Alvari Alvari komentáře u knih

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Další díl, který znovu bohužel "kopíruje" ty předešlé. Liga výjimečných se vydává na další ze svých úkolů. Jiné zasazení, žádná progrese. Původně jsem chtěl dát i o hvězdičku více, ale část týkající se džbánu s vodou a takzvaný nával totální stupidity obou hraničářů, mě natolik vytočil, že jsem ji musel ubrat. Nejprve jsem si chtěl dát od Hraničářova učně pauzu po skončení původní série (11. díl), ale budu se muset na nějakou dobu uchýlit k jiné četbě už teď, protože další díly zatím číst prostě nechci.

19.05.2020 2 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Nějak nevím co bych o tomhle dílu napsal. Celkově byl vlastně docela o ničem. Alespoň že mluvení s koněm (až na pár výjimek) odpadlo. Dobývání hradu bylo vyloženě plytké za přispění Malcolmova "Signal Festivalu". Abych nebyl zase jen negativní, celkem mě bavila postava Xandera, občas i Malcolma a Kerena. Příběh byl zakončen otevřeně, tak jsem zvědav. A znovu se bojím.

17.04.2020 2 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Dobrá třetina knížky mě vcelku bavila. Námět Willa pracujícího konečně o samotě, mě plnil nadějí na nějakou změnu. Byl jsem očividně opět naivní. Navíc jsem nepochopil všechen ten povyk okolo jeho vlastního léna, který vlastně na konec přišel úplně vniveč. Magii bych celkem uvítal, protože mohla být jakýmsi zpestřením, ta byla ovšem nedlouho poté absolutně zmasakrována a pověšena za určitou část těla do průvanu... Zbytek byl už jen takové plácání se kolem tajností a "koňomluvení" plného občasných ucházejících pasáží s otevřeným (a očividným) koncem.

05.04.2020 3 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Jsem v rozpacích. Na jednu stranu to bylo všechno hrozně předvídatelné (opravdu bolestně), na druhou to bylo oproti ostatním dílům takové svěží a rozmanitější. Další věcí, která mě hrozně vadí je fakt, že postavy se skoro nikam neposouvají ve svém rozvoji (jedinou potenciální výjimkou je v určitých chvílích možná Evanlyn/Kasandra). Je to sice pořád knížka pro mladé čtenáře, ale i tam bych čekal nějaký ten pokrok. Pořád se to čte velice svižně a líbil se mi i fakt, že nějaký prostor dostalo více postav a nebyla to jen óda na Halta, popřípadě Willa. Celkově se to číst dalo, ale nebylo nic vyloženě nového.

18.03.2020 3 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Doufal jsem, že pan Flanagan naváže stylem dílu předchozího, ale nestalo se a já se dobrou polovinu knížky, která by se dala nazvat "Halt nezdolný a věčný", děsil toho, co ještě přijde. Naštěstí druhá polovina příběhu to docela zachránila, protože se do popředí dostaly i ostatní postavy a ve finále to vlastně celkem šlo.

03.03.2020 3 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Zatím nejzábavnější díl ze série. Přišel mi takový nejskutečnější, zvlášť první polovina knížky. I přesto, že se dalo hodně věcí předvídat, tahle skutečnost mě nijak moc netrápila. Největší zásluhu na tom měl asi fakt, že už jsem dopředu počítal s tím, do čeho jdu a díky tomu jsem byl docela mile překvapen.

11.02.2020 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Četlo se to opět celkem hezky (což by i mělo), ale první polovina knížky byla taková nijaká. Pasáž kolem samotného mostu byla docela fajn, ale události bitvy byly i na poměry mladších (řekl bych) až příliš předvídatelné.

21.01.2020 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Čtení sice pro mladší čtenáře, ale i tak jsem se tomu rozhodl dát šanci. Hezky se to čte a není to nic příšerně naivního.

31.12.2019 3 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

Vydařené zakončení série. Poslední díl byl plný mnoha událostí, které cloumaly jednotlivými dějovými liniemi. Byla určitě místa, která jsem četl s menším zájmem, ale jako celek to bylo fajn čtení, ať už bych bral v potaz samostatný třetí díl i celou trilogii.

13.12.2019 3 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

I když jsem se se čtením druhého dílu hrozně loudal, nebylo to vinou obsahu (alespoň mi to tak nepřišlo). Prozřetelnost ohně mě bavila víc než díl první, i když bych asi našel nějaké to místo, které jednotlivou linii (možná i zbytečně) přibrzdilo ve svém průběhu. Líbil se mi fakt, že příběh nebyl zcela předvídatelný, a že už začínám přicházet na chuť i Kadenovi. =) Naopak na nervy mi ke konci trošku lezl Valyn.

31.10.2019 4 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Velice povedený úvodní díl trilogie ze světa plného tajemství a božstev. Z větší části je tento díl spíše takové "oťukávání", výcvik a přípravy. Takové ticho před opravdovou bouří. Postavy mi přišli uvěřitelné, ale Kadenova dějová linie mě opravdu začala bavit až s příchodem prvních cizinců. Celkově se knížka jako celek četla moc hezky a stránky svižně ubíhaly.

17.09.2019 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Čtivé to bylo stejně jako díl první, ale i přesto se mi druhý díl nelíbil tolik jako první. Příběh byl minimálně v prvních dvou třetinách knížky zajímavý, ale jak se pomalu blížil konec, přišlo mi to občas až zbytečně přeplácané a to ubíralo i na zajímavosti. Věcí, které byly důležité a "musely se udělat", bylo chvílemi příliš. Navíc si myslím, že Pavel Bareš vytvořil zajímavé pozadí pro příběh, které tu ale už tolik nevyužil. Komiksové aspekty textu mi nijak zvlášť čtení nekazili, ale klidně bych se bez nic obešel. "Vyzdvihnout" ale musím jednu věc, která mě s přibývajícím množstvím textu víc a víc sra... iritovala. Na každé další stránce jsem si říkal, že jestli ještě jedna postava použije "m-hm", tak si nechám od našich koček vydrápat oči na zakázku. Tohle už prosím ne-e.

30.08.2019 4 z 5

Hladová smečka Hladová smečka Martin Sládek

Hezky se to četlo a až do Skiperviku mě příběh i velice bavil. Pak už to chvílemi skřípalo. Navíc mi postava Haralda s přibývajícím časem přišla stále víc a víc nezajímavá. Zasazení příběhu mezi vikingy pak bylo vyloženě jen navíc, protože nebylo využité skoro vůbec. Četl jsem například sérii Oathsworn a to se s tímto nedá vůbec srovnávat.

14.08.2019 3 z 5

Vzpomínky na Sherlocka Holmese Vzpomínky na Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Pocit, že Sherlock mě nezklame, jsem měl hned při koupi této sbírky a byl to pocit správný.

08.08.2019 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

I přes množství odborných termínů, si knížka dokázala udržet mou pozornost a přes začáteční obavy mě i dost bavila. Budu si holt muset od Crichtona přečíst ještě něco dalšího.

29.07.2019 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Opravdu super čtení. Přišlo mi, že v příběhu nebylo nic nadbytečného, vše co tam bylo, tam prostě patřilo. Navíc se mi velice zamlouval styl, jakým byla opětovně navozována stísněnost a celková atmosféra podmořské stanice.

18.07.2019 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Musím říct, že mi Nonstop sedl jako "sedací ústrojí" na hrnec. A to se na úplném začátku nic nedělo a já neměl vůbec tušení, jestli se vlastně něco dít bude. Poslední dobou jsou pro mě častěji knížky dobré z důvodu jejích postav, tady to ale bylo čistě z důvodu příběhu samotného. Nebudu psát proč, abych předešel možnému vyzrazení částí příběhu. Jednoduší je doporučit knížku si přečíst a dostat se k objevům na vlastní pěst. Nakonec kdybych měl vybírat mezi Skleníkem a Nonstopem, ve všech případech byl znovu sáhl po Nonstopu, i přesto, že mě Skleník také bavil.

09.07.2019 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Téma, kde vesmír nějakým způsobem ovlivňuje planetu, mě ve sci-fi opravdu baví. Tohle bylo navíc v daleké budoucnosti naší vlastní planety a námět to byl opravdu zajímavý. Skleník je opravdu scifárna ze staré školy. Jediné, co mě na knížce sem tam vadilo, byl smrž, který mi občas dost lezl na nervy a ze začátku mě ani trošku nebavil.

30.06.2019 4 z 5

Pokud budu na knížku nahlížet ze stránky informační, nemám jí co vytknout, byla velice zajímavá a poučná. Ovšem v knížce se vyskytovaly chyby a některé věty byly přeloženy (nejspíše, nečetl jsem originál) a poskládány tak nešťastným způsobem, že jsem se musel vracet na jejich začátek a přečíst si je znovu. Z toho důvodu jen 4 hvězdičky.

20.06.2019 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Zakončení trilogie, které se mi opravdu líbilo. A i když byl Prach knížkou nejkratší, bavil mě ze všech tří nejvíce. Děj byl nabitý událostmi i zvraty a ke všemu ta stejná atmosféra plná lidskosti a uvěřitelnosti, která alespoň z mého pohledu fungovala ve všech třech knížkách opravdu skvěle. Zatím asi nejlepší postapo série, kterou jsem četl.

03.06.2019 5 z 5