anděla anděla komentáře u knih

Léto / Zima Léto / Zima Edith Wharton

Krásně napsané příběhy, a proto není divu, že k nim sama autorka měla "velice vřelý vztah", jak je citováno na přebalu knihy. Obě prózy mají lehce ponurou atmosféru, Zima více, avšak i Léto má v sobě spoustu tajemných a neveselých prvků a žádný "rozjuchaný" závěr se nekoná. Zima je zřejmě tragičtější, avšak pro mě je i Léto novela velice tragická. Obě stojí za přečtení, moc se mi líbily.

13.07.2012

Henri de Toulouse-Lautrec Henri de Toulouse-Lautrec Julia Frey

Knihu lze doporučit i těm, kteří se nezajímají o výtvarné umění. Toulouse - Lautrec je zajímavý nejen díky svému rozsáhlému a originálnímu dílu, ale stejně tak i pro svůj nelehký osud člověka s těžkým zdravotním postižením. Příběh se čte velmi dobře a je mozaikou informací o umělcích i obyčejných lidech francouzské belle époque.

08.06.2012 5 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Myslím, že John Steinbeck nemůže čtenáře zklamat snad žádnou knihou. Tato knížka (ač nejde o román) je stejně krásná jako jeho další knihy. Steinbeck dokáže čtivě popisovat i to, co je zdánlivě nezajímavé a všední. Umí se obdivovat i "malým" věcem a místům a lidem, kteří na těch místech žijí. Rád se seznamuje s "neobyčejně obyčejnými" lidmi, hovoří s nimi a snaží se je poznat a pochopit, citlivě vnímá i nepatrné rozdíly mezi obyvateli jednotlivých států Unie a všechno to zaznamenal ve své knize, která mě osobně neskutečně nadchla a bavila a místy také dojímala.

08.08.2011 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Souhlasím s názorem, že ti co knihu četli se dělí na ty, co jí milujou a ty, co jí nesnáší... Já jsem ten první případ, mně se moc líbila, ačkoliv jsem nebyla už nějakou dobu na střední škole, když jsem jí četla. Líbila se mi tak moc, že jsem jí dala kamarádovi k Vánocům. On bohužel patří k těm, kdo jí nesnáší. Říkal, že ji přečetl jenom s vypětím všech sil. Nadával, co to je za hlavního hrdinu, kterýho všechno a každý jenom štve...No a pak mi to došlo. Hlavní hrdina je on. Taky v jeho věku (a možná i později) všechno a všechny nesnášel. Jenomže teď mu táhne na 30 a jakoby zapomněl, jaké to je, když je člověk na střední. Čtením té knihy se vrátil o pár let zpátky a v duchu klasické projekce ho na hlavním hrdinovi nejvíc štvalo to, co ho štve (či štvalo) nejvíc na sobě samém. Já na tu knihu nedám dopustit. Salinger ji napsal skvěle!

19.04.2011 5 z 5

Divadlo pro anděly Divadlo pro anděly Tomáš Halík

Trochu jsem se bála, že kniha nebude čtivá, ovšem opak byl pravdou! Čte se moc pěkně a myslím, že i neznámé pojmy či složitější myšlenky lze pochopit z kontextu. Některé otázky, které jsou v knize položeny, jsou i moje otázky vlastní, byť v mojí hlavě ne tak pregnantně zformulované. Knihu lze doporučit všem "hledajícím".

02.04.2011

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Nádherný příběh, temný, ponurý a přitom plný lásky a přátelství. Nedivím se, že taková legenda se mezi lidmi vypráví po staletí. Úžasná kniha!!!

16.03.2011 5 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Vysoká koncentrace "úchyláků" všeho druhu. Zejména mi utkvěl tlusťoch v květovaných šatech a chlápek v bílých teplákách. Místama dost perverzní. Ale kupodivu celek vyznívá jako poměrně dojemný příběh.

16.03.2011 5 z 5

Zrušené divadlo Zrušené divadlo Bulat Šalvovič Okudžava

Smutné a čte se jedním dechem.

16.03.2011

Prezydent krokadýlů Prezydent krokadýlů Warren Miller

Zajímavá sociologická studie černoššké mládeže v USA, vyprávěno malým klukem...legrace i smutná realita...Přečtěte si!

16.03.2011

Mag Mag Jack Kerouac

Moc krásná knížka, místy přiměje k slzám, jindy k pousmání. Příběh malého černošského chlapečka, jeho vlastními slovy. Úplně jiná kniha, než jakou byste od Kerouaca čekali.

26.01.2011 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Možná nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla. Vřele doporučuji úplně každému, koho zajímají hluboké lidské příběhy.

26.01.2011 5 z 5