Kvalitní vražda

Kvalitní vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5656/mid_kvalitni-vrazda-7zY-5656.jpg 4 37 6

George Smiley série

V detektivním románě z prostředí anglické soukromé školy, v příběhu zrcadlícím společenské přehrady mezi profesorským sborem a měšťanským prostředím, dojde k vraždě profesorovy manželky. Během pátrání po pachateli, v němž se vedle policie účastní i soukromý detektiv, dojde ještě k vraždě nepohodlného svědka. Příběh anglického autora, budovaný na spletitosti lidských charakterů, je završen překvapivým rozuzlením. Z anglického originálu A murder of quality, vydaného nakladatelstvím Penguin Books, London 1965, přeložila Anna van Dijková.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Lidové nakladatelství

A Murder of Quality , 1962

tomasblazek
31.07.2021 5 z 5

Kvalitní vražda (1962) je v pořadí druhým románem klasika špionážního žánru Johna le Carré 1931-2020) a současně též druhým románem z finálních devíti, do kterého spisovatel obsadil klíčovou postavu (vysloužilého) špiona George Smileyho. Ačkoli jsem ještě nečetl všechno od Le Carrého, tak bych tuto pro něj netypickou knihu - jedná se totiž o ryzí napínavou detektivku se strašidelnými prvky - zařadil k jeho nejlepším dílům. Smiley se nachomýtne k brutální vraždě ženy profesora soukromé vysoké školy v britském Carne. Ta je údajně založena mnichy snad už v desátém století po Kristu a je prodchnuta zatuchlinou a oživována kromě studentů z bohatých rodin mnohdy poněkud podivínskými vyučujícími. Smiley má z minula osobní vazby k některým členům profesorského sboru a to mu usnadňuje pátrání. Rozpitvaná psychologie postav, která vede Smileyho až k odhalení zločince a též k vrahovu využití společenských bariér v aristokraticko-měšťanské společnosti. Jak už někdo napsal: čtenář pachatele odhalí až ve chvíli, kdy si to autor příběhu přeje. Strhující tempo, místy trochu zlověstna, dusivá atmosféra školy, kam byste asi nechtěli dát studovat své potomky - leda byste předtím vůbec nečetli Kvalitní vraždu. Za mně stoprocentní thriller. Pro fanoušky nenápadného obtloustlého podivína George Smileyho může být ovšem knížka trochu zklamáním, protože zde jeho špionážní minulost hraje naprosto podružnou roli - kdo však Smileyho zná už z jiných knih, může se zde potěšeně popásat na tom, jak se z autorovy fantazie rodily kontury postavy, která se už o rok později - v roce 1963 - po vydání snad le Carrého nejslavnějšího díla Špion, který se vrátil z chladu - o dva roky později zfilmovaného; důležitou roli tam měl mj. Jiří Voskovec - stala jednou z ikon žánru. Zde - v Kvalitní vraždě - ovšem Smiley vešel teprve do předpokoje své slávy a vystoupil v roli soukromého detektiva. Skvělé. Kvalitní vražda má nějakých 176 stran a vydrží vám bohužel jenom na jeden večer. Nebo noc. Noc, ve které třeba trochu sněží a fičí vítr, a vy se bojíte něčeho reálného, o čem víte, že je venku v té zasněžené krajině.

smardice
21.10.2019 4 z 5

Kvalitní anglická detektivka s popisem prostředí, postavami a bizarním chováním z anglické soukromé školy.

3DD!3
03.04.2017 3 z 5

Solidní detektivka ze staré školy, která neurazí, ale s nadšením to též není úplně valné. Vraha jsem ovšem odhalil až to Le Carré chtěl a Smiley je skvělý. Těším se na špionážní zářezy, kterýmy proslul více.

babicka_amalka
15.02.2017 5 z 5

úplně jiný Le Carré, než jsme zvyklí - ale detektivka je velmi čtivá, líbila se mi, a jako doplnění jeho špionážních příběhů rozhodně stojí za přečtení;

woodward
27.01.2016 5 z 5

Anglická detektivka se vším všudy, kupodivu od autora špionážních klasik. O místy až přehnané posedlosti Angličanů tradicí se toho už napsalo a namluvilo habaděj. Ale když člověk čte hloupé a zkostnatělé žvásty pánů profesorů a jejich zlomyslných manželek, skoro se nechce věřit, že to všechno byla realita počátku šedesátých let. Že všechnu tu jalovou nadutost nespláchly ani dvě velké války. Nicméně postava nenápadného, obtloustlého vysloužilého špióna Smileyho pátrajícího po vrahovi se autorovi velmi povedla. Pět hvězd.

mgeisselreiter
01.01.2015 4 z 5

U nás nejstarší vydaný román autora (a jeho druhý) se od ostatních dost liší. Není tam žádná špionáž, je to "jen" detektivka. Nedá se ale říct, že román je lepší nebo horší než pozdější díla. Je prostě jiný. Děj není nijak složitý, tedy čtenář neztrácí přehled ani nit. Není ani zbytečně rozsáhlý. Je čtivý. Le Carré pěkně přibližuje snobskou anglickou společnost spojenou s prestižní soukromou školou - to se autorovi povedlo. Zápletka je také zajímavá. Drobných mínusů moc není: snad ten "soukromý detektiv" tam moc nezapadá, resp. není dobře podaná jeho role. A závěr je sice napínavý, ale po odhalení mohlo následovat ještě trochu dovysvětlení. Přijde mi to až moc rychle useknuté. 70% a 4*, 1.1.2015.

Kniha Kvalitní vražda je v