babicka_amalka babicka_amalka komentáře u knih

Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby Anna Hostomská

byla pro mě předstupněm k Opeře, kterou paní Hostomská psala pro dospělé a z níž je tenhle výtah pro děti; knížku jsem měla moc ráda;

Srdce Srdce Edmondo de Amicis

komentář Lachenauerin plně vystihuje i moje pocity a můj vztah ke knížce!

Kolo bulharských pohádek Kolo bulharských pohádek Genčo Stančev Negencov

na rozdíl od Erbena, Němcové a koneckonců i bratrů Grimmových či Andersena v nich není žádná krutost; vždycky někdo chytřejší napálí hlupáka apod.; jsou veselé a měla jsem je jako dítě na rozdíl o děl autorů výše uvedených ráda;

Pohádky z pralesa Pohádky z pralesa Horacio Quiroga

neměla jsem tuhle knížku vůbec ráda - pohádky mi připadaly příliš kruté (např. proč mají plameňáci červené nohy - uštknuli je hadi) a jiné neméně "veselé" příhody; svému dítěti bych ji nikdy nečetla - já z ní "mám osypky" dodnes ;-)

16.02.2017 2 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

nebavilo mě, asi proto, že na dívčí románky mě nikdy moc neužilo

16.02.2017 2 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

upřímně - Neználka jsem nesnášela už jako dítě a dospělý věk na tom pranic nezměnil ;-)

16.02.2017 1 z 5

Pepánek nezdara Pepánek nezdara Franta Župan (p)

velmi oblíbená knížka - tedy pro mě; a jako městské dítě (navíc jen "pražskou" babičkou) jsem jim velmi záviděla vesnická dobrodružství, které jsme my děti ve městě takhle prožít nemohly ;-)

Pražské legendy Pražské legendy František Langer

příběhy skvělé, korunované nádhernými Boudovými ilustracemi;

Petr, já a atomy Petr, já a atomy Václav Koval

měla jsem knížku (a jí podobné) moc ráda; člověk se hodně dozvěděl a byl to základ pro další "pátrání" a objevy na toto téma;

Vendulčiny oříšky Vendulčiny oříšky Marie Kornelová

tuhle (a mnohé další) mi čítávala maminka; i proto má pro mě dodnes zvláštní kouzlo a vyvolává ve mě řadu vzpomínek;

Záhady světla Záhady světla Giulio Leoni

čekala jsem víc, místy je to poněkud zdlouhavé; ale celkem se dá;

15.02.2017 3 z 5

Kvalitní vražda Kvalitní vražda John le Carré (p)

úplně jiný Le Carré, než jsme zvyklí - ale detektivka je velmi čtivá, líbila se mi, a jako doplnění jeho špionážních příběhů rozhodně stojí za přečtení;

15.02.2017 5 z 5

Ztracený obzor Ztracený obzor James Hilton

naprosto úžasná kniha, konfrontace západního a východního myšlení, dva naprosto rozdílné světy; nutí k zamyšlení;

14.02.2017 5 z 5

Svědectví Langweilova modelu Prahy Svědectví Langweilova modelu Prahy Kateřina Bečková

báječná pomůcka při studiu i práci

14.02.2017 5 z 5

Kronika královské Prahy a obcí sousedních III. Kronika královské Prahy a obcí sousedních III. František Ruth

mám z antikvariátu původní vydání z r. 1903, později jsem doplnila nově vydaný dodatek z 90. let; naprosto excelentní, pro mě zdroj cenných informací dodnes;

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

obdivuhodná žena, obdivuhodný život - a skvělá knížka, která přiblíží nejen Marii Sklodowskou-Curie, ale i jejího muže, děti a fascinující svět vědy

Příhody Příhody Václav Vratislav z Mitrovic

hltala jsem příběh stejně jako jiné dobrodružné knížky, v ničem si s nimi nezadal, byť byl ze zcela jiné doby;

Západ Západ Karel Václav Rais

Zapadlí vlastenci, Západ, Pantáta Bezoušek a další - všechno mé oblíbené knihy. Až se člověku při jejich čtení někdy zasteskne po té neuspěchané době, i když život byl tehdy nelehký a radostí tak ne vždy dost.

14.02.2017

Výminkáři Výminkáři Karel Václav Rais

rozhodně žádná idyla, chamtivost a zloba provázejí lidstvo odjakživa; přesto je knížka úžasně čtivá a má co říct i dnes;

14.02.2017

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

půvabné, ať už čtete jako dítě či dospělý;
život neměli rozhodně lehký, ale kde se povedly rodinné vztahy, byla to taková neuspěchaná pohoda;