Zvon

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/big_zvon-Zxb-458916.jpeg 4.4465

Smrtka / Žatva smrti 3.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

The Toll, 2019

Kniha Zvon

HanaNov
předevčírem

(+ SPOILER) Zakončení série mě trochu zklamalo, i když...
Nebudu teď vychvalovat klady, protože těch je (stejně jako v celé sérii) opravdu moc, protože Neal Shusterman prostě umí - jeho styl je svěží, nápad, motivy, myšlenky, postavy, to všechno je parádní, práce se čtenářem excelentní. Citra, Rowan, Greyson, Faraday, Randová - skvělý vývoj charakterů (hlavně teda Randová opravdu super!)
ALE: V tomto díle mi pár věcí vadilo, proto nedávám plný počet.
1. Goddard jako takový. Vadilo mi už jeho samotné "zmrtvýchvstání" v předchozím dílu, nicméně zde se profiloval do naprostého šílence bez jakékoli přínosné myšlenky, a to mi hodně kazilo dojem.
2. Nimbus. To je prostě blamáž na důvěřivého čtenáře. Tím, že Nimbus vytváří vlastní kopie, které jsou schopné tvůrčího osobitého myšlení, to mi naprosto zbortilo pravidla tohoto světa a vlastně pošlapalo důvěryhodnost hlavní teze o jakémsi "mozku lidstva". Navíc mi Nimbus občas lezl na nervy (už jen tím, jak ovládal Greysona).
3. Změna žánru na jakési sci-fi. Linka s kolonizací vesmíru mi nesedla, vůbec tam nemusela být.
4. Samotná podstata cechu smrtek. Tím, že jsme se dozvěděli, jak vlastně vznikl cech smrtek, tak mi z té časové posloupnosti událostí vyšlo, že smrtky zakladatelky byly dřív než Nimbus nabyl vědomí (jinak by ona pojistka nemohla vzniknout)...?

Každopádně série je to skvělá, je to něco úplně jiného, nese to v sobě velké myšlenky a zajímavé otazníky, takže netřeba řešit drobnosti:)

vevera6

Pan Shusterman... Co k tomu říct. Pěkný styl psaní, který zaujme a kolikrát vás úplně pohltí. Poslední díl nezklamal, konec je super. Možná je dokonce škoda, že nebude další díl, ale je pravda, že už by to příliš nesouviselo se smrtkami.

Nelly

Pro mne překvapivě nejlepší ze série - předchozí díly jsem četla před dlouhou dobou, ale vůbec mi to nevadilo. Naprosto skvělé zakončení série. Velmi oceňuji naprosto dokonalé a nenásilné splynutí postapa, sci-fi a hlavně filosofických úvah a nadčasových myšlenek o lidstvu a morálce. Fakt bomba!

Stephaniee

První dva díly jsem četla před dávnější dobou, takže mi chvíli trvalo, než jsem se začetla a připomněla si o co šlo, každopádně stačilo pár stránek a příběh letěl neskutečnou rychlostí. Skvěle zakončená trilogie. Žádné zklamání, pouze spokojenost.

andrejci

Tak mám za sebou poslední díl téhle úžasné série. A musím prohlásit, že jsem celkem zklamaná. Místy jsem se se čtením hodně trápila a myslela jsem, že knížku odložím a v budoucnu se k ní vrátím. Začnu, ale u pozitiv.
Konec byl skvělý. Posledních 150 stránek mě úplně pohltili. Moc jsem si je užila. Konec jsem sice čekala trošku jiný, ale líbil se mi. Zajímalo by mě tak to s nimi bylo dál. Odhalení ohledně smrtky Goddarda mě překvapilo a moc se mi to líbilo. Co se autorovy povedlo byl cech Smrtek a jeho konec. To se autorovy moc povedlo. Škoda, že začátek nebyl podobný.
Vůbec jsem se nemohla začíst. Pořád jsem čekala, že se tam objeví hlavní postavy a pořád nic. Když se nakonec objevili tak na jednu kapitolu a pak zase nic. Čekat skoro 170 stránek na děj z jejich pohledu mě fakt nebavilo. Další věc co by vytkla je dějová linka. Od konce druhého dílu až po návrat Citry a Rowana to chvilku trvalo a za tu dobu se odehrálo hodně věcí. No a chtělo by to něco aby se v těch událostech dalo líp orientovat. Z toho jsem byla celkem zklamaná.
Z toho důvodu a ještě z toho, že se mi nelíbí obálka dávám s těžkým srdcem jen 4 hvězdičky (knížka by si podle mě zasloužila 3,5 hvězdy).

WowKokinko

Dlouho mi trvalo než jsem se začetla, což jsem u prvních dvou dílů nezažila. Místy zbytečně natahované. Ale konec super

Adýsek

Závěru mé oblíbené série jsem se hodně obávala. Ale i když byl tento díl nejslabší, stejně jsem mu dala pět hvězdiček a celá série se zařadila mezi mé nejoblíbenější... Zvon měl pár chybiček, ale ty určitě převyšují jeho klady. Musím ocenit zamyšlení hodné myšlenky, skvělé zvraty, postavy a, což se mi často nestává, hlavního záporáka. Goddrard mě opravdu zvedal ze židle.
Ještě nikdy jsem o knize neřekla, že by změnila moje vnímaní světa, ale u této knihy se to stalo.

spencer

Nemůžu si pomoci, ale Zvon byl pro mě nejslabším dílem. Mrzí mě to, ale příběh mi přišel tentokrát dost zdlouhavý a částmi natahovaný. Kdyby jej autor zkrátil na půlku, bylo by vše napínavější a fungovalo by to pro mě lépe.
Avšak oceňuji, jakou úlohu dostaly tentokrát vedlejší postavy, které v tomto díle opravdu zářily. Jsem ráda, že do sebe vše nakonec zapadlo jako puzzle a já dostala odpověď na většinu mých otázek. Zastávám ale názor, že by autor udělal lépe, kdyby z trilogie udělal dilogii.