Zločin a trest

Zločin a trest https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51373/bmid_zlocin-a-trest-Qd5-51373.png 4 2694 332

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům... Dostojevského styl vyprávění je ale natolik sugestivní a naléhavý, že jen málokdo odolá poněkud zvrácenému kouzlu Raskolnikova uvažování. Kniha patří k základním kamenům moderního evropského písemnictví a je určena každému čtenáři krásné literatury.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije) , 1866

herdekfilek
25.10.2011 5 z 5

Raskolnikov. Už jen při vyslovení toho jména si člověk připadá jako kdyby spolkl mramorový pomník vší literatury.

MajkyMan
11.10.2011 5 z 5

Dostojevkij bral cloveka takeho aky bol , s tym dobrym aj zlym vo vsetkej prirodzenosti , preto maju jeho diela velky kus pravdy...Sam bol toho dokazom...na to aby sa stal geniom nemusel byt zrovna anjel:)))

WEIL
11.08.2011

Oblíbený román u hodně čtenářů. Řada z nich se s ním identifikovala ještě v polovině minulého století, a to natolik, že sami vytvořili další dramata. (viz i u nás film z tématem první republiky "Proces s vrahy Martenové")

kedalch
28.03.2011

Já teda nevím. Asi nejsem dostatečně duševně na výši, ale mě všechny Dostojevského knihy příjdou ujetý. Alespoň ty co znám. Je v nich sice něco, co nutí člověka číst dál, ale zároveň přitom cítím vztek a naštvání nad debilitou hlavních postav, motivy jejich jednání a demencí ruské společnosti. Ale možná to tak Fjodor chtěl.. :-)
Co je na jeho postavách pravdivého a oč jsou současní autoři horší?

Jesus
03.03.2011

Musím přiznat, že toto je jedna z nejlepších knih dějin světové literatury. Dneska autoři jsou o ničem, nemají podklad. Dostojevskij byl vskutku zajímavý člověk. Byl ve vyhnanství, trpěl epilepsií, žil dobře i bídně, byl gemblér.... A proto psal pravé příběhy ze života.

Gwaenardell
13.02.2011 5 z 5

Dokonalost! Kniha je psána úžasně, všechny psychologické detaily rozebrány (ale nepůsobí tímto nudně), člověk nemůže knihu odložit, protože chce vědět, jak to bude dál! Přečteno za dva dny.

Apoxyomenos
13.12.2010 5 z 5

pribeh jednoduchy, ale tie opisy, raskolnikova rozvratena psychika, vahanie, utrpenie, radost citat Dostojevskeho slova, ich plynulost samotna Ruska literatura ma zvlastne miesto vo svete ale Dostojevski ho ma v poprednych radoch, jeho styl mozno len obdivovat

Posi
30.11.-0001 4 z 5

Tlustá a nádherná kniha, plná psychologické polohy člověka a jeho hranic. Byla to paráda a pro mě překvapením, jak špatně se od této knihy odtrhávalo.

Lectrice
30.11.-0001

Toto bola prvá knižka od Dostojevského, ktorú som mala v ruke a musím povedať, že od toho dňa som sa snažila získať všetky knižky, ktoré tento vynikajúci autor napísal. Zatiaľ v žiadnej zo svojich kníh nesklamal. Jeden z najlepších autorov všetkých čias a u mňa je kráľom realizmu :)

Jíťa
30.11.-0001 3 z 5

Nadčasová myšlenka, která naláká spoustu čtenářů, ale jinak nic moc. Idiot je stokrát lepší.

Parník
30.11.-0001 4 z 5

Příjemné, ale na Karamazovce to nemá ani náhodou.

Sojkicz
30.11.-0001 4 z 5

Krásné filozofické dílo, klenot ruské literatury. Bohužel mi realistiský způsob psaní příliš nesedí...