Zrádci

Zrádci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138044/bmid_zradci-s0e-138044.jpg 5 261 73

Brilantní historický román vracející se k událostem, které předcházely Mnichovu 1938. Autor bestselleru „Dva proti Říši“ přináší pohled do zákulisí tajných služeb, mrazivý portrét Sudet i milostný příběh německé dívky a člena české finanční stráže. Kniha se věnuje méně známým historickým faktům, jakým byl armádou připravovaný plán na odstranění Adolfa Hitlera.... celý text

DavidKeller
16.02.2018 4 z 5

Spokojen, překvapen co jsem ještě zjistil..nejen z historie ale I sam na sobě, dlouho jsem odkladal přečist si něco z historie Československa a ještě takhle "druhovalečné" téma, teď vim a možná I diky Autorově psani ktere mě zaujalo pujdu do dalšich knih, jako druhou mam v planu "Dva proti Řiši" dal jsem si to za dalši cíl meho badaní :) a myslim I dějově jdu pekně postupně..Jak jsem psal Autor umi zaujmout I když člověk vi jak ta naše minulost dopadla , hltal jsem stranky a gor ke konci jednim dechem ;) davam 4* těch 5* si necham na dalši dily ;-)

slunicko1958
25.01.2018 5 z 5

Čtení této knížky bylo pro mě potěšením. Opravdu se čte moc hezky, i když je obsahově velice smutná, protože je tam hodně negativních emocí - zklamání, beznaděj, strach, intriky, pomstychtivost, fanatismus ... Bylo skutečně velmi těžké žít v té době v Sudetech. Přesto řadím tuto knížku k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla.
"Co myslíte, že vyroste z našich dětí, když je naučíme schovávat se před nebezpečím? Když jediné, co si budou pamatovat o svých otcích, bude zbabělost?" (Josef Mašín, str. 477)

nero 13
08.01.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem musel v půlce přestat číst a dát si zhruba dvouměsíční přestávku, ne proto že by byla špatná, je to opravdu skvělý román, ale dolehla na mne deprese z obsahu. Žiju v městě kde před válkou tvořily Němci přes 90 procent obyvatel a probíhalo to tady v období okolo podpisu Mnichovské dohody podobně jako ve Varnsdorfu jak o tom pojednává kniha. Je smutné že osmdesát let po Mnichovu se zase začíná v Bruselu, Berlíně a Paříži jednat o nás bez nás.

vlkcz
16.11.2017 5 z 5

Romány o historii mají vždy trochu nevýhodu v tom, že už na začátku víte, jak to dopadne. Pokud tedy autor k historii nepřistupuje kreativně :-) Jsou tři cesty, jak se zbavit nebezpečí předčasné nudy. Brilantní styl, který dá čtenáři zapomenout na to, že už vlastně všechno ví. Zakomponování událostí, které až tak úplně známé nejsou, takže se čtenář něco nového dozví. Nebo použití fiktivních postav, které na pozadí historických událostí prožívají své obyčejné životy. Jiří Šulc ve Zrádcích použil všechny tři a výsledkem je vysoce nadprůměrné dílo.

tomdav
22.10.2017 4 z 5

K Zrádcům Jiřího Šulce mě přivedly jeho bezkonkurenční Dva proti říši. Příběh Zrádců se odehrává na sklonku existence první republiky. Najdeme zde fiktivní příběh příslušníka Finanční stráže respektive Stráže obrany státu odehrávající se v Sudetech, který se zamiluje do německé dívky... setkáme se i se skutečnými postavami z čs. zpravodajského prostředí, evropské politiky a vojenství. Dějové linie se pravidelně a po malých dávkách střídají, avšak spád příběhu počítám až od jeho poloviny. Dozvěděl jsem se spoustu nových a zajímavých faktů o pro Evropu osudovém roce 1938 včetně pozadí zabrání Sudet, ke kterému došlo jenom proto, že N. Chamberlain byl podle mě budižkničemu - stáhl kalhoty, když brod byl ještě daleko. Myslím, že autor věrohodně vystihuje atmosféru tehdejší vyostřené doby v Sudetech, ze které mi při čtení běhal mráz po zádech a zase zpátky. Děkuji panu Šulcovi za kvalitní čtení

Stolda
05.07.2017 5 z 5

Co důležitého by měl český člověk o této době vědět je v této knize jasně vysvětleno a jako bonus- je to vysvětleno naprosto jasnou a srozumitelnou řečí. Nezbývá, než nám čtenářům popřát víc takových knih a autorovi hodně trpělivosti při jejich psaní, protože takovou čtivou formou popsat tehdejší události - to klobouk hluboce dolů.

Damato
30.06.2017 5 z 5

Jediné , co knize lze vytknout, že jsem ji měla číst před knihou Dva proti říši, pak bych z ní byla nadšená a vychvalovala bych ji do nebes- ale prvně jsem četla právě Dva proti říši, ze které jsem byla naprosto unesená. Přesto téhle knize dávám *****, pomyslně ale zvyšuji hvězdičky u knihy Dva proti říši na 10. Jen se divím, jak mi mohly knihy od tak úžasného spisovatele uniknou, bojím se hned číst od něj další knihy, aby nedošlo k u mě známému jevu- přesycenost spisovatelem. Vždycky, když se do něčeho začtu, tak nedělám nic jiného... a to už vůbec nemluvím o zkouškách, které mě v dohledné době čekají - nemohla by mi naše knihovna udělit VELICE, ALE VELICE PŘÍSNÝ ZÁKAZ VSTUPU alespoň do konce července ? Ach jo... Rozhodně souhlasím s tím, co jsem právě četla v komentářích ke knize a k panu spisovateli Šulcovi , tenhle spisovatel je prostě génius

polacek.honza
05.06.2017 5 z 5

Hezky napsaný román s velmi dobře popsanými detaily. Původně pocházím z Varnsdorfu a o to víc jsem se začetl do pasáží týkající se toho místa. :) Děkuji za velmi příjemnou četbu.

ManželéMannovi
22.03.2017 4 z 5

O této knize jsem se doslechl před nedávnem a zajímala mě její kvalita. Pokud někde čtu komentáře, že by měla být povinnou četbou ve školách při výuce dějepisu, tak zpozorním.

Na toto období mám podobný názor jako, F. X. Šalda který to v roce 1935 vystihl naprosto přesně, když psal svou reportáž ze Sudet.

Špatně postavená Versailská smlouva, vznik ČSR, hospodářská krize z ní vyplývající vzestup A. Hitlera a nezájem ČSR řešit nezaměstnanost v Sudetech, která byla oproti vnitrozemí enormní. Nikdo se nemohl divit, že tolik sudetských Němců podlehlo kouzlu A. Hitlera, ČSR žádnou pořádnou alternativu nenabízela.

Ale to jsem odbočil. Knihu musím každopádně ohodnotit kladně. Přesto, že se jedná o román, dozvěděl jsem se hodně zajímavých historických reálií. O přípravě spiknutí v roce 1938 jsem například vůbec nevěděl.

Dal bych pět hvězd, ale z knihy je zřetelně cítit na které straně autor je. Pravda, jedná se o román, ale s jednostranným výkladem dějin bych byl opatrný.

80%

Mann

jan7760
05.01.2017 5 z 5

autor nesklamal, ma talent... zaujala ma hlavne cast o policajnych zlozkach + SOS...

Jack93
12.10.2016 5 z 5

Dva proti říši považuju za jednu z nejlepších knih, jakou jsem kdy četl. Strhující příběh po němž běhá mráz po zádech. Díky tomu jsem se ještě víc těšil na Zrádce, které jsem odkládal asi rok a půl. Čekání se vyplatilo.

Šulcovo strhující vyprávění vás vtáhne do atmosféry už od prvních stran a rázem se ocitnete ve druhé polovině třicátých let 20. století. A přestože se v ději vyskytuje celá řada postav (a to autor jejich počet ještě záměrně snížil), orientujete se v něm naprosto bez problémů.

Vylíčení tehdejších dobových reálií je neuvěřitelné, Šulcovy znalosti dechberoucí. Jiří Šulc je autor s velkým A. Díky Zrádcům jsem zase trochu více pochopil dění před Mnichovem a kolem něho a prohloubil si znalosti, což je vedle čtenářského zážitku přesně to, co si z knih vždycky moc rád odnáším.

Velmi se mi líbila dějová linka Kubce, příslušníka finanční stráže, a Barbory Steinové, jeho velké lásky. Ačkoli jsem povahou optimista, čekal jsem konec ve stylu Shakespeara, ale naštěstí jsem se spletl.

Rozhodně si časem přečtu všechny Šulcovy knihy, další na řadě jsou Mosty do Tel Aivu. Zrádcům dávám bez jakýchkoli pochyb pět hvězd, ale upřímně říkám, že Dva proti říši jsou lepší. Zrádci nejsou tak strhující a na můj vkus jim chybí "finální vrchol". Jasně, tím je podpis Mnichovské smlouvy a počátek zmrzačení Československé republiky, ale chybí zde gradace díla (snad vyjma příběhu Kubce a Barbory).

Přesto závěrem nemůžu skončit jinak než obrovským poděkováním autorovi. Pane Šulci, jste úžasný! Napsat něco takového a poskládat všechny informace do mozaiky může jen génius!

marcela6425
09.10.2016 3 z 5

Dnes ve 2 v noci jsem jí dočetla, byla to trochu šichta. Oproti Dva proti říši trochu suchopárnější a více odborná. I když možná ten dojem mám jen proto, že jsem všechny ty události až tak neznala předem. Opět smekám před autorovými znalostmi. Kniha provází 30.lety v Československu a Německu, odhaluje fungování tehdejší rozvědky na obou stranách a popisuje události vedoucí až k podpisu Mnichovské dohody. Jmen i funkci je hodně, na obou stranách jsou přitom lidé čestní i prospěcháři. Knížka tak ukazuje, že i ti Němci nebyly všichni totálně zfanatizovaní a taky si to odnesli...

Bašťák
24.09.2016 5 z 5

Skvělé. Román přesvědčivým způsobem vtáhne čtenáře do traumatického období našich dějin - událostí vrcholících odstoupením Sudet po Mnichovské dohodě. V několika rovinách se dozvídáme zajímavé a méně známé okolnosti této historické etapy. Možná je ve výsledku poučnější něž kdejaká učebnice historie. Díky moc za tuto knihu.

HonzaRoušavý
02.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, přečteno v podstatě na jeden zátah. Na začátku nebylo úplně jednoduché se zorientovat v osobách, ale postupně se celý děj rozjel a závěr už jsem četl jedním dechem. Krom velké informační hodnoty není od věci si také připomenout, jak lehce je možné přehlédnout obrovskou křivdu.

cori
05.07.2016 4 z 5

Jedná se o špionážní román, v němž se hlavní roli hrají tajné služby vedené Františkem Moravcem a němečtí velitelé abwehru v čele s Canarisem, kteří plánují odstavení Hitlera. Třetí rovinu tvoří popis života v Sudetech, konkrétně ve Varnsdorfu, kde jako finanční stráž (později Stráž obrany státu) slouží Eman Kubec, který se zamiluje do Barbary Steinové. Po pomalejším rozjezdu celý příběh graduje jednáními, která předcházela Mnichovské dohodě, boji v Sudetech proti ordnérům, zářijovou mobilizací i událostmi po přijetí Mnichovské dohody a rozkazu vyklidit pozice. Autor popisuje i zákulisí politických jednání z pohledu Jana Masaryka nebo Winstona Churchilla.
Rychlé střídání postav i různých míst čtenáře vtáhne do děje tak, až má pocit, že je přímým aktérem. I když víme, jak vše dopadne, přeci jen doufáme, že by se plán na odstranění Hitlera mohl alespoň zkusit. Román končí 5.říjnem 1938.

Byla to ta nejpodivnější mobilizace v dějinách. Protože nemobilizovala jen armáda, ale celý národ. Každý chtěl být té noci na ulici. Byla to noc dospělosti národa, který vznikl právě před dvaceti lety. Mohla to být noc poslední, začátek konce. S rozbřeskem čtyřiadvacátého září stálo ve zbrani milion mužů československé armády, jejich povinnosti ve vnitrozemí rychle přebíraly ženy. Šestá největší armáda na světě rychle obsazovala poslední obranné objekty obranné linie, rozvážela munici a zálohy, rozlepovala obálky s instrukcemi. Německé bombardéry oné noci ještě nepřiletěly, ale nikdo nepochyboval, že do vypuknutí nové evropské války zbývají už jen hodiny. (str.397)

čekanka13
07.04.2016 5 z 5

Vynikající kniha, skvěle napsaná. I když mi hlavně zezačátku dělalo problém orientovat se v postavách, četla jsem ji jedním dechem. A dověděla jsem se spoustu podrobností, které jsem neznala a udělala jsem si obrázek, jak to v českém pohraničí před Mnichovem vypadalo.

konicekbily
28.03.2016 4 z 5

Asi tak nějak se handluje ve vysoké politice dodnes. Lid je třeba nějak obalamutit a my si mezi sebou dáme vysokou hru.

mardoko
08.02.2016 5 z 5

Ze současných autorů je Jiří Šulc jedním z mých nejoblíbenějších. Jeho knihy jsou napsány velmi čtivým způsobem a člověka pohltí natolik, že se od čtení nechce odpoutat. Knihu Zrádci jsem přečetl jedním dechem, a i když člověk ví, jak historie probíhala, tak mi na konci bylo upřímně líto, že díky hloupé politice appeasementu, která vyvrcholila Mnichovem, se nepodařilo Hitlera odstranit během tzv. Osterova spiknutí. Žádnou literaturu faktu na téma tohoto spiknutí jsem nečetl, ale pokud vše bylo opravdu naplánováno, tak jak zde autor popisuje, tak pravděpodobnost likvidace Hitlera byla vysoká a pak by nejspíš nenásledovaly ty nesmyslná léta vraždění, ale na kdyby se bohužel nehraje. Každopádně čest památce všem lidem, kteří se té zrůdné nacistické ideologii postavili.

milamarus
03.02.2016 5 z 5

Po prvních padesáti stránkách jsem se vrátila na začátek, vzala tužku, papír a vypisovala si postupně jména postav, jejich funkce a vazby vůči ostatním. Až na pár výjimek jsem si to všechno nebyla schopna zapamatovat a potřebovala jsem něco k usnadnění orientace. Kniha je totiž postavená na dialogu. Zvláště Moravec a Masaryk toho namluví opravdu dost. Třetí muž s velkým M – Mašín vévodí konci. Svými slovy a hrdinským postojem. Jako by snad ani nevěděl, co je zbabělost, myslel si, že může udělat všechno a nenáviděl ty, kteří se jen dívají a s klidným svědomím z druhých profitují. Získal si mě. Chápala jsem ho. Fandila mu....

A zároveň si uvědomila, že stále je tu někdo, kdo cítí naši slabost a čeká na správný okamžik, aby udeřil. Ano, i dnes! Proto si myslím, že je tento příběh stále aktuální a postavy v něm inspirující. Pro autory i čtenáře.

JakubCh
01.01.2016 5 z 5

Nejvyšší hodnocení. Vedle Dvou proti Říši asi má nejoblíbenější kniha. Co se dalo napsat, to už tady napsáno je... "Třeba pak nebudou hajlovat tak nadšeně, když na našich hranicích zahrabou pár tisíc vlastních vojáků". Ano, tak to mohlo být. Nebýt "spojenců".