a304 a304 komentáře u knih

Rukověť sběratele porcelánu Rukověť sběratele porcelánu Zdeněk Knápek

(SPOILER) Památek po předcích si vážím, sleduji i literaturu, abych se dozvěděla více, čím žili, co na ně působilo, čím se obklopovali. Nepřečetla jsem knihu celou, jako román, jen určité kapitoly a vrátila zápůjčku do knihovny.
S obsahem spokojená, informace zaplňují mezery a vrací čas do přítomnosti. Kořeny je dobré znát.
Lákavá setkání. Konkrétní osoba vytvořila návrh, další pracovala na zhmotnění nápadu, řetězení až k osobám, které šálek držely a dívaly si při hovoru do očí. Kolik vztahů pospojoval doušek čaje.

27.03.2022 4 z 5

Bylo jednou jedno loutkové divadlo Bylo jednou jedno loutkové divadlo Eduard Petiška

(SPOILER) Z edice: První čtení je tato knížečka s krásnými ilustracemi. Přiláká i ty prvňáčky, kteří neradi čtou. Navíc se naučí zacházet s oblíbenou loutkou. Která to bude?

24.03.2022 5 z 5

Magické slavnosti letního slunovratu Magické slavnosti letního slunovratu Anna Franklin

Slabikář pro malé čarodějnice - začátečnice, zkušená provází školou čarodějek. Věkově bez omezení. Dobrá nálada podmínkou. Ta, která umí vykouzlit kolem sebe nejvíce úsměvů a nejlépe šíří pohodu na všechny strany , ujímá se vlády do příštího slunovratu.

Jak kdo bydlí Jak kdo bydlí Oldřich Černý

Lákadlo pro začínající čtenáře, celé dílo má dvanáct stránek. Odpočinkové přestávky vyplní mezi jednotlivými listy veselé obrázky pro dobrou náladu a naladění na dráhu architekta...
Doporučuji.

07.04.2023 5 z 5

O smutném tygrovi O smutném tygrovi Alois Mikulka

Kniha plná obrázků ilustrátora pana Mikulky potěší začínající čtenáře, kteří znají abecedu a chtějí být na sebe pyšní, že zvládnou přečíst úplně celou pohádkovou knihu /text je na sedmi stránkách pouze po dvou až čtyřech větách/
Pro druháky již náročnější rozsah, ale nádherné ilustrace je určena publikace Dům u pětiset básníků nebo Karkulka v maskáčích /1. vydání z r. 2001 brožurka má hodně čtení, ale knížečka skladná a jeden obrázek hezčí než druhý. 1. vydání z r. 2003 z Albatrosu to je asi už na prázdniny nebo dovolenou, když je deštivo. Tak dětem vyberte a pasujte je na čtenáře a povídejte si s nimi, co na to říkají...

26.03.2023 5 z 5

Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně Miloslav Nevrlý

(SPOILER) Pěkně napsáno a doporučuji.

09.04.2022 5 z 5

Moudrost starých Čechů Moudrost starých Čechů Jan Amos Komenský

(SPOILER) To mě baví, autora si velice vážím. Také přivítám E-knihy ke stažení zdarma. Citace: Kdo chce žíti, musí síti. Co kdo zaseje, to bude žíti. Kdo plevy seje, málo nažne. Pro plevy zrna najíti nelze. Mnoho plev, málo zrna. Ten, kterýž ovsa dobývá, nejméně ho jí.

06.04.2022 5 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

(SPOILER) Dárek od Národní knihovny , E-kniha zdarma. Moc hezky se čte. Mám ráda záhady a jsem zvědavá, jak na to šel autor. Určitě se pustím do další.
/V bazaru široká možnost dobře nakoupit/.
Nedávno jsem se všímala informací, jak mizí ohromná jezera např. v Iráku, Číně, Rusku atd. během několika let voda není... Také se ke mně dostala informace, že vědci popisovali podivnou hmotu, z hlubinných vrtů, něco jako houbu, která má schopnost nasáknout, neuvěřitelně mnoho vody. Prý je možné , vypudit akumulovanou vodu najednou, ta způsobí vysokou vodní stěnu, několik stovek metrů vysokou a ta může spláchnout ostrov, jak při biblické potopě. Tak nevím, ověřovat to nebudu, ale voda údajně nemizí jen mění skupenství, ale může nás hodně překvapit.
Příroda je čarodějka, údajně se Sahara zazelená...
Nad stránkami od českého spisovatele Ludvíka Součka mi bylo dobře a doporučuji.

01.10.2022 5 z 5

Tohle není žádná lovestory Tohle není žádná lovestory Mary Hargreaves

(SPOILER) Doporučuji, už obálka slibuje pohodu. Humor mám nejraději.

09.04.2022

Česká literatura období avantgardy: (1918- 1945) Česká literatura období avantgardy: (1918- 1945) Dobrava Moldanová

Literatura - návrat do dnů, které nebudou nikdy národem zapomenuty. Okamžiky ohrožení, útrap v zákopech, ale i vojenská přátelství, trvající léta.

Snad kdesi za Piavou leží
takový člověk jako jsem já.
Naslouchá písni železa,
hledá a nalézá, čas po něm jak vítr po žitě běží,
žito zrá.

Kacířské eseje o filosofii dějin Kacířské eseje o filosofii dějin Jan Patočka

(SPOILER) Porazit parazita -, protivníka bez výstřelu. Je v nás: chamtivost. Udržuje při životě - korporace, které soustřeďují zisky a rozpoutávají mezi národy války. Člověku byla dána zbraň na ochranu svého života a své lidskosti, které říkáme duše. Někteří ji prodali za několik stříbrňáků.
Citace: "...každé zjevování je odhalování skrytého..."
V 21. stol. nazrála doba, kdy chápeme, že všichni jsme na stejné lodi - planetě a každý tedy i tvůj život tu má právo svůj čas prožít šťastně.
Konec všem korporacím, které přebírají vládu nad mocí států a štvou je proti sobě, /mám ten pocit, že to lidskost v člověku nerozvíjí/. Aby v klídku rozvíraly nůžky, vyplení, kde jaký stát a jsou dále, /bez pomoci ultra pravicových politiků, by to nešlo/. Co je to "smlouva Britské Východoindické společnosti East India Trading Company, nizozemská Východoindická - ovládly subkontinenty Indii, část Afriky se souhlasem koloniálních vlád , společně s nimi? Mám pocit, že dnes je ticho, temno, informační embargo kolem Transatlantické smlouvy, která nemůže nastolit planetární moc korporací a jurisdikčně přebít mocenskou roli států, včetně oddělení od pravomocí států a od dozoru EU? a OSN?, jak popsal Patočka tzv. "Sílu dne"?
Politici, prostý člověk, jako jsem, nevím a ptám se ..., Proč? Nevím proč covid -19 uzavřel celý svět do nouzového stavu a 24.2.2022 politici svůj zájem odvrátili od možného ohrožení veřejného zdraví a v mžiku, již o veřejné zdraví nejde...? Co si má prostý člověk myslet? O občany v demokracii 21. století nejde? Proč?

Proč obyčejní Američané, Němci, Slované atd. chudnou závratnou, nekončící rychlostí a jiní nepředstavitelně rychle bohatnou jako nikdy v historii? Které naše politické strany souhlasí se smlouvou proti vlastním lidem asi víme..., Ničí plánovitě rozpočet , vyvádějí prostředky nejen na zbraně a to je ve prospěch občanů? Na veřejné služby o to méně ... ? Pomoc vzájemné je nám všem potřeba a k tomu potřebujeme mír, stres, strach uvězňuje mozek, nedá se přemýšlet ve stresu a vymýšlet strategii jak přestat zabíjet člověka, člověkem. Až korporace nad státy převezmou moc, bude pozdě.
Patočka je skvělý.

03.10.2022 5 z 5

Laterna magica Laterna magica Ingmar Bergman

(SPOILER) Citace: "Vytvářím každý film, jako by byl můj poslední." Silná osobnost, naskakuje mi husí kůže vzrušením, jen připomenutím jeho tvorby, která se vrývá do hloubky, až na dřeň , k podstatě člověka a najednou mi je každičký život, kohokoliv z nás vzácný, neopakovatelný a velice významný.
Bergman vytahuje palčivé emoce na povrch a ví, že není dobrá, nic neřešící lhostejnost a rezignace. Aktuální problémy se nezametají pod koberec a neukrývají do skříní, to na dlouho nepomáhá. A nakonec za hříchy otce, zaplatí syn, generace, která to nezpůsobila.
Cokoliv od Bergmana mě nenechává chladnou, za mne stojí za přečtení a doporučuji.

14.09.2022 5 z 5

Zdravé orchideje Zdravé orchideje Sara Rittershausen

(SPOILER) Kdo má touhu, o někoho pečovat a je sám, tak orchidej je dobrá společnice. Vytváří příjemnou atmosféru, zkrášluje prostředí, zútulňuje domácnost a doslova ji proměňuje v domov. Aby tato energetizující bytost byla spokojená , to napoví Sára a pak je to ve vaši režii.
Přátelé, posílám právě vám pozdrav, v podobě noční oblohy plné hvězd, co hvězda, to radost pohledět. Kolik jen podob má orchidej, až k nevíře..., ale i neskutečno, může být pravá přírodní rozmanitá krása...

14.09.2022 5 z 5

Modlitební triduum ke sv. Josefovi Modlitební triduum ke sv. Josefovi Alvaro Grammatica

(SPOILER) Psychohygiena k udržení zdraví, bránit sebe i blízké před tsunami negativních dopadů dnešní reality, je nevyhnutelně nutné.
Literatury v knihovnách dostatek i pro věřící, snad se nikdo neurazí.

26.03.2022 5 z 5

O Marii O Marii Kateřina Šťastná

(SPOILER) Zajímavá cesta za dobrodružstvím, pátrání, hledání informací, nacházení vysvětlení, odpovědí, pro malé detektivy ...

26.03.2022 5 z 5

Proč nezavádět školné Proč nezavádět školné Jan Keller

(SPOILER) NE/potřebujeme vzdělané voliče? Opět aktuální "zbytečnost" a proto pravicový parlament prosadí 108 hlasy školné?
Kniha s kritickým zamyšlením, doporučuji.

12.11.2022 5 z 5

Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Yoshifumi Miyazaki

(SPOILER) Dotyk přírody..., vzduch..., dýchání..., klid..., harmonie. Stres ? Ani si nevzpomenu. Pozornost se zaměřuje na ptačí zpěv, paprsky světla procházející zelení, vůně hub, mechové, měkké našlápnutí. Pokec s kamarádkou, která vyslyší to, co se nikdo jiný nedoví. Vracím se, jak znovu zrozená.
Knihu doporučuji, když procházku musíme odložit .

08.10.2022 5 z 5

Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systému Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systému Ernst Wolff

(SPOILER) Čtení* tj. jen pro dospělé. Doporučuji.

04.04.2022 5 z 5

Co je vlastně design? Co je vlastně design? Kateřina Přidalová

Podpořit funkci a krásu, dává smysl. Ráda si zapůjčuji podobné publikace, přečtu několik kapitol, jindy mě zaujme celá. Obdivuji tvůrčí schopnosti, které mají základ ve vzdělání, talentu, vytrvalosti, odhodlání a jiných předpokladech, k dosažení zhmotnění vize.
Přeji si vznik nového oboru: design lidských vztahů.
Doporučuji.

01.04.2022 5 z 5

Podivné prázdniny Podivné prázdniny Peter Kováčik

(SPOILER) "Štírek a Měchuřina, osmiletí, nerozluční přátelé se radují, že první zářijový týden r.1944 zůstane škola zavřená. Vrhnou se po hlavě do proudu klukovských her a zábav: pokračují v prázdninových bitkách, chytají pstruhy v Hronu, šmejdí po vsi i okolí, do všeho se pletou, u všeho musí být, nic jim neujde.
Čtenář s pohnutím prožívá konec 2. světové války uprostřed krásné pohronské přírody."
Nádherné ilustrace, dětem se mnohé vysvětlí např. petrolejka atd. DOPORUČUJI.