Slovo boží

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román, druhá část volné trilogie nejúspěšnějšího finského autora Kari Hotakainena, tentokrát čtenáře pozve na cestu. Příběh začíná zdánlivě jednoduše: generální ředitel významného průmyslového koncernu má krátce vystoupit v televizi a objedná si řidiče, který pracoval pro jeho otce, aby jej zavezl do hlavního města. Cesta je dlouhá, času na přemýšlení a přemítání nahlas habaděj. Jak se ředitel a jeho řidič blíží k cíli, vydáni napospas osudu a vtahováni do soukolí vzájemných vztahů, sympatií i antipatií, vykání se mění v tykání, napětí a nervozita stoupají… Kniha poukazuje na zásadní myšlenkové rozdíly mezi lidmi a vnuká nám otázky po smyslu a povaze bohatství, společenského postavení a moci. Jak je u Hotakainena zvykem, nechybí velký pozorovací talent, smysl pro humor a cynismus. Samozřejmostí je také ostrý pohled na zdánlivě neslučitelné souvislosti a tak např. švédský film Láska je láska o homosexuálním vztahu dvou dospívajících maloměstských dívek je pro jednoho zpodobněním odvahy a zbabělosti, pro druhého záminkou k manipulaci. Dojdou hlavní postavy nakonec katarze, využijí cestu ke změně svých názorů a postojů, či budou pokračovat ve vzájemném zneužívání a důrazu na vlastní zištnost? Otevřou se „božímu slovu“, nebo zůstanou uzavřeny v bezpečných hranicích svého zažitého chování? Mají vůbec nějakou šanci?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138252/slovo-bozi-138252.jpg 3.516
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Dybbuk
Orig. název

Jumalan sana, 2010

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Slovo boží

Přidat komentář
AdamMez
01.06.2016

Filosoficky pojatá koláž střetu jedince a společnosti, kapitalismu a socialismu, člověka a pracovního nástroje a jakéhosi citu, který je o to kouzelnější, o co méně o něm víme. Velmi obratný popis post-kapitalistické společnosti.

vekune
03.09.2013

Kniha Na domácí frontě se mi moc líbila, nadchl mě autorův humor a příběh měl spád. Slovo boží jsem ale přečetla jen z donucení. Příběh víceméně neexistuje a když už, je velmi těžko uvěřitelný, závěr byl jasný hned od začátku. V celé knize se setkáváme s podivnými myšlenkami a úvahami, což dl mého knize velmi ubírá.