale to je asi v pořádku. Pokud nechceme náš svět totálně dojebat, asi bychom se měli aspoň trošku obávat a nemít to na háku. A zkusit se (alespoň občas) poučit z vlastních chyb.

17.06.2020 5 z 5

Ladím struny klece Ladím struny klece Jana Martiníková

Útlá knížka s překvapivě hezkými a ráznými verši.
Svět zavibroval o pár dveří dál,
mladičký Richter cvičil stupnici,
a když pak hudbu oknem vyvětral,
rozkvetly lampy v celé ulici.

11.06.2020 5 z 5

Guláš Guláš Brian Kimberling

Teda tohle bylo pro mě utrpení. Nečekejte žádného pana Kaplana, ani Sczygiela. Autor bohužel neumí psát a nemá moc světu co sdělit. Kdybych místo času, který jsem strávila četbou té knihy, čuměla do zdi, udělala bych pro své duševní zdraví určitě víc.

28.05.2020 odpad!

Zuzanka a její pes Ňufka Zuzanka a její pes Ňufka Anne Lansmanne

Milé, příjemné povídání. Na dobrou noc ideální.

06.02.2020 4 z 5

Nádherné úterý čili Slečna Brambůrková chodí po světě Nádherné úterý čili Slečna Brambůrková chodí po světě Daisy Mrázková

No toto! Daisy Mrázkovou mám zafixovanou jako autorku Haló, Jácíčku, která mě k smrti nudila. Ale tohle byla taková paráda, že okamžitě letím do knihovny sehnat od ní další knihy. Výtvarně i příběhově nádherný příběh.

03.02.2020 4 z 5

Budíková dieta aneb Jíst ve správný čas a hubnout Budíková dieta aneb Jíst ve správný čas a hubnout Jarmila Mandžuková

Útlá kniha nás učí porozumět svým vnitřním biologickým hodinám a také, jak se stravovat podle toho, co si tělo žádá. Díiky tomu bychom se měli cítit lépe, měli bychom efektivněji nakládat s energií a v konečném důsledku snad i hubnout. Líbilo se mi množství konkrétních rad a vysvětlení a minimum teoretické omáčky. Poslední třetina je věnována receptům, které jsou jednoduché na přípravu a obsahují běžně dostupné potraviny v českých obchodech (i venkovských...)

09.01.2020 4 z 5

Antologie současné lotyšské poezie Antologie současné lotyšské poezie * antologie

Kniha nabízí průřez lotyšškou básnickou tvorbou cca 10 básníků v období od 60 let do současnosti. Nejvíce mě zaujal K. Skujeniekse, jež tvoříl v gulagu a J.Rokpelnise, který napsal také tuto báseň:
Všechny vůně vytrhalas louce

přicházím k tobě
kam jinam mohu jít

09.01.2020 4 z 5

Modré pilulky Modré pilulky Frederik Peeters

Kniha o tématu, o kterém se v podstatě vůbec nemluví. Ačkoliv to musí být děsný masakr ustát v sobě ten rozpor mezi hlubokou láskou a pudem sebezáchovy. Autor se ovšem nebojí být upřímný a knihu pojal trochu jako terapeutický deník. Knížka se mi líbila - ilustrace taktéž - jen bych se ráda dozvěděla, jak se vůbec stalo, že se jeho milá se synem v takovýhle na hovno situaci ocitli. I když...ono je to asi jedno. Prostě se stalo :-(

22.11.2019 4 z 5

90 klasických knih pro lidi v kalupu 90 klasických knih pro lidi v kalupu Henrik Lange

Tak tohle je ideální záchodová četba. Někdy vtipná, jindy méně, ale rozhodně přínosná. Nejlepší je Bible a O myších a lidech.

22.11.2019 3 z 5

Normální debil Normální debil Robert Bellan

Kniha mne zaujala svým názvem. Je to taková lehká oddychovka, příjemné čtení o chlapci, kterýho by si žádná z nás nepřála mít za syna. Ale ne, kecám. Je to prostě takový ten věčný průserář, který byl v každé třídě a k němuž všichni shlíželi se směsicí pohrdání a obdivu zároveň. Knížka je vtipně napsaná a nejvtipnější postavou je bezkonkurenčně otecko.

08.11.2019 4 z 5

Králíku, utíkej! Králíku, utíkej! John Updike

Tuhle knížku jsem vídala celé dětství u rodičů v knihovně a byla mi doporučená v rámci Knižní výzvy. Ale už po prvních stránkách jsem věděla, že to bude pro mě náročná četba. Vpodstatě všechny postavy mě iritovaly, kromě Ruth. A zdlouhavý popisy kam šel, koho tam potkal, co měl na sobě, jak vypadal, co si asi myslel, koho mu připomínal...pro mě šílený. Dočetla jsem to, ale nelíbilo se mi to. Hvězdičky dávám za to, že je mi jasný, že s tím musel mít asi Updike hrozně práce.

18.07.2017 1 z 5

Začni běhat Začni běhat Matt Roberts

Problémem této knihy je název. Začni běhat evokuje, že je určena někomu, kdo dosud neběhá. Ale tak tomu není. Nedokážu si např. představit, že bych z naprostého neběžce absolvovala první den 20 minutový běh... Ale je tu spousta hezkých fotografií.

25.05.2016

Skryté příčiny únavy a nedostatku energie Skryté příčiny únavy a nedostatku energie Steven R. Gundry

Bohužel, po spoustě řečí a keců se nakonec dostáváme k "jídelníčku". A to už jsem to definitivně vzdala. Opravdu nemám ráda kapustu a houby. A právě z těchto dvou ingrediencí se skládá 75% receptů. Zbytek obsahuje hřebenatky, krevety, avokádový olej, pečené mušle či maniokové chipsy. Když jsem se tuhle ptala v našem konzumu ve vesnici po hřebenatkách, koukali na mě jak z jara. Takže tento stravovací směr asi opravdu nebude pro mě.

02.05.2022 odpad!

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Tak z nějakého důvodu jsem si myslela, že to bude thriller, tak to teda vůbec. Trošku jsem doufala v nějaký twist, nedočkala jsem se. Takže moje očekávání to úplně nenaplnilo. Nicméně kroupu jsem na konci uronila, to zas jo :-)

17.12.2021 3 z 5

Saláty - 405 nových vyzkoušených a chutných receptů Saláty - 405 nových vyzkoušených a chutných receptů Alena Winnerová

Výborná kniha. Jak udělat salát úplně ze všeho z dostupných ingrediencí.

24.09.2021 5 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

(SPOILER) Kniha je taková oddechárna na deku. Krátké kapitolky o dětství a dospívání jedné holky na z moravské vesnice. Tak nějak to na mě hlouběji nezapůsobilo. Chybělo mi hlubší propracování. Hlavní hrdinka je normální puberťačka a pak najednou udělá radikální krok, z důvodů, které jsem nepochopila. Ani tam nebyly náznaky, že by se k něčemu schylovalo. A pak se zase jede dál, jako by se nechumelilo. No...nevím. Na wc dobrý, ale čekala jsem víc.

23.05.2021 3 z 5

Křeček zlatý Křeček zlatý Nataša Velenská

Vše, co jste kdy chtěli vědět o křečcích a báli jste se zeptat. Výborná kniha.

13.05.2021 5 z 5

Ticho Ticho Thich Nhat Hanh

"Jsme to, co cítíme a vnímáme. Pokud se hněváme, jsme hněv. Pokud milujeme, jsme láska. Pokud hledíme na zasněženou horu, jsme hora. Pokud sníme, jsme sen."

14.04.2021 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Vítězství formy nad obsahem. Po knize jsem sáhla, protože mě okamžitě zaujala výtvarná stránka a přišlo mi, že může být zábavné kouknout na klasické pohádky neotřelým pohledem. Ovšem děj mě vůbec nezaujal. Vše klouzalo po povrchu a pro mě to bylo ... divný. Ovšem ilustrace jsou naprosto uchvacující. Z těch jsem opravdu okouzlená.

26.02.2021 3 z 5