AdamMez AdamMez komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Knihu jsem záměrně podhodnotil, protože ji člověk zkrátka musí vidět v kontextu díla tohoto geniálního autora. A v takovém kontextu je to prostě brak dobrý tak akorát na nic neříkající Nobelovu cenu. Tím autorovi skládám poklonu, nikoliv posměšek.

01.06.2016 2 z 5

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Jedna z neojbsáhlejších analýz poválečného pojetí kolektivní viny, jakou jsem držel v ruce, vmáčknutá na pár stránek novely.

01.06.2016 5 z 5

Občan Brych Občan Brych Jan Otčenášek

Kniha, o které Vám budou tvrdit, že je úlitbou režimu a tendenčním politickým románem. Kdyby si středoškolské úči sundaly z brýlí miniaturně sepsaný "stručný výklad sta nejškolomečtěšjších děl pro SŠ", možná by některé z nich přišly na to, že kniha popisuje, jak člověka zničí vnucené politické přesvědčení. Každé, bez ohledu na strany.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Podle mne nejlepší dílo české literatury. Vůbec. Tak malinký národ mohl jen stěží produkovat světovou literaturu, ale o to krásnější je natrefit na knihy, které se tomu nejlepšímu ve světě vyrovnají. Kdyby bylo více česko-jakýchkoliv překladatelů, možná se pojem "Petr a Lucie" ve školách vůbec neučí...

01.06.2016 5 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Krásný průvodce starým Berlínem i jeho společností. Velmi obratné vykreslení "napraveného" zlodějíčka nesvévolně ovládaného nejen každým, kdo se objeví v jeho životní dráze, ale zejména vlastní prostoduchostí.

Slovo boží Slovo boží Kari Hotakainen

Filosoficky pojatá koláž střetu jedince a společnosti, kapitalismu a socialismu, člověka a pracovního nástroje a jakéhosi citu, který je o to kouzelnější, o co méně o něm víme. Velmi obratný popis post-kapitalistické společnosti.