Kvalitní vražda

V detektivním románě z prostředí anglické soukromé školy, v příběhu zrcadlícím společenské přehrady mezi profesorským sborem a měšťanským prostředím, dojde k vraždě profesorovy manželky. Během pátrání po pachateli, v němž se vedle policie účastní i soukromý detektiv, dojde ještě k vraždě nepohodlného svědka. Příběh anglického autora, budovaný na spletitosti lidských charakterů, je završen překvapivým rozuzlením. Z anglického originálu A murder of quality, vydaného nakladatelstvím Penguin Books, London 1965, přeložila Anna van Dijková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/5656/kvalitni-vrazda-7zY-5656.jpg 3.518

George Smiley (2.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Lidové nakladatelství

A murder of quality (1965)

Kniha Kvalitní vražda

3DD!3
03.04.2017

Solidní detektivka ze staré školy, která neurazí, ale s nadšením to též není úplně valné. Vraha jsem ovšem odhalil až to Le Carré chtěl a Smiley je skvělý. Těším se na špionážní zářezy, kterýmy proslul více.

babicka_amalka
15.02.2017

úplně jiný Le Carré, než jsme zvyklí - ale detektivka je velmi čtivá, líbila se mi, a jako doplnění jeho špionážních příběhů rozhodně stojí za přečtení;

woodward
27.01.2016

Anglická detektivka se vším všudy, kupodivu od autora špionážních klasik. O místy až přehnané posedlosti Angličanů tradicí se toho už napsalo a namluvilo habaděj. Ale když člověk čte hloupé a zkostnatělé žvásty pánů profesorů a jejich zlomyslných manželek, skoro se nechce věřit, že to všechno byla realita počátku šedesátých let. Že všechnu tu jalovou nadutost nespláchly ani dvě velké války. Nicméně postava nenápadného, obtloustlého vysloužilého špióna Smileyho pátrajícího po vrahovi se autorovi velmi povedla. Pět hvězd.

mgeisselreiter
01.01.2015

U nás nejstarší vydaný román autora (a jeho druhý) se od ostatních dost liší. Není tam žádná špionáž, je to "jen" detektivka. Nedá se ale říct, že román je lepší nebo horší než pozdější díla. Je prostě jiný. Děj není nijak složitý, tedy čtenář neztrácí přehled ani nit. Není ani zbytečně rozsáhlý. Je čtivý. Le Carré pěkně přibližuje snobskou anglickou společnost spojenou s prestižní soukromou školou - to se autorovi povedlo. Zápletka je také zajímavá. Drobných mínusů moc není: snad ten "soukromý detektiv" tam moc nezapadá, resp. není dobře podaná jeho role. A závěr je sice napínavý, ale po odhalení mohlo následovat ještě trochu dovysvětlení. Přijde mi to až moc rychle useknuté. 70% a 4*, 1.1.2015.