babicka_amalka babicka_amalka komentáře u knih

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

jedna z mých nejmilejších dětských knížek;
díky ní jsem pak objevila další Baarovy knihy a Baar je tím pádem také můj favorit v oblíbených autorech;

14.02.2017 5 z 5

Tři stálice Tři stálice Jarmila Urbánková

jezerní básníci, skvost

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

nádherná kniha, skvělý překlad a přebásnění a jako třešnička na dortu půvabné Sklenářovy ilustrace

Signály času Signály času Vítězslav Nezval

odhlédnu-li od jeho politického smýšlení, jeho poezie je úžasná

Dialog tvarů Dialog tvarů Vladimír Uher

nádherná kniha!

Stavitelský praktik Stavitelský praktik Jiří Pacold

sebráno u popelnice, těžili jsme z něj všichni i po škole; vynikající, v "moderních" učebnicích a skriptech nebylo;

13.02.2017 5 z 5

Slovník pojmů sakrálního výtvarného umění Slovník pojmů sakrálního výtvarného umění Alois Křišťan

nezbytná pomůcka pro všechny, kdo se zabývají architekturou a dějinami umění; holt nám mnohým chybí "hodiny náboženství" a máme deficit v symbolech, atributech ap.

Dobrý projekt, správná stavba Dobrý projekt, správná stavba Petr Neufert

těžko se sháněla, byla drahá...ale byla to jednoznačně jedna z nejlepších učebnic typologie tehdy dostupná

Čítanka stavebních výkresů Čítanka stavebních výkresů Antonín Doseděl

no jo - sladká doba studií a nostalgická vzpomínka; ale ta učebnice nebyla vůbec špatná, zejména pro gymnasisty ;-)

13.02.2017 4 z 5

Lidová architektura na Moravě a ve Slezsku Lidová architektura na Moravě a ve Slezsku Václav Frolec

naprosto vynikající kniha, široký rozsah, bohatý doprovodný materiál

Architektura - svědectví dob Architektura - svědectví dob Bohuslav Syrový

stručné, ale výborné ilustrace; používala jsem jako částečnou náhradu skript, která v době mých studií moc nebyla k mání ;-)

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

jako první jsem četla Nezbedného mistra balad od Johna Erskine; obě knihy jsou skvělé, každá jiným způsobem; a obě stojí za přečtení;

Cílem je Zágros Cílem je Zágros Ivan Bičík

no, dnes by bylo podstatně složitější absolvovat stejnou cestu - asi by zrovna v téhle oblasti už tak bezstarostně neputovali; ale četlo se to velmi dobře: kdysi se zájmem, dnes navíc s nostalgií;

13.02.2017 4 z 5

Mississippi Mississippi Ben Lucien Burman

četla jsem jedním dechem, doporučuji;

13.02.2017

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

všichni komentátoři už to vyjádřili za mě - skvělá příručka, navíc v :kapesním" vydání, takže ji lze nosit s sebou i na všechny výpravy za poznáním (nejen) našich památek;

Prahou deseti staletí Prahou deseti staletí Jaroslav Herout

jedna z mnoha knih, která mě dovedla ke studiu architektury (ještě dříve to byla knížka Staletí kolem nás); později jsem měla tu možnost spolupracovat během prázdnin i s panem Heroutem, ještě v památkovém ústavu na Pohořelci v Kučerově paláci; byl studnicí znalostí a laskavý zprostředkovatel spousty informací;
kniha zprostředkuje i dětem a mladistvým základní přehled o architektonických slozích, ilustrace jsou více než názorné;

Prahou za hudbou Prahou za hudbou Jan Wenig

nejen výborný text, ale i ilustrace Cyrila Boudy dělají ze čtení skutečný požitek

13.02.2017 5 z 5

Krycí barva Krycí barva Charles Percy Snow

četlo se dobře, a k tomu Londýn - co dodat ;-)

Jakub Schikaneder (1855 - 1924) Jakub Schikaneder (1855 - 1924) Tomáš Vlček

můj oblíbený malíř, kniha mě potěšila

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

jeden z mnoha pohledů na Paříž a především na 20. léta v ní - rozhodně stojí za přečtení;