Zrádci

Zrádci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138044/bmid_zradci-s0e-138044.jpg 5 261 73

Brilantní historický román vracející se k událostem, které předcházely Mnichovu 1938. Autor bestselleru „Dva proti Říši“ přináší pohled do zákulisí tajných služeb, mrazivý portrét Sudet i milostný příběh německé dívky a člena české finanční stráže. Kniha se věnuje méně známým historickým faktům, jakým byl armádou připravovaný plán na odstranění Adolfa Hitlera.... celý text

Daydreamer
20.11.2015 5 z 5

Velké poděkování autorovi za skutečně čtivě podaný příběh z tragického období našich dějin. Nejedná se o mnou oblíbenou literaturu faktu, ale Jiří Šulc, a to je podstatné, vychází ze skutečných událostí oné doby - v doslovu pak ještě vysvětluje potřebné zjednodušení reálií. Převážná část knihy je pak věnována přelomovému roku 1938. Události oněch měsíců, a to je poutavé, jsou zde líčeny skrze několik rovin pohledů. Čtenář se tak mimo jiné dozví i o neuvěřitelně složité pozici jednotek Finanční stráže a právě tak i Stráže obrany státu, které měly doslova svázané ruce absurdními pokyny a rozkazy a kdy se bezohledně hazardovalo s jejich životy. Odhodlání národa bránit se, bylo tehdy až neuvěřitelné a nezbývá, než v tiché úctě smeknout před našimi předky a jejich statečností...Podle mého názoru, nás tehdejší kapitulace jednoznačně negativně poznamenala a určité trauma přetrvává dodnes. Naše armáda ale neprohrála. Jednalo se o prohry na poli diplomatickém, na poli propagandy, kdy jsme nedokázali čelit záplavě německých lží a nejvíce jsme ovšem utrpěli bezprecedentní zradou spojeců - Francie především, ale nepřímo i Británie. Naši "spojenci" zradili ovšem nejen nás, ale vlastně i celou Evropu. Tehdy ještě byla alespoň určitá šance společným postupem Hitlera zastavit. To by se ovšem v dějinách nesměli vyskytovat lidé typu Chamberlaina, Runcimana, Daladiera a jim podobní. Do čeho se Evropa žene, viděl jasnozřivě například Churchill, bohužel v té době bez dostatečného vlivu...
Případným zájemcům o toto období si dovolím doporučit pár zajímavých titulů, popisujících zejména německou agresi v příhraničních oblastech(J. Marek:Smrt v celním pásmu; J.Marek, J.Beneš: Šluknovská zrada; E. Hruška:Boj o pohraničí)

Klára90
14.10.2015 5 z 5

Jedná se o obecně známý příběh, o kterém se učí ve školách, ale díky přiblížení hlavních postav a čtivě popsaného děje ve vás kniha vyvolá smutné pocity. Jak muselo být těžké pro české vojáky sklopit hlavu a opustit území? Jaké to muselo být, když se najednou z vašeho německého souseda stal nepřítel? Za vším stojí klasicky politické tahanice typu hlavně ať na mě nezůstane vlásek křivý.
Od pana Šulce je toto druhá kniha, kterou jsem četla a děkuji mu za to, že píše knihy s takovou tématikou, díky které se nedávné hrůzy zase o něco více přiblíží nám, současné generaci. Čtivost knížky a napínavost děje je třešnička na dortu.

Petiz
13.08.2015 5 z 5

Tenhle autor me proste nadchnul

kalista1
11.01.2015 5 z 5

V první části plné špionáže a zpravodajství jsem se musel dost soustředit, aby mně neunikaly souvislosti, ale pak se příběh rozeběhl a v poslední části byl naprosto úchvatný. Věrně zachycuje dobu kolem "Mnichova" a klade důraz na odvahu našeho národa bránit republiku za každou cenu.

Kačudovič
16.11.2014 5 z 5

"O hranice se nejedná, o hranice se střílí."

Blíženec
09.12.2013 4 z 5

Líbilo se mi,že je příběh popisován z více pohledů-československé zpravodajství,německý Abwehr,pohraniční město a posádka finanční stráže,anglická diplomacie.
Při čtení této knihy člověku dojde co proživali lidé v pohraničí před 'Mnichovem' a v zápětí po dohodě,,,

exitus
19.09.2013 4 z 5

Pro mne velmi zajímavé a neprobádané období dějin našeho státu. Velice objevné pro mne byly části z Německa, bohužel mnohdy jsme přesvědčeni, že "všichni Němci byli špatní", čemuž tak samozřejmě není a kniha to krásně odhaluje. Příjemná romantická dějová linka. To, že člověk ví, jak to celé dopadne, mi tady ani nevadilo, dodávalo to příběhu sílu a pocit beznaděje, že s tím nejde nic udělat, jsem měla ještě dlouho po dočtení knihy. Občas mám pocit, že je pan Šulc až moc patetický, ale pořád jsme v beletrii, kde si to může dovolit.

mijagi80
05.09.2013 5 z 5

Kniha se věnuje vypjatému období českých dějin. Boj o naši zem probíhá na mnoha úrovních. Hlavní část je věnována české a německé rozvědce. Češi pod vedením známého Františka Moravce bojují s německým abwehrem. Obě služby zjišťují informace o tom druhém pro armádu a politiky. Hitler společně s "tělocvikářem" Henleinem rozdmýchává v pohraničí atmosféru rasové nenávisti a nabízí Němcům "Heim in Reich".

Skupiny ordnerů, mladých a fanatických německy mluvících obyvatel naší republiky, provokuje české četníky a finančni stráž k ozbrojeným potyčkám Ti však nemohou adekvátně reagovat, protože jim česká vláda svazuje ruce. Nařizuje vojenským složkám v pohraničí umírněnost, aby případné násilí nehnalo vodu na mlýn Hitlerově propagandě.

Pro mě byla velmi zajímavá informace o existenci Stráže obrany státu a jejich aktivitách. Mizí tak pocit poraženectví bez boje, který jsem měl k tomuto období přiřazený. Je vidět, že jsme měli armádu a také odvahu, chuť a sílu se bránit.

A700
17.06.2013 5 z 5

Motivací k přečtení dalšího Šulcova díla mi byla jeho prvotina Dva proti říši. A investice času do čtení Zrádců se vyplatila.
Nevím, jestli mohu dostatečně soudit po přečtení dvou knih, ale styl autora se mi velmi zamlouvá, zaujalo mě především podání příběhů z "obou" stran - jak z pohledů Čechů, tak z pohledu Němců. Dle mého názoru je správné, že čtenář se dostane ke spoustě zajímavých a méně známých informací z války, ať už prostřednictvím příběhu či dovětku autora k dílu. S odstupem času od války je stále více potřeba udržovat při životě detaily a nevidět svět pouze černobíle. Ostatně jak sám autor zmínil na naší školní přednášce, je zrovna tak potřeba připomínat si všechny hrdiny a dokázat, že Češi byli a jsou významní..
Na samotném příběhu této knihy pak také oceňuji gradaci, vystupňování napětí, které houstne, i když časové úseky jednotlivých kapitol se zkracují z let na pouhé dny.

dalimoni
03.04.2013 5 z 5

Velmi dobře zpracováno historické smutné období mladého Československa. Autor velmi barvitě a čtivě popsal situaci před Mnichovem, slabou politiku appaesementu britského starnoucího premiéra Chamberleina, který se v té době z Mnichova, kde "prodali" Československo, vracel jako hrdina, který odvrátil válku. Bohužel tato politika byla krátkozraká a vedla tam kam vedla. Velmi věrně byly popisovány situace mobilizace československé armády, kdy lidé byli semknuti a připraveni bojovat a obětovat vše pro obranu státu. Pro vojáky musela být kapitulace bez boje velkou potupou. Autor v dovětku vysvětluje, že některé postavy byly fiktivní, ale naprostá většina příběhu i situací vychází z reálných a skutečných příběhů. Po knize Dva proti říši, kterou jsem od tohoto autora četl jako první, musím i tuto knihu hodnotit na maximum, protože si to kniha i autor zaslouží.

kusma
08.03.2013 5 z 5

Kniha popisuje, co předcházelo podepsání Mnichovské dohodě, jaká byla atmosféra v pohraničí, jak působily rozvědky, špionáž, jak probíhala jednání. Čtivě popsané děsivé a osudové období našich dějin. Jediná "nevýhoda" knihy je, že člověk zná dějiny, a tedy nemůže fandit Čechům, aby tu svojí zemičku ubránili. Každopádně je to výborně napsáno a popsáno. Pocit beznaděje si ještě chvíli ponesu. Děsivá doba a jsem ráda, že se na ní nezapomíná.

paisr
06.03.2013 5 z 5

Skvěle zpracované historické události vedoucí k Mnichovu 1938. Výborně vykreslená atmosféra předválečného Československa, vzrůstajícího národní socialismu v Německu a Sudetech a zejména věrně popsaná situace tehdejších obyvatel. Odhodlání a odvaha a zároveň obrovská frustrace. Sice jsem samozřejmě mnoho fakt již znal, ale čtením knihy jsem se o trochu víc dokázal vžít do tak těžké doby. Mohu jen doporučit, dokonce ( a nechci být mentorem ) bych tuto knihu navrhl jako povinnou či doporučenou četbu ve školách. Možná by byla výmluvnější, záživnější a více vypovídající než mnohdy sušší výklad učitelů.

horrigan
26.12.2012 5 z 5

Velmi pěkná a vcelku i napínavá knížka. Popisuje dobu před mnichovskou dohodou, praktiky výzvědných služeb a diplomatů apod. Jsou zde jak reálné postavy, tak i smyšlené, které se mi velmi líbili. Díky smyšleným postavám je kniha napínavá, i když víme jak politická situace dopadne. Doporučuji.