adelka_books adelka_books komentáře u knih

Nelám mi krídla Nelám mi krídla Kristína Ježovičová

Všetci by sme chceli mať z času na čas krídla, aby sme unikli od problémov a života, ktorý žijeme. Lebo nie všetko v ňom je ľahké a úžasné, ako sa môže zdať iným. Často nosíme masku, pod ktorú nepustíme nikoho, pretože potom ukážeme svoju zraniteľnosť. Bojíme sa ukázať duševnú nepohodu, lebo pre našu spoločnosť a okolie je táto téma stále tabu. A pritom tým trpí čoraz viac ľudí, len sa o tom nehovorí. Podľa mňa je to chyba. Duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité a nemali by sme pred tým zatvárať oči. Skôr podať pomocnú ruku. Veď sa to môže prihodiť komukoľvek z nás. Taký človek potrebuje len oporu a cítiť, že mu na niekom záleží. Toto chce povedať Kristínka svojou knihou Nelám mi krídla. Nebojí sa otvárať ťažké témy a prihovoriť sa nimi mladým ľuďom a ukázať, že je v poriadku byť iný a nebáť sa o tom hovoriť či cítiť sa pre to zle.

Dafne je odmalička zvyknutá starať sa sama o seba. Klame a zmierňuje katastrofy, ktoré napáchali jej rodičia. Aj kvôli ich nezáujmu sa z nej stane rebelka, ktorá vyskúšala už kadečo. Miluje tanec. Pri ňom dokáže vypnúť a nemyslieť na problémy a blbú minulosť. Má najlepšieho kamaráta Adriana, ktorý ju pozná najlepšie. Jeho rodičia mu zakážu sa s ňou stretávať. Do školy prichádza nový spolužiak Dominik. Ako zamieša kartami v živote chalan z dobrej rodiny? Je taký dokonalý alebo aj on niečo skrýva?
Ona je navonok drzá, krásna a sebavedomá. No vo svojom vnútri je krehká a zlomená. Tuži po pozornosti, láske a rodine, nič z toho však nepozná. Svojim rebelovaním sa snaží ukázať, že je silná a nad vecou. V jednej chvíli ju neznášate a v druhej, keď sa vám dostane pod kožu, máte chuť ju objať a poskytnúť jej ochranu a lásku. Nenávidela som jej rodičov a nesprávala sa k nej najlepšie ani babka. Ešte teraz mnou prúdi hnev a frustrácia.

Dominik sa prisťahoval s rodičmi a sestrou za dedom, ktorému trebalo pomôcť. Sám to už nezvládal. Dominik je utiahnutý chalan, ktorý si potrpí na poriadok. Všetko musí byť na svojom mieste. Rád cvičí a číta. Je samotár a čudák, no jemu to nevadí. Trpí zvláštnou chorobou, o ktorej som ešte nepočula. Nemá rad dotyky. Bol iný, no inteligentný, a to sa mi na ňom páčilo. Mal blízky vzťah s rodičmi, sestrou a dedkom.
S Dafne sa skvelo dopĺňali a spoločne prekonávali svoje problémy. Boli dve temné duše, ktoré sa potrebovali nájsť. Chémia medzi nimi fungovala tak ako mala.
Na okamih sa tu mihnú postavy z Nelám mi srdce.
Ten koniec mi zlomil srdce aj krídla a už sa neviem dočkať pokračovania. Lebo toto som absolútne nečakala a potrebujem vedieť, čo bude ďalej.
Nelám mi krídla, emotívny príbeh, ktorý nepustíte z ruky, kým nebudete na konci. Prinútiť vás zamyslieť sa nad vašim životom a byť zaň v konečnom dôsledku vďačný. S čistým svedomím, srdcom vám ho odporúčam .

05.11.2023 5 z 5

K láske slová netreba K láske slová netreba Mishell Debnárová

Moje romantické ja práve dostalo tú najkrajšiu dávku lásky. Mám chuť tancovať, smiať sa a užívať si krásne momenty života, ktoré nám boli dané. Pretože stoja za to. Áno, viem, že keby čítali tieto úvodné riadky moji najbližší, pravdepodobne by teraz nesúhlasne krútili hlavou. Poznajú ma až príliš dobre a možno im to teraz tak celkom nedáva zmysel. Kiežby som mala schopnosť ich aspoň na chvíľu zobrať nahliadnuť do môjho vnútra, aby videli to množstvo pozitívnych emócií, ktoré sa zo mňa snažia vytrisknúť ako gejzír. A to len preto, že aj napriek zlej skúsenosti verím v pravú lásku. Veď láska je tak krásny cit, žeby bola škoda na ňu zanevrieť. Posielam každému svoj kúsok lásky .
V mojich najbláznivejších predstavách niekedy zablúdim do inej krajiny, kde spoznám šarmantného muža, pri ktorom sa mi šialene rozbúcha srdce a rozklepú kolená. Osud nás nejakou úsmevnou príhodou spojí dokopy. A časom z toho vznikne láska ako z telenovely. Je to trochu nereálne, ale mne je to fuk. Zbožňujem telenovely. A niečím podobným je aj kniha K láske slová netreba, len je to dané na papieri.
Hana je obyčajné dievča z lazov, ktoré má svojho domu plné zuby. Mala veľmi prísnych rodičov. Odišla študovať do Bratislavy. Býva u tety so svojimi kamarátkami. Po štúdiu na vysokej škole si nevedela nájsť prácu. Vrátiť sa domov nemieni. Jedného dňa úsmevnou náhodou príde k práci asistentky v známej odevnej spoločnosti. Hana je krásna, mladá a priateľská žena, ktorá okolo seba rozdáva dobrú energiu a úsmevy. No nesie si z detstva traumy a nočné mory, ktoré jej nedajú pokoj ani v dospelosti. Má klaustrofóbiu. Nemá šťastie v láske a dala si záväzok, že sa nesmie rýchlo zamilovať. Všetko sa zmení, keď spozná muža, z ktorého sa jej srdce rozbúcha, hoci si to nechce priznať. Mala po svojom boku kamarátky ako sa patrí. Veľmi som si ich aj Hanu obľúbila, aj teta Alana bola skvelá. Hana vedela vycítiť, akí sú ľudia vo vnútri a zmeniť ich pohľad na svet svojim. Bola bystrá, inteligentná a vzdelaná.
Martin je riaditeľom módnej návrhárskej firmy. Nevrlý robot a vorkoholik, ktorý nemá žiadne emócie. Spočiatku mi nebol veľmi sympatický, hlavne svojím správaním. Výzorom ma priťahoval. Tušila som, že sa svojou maskou nedostupnosti sa skrýva niečo viac a mala som pravdu. V detstve si prešiel vecami, ktoré z neho spravili človeka, akým je teraz. Bolo mi nesmierne ľúto, že aj napriek bohatstvu a známemu menu je to smutný človek bez emócií. Bol pod veľkým tlakom svojej matky, ktorá mi vôbec nebola sympatická. Veľmi ma potešilo, keď sa nepatrnými malými krokmi menil na človeka s emóciami. Postupne som sa doňho dokázala zamilovať. Bol úžasný ako muž z telenovely. Pozorný a plný prekvapení.
Romantická linka, ách, bolo to medzi hlavnými postavami krásne ako z filmu. Rozplývala som sa nad ich postupným zamilovaním ako čokoláda. Hana z Martina urobila lepšieho človeka a on jej zase pomohol prekonať jej fóbie. Skvelo to medzi nimi iskrilo. Prekonali spolu mnohé prekážky. Nahlas som sa smiala na ich vtipných momentoch.
Nesmiem zabudnúť spomenúť ani ich kolegov z firmy, ktorých som si rad za radom obľúbila. Každý bol iný a originálny. Jedna modelka mi však pekne liezla na nervy.
Navštívili sme jednu krásnu destináciu, ktorú autorka opísala tak vierohodne, že som mala pocit, že sa tam práve nachádzam.
K láske slová netreba hovorí o tom, že oči nám povedia viac ako slová. Mali by sme sa teda viac pozerať ľuďom do očí, možno sa vyhneme v živote aj zlým ľuďom.
Kniha by sa mohla páčiť hlavne tým, čo majú radi romantiku.
Mne sa to veľmi páčilo a nevadil mi ani autorkin zámer so slovenskou telenovelou.
Ďakujem samotnej autorke za výhru a teším sa na jej ďalšiu tvorbu.

03.07.2023 5 z 5

Nezabudnuteľný darebák Nezabudnuteľný darebák Emily Sullivan

Ako malé dievčatká sme sa s obľubou hrávali na princezné. Lákalo nás, keď sme si mohli obliecť krásne šaty a na hlavu si dať korunku. Predstavovali sme si, že sa prechádzame po komnatách v zámku a všetci sa nám ukláňajú. Verili sme, že byť princeznou je niečo výnimočné. Detstvo bolo také krásne, bezstarostné a trochu naivné. Ako mi to len chýba. Čím som staršia tým viac si uvedomujem, že byť ozajstnou princeznou nie je vôbec jednoduché. My vidíme iba noblesu, honosné paláce či vždy dokonale vyzerajúcu kráľovskú rodinu, ktorá vždy drží pokope a rozdáva oslnivé úsmevy svetu. Lenže za týmito všetkými vrstvami sú obyčajní ľudia s titulom a pravidlami, ktoré musia dodržiavať.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké to musí byť ťažké narodiť sa rodiny s modrou krvou, kde je už váš osud vopred naplánovaný? A vy to jednoducho musíte prijať pre dobro rodiny bez ohľadu na vaše pocity a túžby. Ja si teda neviem predstaviť, žeby som sa musela vydať za niekoho, koho neľúbim len preto, že to tak vyhovuje monarchii. Nehovoriac o tom, že ak by som vyjadrila svoj negatívny názor, hneď by som bola považovaná médiami a ľuďmi za škandalóznu. V tomto mi Škandalózna princezná dala rozhľad a utvrdila ma v tom, že nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Adeline má modrú krv. Jej otec je anglický kráľ. Ona ako poslušná princezná, ktorá dodržiava pravidlá a tradície, rozhodne nie je. Je rebelka. Tým, že je mladá, rada si užíva život a na tom by nebolo nič zlé, keby nebola odmalička pod drobnohľadom novinárov, ktorí si s radosťou zgustnú a škandalóznych aférach. V paláci majú čo robiť, aby ututlali všetko, hlavne pred kráľom. Adeline sa tvrdohlavo odmieta vydať za muža, ktorého jej vybral otec a podvoliť sa tradíciám. Túži po slobodnom živote. V paláci sa doslova dusí. Všetko sa zmení, keď na oslave svojich narodenín spozná muža, ktorý ale nie je z jej kruhov. Úplne ju opantá a hlavne, nezachádza s ňou v rukavičkách. Odrazu sa musí ona podriaďovať jemu, no jej sa to páči. Adeline som si obľúbila, lebo to nebola presladená princezná, ale obyčajná žena, ktorá sa síce narodila s modrou krvou, no v hĺbke duše bola silná a odhodlaná žiť si svoj život po svojom. V rodine preto nebola moc obľúbená. Páčilo sa mi, že sa tým netrápila. Bola skvelá, niekedy drzá, niekedy milá, záležalo od situácie. Veľkým plusom bol jej brat Eddie a šofér Dámon. Milovala kone a tvorila skvelú dvojku so sesternicou. Adeline si prosto zamilujete, tie jej spontánne nápady boli úžasné. No uvedomovala si aj svoje postavenie a riziká stým spojené.

Josh, americký hollywoodsky herec a sex symbol. Miláčik žien s dokonalým telom a výzorom .Tiež je neustále pod dozorom médií. Herectvo však miluje. Na začiatku mi nebol sympatický. Automaticky som si ho zaškatuľkovala ako pleyboja. Bol drzý a dominantný. Nezľakol sa ani monarchie. Postupne, ako som ho spoznávala, ukázal sa ako fajn muž, ktorý mal ťažké detstvo, a tým herectvom maskuje skutočné ja . Nakoniec sa mi dostal pod kožu. Opantal ma hlave svojou vnútornou krásou a vytrvalosťou. Keď sa pre niečo rozhodol, išiel si za tým aj cez mŕtvoly.

Romantická linka. Medzi hlavnými hrdinami to iskrilo hneď od začiatku. Trochu ma prekvapil na začiatku ten tvrdý sex, no neodradilo ma to. Páčilo sa mi, ako dominantný Josh skrotil princeznú Adeline. Ich doberačky a vtipné momenty, ktoré spolu zažili. Len škoda, že je ich vzťah taký škandalózny, lebo Joshovi nekoluje v žilách modrá krv. S Adeline sa k sebe skvelo hodia. A som zvedavá, či všetko spolu ustoja.

Najviac ma bavili intrigy a tajomstvá, ktoré sa v paláci skrývali. Niektoré som čakala, iné ma prekvapili. Dodali príbehu ten správny šmrnc.

Kto mi, naopak, liezol na nervy boli kráľovi radcovia.

Prostredie paláca bolo opísané uveriteľne, až som mala chuť sa tam poprechádzať .

Koniec sa autorke rozhodne podaril. Ja sa neviem dočkať, kedy sa pustím do pokračovania, aby som zistila, ako budú pokračovať osudy kráľovskej rodiny.

Kniha Škandalózna princezná je dôkazom toho, že aj tam, kde je moc, postavenie a tradície, je všetko dokonalé.

Mne sa to páčilo a rozhodne odporúčam.

Ďakujem vydavateľstvu za možnosť prečítať si knihu a za jej zaslanie.

01.07.2023 4 z 5

Škandalózna princezná Škandalózna princezná Jodi Ellen Malpas

Kto mi, naopak, liezol na nervy boli kráľovi radcovia.

Mne sa to páčilo a rozhodne odporúčam.

Ďakujem vydavateľstvu za možnosť prečítať si knihu a za jej zaslanie.

27.06.2023 4 z 5

Sviatok osamelých Sviatok osamelých Beth O’Leary

Niekedy stačí slovo, myšlienka, či príbeh na to, aby sme sa začali na svet okolo seba pozerať inak. Triezvejšie a dospelejšie. Ako ľudia sa veľa krát ocitneme v životných situáciách, v ktorých sa zachováme nesprávne a zbrklo. Častokrát sme nahnevaný, frustrovaný a reagujeme prehnane. Potom nás to trápi a žijeme v strese a smútku namiesto toho, aby sme si vychutnávali čas na tomto svete, ktorý nám tu bol daný. Život je príliš krátky na to, aby sme v sebe živili negatívne emócie. Preto šírme okolo seba viac lásky a dobra. Užívajme si každý jeden deň naplno. Tešme sa z maličkostí a buďme vďačný za to čo máme. Pretože zajtra to mať už nemusíme. Na tieto pravdivé vety rýchlo zabúdame. Nechávame sa strhnúť prúdom a ostatnými. Veľmi by som si želala, aby bol každý sám sebou a žil s otvorenou mysľou a srdcom. Pretože nikdy nevieš, čo má osud pre teba ešte nachystané. Ja sľubujem, že sa o to budem snažiť tiež.

Valentín je sviatok všetkých zaľúbených. Tomuto dňu dominuje červená farba a v kalendári má svoj špeciálny deň. Je krásne a priam potrebné, aby sme si vyjadrovali navzájom náklonnosť a city. No pre niekoho môže byť tento sviatok bolestivou spomienkovou na udalosť, ktorá nám v živote zlomila srdce a teraz sa bojíme znovu otvoriť láske. Toto posolstvo v sebe ukrýva kniha Sviatok osamelých.

Tri ženy, tri rande a jedna prázdna stolička. Na každú z týchto žien sa vykašle partner práve na Valentína. Tieto ženy sa vôbec nepoznajú a predsa ich niečo spája. Jeden muž.

Siobhan životná koučka, ktorá radila a pomáhala iným ľudom, nabrala si veľa na plecia. Zo začiatku mi prišla ako nóbl panička, ktorá má rada všetko drahé. A mala som pocit, že všetko vie najlepšie. Nebola mi veľmi sympatická. Ako sme ju lepšie spoznávali zistila som, že má na svojej duši rany, s ktorými si sama nevedela poradiť. Postupne som sa do nej dokázala vcítiť. Miestami jej bolo aj ľúto. Prežila si v živote hrozné veci, ktoré ju poznačili. Mala pri sebe kamarátky, ktoré ju vždy podporili. Nevyhľadáva dlhodobé vzťahy a keď konečne spozná muža čo k nemu niečo pocíti, osud sa s ňou nepekne zahral. Dosť ma šokoval zvrat, ktorý sa tam stal a ostalo mi smutno. Napriek všetkému to bola zaujímavá postava.

Miranda pracuje ako Arboristka a každý deň je v spoločnosti chlapov. Najlepšie sa cíti, keď je na strome. Kolegovia ju berú medzi seba ako seberovnú. Páčilo sa mi aké vzťahy medzi sebou mali až na jedného, ktorý ju vníma viac ako ženu. Boli mi sympatické aj jej dve sestry, ktoré boli mladé a ľúbili svoju sestru. Miranda zohrá na konci príbehu dôležitú úlohu.

Jane mladé uľahnuté žieňa, ktoré sa utiahlo z Londýna po incidente v bývalej práci, o ktorom nepovedala nikomu ani svojmu otcovi. V novom meste začína nový život s novými pravidlami a zásadami. Pracuje v doničenom obchode, kde spozná milého staršieho muža, ktorý jej podá pomocnú ruku. Nemá žiadnych priateľov, čo bolo dosť smutné. Milovala knihy. Bola úžasná a ja som si to veľmi obľúbila a túžila som odhaliť, čo skrýva. Ostala som veľmi prekvapená čím si chúďa Jane musela prejsť. Páčilo sa mi, ako postupne získavala a našla svoju hodnotu.

Richard riadny somár.

Josepha som si zaškatuľkovala ako muža, ktorý ťahá ženy za nos. On bol zlomený muž, ktorý sa ťažko vyrovnával s tým čo mu osud nadelil. Posledné kapitoly mi brali dych a lámali srdce. Autorka nás dokonalo obalamutila. Vyšlo jej to dokonalo.

Koniec bol krásny a dojímavý.

Trvalo mi kým som pochopila, že sa to dialo s časovým odstupom.

Nebojme sa dávať druhé šance, aj keď sa nám to zdá na začiatku nemožné.

Kniha ma milo prekvapila, ukrýva v sebe silný príbeh so zaujímavou a originálnou zápletkou

Ďakujem vydavateľstvu za poskytnutie knihy na spoluprácu

17.06.2023

Zlodej tulipánu Zlodej tulipánu Majka Danihelová

Na tento svet prichádzame ako čisté a nepoškvrnené duše. Postupne ako rastieme a dospievame sa do nášho vnútra čoraz viac svojimi pazúrmi zabodávajú intrigy, lži a klamstvá. Premieňajú našu osobnosť na nepoznanie. Začína sa malými naivnými klamstvami, pri ktorých si povieme, že jedno klamstvo, či intriga zo mňa ešte nerobí zlého človeka. Lenže, keď zaklameme, či za intrigujeme raz, automaticky to urobíme aj druhý a ďalší krát. Nevieme s tým prestať. Je to strašný zlozvyk, ktorý z nás robí zlých ľudí. Takýmto správaním strácame dôveru svojich blízkych, hoci to nerobíme úmyselne. Prajem si, aby sme našli silu zabojovať a očistili svoje duše. Ľudia by si mali navzájom pomáhať a vždy hovoriť pravdu, aj keď nám práve pravda môže ublížiť najviac.
Vonku sa nám zletnieva a príroda sa prebúdza k životu. Rôzne kvety hýria farbami a vo mne to evokuje hneď lepšiu náladu. Moje najobľúbenejšie kvety sú ruže a tulipány. Keď ich vidím, vyčaria mi úsmev na tvári. Okrem tohto sa mi búdu odteraz spájať s originálnymi príbehmi, ktoré fantasticky vymyslela a napísala talentovaná autorka Majka Danihelová. Dedička ruže bola ohromujúca, originálna, no proste geniálna. Nevedela som dlho po dočítaní na ňu prestať myslieť. Priala som si, aby som mohla držať v rukách pokračovanie, aby som zastavila otázky, ktoré neustále bežali v mojej hlave. Toto sa dialo presne 365 dní dokým neprišiel na scénu Zlodej tulipánov. Musím však povedať. že to čakanie sa oplatilo. Fenomenálne dielo, v ktorom vám autorka namiešala ten správny kokteil intríg, tajomstiev, prekvapení, nečakaných zvratov a lásky. Chcem vám len odporučiť, dávkujte si ho postupne, aby ste potom ako ja neostali beznádejne čakať na ďalšiu časť. Skrátka potrebujem posledné dieliky do skladačky, aby z toho vznikol ucelený obrázok.
Violet sa po útoku v knižnici snaží pokračovať v pátraní pravdy a v očistení svojej rodiny. Lenže plán, ktorý vymysleli spolu s tetou Idou sa rozpadá ako domček s kariet. Všetky hodnoty, v ktoré Violet verila sú zrazu fuč. Na svetlo začínajú vychádzať tajomstvá, ktoré zrazu nie sú také ako sa na prvý pohľad zdajú. Do hry vstupujú noví hráči, s ktorými Violet ani teta nepočítali. Ocitá sa v bludnom kruhu a uvedomuje si, že Alfréd nie je jej jediný nepriateľ. Z temných hrozieb sa vynárajú ďalšie prekážky, ktoré musí Violet zvládnuť. Myseľ jej v neočakávaných momentoch prehráva spomienky z minulosti. Za klamstvá, čo vypustila z úst zaplatí privysokú cenu. Violet sa nám ešte viac otvorila a my sme mohli nazrieť pod masku, ktorú nosila keď plnila plán. V tejto časti bola viac sama sebou. Zraniteľnejšia a viac dávala najavo svoje pocity. Vedela som si k nej vytvoriť lepší vzťah. Páčili sa mi obe jej stránky. Každá bola v niečom iná, originálna. Keď hrala mrchu, vtedy by som sa jej nechcela dostať do cesty. Naopak, keď bola len Violet, vtedy som ju túžila objať a pomôcť jej v pátraní po pravde. Nesmierne ma mrzelo, že keď konečne pocítila tie pravé city, z ktorých nám lietajú motýle v bruchu, ona sa potom cítila zle. Sama som zvedavá ako sa s tým popasuje. Jej kamarátka Joy sa mi páčila oveľa viac ako v prvej časti. Bola trocha bláznivá s podrezaným jazykom, ostala pri Violet a dokázala jej prehovoriť do duše, keď to potrebovala. Ida mi prišla tiež viac sympatická.
Zivakovci to je kapitola sama o sebe, kto čítal vie, čo tým myslím. Hrajú sa na veľkú šťastnú rodinu a pritom každý jeden má svojich démonov. Ada mi išla pekne na nervy a stále z nej nemám dobrý pocit, niečo mi na nej nehrá a ja chcem zistiť čo to je. Logan večne opitý a na drogovaný chalan, z ktorého mi bolo zle. Miláčik žien a médií, ktorý nie je na vzťahy sa v jeden moment zmení a my ostaneme prekvapení, že má svedomie aj dušu. Brooks najtichší z rodiny vymýšľa komixové príbehy. Je veľmi pozorný, dokáže počúvať a nahliadnuť až do vášho vnútra. Milujem Brooksa. Som zvedavá ako sa ešte autorka zahrá z ich osudmi.
Romantická linka: Vytvorí sa tu milostný trojuholník a vy budete s úžasom sledovať ako city zamotajú celý príbeh. Mne sa splnilo, čo som si priala a neostáva mi iné ako dúfať, že sa to skončí tak ako si želám. Nájdeme tu oveľa viac romantiky než v predošlej časti, čo mňa osobne potešilo.
Boli tam zvraty, ktoré ma oberali o dych. Vyskytnú sa tú nové postavy, ktoré dej správne zamotajú a vyšperkujú.
Nájdeme tu pohľady Brooksa aj Logana, vďaka čomu môžeme lepšie precítiť ich postavy.
Koniec bol mega, potrebujem pokračovanie.
Príbeh je plný intríg, klamstiev, temnej romantiky, nachádzajú sa tu vulgarizmy a nevšedné praktiky. Táto kniha nie je pre každého.
Dedička ruže, či Zlodej tulipánov si zaslúži miesto vo vašej knižnici. Majka vytvorila niečo, za čo jej skláňam z hlavy pomyselný klobúk. Tlieskam. A teším sa na záverečný diel.
Okrem toho majú knihy krásne oriezky.
Ďakujem vydavateľstvu veľmi pekne za spoluprácu.

08.06.2023 5 z 5

Hlavne sa nezamiluj Hlavne sa nezamiluj Lea Marko

Je o mne známe, že som taký domased. Mám skrátka rada svoje pohodlie v známom prostredí, kde ma nemôže nič prekvapiť. Aj keď nerada niekam chodím, tak by som sa hneď zbalila a išla. Nechala by som sa zaviesť na očarujúce miesto, kde je ticho, zdravý vzduch a krásna okolitá príroda. Líšky tu dokonca dávajú dobrú noc. Hovorím o rakúskych Alpách. Prenajať si tam chatku na pár týždňov, či mesiacov by bolo priam božské. Nikde nič len ja, malá chatka, okolitá príroda a moje milované knihy. Ideálna dovolenka a reset od bežného života čo poviete? Už sa tam dokonca aj vidím. Len škoda, že sa to nedá zrealizovať a ja by som tam sama ťažko dokázala fungovať. Práve som sa prebrala z krásnej predstavy usadená na dvore svojho domčeka. S polo smutným úsmevom si uvedomujem, že aj tu obklopená zeleňou a rôznymi okrasnými rastlinami sa cítim príjemne a šťastne.

Bohužiaľ nie je zaručené, že keď si aj niekoho zoberiete z lásky tak vaše manželstvo vydrží až do smrti. Ak ste tí šťastní čo po rokoch milujete svoju polovičku ako, keď ste sa spoznali je to dar, ktorý si treba vážiť a ďakovať osudu alebo tomu hore. Bohužiaľ stávajú aj prípady, kedy láska po čase vyprchá a vy zrazu stojíte pred novým životným obdobím a rozhodujete sa čo ďalej. Niekedy je lepšie nechať veci odísť a otvoriť cestu novým. Toto ponúkne kniha Hlavne sa nezamiluj od začínajúcej slovenskej autorky.

Anna žije dlhé roky v šťastnom manželstve s Petrom. Majú dve krásne dospelé deti a pracujú v rodinnej firme. Všetko vyzerá byť ukážkové lenže jedného dňa príde manžel domov s tým, že sa chce rozviesť lebo čaká dieťa s inou. Anna je zdrvená lebo okrem rozpadajúceho manželstva prišla zo dňa na deň o prácu. Stratila chuť do života nič ju nebaví a utápa sa v žiali. Na to sa jej kamarátka Silvia nemôže pozerať, a tak jej ponúkne, že môže na pár týždňov odísť na samotu, na chatu v rakúskych Alpách. Anna sa tam nakoniec vyberie vybavená knihami, aby od všetkého získala odstup a načerpala nový elán a chuť žiť. Anna bola bystrá zrelá žena, ktorá už mala za sebou pár životných skúsenosti. Bola priateľská, dobrosrdečná a mala láskavé srdce. Milovala hru na husle. Obľúbila som si ju, akoby to bola moja mama. Nesmierne mi bolo ľúto čím si prechádzala a želala som jej, aby si vyliečila zlomené srdce. V Alpách si našla nových priateľov a zahrala si v kapele. Keď som zatvorila oči, počula som ako hrá na husle. Zo zlomnej ženy sa postupne stala silnou a rozvážnou, ktorá má svoju hlavu. Silvia bola úžasná kamarátka, bola tu vždy pre ňu, keď ju potrebovala. Anna si dokázala získať každého. Na svoj vek bola krásna žena, ktorá sa na nič nehrala. To sa mi na nej páčilo.

Thomas, statný muž, ktorý si okolo seba vystaval múr a nedôveroval ľuďom. Bol tvrdohlavý, nekompromisný a chladný... Tvrdý oriešok, ktorý som chcela rozlúsknuť a išlo mi to veľmi ťažko. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykla na jeho nevyspytateľnú povahu. Mala som chuť mu veľakrát poriadne vynadať. Nerozumela som sama sebe, odpudzoval ma svojím správaním, no na druhej strane ma priťahoval. S bicími mu to išlo, no s ľuďmi moc nie. Až neskôr som zistila, že prišiel o ženu a potom sa popálil v láske a preto si uzamkol srdce. Vychoval skvelého syna. Rád trávil čas v lese, kde našiel dokonalý pokoj. Na chvíľku som zahliadla jeho svetlé momenty, no rýchlo sa to zmenilo. Neviem mám z neho zmiešané pocity. Škoda, že sme nemali pohľad aj z jeho strany. Mal dobré srdce, len sa bál znovu otvoriť srdce láske.

Romantická linka: Chémia medzi hlavnými postavami bola evidentná od začiatku, len bohužiaľ Thomas hral veľmi dlho nedostupného. Anna bola na druhej strane až moc chápavá a hrala podľa jeho pravidiel. Chýbala mi od Thomasa väčšia otvorenosť. Bol na môj vkus až moc uzavretý. Videla som a cítila ako sa mu Anna naplno otvorila a on nič. Frustrácia mnou lomcovala. Potom sa objavila romantika, ktorá mi nahrnula červeň do líc, ale stále som čakala kedy sa Thomas konečne otvorí.

Nesmiem vynechať Inge a Franza, bol to milý manželský pár, ktorý sa aj po rokoch ľúbil a dokázal ľuďom odovzdať cenné rady do života.

Skupina, ktorú tvorilo 5 členov bola famózna a rada by som si ju vypočula naživo.

Príroda okolie bolo krásne opísané a dodávala príbehu ten správny nádych jedinečnosti.

Záver bol podľa mňa až veľmi rýchlo ukončený. Prijala by som pár strán naviac. Autorka si však nechala otvorené zadné dvierka a ja osobne by som bola rada keby sme sa dočkali pokračovania. Chcela by som sa ešte vrátiť do životov vedľajších postav. Ich životné príbehy by mohli byť zaujímavé.

Tento príbeh je dôkazom toho, že život po 40-tke nekončí práve naopak. Mne sa to páčilo a utvrdilo ma to v tom, že vek je len číslo.

Knihu som si mohla prečítať vďaka výhre @knizny_blond ešte raz veľmi pekne ďakujem .

07.06.2023

Búrka Búrka Iveta Klemanová

Ani si neviete predstaviť aká som šťastná, že žijem úplne jednoduchý život. Nie som si totiž istá, či by som zvládla byť neustále pod paľbou paparazzov, či na titulných stranách magazínov. S mojou citlivou povahou asi ťažko. Novinári vás dokážu veľmi pomaly a premyslene zničiť. Rôznymi výmyslami, ktorým ľudia veľmi ľahko uveria. Nikto si nedá tú námahu, aby zistil aká je skutočná pravda. Je smutné, že veríme bulváru a rôznym konšpiračným teóriám a tak šírime do sveta namiesto lásky, hnev a agresivitu. Radi totiž zabúdame, že aj tí na druhej strane článku, či fotografie sú obyčajní ľudia z mäsa a kostí. Len sa narodili do slávnej rodiny, či s talentom, ktorí im automaticky otvoril dvere do šoubiznisu. Podľa mňa je veľmi náročné žiť v takomto svete, kde prakticky nemáte právo na žiadne súkromie. Ako mladé dospievajúce dievča som snívala o tom, že budem manželkou nejakého známeho speváka. Teraz odstupom času sa na to pozerám, bože dievča ty si bolo pekne naivné. Na druhej strane obdivujem každého partnera či partnerku, ktorí sú vo vzťahu s niekým slávnym. Rozhodne to chce odvahu a guráž.
Aj v našich životoch občas nastane búrka, ktorá po sebe zanechá veľké škody a je iba na nás, ako sa z nej pozbierame. Pred istým časom som zažila búrku, ktorá ma skoro zničila. Bola som osobou, čo sa stále snaží dokazovať pravdu, až som sa postupne naučila, že nie je potrebné nikomu nič vysvetľovať. Ten kto chce poznať pravdu nájde cestu ako sa k nej dostať. Ostatných môžete mať na háku. Oni budú veriť tomu čomu chcú a o čom sú presvedčení, že je pravda. Toto krásne a pravdivé posolstvo v sebe nesie kniha Búrka.
Mladé dievča Louisa pochádza z kresťanskej rodiny. Má prácu snov lieta v oblakoch. Je letuška prvej triedy luxusných aerolínii. Je krásna, miluje svoje povolanie a k svojim pasažierom sa chová s láskou a úctou. V kolektíve je dá sa povedať obľúbená. Všetko sa zdá byť v poriadku, lenže jedného dňa si ju zavolá šéf s tým, že jeden s pasažierov na ňu podal sťažnosť za sexuálne obťažovanie. Stojí ju to miesto. Vedenie firmy jej nemôže poskytnúť informácie o žalobcovi a tak sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť pričom si zarobí ešte na väčšie problémy. Predstavuje si ako sa mu pomstí no zrazu zistí, že muž, ktorého celý čas preklínala je jej jedinou možnosťou cez ktorú si môže zachrániť vysnívanú kariéru. Louisa mi bola hneď od začiatku bola milá, odvážna a nebojácna. Napriek mladému veku mala správne hodnoty aj vyspelé zmýšľanie, dokonca by schovala do vrecka aj vyššie postavených ľudí v politike. Snažila sa každému ukázať pravdu a verila v dobro ľudí celkom ako ja, no potom život ukázal aj odvrátenú stranu. Bolo mi nesmierne ľúto čím všetkým si musela prejsť len pre cit zvaný láska a rozhodnúť sa či má potrebu niekomu niečo vysvetľovať alebo nie.
Elliot muž, ktorý je pod neustálim drobnohľadom médií už od malička, je majiteľom klubu NFL, futbalová hviezda a syn ešte slávnejšieho otca. Tým, že je zo slávnej rodiny a sám má za sebou niekoľko úspechov, všetko toto z neho vyformovalo tvrdého človeka, ktorý má problém s dôverou k iným ľuďom. Nie je sa čomu čudovať, v detstve a mladosti si prešiel vecami, ktoré ho poznačili a obrátili mu život naruby. Často máva aj nočné mory. Novinárom a médiám sa vyhýba odkedy pri nešťastnej autonehode prišiel o priateľku. Dcéru vychoval sám a žije samotársky život. Všetko sa zmení, keď mu do života vstúpi žena, ktorá ho opäť naučí milovať. Elliot aj napriek tomu, že bol ženatý a strážil si súkromie uvažoval triezvo a s rozvahou. Páčilo sa mi ako si dokázal odoprieť lásku lebo chápal, aké ťažké je žiť v jeho svete. Videl ako kariéra dokáže zničiť vzťahy a lásku. Všetok čas venoval dcére a futbalovému tímu. Bol jednoznačne skvelý.
Máme tu striedanie pohľadov. Bolo oživujúce nahliadnuť do hláv hlavných postáv a lepšie pochopiť ich zmýšľaniu.
Chcem vyzdvihnúť ako autorka krásne spracovala tému v podobe príbehu pravdy a lží. Boli tu pekné myšlienky a prirovnania, s ktorých budem čerpať aj v osobnom živote.
Romantická linka sa počas príbehu veľmi pomaly a prijemne rozbiehala. Nič, absolútne nič mi tu nechýbalo. Chémiu medzi postavami som registrovala od začiatku. Vôbec mi neprekážal vekový rozdiel. Elliot a Louisa si boli rovnocenní partneri a viedli medzi sebou skvelé vtipné dialógy. Veľmi som im priala vzťah, ktorý sa medzi nimi vyvíjal.
Posledných 30 strán som s napätím čakala ako to celé dopadne. Či Louisa dokáže zvládnuť všetky prekážky.
Búrku jednoducho chcete čítať. Bol to krásny príbeh.
Verím, že sa dočkám čoskoro nového príbehu z pera autorky.
Ďakujem vydavateľstvu za zaslanie knihy na recenziu.

28.05.2023 5 z 5

Srdce neoklameš Srdce neoklameš Martina Jakubová

Neustále ma prekvapuje ako my ženy dokážeme byť dôverčivé a nepoučiteľné zároveň. Aj keď si v živote prejdeme zlými skúsenosťami, či nebodaj zlomenými srdciarmi, vždy sa zocelíme a veríme, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpime. Neviem kde berieme v danom momente takú istotu. Bohužiaľ život s nami hrá veľmi zaujímavé hry a my do tej rieky chtiac-nechtiac vstúpime viackrát. Potom ako opakujeme tie isté chyby, osud sa nám rozhodne uštedriť takú ranu, ktorá obráti náš svet hore nohami a nám neostáva nič iné, ako s tým postupne vyrovnať. Aj keď to je nesmierne ťažké. Hlava sa s tým možno pomaly zmieri, ale srdce nezabúda, hoci by sme si priali opak. Viem o tom svoje. Ani čas nedokáže úplne vyliečiť srdce. Dá sa to iba uzamknúť do tej najvzdialenejšej komnaty v našom srdci.
Nie je dôležité koľko máš v živote priateľov, ani či ich poznáš celý život alebo iba pár rokov. Oveľa dôležitejšie je aký máte medzi sebou vzťah, a či by ste dokázali zaňho v prípade, že by bol v nebezpečenstve, riskovať vlastný život? Ak áno a znamená pre vás veľmi veľa, je to priateľ na celý život. Takéhoto priateľa mať je dar. Verím, že aj v mojom živote, by sa našiel niekto, kto by pre mňa riskoval život. Toto jedno z posolstiev, ktoré si odnášam z príbehu Srdce neoklameš.
Nechala som sa pekne obalamutiť. Očakávala som letnú romantiku s nádychom erotiky, no namiesto toho som dostala niečo oveľa lepšie, emocionálnejšie a nevyspytateľnejšie. Bravó, tlieskam autorke za to, ako mi dokázala rozbúchať srdce láskou a o istý čas mi ho nemilostne zlomiť. Previesť ma zvratmi, na ktoré som pozerala s otvorenými ústami, a ktoré sa mi premietali aj v snoch. Bolo to neskutočné a ja sa z toho budem spamätávať ešte dlho.
Simona má pár dni pred svadbou no nie je si istá, či je to správne a tak nakoniec svadbu zruší. Odíde na pár dní ku kamarátovi Adrianovi, aby sa dala dokopy a popremýšľala čo ďalej. Lenže tam stretne muža, ktorý jej pred rokmi na dovolenke zlomil srdce. Na tej dovolenke spoznala aj Adriana. Aj po rokoch medzi Simonou a Tobiašom pretrváva chémia, kvôli ktorej urobia chybu, ktorá spustí v ich životoch spleť udalostí, ktoré im kompletne zmenia životy. Simona mi zo začiatku prišla veľmi zvláštna a nevedela som si k nej vytvoriť vzťah, no ako sa príbeh rozvíjal a my sme spoznávali udalosti, ktorými si Sima prešla, aj môj vzťah sa k nej postupne menil. Najprv som ju ľutovala, potom som na ňu bola hrozne nahnevaná a vzápätí som mala slzy v očiach, keď si prechádzala tým, čo by žiadna žena nechcela zažiť. Potom nastal obdiv a odľahnutie, no odrazu prišlo niečo, čo ma úplne dostalo a to ešte nebol koniec. Simona sa pre mňa stala silnou hrdinkou, s ktorou sa život nemaznal.
Adrián, skvelý muž a kamarát. Osud sa s ním však nepekne zahral.
Tobiáš bol muž, ktorý vo svojom živote urobil veľa chýb, no uvedomil si ich, až keď zasiahla rana osudu.
Romantická linka: Máme tu milostný trojuholník. Priznám sa, že moje sympatie sa menili, ako sa vyvíjal príbeh, no ale som rada, že pravá láska si nakoniec našla cestu k tým správnym ľuďom a zároveň ma mrzí, že život nehrá vždy fér.
Niečo nové som sa naučila z biológie, dosť ma to prekvapilo. Koniec bol krásny aj smutný zároveň, aj keď som si ho predstavovala trochu inak. Ale čo, takéto príbehy dokáže napísať iba sám život.
Čo dodať na záver. Nechajte sa zlákať romantikou, humorom a prvkami trileru od Slovenskej autorky, ktorá si zaslúži miesto v literárnej brandži.
Mňa to bavilo, prekvapilo, ohúrilo a myslím, že viac slov netreba. Pripravte si aj vreckovky budete ich potrebovať. Mňa už dlho kniha takto nerozcítila.
Ďakujem veľmi pekne samotnej autorke za zaslanie knihy na spoluprácu.

26.05.2023 5 z 5

Prisahaj Prisahaj Meagan Brandy

Kedy naposledy ste objali svoju najbližšiu rodinu? Tým myslím mamu, otca a súrodencov. Všímam si, že veľa ľudí berie svoju rodinu ako samozrejmosť. A pri tom je to dar, ktorý nedostane do vienka každý. Je mi ľúto, že často na to zabúdame. Mať okolo seba ľudí, ktorí vás ľúbia, rešpektujú a sú ochotní vám podať pomocnú ruku, keď to potrebujete je na nezaplatenie. Ja mám šťastie, že do takejto rodiny patrím. Sme zohratá skupina, ktorá spolu drží v dobrom aj v zlom. A veruže nám osud vybral veľmi tŕnistú cestu. O to viac si vážim lásku obetavosť a súdržnosť našej rodiny. Hlavnými piliermi sú mama a otec, ktorí nás učia čo je život, aká môže byť láska bezpodmienečná a čistá.
Ďalším mojím šťastím v živote je to, že jeden celok tvorím so svojím dvojčaťom, s ktorým sme úzko prepojení. Obaja vycítime, keď sa s tým druhým niečo deje. Spája nás súrodenecká láska, ktorá sa nedá poriadne opísať slovami. Myslím, že máme s bratom veľmi pekný vzťah. Je krásne, keď vaše dvojča sa o vás zaujíma. Hoci mi to občas už lezie na nervy, nemenila by som ho. Má veľmi dobré srdce. Keď vidím radosť v jeho očiach aj mne sa na tvári objaví úsmev. Je hrozne ukecaný, ale ľúbim ho takého aký je. V príbehu Prisahaj okrem tohto krásneho posolstva o rodinnej a súrodeneckej láske nájdete aj tú prvú, ktorá prekoná aj tie najťažšie prekážky a ostane rovnako hlboká, úprimná a bezpodmienečná. Láska, ktorá vydrží navždy. Nedá sa vynútiť a ani na ňu zabudnúť .
Ari je mladé dievča, ktoré má po lete nastúpiť na vysokú školu. Rozhodne sa preto leto stráviť so svojou partiou v plážovom dome. Už roky je tajne zaľúbená do jedného z najlepších kamarátov jej brata, dvojčaťa. On ju však berie ako kamarátku a parťáčku do partie. Je veselá a nespútaná. Túži zažiť nezabudnuteľné leto plné krásnych zážitkov. Za pár dní sa Ari pri mori zmení život na nepoznanie. Chase sa rozhýbe až vtedy, keď Ari do života vstúpi Noah, ktorý sa postupne stane jej najlepším priateľom. Ari mi bola hneď od začiatku sympatická. Mala úžasnú rodinu, ktorá ju vo všetkom podporovala, skvelých priateľov, okrem Chasea, na ňom mi niečo od začiatku nesedelo. Milovala oceán a hudbu. Užívala si život plnými dúškami, až kým neprišli momenty, ktoré ju zmenili a moje srdce sa pomaly lámalo z toho, čím si Arianna musela prejsť. Neubránila som sa hnevu, či stiahnutému hrdlu. V istých momentoch som si hovorila už dosť. To snáď nie je pravda. Z Arianny to však vyformovalo ženu, ktorá si vedela vážiť pravú lásku. Prešla ohromným progresom, za ktorý ju obdivujem. V tých ťažkých chvíľach dokázala zdvihnúť hlavu a čeliť osudu s úsmevom, aby sa jej rodina netrápila. Hoci vnútri bola zlomená. Jej dvojča Mason bol tiež skvelý hoci miestami až moc ochranársky.
Noah chalan, ktorý bol kapitánom Žralokov na Avix, to v živote nemal ľahké, no napriek tomu oplýval dobrosrdečnosťou, láskavosťou, úprimnosťou a skromnosťou. Všetky tieto vlastnosti ho spravili úžasným knižným hrdinom. Zbožňovala som jeho vzťah s mamou, bol proste dokonalý. Podľa mňa bol na svoj vek vyspelý a dokázal vždy robiť správne rozhodnutia aj za iných. Často tým ublížil najviac sebe.
Romantická linka: Stretávame sa tu z milostným trojuholníkom, ktorého som sa na začiatku dosť bála. Rýchlo som však pochopila, kto bude môj favorit a kto si to u mňa úplne pokazil. Páčila sa mi tá myšlienka ako sa z priateľstva stávalo niečo hlbšie a vzácnejšie. Z postupnej lásky bolo cítiť nehu a odhodlanie dvoch mladých ľudí prekonať všetko, aj keď im život hádzal polená pod nohy.
Posledných asi 200 strán bolo pre mňa veľmi emotívnych. Pripravte sa, že zažijete bolesť, strach, smútok, beznádej, ale aj nádej. No predovšetkým pravú nefalšovanú lásku. Na konci mi aj slzička vypadla. Milujem to.
Jediné začo stiahnem jednu hviezdičku je veľa postáv na začiatku. Chvíľu mi trvalo sa zorientovať.
Rozhodne stojí za prečítanie.

22.05.2023 4 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

Ako ľudia máme rôzne povahové vlastnosti, ktoré o nás veľa prezradia... Jedni sú chladný, nedôverčiví a srší z nich hnev, akoby mali srdce obalené ľadom. Druhí sú zas presný opak milí, dôverčiví, vidiaci slnko aj v tej najhustejšej čierňave, či v tom najchladnejšom srdci. A keď sa navzájom stretnú tieto povahové vlastnosti dvoch ľudí, vznikne z toho buď dúha dvoch spriaznených duší alebo búrka, čo všetko zmení. Pred časom by som svoje povahové vlastnosti prirovnala k tým druhým, ktorí vidia slnko aj v tej najhustejšej čierňave. Bola som usmievavá, vždy pozitívne naladená a empatická. Potom mi však osud privial do života človeka, ktorý bol presný opak mňa a doslova ma očaril. Verila som, že aj pod chladným srdcom sa skrýva kúsok dobra a citu. Nechala som sa opantať jeho čarom a charizmou. Bohužiaľ som bola naivná a podľahla som ilúzii, ktorú vytvoril okolo mňa. Avšak táto ilúzia netrvala dlho. Postupne zo mňa vysával všetky dobré vlastnosti a zo mňa sa stal zlomený človek, ktorý hľadá cestu späť k starému ja. Ide to veľmi pomaly, ale nestrácam nádej. Po búrke vždy vyjde slnko.
Láska je niečo krásne, o čom sníva každé mladé dievča, no nie vždy nám je dopriaty dokonalý muž, ktorého sme si vysnívali. Častokrát nás priťahujú práve tí zlí s pochybnou minulosťou a peknou tváričkou. Vieme, že by sme sa od takých mužov mali držať čo najďalej, ale neviditeľná vyššia moc nás k sebe ťahá a potom z toho vzniknú rôzne problémy, zlomené srdia a bezpodmienečná láska. Toto všetko si odnesiete z príbehu Twisted Love: Bezpodmienečná láska, od ktorej som čakala ľahkú romantiku, no okrem toho som tu dostala napätie, zápletky s trajlerovými prvkami a zimomriavkovými momentami. Milo ma to prekvapilo a náramne bavilo.
Ava mladá žena, ktorá bola vždy pozitívne naladená, venovala sa fotografovaniu a vo voľnom čase rada piekla red velvet koláčiky. Bola tiež študentkou Americkej prestížnej univerzity, kde bol jej brat Josh veľkým miláčikom. Ona bola radšej v úzadí, nie že by nebola priateľská, ľudia ju mali radi, ale ona uprednostňovala malý okruh priateľov. Verila v nehynúcu lásku, a že v každom človeku je kúsok dobra. Bola trochu naivná, pretože ešte nespoznala pravú lásku a mala na očiach ružové okuliare. Dokonale som sa vedela vcítiť do nej. Mala veľmi ochranárskeho brata, ktorý ju mal pod drobnohľadom. Na začiatku mi to prišlo trochu divné, až neskôr som pochopila, že Ava si prešla v detstve istou traumou, ktorá ju poznačila a brat jej bol vlastne veľkou oporou. V Avinom živote sa už istý čas pohybuje najlepší kamarát jej brata Alex. Dá jej hneď na začiatku pocítiť, že je sestra jeho najlepšieho kamaráta a má sa od neho držať čo najďalej. Jej tri kamarátky boli skrátka super, vždy pri nej stáli a taktiež ju nabádali na rôzne dobrodružstvá. Ava si ma získala už na začiatku a postupne ako sa menila a dospievala pociťovala som z nej silu a rešpekt. V istých momentoch, by som ju rada objala, či zocelila jej doráňané srdce a sebavedomie. V konečnom dôsledku to bola jedna silná ženská postava, z ktorej si zoberiem príklad.
Alex je chladný bez kúska citu, ktorý tuží po pomste. Nedáva najavo žiadne emócie. Je génius a vo veľmi mladom veku zbohatol. Arogantný, namyslený, sebavedomý a majetnícky muž, z ktorého ide prirodzený rešpekt. Ľudia v jeho blízkosti si udržiavajú odstup. Všetko musí mať pod kontrolou a ak sa náhodou niečo pokazí, neštíti sa ani zlých praktik. Praktický nespí a trpí zaujímavou chorobou, ktorá mu prehráva v hlave všetko čo sa už stalo v minulosti, akoby sa to dialo práve teraz. Vôbec mi nebol sympatický no zároveň ma k nemu niečo ťahalo. Bola som zo seba zmetená až priam frustrovaná. Choval sa dosť často ako psychopat. Brr... striasala som sa odporom. Nakoniec sme sa dostali pod vrstvy ľadu, v ktorom bolo obalené jeho srdce. Ukázal aj svoje zlé, ale aj dobré stránky. Cítim sa zvláštne rozpoltená. Ešte mi chvíľu potrvá kým spracujem všetky pocity, ktoré vo mne vyvolal Alex Volkov.
Romantická linka: Chémia medzi hlavnými postavami tu bola cítiť od prvej strany. Ava a Alex boli dvaja rozdielni ľudia ako jing a jang, ktorí vedeli, že by sa mali od seba držať čo najďalej, no ťahalo ich k sebe niečo nad ich sily. Keď sa spojili ich duše vytvorili dúhu. Čo sa týka intímnych scén nečakala som, že Ava bude taká dračica.
Dočkali sme sa tu zvratov, ktoré som ja osobne nečakala a knihu urobili o to zaujímavejšiu.
Má srdce z ľadu... Ale pre ňu by spálil celý svet. Bezpodmienečná láska stojí rozhodne za prečítanie. Mne sa to páčilo a už sa teším na pokračovanie. Na konci sme mali malú ochutnávku z ďalšej časti.
Na záver by som chcela pochváliť grafické spracovanie vo vnútri knihy.

16.05.2023

Odveta Odveta Michaela Brnková

Vetu niečo sa končí a niečo nové začína som vo svojom živote počula už niekoľkokrát. Vždy som to brala tak, že nič nemôže trvať večne a to, čo sa končí musí prenechať priestor niečomu novému, čo náš život obohatí a nasmeruje novým smerom. Lenže práve teraz neviem, či chcem, aby prišlo niečo nové a krajšie. Celé vnútro mám zaplnené smútkom a nostalgiou. Pred istým časom som si vytvorila veľmi silný vzťah k postavám z príbehov zo série Nekompromisní. Skrátka nemôžem uveriť, že je koniec a ja už nebudem môcť prežívať spolu s nimi ich životné osudy. Cítim sa, ako by zomreli blízki členovia mojej rodiny. Premýšľam, ako by som im ešte mohla vdýchnuť aspoň na pár minút život. Viem však, že to nie je možné. Otočením poslednej strany sa skončila jedna etapa, v ktorej som sa cítila ako doma. Bude mi to veľmi chýbať.
V mafiánskom svete, kde sa prelievajú špinavé peniaze, platia prísne pravidlá, kde brat nepozná brata, by som nechcela žiť. Byť v neustálom strehu a báť sa o vlastný život, nie je po vôli žiadnej žene. Láska si však nevyberá do koho sa zaľúbime. Je to vyššia moc, ktorá nás k tomu danému človeku priťahuje. Nezáleží na veku, či na tom, že ste boss mafiánskeho podsvetia. A nezáleží, ani na tom, či ste sa bossom narodili alebo ste sa ním stali za určitých okolností. Vaša sila je vo vašej osobnosti. Toto posolstvo si odnášam zo záverečného dielu Odveta, ktoré bolo pre mňa pomyselnou čerešničkou na torte. Perfektné, jedinečné a bombové.
Semion muž s dlhou bradou a potetovanými predlaktiami. Stačí sa naňho pozrieť a človekom prejde hneď niekoľko emócii na raz. Strach rešpekt, autorita a pri ženách aj príťažlivosť. Aspoň ja som mala pri ňom tieto emócie. Bol bossom amerického podsvetia a túto úlohu si plnil svedomito. Vždy bol o dva kroky vpred. Všetko musel mať pod kontrolou. Bol až prehnane starostlivý k svojmu najbližšiemu okoliu. Najskôr mi to prišlo divné, ale postupne, ako som spoznávala jeho a svet, v ktorom sa pohyboval, som chápala jeho konanie a ostražitosť. Nikdy nevyhľadával vzťahy ani nechcel splodiť dediča. Rozdával príkazy, uzatváral špinavé obchody. Sestra mu jedného dňa obrátila život hore nohami. Na 6 mesiacov sa mal stať poručníkom neteri, ktorá ešte nedovŕšila dospelosť. Od tohto momentu sme postupne prenikali do vnútra, kde bol Semion a nie boss. Pod maskou tvrdého rebela sa skrýval citlivý muž so srdcom a citmi, ktoré skrýval pred svetom. Miloval rýchle autá, iba v nich sa cítil doma. A ja som sa zamilovala doňho. Hoci mňa tvrdí, namakaní muži nikdy nebrali Semion bol, ale iný.
Angelína na svoj vek vyspelá žena, ktorá si v živote prešla všeličím, no aj napriek tomu bola silná, nebojácna a odvážna. Jej zvedavosť mi vždy na tvári vyčarila úsmev. Veľmi som si ju obľúbila. Aj ona mala svojich démonov no dokázala sa pozbierať a nájsť stratenú rovnováhu. An milovala varenie a knihy.
Romantická linka: Nesmierne som si užívala chvíle medzi An a Semiom. An sa ho vôbec nebála a dokázala sa mu postaviť. Ich vzájomná príťažlivosť a doťahovačky priniesli do môjho brucha motýle a zapýrené líca. Bol medzi nimi síce vekový rozdiel, ale ja som ho vôbec nevnímala.
V príbehu sa objavili aj predošlé postavy Nero a Halton, ktorí tu tiež zohrali dôležitú úlohu.
Niektoré zápletky v deji mi vyrazili dych. Autorka ma ešte stále dokáže prekvapiť, v dobrom zmysle slová. Strieda sa tu minulosť s prítomnosťou kde sa dozvedáme, čo všetko musel Semion obetovať pre rodinu.
Koniec mi skoro privodil infarkt. Srdce mi bilo splašenou rýchlosťou, oči som doširoka otvárala. Čakala som napínavý koniec, ale toto ma dostalo.
Epilóg 1 ma zahrial pri srdci a Epilóg 2 mi vŕta v hlave. Miška čo si to urobila? Nechala si ma úplne zmätenú a neviem či sa mám tešiť alebo smútiť.
Ak ste ešte nečítali sériu nekompromisní, tak by ste to mali čím skôr napraviť. Čakajú vás silní muži Nero, Halton a Semion, ktorí sa síce pohybujú v zlom a zákernom prostredí, ale ukážu vám aj svoje lepšie stránky a dámam sa z nich podlomia kolená.
Ja túto sériu proste môžem a budem ju odporúčať všetkými desiatimi.
Miška prajem ti veľa inšpirácie na nové príbehy.

12.05.2023 5 z 5

Šťastný zoznam Šťastný zoznam Rachael Lippincott

Tie najkrajšie momenty v našom živote sa nedajú opísať slovami. Toto som si uvedomila po stretnutí s jedným výnimočným človekom, ktorý je pre mňa veľkou inšpiráciou. Učí ma, ako si užívať život a tešiť sa z každodenných maličkostí. Vyžaruje z neho dobro a pokoj. Dokáže mi vždy vyčariť úsmev na perách. Keď vojde do miestnosti celá sa rozžiari. Je to človek s veľkým srdcom na správnom mieste. Som nesmierne šťastná, že je súčasťou môjho života. Jeho hudba je pre mňa balzam na dušu. Keď počujem jeho hlboký hlas, na pokožke mi nabiehajú zimomriavky. V mojom srdiečku má špeciálne miesto. Niekedy nám ľudia prídu do života úplne nečakane a nasmerujú nás tým správnym smerom, aj keď my to zo začiatku tak nevnímame...
Smrť blízkeho človeka je pre každého zraňujúca a bolestná. Vyrovnávame sa s tým každý inak. Tobôž, ak ste v tínedžerskom veku a zomrie vám jeden z rodičov, cítite sa zlomený a zrazu vám život prestane dávať zmysel. Je ťažké vyrovnať sa so skutočnosťou, že ten milovaný blízky vám už neodpovie na vaše otázky, ani vám nedá rady do života. Vo vašom vnútri ostane prázdno, ktoré neviete zaplniť. Vy sa však pokúšate ísť ďalej a popritom hľadáte stratené šťastie. Toto vám prináša emotívny príbeh Šťastný zoznam, ktorý vo vás vyvolá množstvo rôznorodých emócii a pocitov.
Emily je mladé dievča, ktoré bolo plné života. Milovala dobrodružstvá a mala skvelú partiu priateľov. Všetko sa zmenilo, keď jej umrela mama na ťažkú chorobu. Utiahla sa do seba a mala pocit, že sa jej šťastie otočilo chrbtom. Počas študentského plesu urobí Emily chybu, kvôli ktorej sa s ňou rozíde priateľ a partia kamarátov na ňu zanevrie. Cítila sa ako spoločenský vyvrheľ a nemohla sa o tom s nikým porozprávať. Jej kamarátka Kiera ide na celé leto do tábora. Mama jej veľmi chýba, a keď k nej chce byť bližšie, schová sa do jej šatníka. Otec si nemôže dovoliť platiť dom, v ktorom bývajú. Emily pri vypratávaní šatníka nájde krabicu, kde sú schované spomienky na maturitný ročník jej mamy. Počas prezerania nájde zoznam úloh, ktoré jej mama plnila počas leta pred maturitným ročníkom. Rozhodne sa ísť po bodoch v zozname, aby sa priblížila svojej mame. S úlohami zo zoznamu sa jej rozhodne pomôcť kamarátka z detstva Blake, ktorá sa vrátila domov.
Emily sa mi dostala pod kožu. Vo svojej podstate bola krehké dievča, ktoré sa zmierovalo so stratou svojej mamy veľmi ťažko. Zároveň sa cítila iná a hľadá odpovede na otázky, ktoré ju sužujú z vnútra... Celý čas mi vŕtalo v hlave čo sa to s ňou deje... Bola som napätá a vôbec som nevedela odhadnúť čo sa udeje. Zoznam úloh v Emiliinom živote zohral dôležitú úlohu. Počas plnenia jednotlivých úloh si uvedomila a prehodnotila určité situácie, a snažila sa napraviť chyby, ktoré urobila. Páčilo sa mi jej vykreslenie povahy. Nebola prehnane dokonalá proste sa vyrovnala dnešným mladým ľudom a ich životom.
Blake bola úžasnou knižnou postavou, s ktorou sa chcete kamarátiť a zažívať s ňou všetky dobrodružstvá. Nenechá vás v štichu a vždy vám podá pomocnú ruku. Prisťahovala sa do iného mesta, kde musí začať nový život. Občas ma mrzelo, že som jej nemohla nahliadnuť do hlavy, aby som vedela čo prežíva. Namiesto svojich problémov bola veľkou oporou pre Emily. A ten jej pes zlatý retriever, hneď by som sa s ním pomaznala.
Romantická linka bola zahalená rúškom tajomstva, ktorá mňa osobne prekvapila. Ani vo sne by mi nenapadlo, že Emily vo svojom vnútri skrýva takú búrku a zo svojimi citmi sa vyrovnávala veľmi ťažko.
Tento príbeh v sebe skrýva ťažie témy ako je smrť rodiča alebo LGBT komunita. Je to však podané citlivo a tak aby sa o tom mladí ľudia nebáli rozprávať aj keď viem, že táto téma je v našej spoločnosti stále tabu. A o hľadaní seba samej.
Koniec bol veľmi emotívny.
Šťastný zoznam je kniha, ktorú by si mali prečítať hlavne mladí ľudia, ktorí riešia vo svojom živote podobné problémy. Možno tu nájdu niečo, čo im pomôže posunúť sa vpred, ale aj dospelí, aby lepšie pochopili zmýšľanie svojich detí.
Mne príbeh ukázal, že by sme sa mali akceptovať bez ohľadu na rasu, náboženstvo, vrstvu a orientáciu. Rozhodne odporúčam prečítať.
Ďakujem vydavateľstvu za recenzný výtlačok.

10.05.2023 5 z 5

Past na knihomolku Past na knihomolku Emma Hart

Najlepšie sa cítim ráno hneď po prebudení. Lenivo sa popreťahujem na posteli a veľmi pomaly otváram oči. Zaostrím na hodinky a keď vidím, že ukazujú ešte skorý čas, na perách sa mi vyformuje doslova letmý úsmev a zahrabem sa hlbšie pod perinu. Viem, že sa nemusím nikam ponáhľať. Dokonca mi je ukradnuté aký je deň, či aké počasie je vonku. Skrátka som si strojcom vlastného času. Keď usúdim, že je ten správny čas aby som sa vykotúľala z vyhriatej postele tak vstanem a posadím sa na moje štvorkolesové kreslo. Ešte v pyžame sa presuniem do kuchyne kde si dám svoju obľúbenú rannú kávu a niečo dobré pod zub. Najradšej mám sladké pečivo. Po raňajkách si rada pozriem novinky na internete. Potom zo seba spravím ako tak človeka, nasadím si okuliare a môže sa začať moja obľúbená časť dňa. Chytím knihu do ruky a ponorím sa buď v pohodlí svojej izby alebo na terase do rozčítaného či nového príbehu. A keď zrovna nečítam, tak vymýšľam fotky, aby čo najviac vystihovali dej. Takto ja trávim väčšinu svojich dní. A občas idem na výlet, či s kamoškou na kávu.
Stredná škola a absolventský ples je niečo, čo poznám len z kníh či filmov. Keď som bola mladšia, snívala som o tom, že aj ja by som chcela raz zažiť taký ples. Na jeden večer som chcela byť za princeznú v krásnej večernej róbe. Aby mi chlapec, ktorý sa mi už dlho páči vyznal city a ukradol si môj prvý bozk. Bohužiaľ nie sme v žiadnom tínedžerskom filme, či v knižnom príbehu a ja by som nemala toľko snívať. Príbeh Past na knihomolku, mi toto presne pripomenul. Je to voľné pokračovanie Rande s knihomoľkou. Jednotka bola super, ale dvojka ju o kúsok predbehla.
Holly je mladá žena, ktorá rovnako, ako jej dve najlepšie kamošky, miluje knihy. Spolu vlastnia malé kníhkupectvo v Montane. Jej život sa stále točí okolo fiktívnych príbehov. Vždy musí mať všetko usporiadané a pod kontrolou. Najradšej trávi čas doma na svojom gauči z miskou zmrzliny a rozčítanou knihou. Inokedy trávi čas so svojimi priateľmi a rodinou. Zo svojím životom je spokojná a nič jej nechýba, pokým sa do mesta nevráti známi basketbalový hráč, ktorý jej pred rokmi zlomil srdce. Stále mu nevie zabudnúť to čo urobil na maturitnom plese, keď sa mu chystala vyznať lásku. Aj keď to možno bolo len nedorozumenie. Holly bola strašne bláznivá, čo na srdci to na jazyku. Bavila ma jej povaha. Zároveň som sa v nej videla pretože bola presne ako ja čistý introvert. Zabávala som sa na jej hláškach. Parádne dopĺňala trojku so svojimi kamarátkami. Obľúbila som si aj jej sestru a jej zlatú dcérku Tegan. Páčilo sa mi ako si stála za svojím a nedala si skákať po hlave.
Sebastián, zo začiatku som si myslela, že bude namyslená hviezda. No opak bol pravdou. Bol to obyčajný chalan z malého mesta, ktorý sa vracia domov po zranení ramena, na svadbu svojej sestry. Okrem rodiny tu zanechal aj svoju kamarátku, s ktorou sa nerozišiel práve najlepšie. Bolo mi ho trochu ľúto zvlášť, keď som zistila, že ide o takú blbosť. Obdivovala som jeho bojovnosť, s ktorou sa snažil nadviazať kontakt s Holly. Nemal to ľahké. Vymyslel na ňu pascu, aby ju prehovoril nech mu robí doprovod na svadbu svojej sestry a zároveň získa príležitosť, aby jej vysvetlil to, čo sa udialo pred 8 rokmi. Získal si ma tým aký bol chlap. Vedel, čo chce a išiel si tvrdo za tým. Nedal sa ničím a nikým odradiť. Okrem toho dobre vyzeral a baby po ňom šaleli. No on mal oči iba pre jednu.
Medzi hlavnými hrdinami to poriadne iskrilo. Veď ako sa hovorí stará láska nehrdzavie. Milé bolo sledovať ako sa majú obaja radi, no zároveň sa báli, aby si navzájom neublížili. Užívala som si ich spoločné chvíle. Veľa som sa nasmiala aj načervenala.
Stretli sme tu aj postavy z predchádzajúceho príbehu, ktoré správne okorenili dosť bláznivý dej.
Veľmi sa teším, že sme opäť mohli zavítať do domova dôchodcov. Starčekovia a ich kačky mi chýbali. S radosťou a humorom som čítala ich scény. Škoda len, že sa niečo podobné nedeje aj v slovenských domovoch pre dôchodcoch, hoci by to nemuselo byť až tak bláznivé.
Na konci knihy nás autorka navnadí na ďalší príbeh tentokrát o tretej knihomolke Saylor, ktorá je také šidlo, že si netrúfam odhadnúť, čo sa udeje v poslednej časti.
V hlave mi skrsol taký nápad. Vyhlasujem tu na boostagrame výzvu: Hľadám tri bláznivé knihomolky , ktoré sa dajú nahovoriť a pôjdeme si spolu otvoriť kníhkupectvo. Kto sa hlási ? :D :D :D
A teraz vážne!!! Milé, romantické, bláznivé dielo, ktoré má v mojom srdci špeciálne miesto. Verím, že si získa veľa knihomoľských sŕdc.
Ďakujem vydavateľstvu za možnosť spolupráce.

29.04.2023 4 z 5

Kassandra Kassandra Hana Repová

Neviem si predstaviť, že by som sa v dospelosti dozvedela o nevlastnom súrodencovi. Bol by to určite obrovský šok a neručím za to, ako by som zareagovala, pretože ja som veľmi citlivá osoba. Je možné, že by som potrebovala nejaký čas, aby som to spracovala. Žiť celý doterajší život v tom, že máte dvoch súrodencov, ktorých ľúbite a cítite potrebu ich chrániť, čo je úplne prirodzené. Skrátka úloha staršej sestry. A však potom nám osud zamieša kartami až stojíme pred novým životným rozhodnutím. Prijať do svojho života ďalšieho, aj keď nevlastného súrodenca? Cítime sa zvláštne rozpoltení, nahnevaní a nechceme, aby sa niečo zmenilo. Ten hore má s nami očividne iné plány a musíme prejsť určitými etapami, aby sme sa z nových vecí poučili a získali nový, znelejší pohľad na život.

Vždy jeden zo súrodencov musí byť pilierom. Nezáleží, či ste dvaja alebo viacerí. Ten silnejší si zoberie pod ochranné krídla tých slabších a bezradnejších. Snaží sa ochraňovať a dávať na nich pozor. Často, keď mladší súrodenci niečo vyvedú, zoberie to na seba, lebo je vyspelejší a cíti zodpovednosť voči súrodencom. Niekedy aj za cenu, že mu to zanechá jazvy na duši po celý život. Čo všetko sme ochotní pretrpieť pre dobro našich najbližších? Toto si odnášam z knihy Súkromné problémy Kassandra. Príbeh je o veľmi silnej žene, ktorá mala vo svojom vnútri hlboké jazvy, ktoré nedokázal zahojiť ani čas.

Ďalším dielom zo série Súkromné problémy je príbeh Sebastiánovej sestry Kassandry, ktorým nám priblížila svoj životný príbeh, ktorý vôbec nebol jednoduchý. Vnášal nám do srdca smútok, bolesť aj trochu nádeje, že všetko zlé, čo sa nám v živote prihodí je v konečnom dôsledku na niečo dobré. Otvorením knihy akoby som sa ocitla u vzdialenej rodiny, ktorú som dlho nenavštívila, ale je môjmu srdcu blízka.

Kassandru sme mali možnosť spoznať tak trochu v predošlých častiach. Musím priznať, že som k nej pociťovala určitý druh rešpektu. Temperamentná Grékyňa má za sebou ťažkú minulosť, ktorá jej na duši zanechala jazvy. Otec sa k nej nepekne správal, a aby ochránila svoju mladšiu sestru často si vytrpela hrozné veci. Pri čítaní čoho všetkého bol jej otec schopný mi zvieralo srdce. Za maskou tvrdej a nedostupnej ženy, ktorá si okolo seba vystavala múr, aby jej už nikto neublížil, sa skrývala silná osobnosť, ktorá sa nedala zlomiť osudom. Preto si jej dôveru a miesto v srdci bolo ťažké získať. Ja som si ju obľúbila. V živote, pod vplyvom ťažkej minulosti urobila niekoľko chýb, ktoré ľutovala. Osud jej však ponúkol možnosti, aby to mohla napraviť, keď prestane byť tvrdohlavá. Sympatické mi boli aj jej kamarátky. Bola vorkoholička a cítila sa osamelá.

Jacob, bol rovnako tvrdohlavý ako Kassandra. Tiež za sebou má ťažkú minulosť. Mama mu zomrela vychovával ho iba otec, ktorý mal nad synom veľkú moc. Všetko sa zmenilo, keď nastúpil na výšku a spoznal tam dievča, ktoré mu obrátilo život naruby. Vyzeralo to ideálne no stačila jedna nepekná udalosť a ich cesty sa rozišli. Jacobovi to zlomilo srdce a odvtedy preňho vzťahy už nemali takú cenu ako predtým. Páčilo sa mi aký bol Jacob starostlivý poslucháč, a že vždy vedel povedať tie správne slová. Bol to muž, ktorý vedel bojovať za správnu vec aj na úkor toho, že všetko stratí. Áno, aj on urobil v živote veľa chýb no aj tak si myslím, že by v živote malo byť viac takých mužov ako on.

Romantická linka medzi Jacobom a Kasandrou bola ako na hojdačke. Bolo z nich obidvoch cítiť ako sa majú navzájom radi, zároveň nad nimi ako Damoklov meč visela ťarcha minulosti, z ktorej sa nevedeli posunúť. Veľmi som si priala, aby si k sebe opäť našli cestu. Veď ako sa hovorí stará láska nehrdzavie. Chémia medzi nimi fungovala aj po rokoch.

Stretávame sa tu aj so súrodencami zo žltého domu. Sebastián sa konečne dozvie prečo si Kassandra od neho držala taký odstup. Dozvieme sa ako pokračujú životy Lilly, Denisa a Tiny. Čo som privítala lebo mi ich osudy chýbali.

Nesmierne sa teším na ďalší príbeh, keď som zistila o kom bude. Som zvedavá ako autorka opäť zamotá osudmi tejto rodiny.

Nechajte sa zlákať príbehom, v ktorom dokáže jeden ošúchaný kufor zmeniť osudy dvoch ľudí. Ja som si to užila hoci by som si priala, aby mala kniha viac strán. O tejto rodine by som dokázala čítať donekonečna.

Ďakujem vydavateľstvu za možnosť dostať knihu na spoluprácu.

19.04.2023 5 z 5

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

Milovníci a milovníčky kníh sa najlepšie cítia iba na jedinom mieste, a to v kníhkupectve. Vstúpením do tohto čarovného miesta, akoby sme sa ocitli doma. Na poličkách si lebedia tisícky kníh, ktoré čakajú na svojich nových majiteľov. Pozornosť čitateľa sa snažia upútať po väčšine zaujímavými obálkami, pri ktorých sa ako prvých zastavíme. Chytíme danú knihu do ruky, a buď je to láska na prvý pohľad, kedy presne vieme, že ju musíme mať vo svojej knižnici bez toho, aby sme si prečítali anotáciu, alebo je tu ten druhý prípad, že sa nevieme rozhodnúť, čo si kúpiť, lebo nás neviditeľnou silou k sebe ťahajú viaceré príbehy naraz. Tíško sa nám prihovárajú: Mňa si kúp, ja by som sa ti mohol páčiť. Aspoň ja to tak mám, keď náhodou navštívim kníhkupectvo. Je to pre mňa oáza pokoja, kde by som mohla žiť sedem dní v týždni tristošesdesiatpäť dní v roku a nič by mi nechýbalo.
Teraz mi dajú za pravdu viacerí knihomoli a knihomoľky. Snom každého kto miluje fiktívne príbehy, je pracovať s knihami, či už vo vydavateľstve alebo v kníhkupectve. Je to podľa mňa nádherná práca, ktorú by som chcela vykonávať aj ja. Bohužiaľ v mojom prípade to nie je možné. Neviem si predstaviť, ako by ľudia reagovali na to keby som sa po predajni presúvala na štyroch kolesách, nebodaj kníhkupectvo vlastnila. O to viac som si užívala príbeh Rande s knhomoľkou. Už samotný názov mi napovedal, že toto je ušité presne na mňa. Tiež mám stále nos ponorený v knihách a na správnych dokonalých chlapov, o akých čítam v románoch, nemám šťastie. Akoby som čítala o sebe.
Kinsley je mladá žena, ktorá sa zamilovala do knižných príbehov. Okrem toho, že neustále číta jeden príbeh za druhým, vlastní ešte s dvomi kamarátkami malé kníhkupectvo U knihomoľky, v malebnom mestečku v Montane. Nemá šťastie v láske a všetkých mužov porovnáva s fiktívnymi postavami z príbehov. Na rozdiel od jej dvoch kamarátok. Na svoje narodeniny sa rozhodne, že je čas zmeniť jej stav single a pokúsiť sa nájsť svojho reálneho priateľa. Založí si účet na niekoľkých zoznamkách. Úplnou náhodou jej ponúkne pomoc pri výbere potencionálneho adepta na rande Josh, najlepší kamarát jej brata. Začína sa pár nepodarených stretnutí, kde Kinsley zistí aké to je, keď zanietene o niečom rozpráva a nenechá priestor niekomu inému. Vie vášnivo a nekonečne rozprávať o knihách filmoch a seriáloch. Je nezastaviteľná. Mnohých to odradí, ale kto ju lepšie spozná uvedomí si, že to k nej proste patrí a buď si ju obľúbi alebo ju nepochopí. V tomto sme si veľmi podobné, tiež dokážem o veci, ktorá mi je blízka oduševnene rozprávať. Bola priateľská a milovala to, čo robila. Mala som pocit, že som získala ďalšiu sestru, s ktorou máme toho veľa spoločného. Jediné, čo ma na nej štvalo bolo to, ako zaobchádzala s knihami. Chápala som, že ju niekedy štval dej v knihe, aj mne sa to stáva, ale hádzať knihy o stenu je priveľa aj na mňa. Musím vyzdvihnúť ešte jej kamarátky, ktoré jej boli vždy nablízku.
Josh bol úplne obyčajný muž, ktorý bol zároveň ten dokonalý mužský knižný hrdina, do ktorého sa zaľúbite, či chcete alebo nie. Mňa si rozhodne získal. Pracoval na stavbe, čo bolo zárukou, že dobre vyzeral, no bol to aj dobrý človek, čo drží slovo, ktoré dal najlepšiemu priateľovi v detstve. Prežil si v detstve niečo pri čom mi lámalo srdce na polovicu a slzy sa mi tisli do očí. Preto uzatvorili medzi sebou Colton a Josh smiešnu dohodu, že ani jeden z nich si nikdy nič nezačne s jeho sestrou. Bolo až obdivuhodné ako sa to Josh snažil dodržať.
Romantická linka sa rozbiehala pomaly, čo ja mám veľmi rada. Bolo roztomilé sledovať, ako sa postupne medzi hlavnými hrdinami vytvárajú hlbšie city. Bavili ma ich konverzácie a doberanie. S tlčúcim srdcom a zatajeným dychom som očakávala, kedy si uvedomia vzájomnú príťažlivosť. V dobrom som Kinsley závidela, aký starostlivý bol pri nej Josh.
Skvelým spestrením príbehu boli starí rodičia, domov dôchodcov a kačičky.
Posledné kapitoly a záverečná zápletka mi na chvíľu zobrala vietor z plachiet, pretože som netušila, ako sa Colton zachová, nakoniec ma prekvapilo, čo z neho vyliezlo. Priznám sa, že mi ho bolo aj trocha ľúto.
Epilóg je skvelou záverečnou bodkou za príbehom. Zároveň nás navnadí na voľné pokračovanie, na ktoré sa ja veľmi teším.
Autorkin štýl písania mi sadol, čítalo sa to ľahko a rýchlo.
Moja knihomoľská duša si užila toto svieže romantické dielo, ktoré vám vyčarí úsmev na tvári. Určite sa v ňom nájdu viaceré dievčatá a možno aj chlapci.
Ďakujem vydavateľstvu za možnosť prečítať si príbeh.

18.04.2023 3 z 5

Chcem byť iba tvoja Chcem byť iba tvoja T. J. Lex

Keď som bola mladým bezstarostným dievčaťom, ktoré malo neustále hlavu v oblakoch a tešila sa z každej minúty života, ani vo sne by mi nenapadlo, že o pár rokov sa budem na svet pozerať inými očami. Tá stará Adelka, čo bola večne dobre naladená mi často chýba a skúšam si k nej opäť nájsť cestu. Ide to však veľmi pomaly. Už som to myslím niekde spomínala, že ako mladé dievča som túžila po obyčajných veciach ako ostatné dievčatá, veď je to prirodzený kolobeh života. A keď som dospela, stále som snívala, že si nájdem muža svojich snov. Potom ma však realita prefackala a ukázala mi odvrátenú stranu toho, o čom som vždy snívala. Dlho som si to nechcela priznať a stotožniť so skutočnosťou. Tak sa mi život rozhodol poslať do cesty ľudí, ktorí mi mali ukázať, že nie je nič hrozné na tom, ak sa nám niečo nesplní, pretože osud je nevyspytateľný. Ďakujem osudu alebo tomu tam hore, že ma zase nasmeroval tým správnym smerom.
My sami si nevyberáme životné príbehy, ktoré prežívame, oni si vyberajú nás. Neviem, ako je to možné, ale osud nám náloží na plecia len toľko, koľko unesieme. Nezáleží na pohlaví, veku alebo z akej vrstvy pochádzam. Napriek ťažkému životnému osudu si naša duša nájde tú správnu, aby sa navzájom dopĺňali, akokoľvek sa tomu bránime. Toto posolstvo som pochopila z knihy Chcem byť iba tvoja. Útla kniha v sebe ukrýva silný príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí nemôžu byť viac odlišní, no stačí jeden moment a obom to prevráti životy naruby.
Mila mladé sedemnásť ročné dievča, ktorá malo ťažký život. Jej rodičia sa rozviedli a otec ich opustil. Žila s mamou a bratom. Navyše, po rozvode rodičov sa mama zrútila a stala sa z nej alkoholička. Aby toho nebolo málo, zaujímali ju chlapi a o deti sa nestarala. Milka musela rýchlo dospieť a postaviť sa na vlastné nohy. Mama sa k nej hnusne správala a dúfala som, že sa spamätá. A jej brat si tiež nezískal moc mojich sympatií, hoci on to nemal ľahké. Mila neznášala knihy ani mužov. Bola obdarená dobrou postavou a veľkými prsiami, a tak bola príťažlivým objektom pre mužov. Chápala som jej pesimizmus voči mužom, vzťahom a k životu. Chcela som ju objať a nepustiť. Priala som jej, aby mala lepší život. Študovala na zdravotníckej škole za sestričku. Jej spolužiak, medik Daniel, mi išiel pekne na nervy. Občas som mu mala chuť vylepiť facku. Vanesa, jej kamarátka sa pekne vyfarbila. Ani vo sne by mi nenapadlo, že by sa tam niečo také mohlo udiať.
Barnabáš, muž, ktorý sa vždy staral sám o seba je teraz odkázaný na pomoc druhých. Je zatrpknutý a nevrlí. Žije sám vo veľkom dome. Učí na vysokej škole a popritom je kritik knižných románov pre ženy. Tiež mal ťažký životný osud. Otec od nich odišiel a založil si novú rodinu. Zanevrel na lásku a vzťahy ako také. Stretával sa iba so staršími ženami. Po páde zo stromu skončí v nemocnici a tam spozná mladú sestričku na praxi, ktorej dal zaujímavú ponuku. Páčilo sa mi, ako sa postupne zo zatrpknutého muža menil na nového Barnabáša zo srdcom a citmi. Mal niečo, čo vás k nemu priťahovalo.
Chémia medzi hlavnými hrdinami bola čarovná. Iskrilo to medzi nimi od začiatku a ja som s napätím očakávala kedy sa pobozkajú. Užívala som si ich doberanie a doťahovačky. Bolo to milé aj napriek vekovému rozdielu. Láska predsa nepozná hranice.
Trochu ma mrzelo, že sa tu neobjavil Milin otec, rada by som si prečítala aj jeho pohľad.
Ten koniec ma priam šokoval a zároveň prekvapil.
Príbeh vám rozhodne odporúčam. Mňa osobne milo prekvapil.
S autorkou som sa stretla prvýkrát a určite nie posledný.

08.04.2023

Španielsky ľúbostný podvod Španielsky ľúbostný podvod Elena Armas

(SPOILER) Ak sa nám v živote stane niečo zlé a zanechá to v našom vnútri hlboké rany, túžime sa s tým vyrovnať po svojom. Preto niekedy robíme radikálne riešenia, ktoré sa nám v tom momente zdajú najlepšie. Hoci častokrát, iba utekáme sami pred sebou a bolesťou. Snažíme sa to ignorovať, ako keby sme verili, že keď všetko necháme za sebou, tak začíname novú etapu života. Vytýčime si nové ciele sny a túžby. Istý čas máme pocit, že to funguje a darí sa nám. Presviedčame sami seba, že sme šťastný a spokojný so svojím životom. Stačí však jeden telefonát, či správa z domova a vaše vnútro ožije spomienkami, akoby sa prebudilo z dlhého zimného spánku. Najradšej by ste sa pred tým všetkým ukryli, no viete, že by to bolo nesprávne a tak sa rozhodnete presvedčiť svoju najbližšiu rodinu o tom, že vaše jazvy z minulosti sú už zahojané a vy im dokážete čeliť zoči voči.
Hovorí sa, že niekedy nevidíme to, čo máme pred sebou. Ono je to asi pravda, pretože my ženy túžime po dokonalom mužovi. Máme presne vysnívané, ako by mal vyzerať, akú by mal mať prácu a pod., alebo nás prosto priťahujú také tie typy, čo majú niečo za ušami. Jednoducho túžime po dobrodružstve. A pritom to dobrodružstvo môžeme zažiť s mužom, ktorý je pre nás neviditeľný a iritujú nás na ňom jeho vlastnosti. Stačí však, aby sme s ním strávili nejaký čas a pochopíme, že sa v ňom skrýva oveľa viac a niekedy aj naša spriaznená duša. Toto si odnášam z príbehu Španielsky ľúbostný podvod.
Catelina bola veľmi temperamentná Španielka, ktorá má za sebou ťažkú minulosť, pre ktorú sa rozhodne odisť z domova a začne pracovať v New Yorku. Postupne sa vypracuje na vedúcu divízie. Je priateľská a ukecaná, no vie sa aj poriadne rozohniť hlavne, keď sa na scéne objaví kolega Aaron, ktorého má na čiernej listine. Je pozvaná na svadbu svojej sestry, na tom by však nebolo nič zlé. Catalina sa, ale dozvedela, že sa na svadbe objaví aj jej bývalý priateľ s tým, že je zasnúbený, a tak si vymyslela lož, že aj ona niekoho má. Nechcela pred rodinou vyzerať osamelá, aby ju ľutovali. Na jednej strane som ju chápala, no s napätím som očakávala ako z toho vykľučkuje... Musí si nájsť falošného priateľa. Pomocnú ruku jej podá niekto koho kategoricky odmieta. Bola riadne tvrdohlavá, až som mala chuť vojsť do deja a poriadne ňou zatriasť nech sa spamätá. V niektorých momentoch som ju zas mala chuť objať, hlavne vtedy, keď odkrývala svoju ťažkú minulosť. Mala skvelú kamarátku Rosie, ktorá k nej bola vždy úprimná, aj keď sa to Cataline nie vždy páčilo. Milovala sladké ako ja. Proste dokonalá knižná postava.
Aaron bol zo začiatku chladný perfekcionista, ktorý dokázal udržať všetky emócie pod maskou. Všade chodil načas a vyžadoval to aj od svojich kolegov. Bol to vysoký muž s dobrou postavou, ktorú skrýval za jednoduché košele a saká. Najprv som si k nemu nevedela nájsť cestu, no niečo mi našepkávalo, aby som to s ním nevzdávala. A som rada, že to niečo som poslúchla. Postupne ako som Aarona spoznávala podmaňoval si moje srdce. Pod svojou chladnou maskou skrýval ťažký život, o ktorom nerád rozprával. Bol veľmi citlivý, vnímavý, pozorný a vytrvalý. V jeho oceánových očiach by som sa najradšej stratila. Nedalo sa ho nemilovať.
Catalinu a Aarona bolo zaujímavé sledovať ako sa navzájom doťahovali a neznášali. Cítila som z nich napätie, ktoré som dúfala, že sa postupne premení aj v niečo viac. Gradovalo to a z nenávisti sa to pomaly premieňalo v niečo krajšie, hlbšie a intímnejšie. Ich spoločné chvíle som si užívala. Nechýbajú tu ani humorné momenty počas, ktorých som sa smiala na celý dom.
Catalinina rodina bola úžasná. Ich súdržnosť a láska k sebe navzájom, by im mohlo závidieť veľa rodín. Za to jej bývalý mi liezol pekne na nervy.
Zápletka a koniec bol pre mňa veľmi emotívny, no krásny.
Kniha je riadny tučko a ja sama som mala pred ňou rešpekt, ale nenechajte sa tým odradiť. Samotný príbeh vás do seba vtiahne tak, že po jeho dočítaní vám bláznivá španielská rodina a Catalina s Aaronom budú chýbať. Španielsky ľúbostný podvod je oddychová romantika, ktorú chcete čítať.
Ďakujem veľmi pekne vydavateľstvu za zaslanie knihy na spoluprácu.

05.04.2023 4 z 5

A čo ak áno? 2 A čo ak áno? 2 Michaela Zamari (p)

Pýtam sa už hodnú chvíľu sama seba, čo sa to so mnou deje? Cítim sa tak nejak zvláštne, akoby niekto zo mňa vytrhol kus života. Do očí sa mi tlačia slzy, po tele mi naskakujú zimomriavky a ruky sa mi jemne chvejú. Som ako v tranze. Nezainteresovaný pozorovateľ by si myslel, že ma niekto zhypnotizoval. A však nikto nepoužil kyvadielko. Jednoducho len Adelka spracúva, aké jedinečné životné príbehy dokáže napísať sám život. Pretože sama máva občas chvíle, keď si povie, že je zo svojho života unavená frustrovaná a nevie sa nakopnúť. Vtedy zasiahne osud a ponúkne jej riešenie a nový pohľad na život. Osud s nami občas hrá veľmi zaujímavé hry.
Teraz mám chuť nasadnúť do imaginárneho taxíka a nechať sa odviesť na miesto, kde mi osoba, ktorá predpovedá budúcnosť prezradí, či ma niekde čaká moja spriaznená duša, alebo som ju už stretla. Včas sa však zastavím, pretože niečo v mojom vnútri mi hovorí, aby som nebláznila a nepokúšala osud. Ak má niečo prísť do môjho života alebo sa vrátiť, tak to príde v tom správnom čase, keď na to budem pripravená a dostatočne vyspelá. Toto je jedno z posolstiev, ktoré si odnášam z knihy, ktorá ma svojim príbehom úplne dostala. Hovorím o pokračovaní veľmi osobného príbehu mladej autorky Michaely Zamari, A čo ak áno 2 časť, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami.
Miška už v prvom diely, otvorila cestu priamo do jej duše. A my sme mohli nahliadnuť do jej o 16 rokov mladšieho ja. Ani nemusím spomínať, ako ma ten príbeh chytil za srdce, a čo všetko som pri ňom prežívala, kto čítal moje nadšené slová vie. To som však ešte netušila, že to bol len slabý odvar oproti druhému dielu. Ako Miška dospievala s ňou, dospievalo aj pokračovanie príbehu. Musím povedať, že to bolo ešte emotívnejšie, ak sa to vôbec dá. Striedali sa vo mne emócie, o ktorých som netušila, že ich som schopná. Jedným slovom wow, som nadšená a stále nemôžem uveriť tomu, ako môže byť život niekoho taký rozmanitý a pritom plný osudových rozhodnutí.
Majka sa ocitá na rázcestí, kde musí učiniť rozhodnutie, ktoré jej môže zmeniť celý život. Veľmi som si želala, aby sa rozhodla správne a priala som jej, aby bola už konečne šťastná. Keď už všetko vyzeralo dokonalo a my sme si spolu s Majkou užívali romantické chvíle, osud sa nám rozhodol zamiešať karty tak, až som miestami ostávala s otvorenými ústami. V istých momentoch a situáciách som bola na osud veľmi nahnevaná a chcelo sa mi plakať. Na druhej strane som Majku obdivovala za jej silu a schopnosť sa vyrovnávať sa s problémami, ktorým čelila. Vedela sa z danej chvíle niečo naučiť, čo ju posunulo vpred. Rada spoznávala nových ľudí, no bola aj dobrou kamarátkou. Našla svoju vášeň pre písanie a všade kam chodila čerpala inšpiráciu. Nebála sa výziev. Tá jej pobláznenosť mi bude chýbať. A všetky jej kamarátky tiež.
Denis 001 sa zachoval ako úplný idiot no nič iné som od neho ani nečakala.
Denis z Írska bol zlatíčko a veľmi som si užívala, keď bol na scéne. A však po istých udalostiach som mu musela pripísať mínusové body. Hnevalo ma, že hoci to bol chlap ako hora, stačilo pár slov a on sa odrazu začal chovať inak. Keby som ho mala v tej chvíli pri sebe asi by dostal pár buchnátov, aby sa spamätal. Bohužiaľ život nefunguje tak akoby sme si želali v danom momente. On musel jednoducho dospieť a uvedomiť isté veci. I keď osud mu pripravil také prekvapenia, že som si hovorila, toto nemôže byť pravda.
Skvelým obohatením boli správy, ktoré si medzi sebou Deni a Majka vymieňali. A dočkali sme sa tu aj trošku intímnejších scén, ktoré aspoň mne vohnali červeň do líc.
Spolu s Majkou sme zase navštívili zaujímavé destinácie ako Liverpool a Manchester, kde sme mali možnosť spoznať kultúru a obzrieť si zaujímavé pamiatky.
Posledné strany, ba kapitoly som nedýchala, pretože ja proste nechápem, ako sa toto mohlo stať. Čakala som úplne iný koniec. Kebyže nesedím na zadku, tak naň stopercentne padnem. Akože to fakt? Nevedela som, či dobre čítam. Absolútne nečakané a originálne.
Myslím, že slovo zbožňujem vystihuje, že tento príbeh stojí za to, aby ste mu venovali svoj čas. Verte mi neoľutujete. Druhý diel je ešte lepší a osobnejší.
Miška skladám ti obrovskú poklonu za to, čo si dokázala dať na papier. Si obrovskou inšpiráciou pre mnohých z nás. Si odvážna a neskutočne silná žena. Neviem si ani len predstaviť, čo na to povedalo tvoje okolie no verím, že samé pozitíva, lebo si to zaslúžiš.
Na záver ešte nesmiem zabudnúť pochváliť grafické spracovanie. Dokonalosť.
Ďakujem za prejavenú dôveru a zaslanie knihy na spoluprácu.
A tiež jedno obrovské ďakujem patrí Denimu z Írska vďaka nemu môžem čítať tvoje romány. Vidím v tvojom písaní obrovský posun.

31.03.2023 5 z 5

Fantóm z internetu Fantóm z internetu Simona Kutišová

Keď nie si online, akoby si ani neexistoval. Túto vetu sme počuli už mnohokrát, či z nášho okolia alebo niekde vonku medzi ľuďmi. Najčastejšie ju však počujeme z úst dospievajúcich. Online svet sa im stal akousi nenahraditeľnou súčasťou ich bytia. Vytvárajú si v tomto obrovskom svete plnom možností svoje životy. Zdieľajú so svojimi priateľmi na rôznych sociálnych sieťach svoje zážitky, radosti a mnohokrát aj svoje trápenia. S napätím očakávajú reakcie na daný príspevok, ktorý publikovali. Je však správne o všetko sa deliť s online svetom? Túto otázku by sme si mali položiť všetci bez ohľadu na vek. Áno je veľkým lákadlom podeliť sa so svetom o svoje myšlienky. Neraz sa to stalo aj mne. Ale čo ak niekto naše myšlienky obráti voči nám? Nikdy totiž nevieme kto sa skrýva na druhej strane. Prosím, buďme obozretní a dohliadajme aj na tých najcitlivejších, na tínedžerov.

Je až príliš ľahké podľahnúť čaru písania si s niekým neznámym. Viem to podľa vlastnej skúsenosti. Bohužiaľ niekedy nás ten na druhej strane očarí tak, že si nedokážeme zložiť ružové okuliare. A až keď je príliš neskoro zistíme, aký sme boli naivní a hlúpi. A to nemusíme byť ani tínedžer. Online svet môže byť veľkým pomocníkom, ale aj nepriateľom. Len k tomu treba pristupovať s rozumom a rozvahou. Internet nám nikdy nenahradí skutočný život, priateľov, rodinu, či zážitky. Toto dôležité posolstvo si odnášam z knihy Fantóm z internetu, ktoré sa budem snažiť odovzdávať aj ďalej. Otvorilo mi to oči a odteraz budem obozretnejšia.

Blanka je mladé 16 ročné dievča, ktoré chodilo na strednú školu a malo usporiadaný život. Všetko sa zdá byť v poriadku. Zaujímajú ju len sociálne siete, like a komentáre, taký bežný kolobeh u mladého človeka. Bolo to vykreslené veľmi dobre a reálne . Jedného dňa sa však všetko zmení a Blanka zrazu prežíva jedno z najťažších období svojho života. Rodičia sa rozvádzajú a otec si nájde novú partnerku. Jej mama je z toho nesvoja a rieši svoj smútok po svojom. Blanku si odrazu nikto nevšíma. Je z toho všetkého zničená. Ešte aj vzťah s najlepším priateľom Lukášom nie je ideálny. Z dlhej chvíle sa prihlási na internet, kde sa jej ozve sympatický Ferdo, ktorý je milý a zdá sa, že jej rozumie. Blanka si s ním čoraz viac píše a zveruje mu aj tie najtajnejšie tajomstvá. Všetko sa zmení v okamihu, keď mu pošle svoju fotku v plavkách. Z priateľa sa stane predátor, ktorý jej nedá pokoj.

Táto časť sa mi čítala veľmi ťažko. Nikto by sa nemal stať obeťou kyberšikany na internete, a tobôž nie mladé dievča, ktoré sa nevie brániť. Cítila som obrovskú zlosť voči Ferdovi. Chcela som vojsť do príbehu zatriasť Blankou, aby to niekomu povedala. Inokedy som mala chuť ju objať a pomôcť jej. Striedali sa vo mne rôznorodé emócie. Niekedy som sa sama obzerala, či mi nesvieti kamera na notebooku, ako by som sa stala obeťou. Rozčulovalo ma správanie Blankiných rodičov. No zároveň som si uvedomila, že aká som rada, že sa rodičia o mňa a mojich súrodencov zaujímajú, aj keď mi to často lezie na nervy.

Kiežby Lukášov, ako bol ten Blankin, bolo viac. Bol to chalan so srdcom na pravom mieste. Stál pri Blanke aj v tých najhorších chvíľach.

Ferdo bol vykreslený veľmi realisticky a mala som pri každej jeho správe buď motýliky alebo zimomriavky. Hoci som tušila kto sa skrýva za touto prezývkou. Do posledného okamihu som myslela, že sa mýlim. Po tom zistení som uvažovala, čo sa mu asi odohráva v hlave.

Tento príbeh by sa mal stať povinným čítaním pre základné a stredné školy, ale aj pre rodičom, aby zistili čomu čelia ich deti na internete.

Určite si táto kniha zaslúži viac pozornosti.

Veľmi pekne ďakujem autorke za prejavenú dôveru a zaslanie knihy na spoluprácu.

11.03.2023 5 z 5