Zvon

Zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/bmid_zvon-Zxb-458916.jpeg 4 1207 296

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

Lejčís
08.09.2022 5 z 5

Poslední díl série je výrazně obsáhlejší, než ty předchozí. Nemůžu říct, že bych se u něj nudila, ale oproti předchozím dílům jsem neměla tak velký problém knihu odložit, protože mi tam trošku chyběla ta akce. Nimbus jsem četla do dvou do rána, jelikož jsem zkrátka nebyla schopná přestat číst, ale Zvonu, ačkoliv mě rozhodně bavil, zkrátka ten jeden bod do 10 chybí. O devítce však nepochybuju :)
Celá kniha obsahuje velké množství nových postav, což rozhodně není na škodu, vlastně bych řekla, že jejich perfektní vykreslení do jisté míry kompenzuje tu absenci akce, ale nemusíte se bát, té akce se dosyta nabažíte na posledních cca 100 stranách. Také zde máme několik dějových linek, které se pak na konci spojí, jak jsme zvyklí, což na Shustermanovi zbožňuju!
Co se týče samotného závěru celé série, vlastně si nejsem úplně jistá, jestli se mi to fakt líbilo nebo ne. Rozhodně jsem to nečekala, jenže já bych vlastně nečekala vůbec jakýkoli konec, protože tenhle příběh je tak ojedinělý a nevyzpytatelný, že si lze jen těžko vytvářet nějaké hypotézy. Řekla bych, že je to zakončené vcelku kontroverzně, nicméně vlastně proč ne.. a poslední věta mi dokonce vehnala slzy do očí, takže já jsem spokojená a s klidným svědomím můžu celou sérii doporučit mladším, starším, v žánru zkušeným i nezkušeným čtenářům, protože Shusterman patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co v daném žánru najdete :)

veruptackova
28.08.2022 4 z 5

4,5*
Stejně jako u předchozích dvou dílů jsem sáhla po audioverzi, protože tohle je přesně ten typ příběhu, který mě baví snad ještě víc, když mi jej někdo předčítá. Skvělá interpretace Vasila Fridricha mě přesvědčila počkat si, až vyjde audiokniha, přestože druhý díl skončil opět extrémně napínavě a já mám doma i papírové knihy. Tak skvěle je takhle audiokniha načtená a celá série patří k mým nejoblíbenějším audioknihám!

A teď k samotnému příběhu. Zvon je poměrně obsáhlejší než předchozí díly a já se kvůli recenzím ostatních trochu bála spousty nových postav. Zpětně musím říct, že obavy byly naprosto zbytečné a celý příběh do sebe skvěle zapadl. Nakonec jsem byla tak nadšená, že Zvon hodnotím jako nejlepší díl celé série. Ano, uznávám, že ten konec je trochu kontroverzní a dokážu si představit, že tohle bude přesně ten typ příběhu, ze kterého budete buď naprosto nadšení nebo naštvaní. Já však příběh hodnotím pozitivně a doporučuji všechny tři audioknihy všem milovníkům dystopie, ale i těm, kteří si žánr chtějí vyzkoušet, protože si myslím, že v rámci žánru patří série Smrtka k jednoznačně nejpovedenějším!

veronika8816
27.08.2022 3 z 5

Skvělá triologie zakončená násilně zakomponovanou dnešní moderní představou o rovnoprávnosti "multipohlaví". TO z Madagaskaru mi přišlo silně nucená postava. Nevadil mi trochu táhlý děj, naopak prolínání časových linii a různých postav bylo dle mého na výbornou. Konec jak tu zde jiní již zmiňují je velmi uspěchané, jakoby až utnuté. Čekala jsem epický konec ne-ctihodné smrtky Goddarda, avšak ne/zemřel nedokončeně - možná úmyslně kvůli možnosti pokračování?

Sianka
25.08.2022 3 z 5

Smrtkou jsem objevila Shustermana a bylo to fascinující čtení. Nimbus následoval a stále se to dobře četlo. Zvon už jsem dočítala jen proto, že mě zajímalo, jak to dopadne, ale kdybych ho četla první, asi bych nesdílela nadšení z autorovy tvorby, to už nebyl můj šálek kávy, ačkoliv je to stále dobrá kniha, ovšem ne pro mě. Měla jsem podobný pocit, jako ti, kdo tu již zmiňovali, že jim to připadalo, jako kdyby to psal jiný autor. Nimbus mě nedojímal, ale štval, v podstatě stejně jako tonisté, kteří tam byli asi jen proto, aby k někomu promlouval "prorok", a přesto pokryli významnou část "děje - neděje", finále bylo pro mě nečekané, ale nechala bych z něho jen část, týkající se smrtek, to druhé mi tam nepasovalo, přišlo mi, že je to něco navíc, co mi tam prostě nesedělo.

cube6
22.08.2022 4 z 5

Tak, smrtkovskou trilogii mám za sebou.
Poslední díl je o něco slabší, než předchozí dva, ale pořád to bylo velmi slušné, jen oproti prvním dvěma dílům už to nemělo takové tempo.
Celkově se jedná o povedenou trilogii a i přes to, že je to YA literatura, tak to dokáže zaujmout i dospělého čtenáře.

Hodnocení: 7/10

katerina6763
08.08.2022 5 z 5

Asi nejslabší díl celé trilogie, ovšem na celkovém dojmu celé série to neubírá... Jedná se o jednu z nejlepších sci-fi, kterou jsem četla. A i když je série klasifikovaná jako "sci-fi", nacházelo se v ději spousta analogií se současným světem. Dávám pět hvězdiček.

Dusinof
05.08.2022 2 z 5

Smrtky jsem si zamiloval od prvnich minut, kdy jsem audioknihu zacal poslouchat. Skvele namluvene, skvele napsane. Bohuzel o poslednim dile, to neplati. Dej byl mdly, nezajimavy. Jako by se autor v predeslych 2 knihach vypsal a tuhle napsal z donuceni. Uplne postradala tu osobitost, napeti, zvraty ocekavani… vlastne ve vsech ohledech jsem byl zklamany. Nechapejte me spatne, smrtka a nimbus jsou skvele a mohu je doporucit s klidnym srdcem, ale zvon, je proste nepovedeny… spravne tu lide pisou, ze kniha se vlekla a konec byl uspechany.. dalo se s tim krasne pracovat, ale autor to nezvladl. Skoda.

jes09
03.08.2022 5 z 5

Já jsem z celé série nadšená!!

Niu
01.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Slyšela jsem několik recenzí, že tahle kniha je dějem odlišná, že zde vystupují úplně jiné postavy. Jaké bylo ale moje překvapení, když to tak úplně nebyla pravda. Vlastně příběh navazoval na to, co se stalo v Trvalce. Bylo tady trochu více politiky tohoto disutopického světa, možná víc sci-fi. Greyson se mi líbil a vůbec jsem nečekala, že by on mohl být Zvonem. Trochu mi to připomínalo třetí díly všech velkých příběhů (ať knižních nebo zfilmovaných). Prostě boj o všechno. Ale, párkrát si rýpnu. Je to trochu citlivé téma, ale můj názor na zde zmíněnou genderovou nejednoznačnost, kdy se Jeri cítí jako žena a muž, tohle na mne je už hodně ve smyslu, že každá kniha vydaná v poslední době, jako by musela mít skoro všechny hrdiny, aby neurazila dnes genderově neutrálně smýšlející lidi. Pardon, ale tady to opravdu nutné nebylo. Na to, jak se většina knihy celkem táhla, tak závěr byl uspěchaný a Goddardovi bych přála celkem jinačejší druh umírání, když to vztáhnu na všechny tři díly. Ne, ten konec a vypořádání se s ním, to se nepovedlo. Celé to odstartování letu do vesmíru bylo nadmíru zmatečné. Taky by chtělo víc vysvětlit ten vysílač a ty prsteny. A co se stalo s Munirou? A jakto, že se teda vyhly nemoci z prstenů všem nám známým hrdinům. Co taková pokrytecká Ayn? Vždyť ta potvora dostala, co si ani nezasloužila. V knize jsem našla několik okamžiků, které stojí za zmínku, protože mnou opravdu pohnuly: shledání Anastázie a Faradaye, objetí Nimba (v těle Jeri) s Greysonem, neskonale mi trhalo srdce, když Greyson odmítl hovořit s Nimbem. Bohužel vztahu mezi Anastázií/Citrou a Rowanem jsem nevěřila, takže tahle rádoby-romanťárna mě minula. Jen co mi je líto, když se ohlédnu nad všemi třemi díly, bylo to neskonalé utrpení Rowana, který ani nedostal dost prostoru vše někomu vysvětlit a byl všemi odsuzován, zatímco Citra, ta byla opečovávaná a zbožňovaná všemi; vlastně mi tak k srdci přirostl spíš Rowan. Je to těžké hodnocení, ale suma sumárum to byly tři knihy velmi dobrého čtiva. Jen tady jedna hvězdička dolů.

jaroiva
24.07.2022 4 z 5

Český překlad "Zvon" se mi líbil víc než slovenský "Posol". Objevila se tu dokonce hláška z písničky "Není nutno". To mě u Shustermana docela překvapilo :D
Jinak ale třetí díl zůstává pro mě tím nejtemnějším a nejméně povedeným z celé celkově skvělé série.

A protože Atlasovu vzpouru jsem četla až tak půl roku po Poslovi, došlo mi až teď při poslechu Zvonu, po kom se jmenuje smrtka Ayn Randová.
Jsem ráda, že jsem poslechla i česky, ale vracet se k tomu už nebudu, ani k předešlým dílům.

Simeona
20.07.2022 2 z 5

Jsem docela zklamaná. Očekávala jsem epický konec a dostala jsem ani nevím co. Za mě nejslabší díl z celé série.

Ailee
16.07.2022 3 z 5

Uh... to bylo ono? To bylo to velké finále Smrtky? Poslední dobou mě máloco chytne, ale čekala jsem, že mě to z mé čtecí letargie vytáhne, ale bohužel. Bylo to takové... mdlé. Kde byla gradace? Takový sladkobolný konec. Chjo

Kikulka97
10.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Závěr série, který skončil úplně jinak než bych očekávala. Trošku mě mrzí, že hlavní postavy se tak trošku vzdaly hlavních rolí a svým způsobem už na děj měly pramalý vliv. Na druhou stranu knížka byla ze 4/5 napínavá, hltala jsem stránku za stránkou a závěr krásně dokreslily pohledy různých lidí.

Johny_H.
09.07.2022 5 z 5

Nádherné dílo sice asi nejslabší ze všech, ale také moc povedené. Je to zvláštní, ale tato kniha byla dlouhá a krátká zároveň. Některé pasáže jako je například neustále dokola sledování Citry jak se skrývá Goddarovi nemyslím dialogy, ale cesty kdy je na cestách a stejně tak Rowan mohli být kratší zatímco konec a následné rozvržení světa o něco delší.

Mantikocka
27.06.2022 5 z 5

Super, super, super.
Moc hezké zvraty a konec excelentní.

veronika0269
26.06.2022 5 z 5

Teda mě se to líbilo moc. Nečekala jsem ten konec. Serie je nadprůměrná ve svém žánru. Doporučuji.

Anet2106
26.06.2022 4 z 5

Dle mého názoru nejslabší díl. Očekávala jsem velké finále, velký boj Rowana a Citry a ještě velkolepější prohru Goddarda. Bohužel se nic takového nedostavilo, což je škoda vzhledem k tomu že Goddard si to rozhodně zasloužil. Zklamalo mě i to, že jsem nedostala odpověď na všechny otázky, co se v této sérii otevřely. Když už se člověk pročte až k tomuto dílu, určitě stojí za to si ho přečíst, ale zázraky rozhodně nečekat.

broskev28
25.06.2022 4 z 5

Já se přidávám k těm, pro které byl Zvon nejslabší částí trilogie. Nebýt toho, že jsem ho s sebou měla na dvoudenním výjezdu, kde jinak nebylo co dělat, možná bych měla problém ho dočíst. Všechny díly jsem naštěstí četla brzy po sobě, takže mi neutíkaly souvislosti a nepletly se mi postavy. Kromě mnoha dalších povedených komentářů doporučuju ten od uživatele jirijanovotny.
Určitě je na místě pochválit překlad, v tomto dílu třeba jen za pohrávání se známou, ryze českou pohádkovou písničkou, a také téměř bezchybně vytištěný text. Výborné jsou i všechny tři obálky - teprve po přečtení Zvonu jsem pochopila a docenila ten nápad i provedení. Nakladatelství YOLI odvedlo úžasnou práci.
A i když nesouhlasím se vším a mohla bych uvést své výhrady, nemohu popřít, že i mě, dospěláka, který má načteno docela hodně, příběh smrtek oslovil, zaujal a hlavně donutil přemýšlet a hledat paralely. Takže určitě doporučuju!

"Svědomí je nástroj jako každý jiný. Když ho neovládáš, ovládne on tebe - a podle toho, co vidím, tě zmlátil do bezvědomí. Ne, svět mnohem víc potřebuje jednotu, kterou nabízím, než tvoje zjednodušené chápání toho, co je dobré a co špatné."

VéjaTarabová
12.06.2022 5 z 5

Závěrečný díl této trilogie nezklamal. Z mého pohledu si dokonce lze povšimnou autorova zlepšení, jestli je to vůbec ještě možné. Děj se většinou netáhl a přeskakování z více dějových linek bylo v tomto případě k užitku. Postava genderfluidní Jerico mi sice nevadila, ovšem zakomponování bylo příliš na sílu a tvrdit, že pohlaví se jí mění podle počasí už je přes čáru. Znovushledání Rowana a Citry jsem očekávala ve větším stylu, ale úplně také nezklamalo. I když bych jim klidně dala více prostoru. Zdá se, jako by měl spisovatel vše vymyšlené už od úplného začátku a závěr tedy skutečně gradoval. Příběh je uzavřený, avšak stále má zadní vrátka pro špetku představivosti.

„Jestli se Rowan něčemu naučil, tak tomu, že stálost se nikomu věřit nedá. Ideály se drolily, ctnosti ztrácely lesk, a dokonce i hlavní cesta měla slabě osvětlené okliky.“

Emilie.Black
09.06.2022 5 z 5

Budem hodnotiť celú sériu. Pre mňa jedna z najlepších sérií aké som doteraz čítala. Tento svet ma jednoducho dostal, od začiatku série so Smrtkou až po Zvon. Absolútne som nečakala takýto koniec a ku koncu boli fakt aj slzy.... Taaaaaak veľmi som to priala Citre a Rowanovi. Hoci!!! Goddard by si zaslúžil niečo omnoho horšie...akože páčilo sa mi čo sa s ním nakoniec stalo....ale čakala som niečo epickejšie :D ale inak všetko absolútne dokonalé. Nimba som si zamilovala a s napätím až do konca čakala čo sa s ním na konci stane.
Ak by som mohla dám tejto sérií milión hviezdičiek a môžem len odporúčať :)

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962