Zvon

Zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/bmid_zvon-Zxb-458916.jpeg 4 1207 296

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

HolkyKK
04.12.2023 5 z 5

Vše do sebe zapadá, celá série je skvělé napsaná.

sawlerr
28.11.2023 5 z 5

Krásné zakončení mé nejoblíbenější série. Jeri je láska . Přesto mě ale osudy některých postav zajímají, takže se těším na Kosení. Tenhle svět neopouštím navždy, naopak se tam vždy budu ráda vracet.

tatjana1737
25.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Nimbus: "Nikdy jsem netvrdil, že jsem bůh. Jenom se bohu podobám."

Přečteno... podruhé. A pořád si myslím, že tahle kniha je z trilogie nejlepší. Na Postavách je k tomuto světu několik "anket", z nichž jedna cílila na pořadí oblíbenosti jednotlivých dílů. U mě je to: 3 - 2 - 1. Smrtka byla první a vyvolala zájem o Shustermanem vytvořené universum a o pokračování příběhu, čímž by si první místo jednoznačně zasloužila. Když se ale zamyslím nad příběhem, jeho vyzněním, jak se vše vyvíjelo, kde bylo nejvíc překvapení a zvratů, tak za mě jsou top Zvon a Nimbus, jehož konec (Trvalka + nezvedenci) mě dostal i podruhé. Další ankety se ptaly na to, jakého historického patrona bychom si vybrali jako smrtka, jakou barvu róby, jaký by byl způsob našeho kosení či zda bychom chtěli být obyčejnou řadovou smrtkou, podsekáčem nebo vrchním sekáčem. Co se otázky na oblíbené postavy týče, za mě je jednoznačně tou nejlepší a nedojemnější postavou Nimbus. Jeho vyznání vůči Greysonovi, bezbřehý údiv a radost nad tělesností a skutečnost, že se toho všeho vzdal... Z literatury znám mnoho ušlechtilých postav, ale tahle je z nich bezkonkurenčně tou nejdokonalejší. Při druhém čtení mě zaujaly smrtky - zakladatelky a vcelku doufám, že autor splní své předsevzetí a napíše příběh i o nich. Přiznávám, že až nyní mě pořádně trkly některé narážky ze ztracených stránek smrtky da Vinciho, z nichž vyplývá, že to byla smrtka, kdo položil základy tonistické víry (uctívání ladičky, jež vydává tón Gis / As či velká resonance). Všechno to do sebe krásně zapadlo a nemohu než - podruhé a znovu - před autorem smeknout.

novina
22.11.2023 4 z 5

Třetí díl se trochu vlekl, konec byl předvídatelný. Ale stejně mě zajímalo, jak to všechno dopadne.

slawa.cap
24.10.2023 4 z 5

Poslouchal jsme jako audioknihu.
Pecka stejně jako předchozí díly. Čekal jsme jak se autor vypořádá se závěrem předchozí části a vypořádal se opravdu dobře. Konečně se dostal do popředí, mě sympatický smrtka Morisson. A Randová se ubrala směrem jaký jsem si u ní představoval skoro od začátku. Snad se vším v knize jsme spokojen, jen s kapitánem/kou mám opravdu problém. Jako postava se mi líbí, ale prostě nedokážu překousnou to podsouvání, že je u ní/něj všechno vlastně normální. Asi jsme homofób, být to čistě chlap bylo by to dobrý, být to jen čistě ženská bylo by to super. Takhle je to hvězda dolů. (A to jsem se vážně snažil.)

ReziEngli
16.10.2023 5 z 5

#audiokniha + papírová kniha: Naprosto skvělé završení celé série. Celý ten svět smrtek je výborně pripracovaný a popsaný, i když autor chvílemi sklouzává k rozvleklejším popisům. Ale tady to fakt nevadilo. Třešničkou na dortu je narrátor, který zde podal fantastický výkon. Tajně doufám, že se audioverze dočká i povídková sbírka Kosení, která teď vyšla.
Knihu jsem střídala s audioknihou, takže jsem ochutnala obě zpracování, a nedokážu říct, co mi sedlo více. Ale co říct mohu, je že vřele doporučuji! Skvělá série, která bude v mém srdci mít speciální místečko.

JezinkaJ
25.09.2023 3 z 5

Zvon už není druhé čtení, kdysi jsem ho odložila, protože mě čekalo něco, co odvedlo mou pozornost a ke knize jsem se už nevrátila. Tak teď znovu a hezky od začátku.

Zvon je prostě jiný. Má pozornost kolísala, chvílemi mě příběh bavil hodně, chvílemi míň, jenže mě prostě zajímalo, co bude dál. Rozčiloval mě Nimbus, který se zrovna stabilitou a statečností moc nevyznamenal. Kdo by to byl do něj řekl? Já tedy ne. Vzdyť to byla autorita. Tím, že si ho autor dost uzavřel, se podle mě zbavil hodně silné postavy. Pořád jsem čekala, když se z Faradaye stane znovu Faraday - velký muž a zásadní postava a...? Na druhou stranu se mi moc líbil motiv Alexandrijské knihovny s jejím novodobým fondem. Skvělý nápad.

Konec je nekonec a já teď nevím, co s tím vším. Celou triologii jsem začala znovu číst vlastně jen proto, že jsem si pamatovala málo a čekala jsem na Kosení, v průběhu jsem zjistila, že to není další část, ale antologie, což mě lehce přesměrovalo.
Jako pozitivum vidím, že se z příběhu nakonec milostný román nestal. No, sláva!

ondrej0119
22.09.2023 5 z 5

Za mě asi nejpovedenější část trilogie. První část knihy mě bavila méně, druhá získala tempo a napínavost. Líbilo se mi jak si autor od prvního dílu budoval příběh a skoro všechny nitky uzavřel. Za mě takových 95 %. PS: Líbil se mi "konec" Goddarda :-)

dam.si.knihu
31.08.2023 4 z 5

Mám za sebou poslech 3. dílu a mohu Vám oper říct, že to bylo fantastické. Autor si pro nás opět připravil neuvěřitelnou dávku napětí, promyšlený příběh a vynikající postavy.
Tentokrát tu máme opět pohled více postav a s jistotou Vám i tento díl doporučím, byť někteří čtenáři byli zklamaní. Já dostala ještě víc, než jsem očekávala. Nebýt toho uspěchaného konce, mohl tohle být nejlepší díl.

Neal si připravil opravdu nadčasovou a propracovanou dystopii, kterou nám v těchto třech dílech perfektně dávkoval a s každým dalším dílem to opravdu gradovalo a já se nemůžu dočkat dalšího dílu.

vandalindakova
19.08.2023 4 z 5

Závěrečný díl smrtky jsem celkem odkládala, a to proto, že ta série je tak skvělá, že jsem ji nechtěla dočíst. Letos jsme se na ni vrhli spolu s Ivkou, a teď už se může řadit mezi ty dočtené.
Pokud porovnám knihu s ostatními díly, tak byla o něco pomalejší a vleklejší. Pamatuju si, že tu každý říkal, že se hodí dát re-reading předchozích dílů, což jsem neudělala, ale myslím si, že by to ani moc nepomohlo. První půlka se totiž soustředí tak nějak na celkovou situaci světa po události, která se stane na konci dvojky. Člověk má trochu pocit, jak kdyby začínal číst sérii novou. Jak kdyby bylo všechno nový, a díky tomu je to právě i pomalejší. Druhá polovina začíná být plná akce se s námi známými postavami, ale i s těmi, se kterými jsme se teprve před chvílí seznámili. Nabírá to otáčky, zvraty, šokuje, překvapuje a tak nějak všechno, co Neal prostě umí. Nečekala jsem, jakým směrem se to stočí. Pořád to mělo hloubku a prostory pro zamyšlení. Pořád to rozebírá společnost, a pořád je to zatraceně dobrý. Jen v porovnání se zbytkem sérii asi nejslabší článek, rozhodně ne ale špatnej! A pořád si stojím za tím, že tahle série rozhodně stojí za přečtení!

apq
18.08.2023 2 z 5

Poslední díl série jsem dočetla už jen z nostalgie k prvotnímu dílů. Postava Zvona mě vůbec nebavila a ten konec mi přišel značně překombinovaný a měla jsem z toho pocit, že sám autor nevěděl, co s tím.

LenkaWal
16.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Za mě skvělá série i když prví díl byl nejlepší. Ale pobavil mě ten konec. Když nevíme jak dál, prostě všechny vystřelíme do vesmíru a díky čau. :)

veronika7608
07.08.2023 1 z 5

První díl úžasný, nápaditý, originální, čtivý. Druhý díl slabší,ale šlo to. Třetí díl překombinovaný, jako by autor nevěděl, jak dál, pro mě utrpení. Tato trilogie ve své kvalitě rapidně klesá níž a níž, že Kosení už nemám ani chuť číst.

dana_vrana
01.08.2023 5 z 5

Epické zakončení trilogie! Bylo to boží! Je pravda, že tahle knížka je obsáhlejší a na pochopení možná zpočátku složitější. Pohybujeme se najednou na několika různých místech, s různými postavami, v různých časech +- 3roky. Pak jsou tu zdánlivě nesmyslné iterace. Ale celé se to nakonec dokonale propojí, každý detail zapadne přesně na své místo, jako klíč do zámku. A samozřejmě napínavé je to až do poslední stránky. Za mě je tohle naprosto perfektní literární svět, do kterého se budu s chutí vracet. Hrozně se těším na další knihu!
No a nezbývá než se modlit, aby to filmové zpracování dopadlo a aby dopadlo dobře. Protože tohle má obrovský potenciál!
Btw nevíte, proč se mi stále zobrazují reklamy na terapeutické ladičky ??!!

Tebby
30.07.2023 3 z 5

Tento díl mě bavil bohužel ze všech nejméně. Po dočtení druhého dílu jsem tento prolétla a přečetla pár útržků, takže jsem věděla, jak to dopadne. Přečtení celé knihy mi pak jen dodalo chybějící detaily. Knížka ale za mě mohla být klidně kratší a nic by se nestalo. Do příběhu jsem se pustila v náročném časovém období... Práce a nový člen rodiny... Jinak bych to asi přečetla dřív. 3*

Erika017
24.07.2023 5 z 5

Opravdu skvělé. Celá tato série je neuvěřitelně složitá a promyšlená. Nechapu, jak mohl autor něco takového vymyslet, jak mohl přijít na řešení některých problémů, u kterých jsem si říkala, že horší už to snad být nemůže. A ten svět je taky skvělý. Momentálně mám pocit, že ten náš je poměrně zastaralý (nemyslím tím, že bych chtěla, aby v tom našem existovaly smrtky a podobné věci:D). Opravdu moc hezká série pro holky i kluky. Za normálních okolností dávám přednost romantice a taky byla spíše v náznacích a jen tak letmo, ale popravdě mi to nevadilo a líbilo se mi to (hlavně ten konec). Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Nicméně musím taky zmínit, že jsem tento díl četla opravdu dlouho, v některých pasážích se mi děj zdál hrozně zdlouhavý a ty pohledy více lidí byly taky místy chaotické. Je sice hezké jak to celé do sebe pasuje, ale někdy toho bylo až moc. Obzvlášť takové ty poznámky z deníků a svědectví o Znovu. To se mi tam zdálo poměrně zbytečné. Jinak opravdu krasná série, kterou mohu jen doporučit 5*/5*

april4
20.07.2023 4 z 5

Ze série asi nejslabší kousek, i když je to pořád velice dobré. Děj už mi přišel hodně nahuštěný, chvilkami překombinovaný, některé pasáže mě až tak nestrhávaly. Než jsem si zvykla na nové postavy, tak mě rušila genderová vsuvka, čtete o muži a najednou je tam žena.... Jinak opět propracované do detailu s velmi zajímavým (i když lehce uspěchaným) koncem.

sgjoli
09.07.2023 4 z 5

Původně jsem chtěla tuto knihu číst v tištěné podobě, měla jsem to již i tak připravené, ale zaboha jsem se nemoha začíst. A tak jsem zvolila audioknihu a dobře jsem udělala, protože se mi to při práci poslouchalo velmi dobře.
Přiznám se, že jsem se patrně dostala do bodu, kdy mi young adult žánr už skoro nic neříká a já už od té literatury hledám něco, co mi tento žánr už dát nedovede. Takový jsem měla z počátku této knihy pocit. Že se na konec téhle série chci dostat jen ze setrvačnosti a že to chci mít dočtené. To samozřejmě není chyba knihy, ale to mé věkové míjení se s žánrem určeným lidem o nějakých 10-15 let mladším, než jsem já, prostě asi dělá své. A je to asi znát i na mém přístupu k této knize. Jednak jsem se do té tištěné formy nemohla nějak dostat. A také už jsem to neprožívala tolik, jako před 5 lety, když jsem Smrtku četla prvně.
Přesto však autorovi musím připsat k dobru, že ten svět má prostě popsaný skvěle a detailně. Tu laťku, kterou v tomto ohledu nastavil v prvním díle vysoko, se mu podařilo udržet až do samého závěru. Zároveň tu velmi dobře zobrazuje to, že se naše společnost v některých věcech mění jen těžko. A je jedno, jestli žijeme v době smrtelné nebo jestli je smrt vymýcená. Motivace lidí je pořád stejná. Hamižnost, touha po moci, touha manipulovat tu prostě je a asi se toho jen tak nezbavíme.
Některé pasáže tu na můj vkus byly zbytečně ukecané a roztahané, osobně bych to uvítala kratší a víc nahuštěné. Ale zase musím uznat, že ten závěr je dost akční a napínavý. Vlastně mne docela překvapilo, jakým směrem se to vyvinulo, to jsem nečekala.
Musím říct, že i když obecně audiokniha byla na poslech fajn, tak i přesto jsem měla v počátku při poslechu problém. Zdálo se mi, že autor v dějových liniích docela skáče - co se týká časového uspořádání jednotlivých událostí. O to těžší pro mne bylo udržet pozornost, když jednotlivé roky nejsou onačeny číselně, ale po vzoru čínského kalendáře (rok kobry, rok klokana atd.). A chvilku to trvalo, než se to časově srovnalo do jedné linie.
Nakonec knihu hodnotím slabšími 4 hvězdami. Mám k tomu určité výtky, ale jako zakončení se mi to zdálo velmi solidní. Série jako celek pak působí velmi kompaktně a musím autorovi ještě jednou smeknout pomyslný klobouk, protože to, jak vystavěl ten svět a cech smrtek, mi přišel zajímavý.

Usire
27.06.2023 3 z 5

Spokojený se závěrem trilogie nejsem. Konec byl uspěchaný, postavy se zázračně rychle vyvíjely a některé scény byly tak zdlouhavé, že jsem knihu několikrát odložil a měl ji problém dočíst.

RinYan
24.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Na Zvon jsem čekala opravdu velmi dlouho.
Dokonce jsem byla tak netrpělivá, že už jsem si chtěla koupit slovenské vydání!
Nakonec jsem se ale dočkala a musím uznat, že celou trilogii zakončil velkolepě.

Pozor, SPOILER!!!
Trochu mě štval Greyson, přebíral místo Citře a Rowanovi, ale chápu, že pro třetí díl být nejspíše potřebný.
Za mě konec knihy naprosto překvapivý.

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962