Zločin a trest

Koupit

jeden z nejznámějších románů o 6ti dílech od F.M.Dostojevského. Sloužil jako předloha k několika divadelním hrám i filmům

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349579/big_zlocin-a-trest-VeU-349579.jpeg 4.52323

Vydáno: , Kvasnička a Hampl

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije), 1866

Kniha Zločin a trest

Blancheerka

U některých děl dodnes nedokážu pochopit, proč jsou tak slavná, zařazená v povinné četbě a opěvována historií i literaturou. U tohoto veledíla chápu sice literární hodnotu, protože pokud Dostojevskij něco opravdu uměl, tak psaní mezi tyto dovednosti rozhodně patří. Napsat totiž tak veliký a dlouhý příběh o hrdinovi, kterému ani od začátku nemůžete fandit je podle mě opravdové umění :) Rodion je tak chudý, že ukončí i studia, ale aby si našel nějakou práci - to ne. Je to líná socka a ještě vyčítá své sestře, že díky sňatku z rozumu se chce obětovat a pomoci mu v jeho nuzné situaci, kterou si ovšem svou leností zvolil sám. Co mě při čtení zaujalo byl klasický ponurý postoj, kterého si jsem si všimla snad u všech ruských autorů - v prostředí i osudech postav je jen beznaděje, smutek, chudoba a bída. Smrt, šílenství a pláč je v knize tak běžný, že bez nich by nebyla taková ,,zábava,, to číst ;) :D

Romcajs

Po přečtení některých komentářů jsem se této knihy obával. Ale mile mě překvapila a má všechno co má mít dobrá kniha. Je pravda, že některé pasáže jsou až moc rozvláčné, ale tak se prostě dříve psalo a mě to naopak do děje vtáhne víc.

sattah

Nechápem mnohých ľudí, čo túto knihu ospevujú. Myslím si, že kniha nie je majstrovské dielo, len je glorifikovaná zopar jedincami a takto sa na nich nabaluju ďalší, aby mohli napísať ako kritici svetovej beletrie 'brilantna kniha'

pablito

Dlouho jsem se k této knížce odhodlával. Hodiny ruštiny ve škole i prožité dějiny ve mně vytvořily nechuť ke všemu ruskému (ruští velikáni nechť mi prominou). Byl jsem však přesvědčený, že bez tohoto díla nemůžu mít komplexní filozofický náhled na svět, tak jsem se nakonec odhodlal. Bohužel jsem tam nenašel nic, co bych nečekal. Čímž nechci řícto, že to není velké dílo.

gab72

Bravurně vylíčená psychologie hlavního hrdiny, ubohost ruského prostého lidu, jeho nuzné životní podmínky, na druhé straně rozhazovačnost a nabubřelost bohatších vrstev atd. Bohužel jsem jí nepotkala v pravý čas.... Nechtělo se mi v těchto smutných poměrech zůstávat.

SydBarrett

Je mi až líto zprznit tuto knihu svým komentářem, ale budiž, stejně tyto stránky používám více méně spíš jako čtenářský deník...
Zločin a trest je typický Dostojevskij se svými až archetypálními chudými petrohraďany, hysterickými ženami a zkaženou šlechtou, zároveň má ale něco navíc. Právoplatně je myslím považován za jeho vrcholné dílo se svou bravurně zpracovanou psychologií zločinu a nejspíše i projekcí vlastních pocitů z pobytu na Sibiři v epilogu. Zajímavá, ale možná nesouvisejicí informace je, že podobné pocity, jaké zde popisuje Dostojevskij, popisoval i Martin Jirous při pobytu ve Valdicích. Docela vypíchnutelný moment bylo i příslovečné krmení polévkou, na kterém se dá ilustrovat vztah tehdejšího Ruska k homosexualitě, či zmínka o Schillerovi, který je nám známý již z Uražených a ponížených (popravdě nevím, byl-li Dostojevského osobním oblíbencem, či akorát známým dobovým autorem). Zločin a trest je kniha o psychologii zločinu, o jeho příčinách, zároveň ale temným a poutavým příběhem o člověku, který je schopný zabít pro svou ideu o společnosti. O společnosti, kterou měl autor tak v oblibě kritizovat. To si mimochodem samozřejmě neodpustil ani zde, bez hloupých pozerských rádoby socialistů by se Dostojevského kniha neobešla.
Určitě to není kniha pro každého, už jen z toho důvodu mi příjde hloupé ji dávat jako maturitní četbu, na stranu druhou je možná přístupnější běžnému čtenáři než např. Běsové, u kterých se musí člověk překousat sto stranami historie Stavroginovy rodiny, než se vůbec dostane k příběhu. Zločin a trest je naproti tomu více méně přímý a sleduje jen jednu dějovou linii. Také postav tu není zbytečně mnoho, takže jakožto úvod k Dostojevskému je vlastně i dobrý...

martin_aston
28.12.2021

Silná kniha. Plná smútku aj nádeje. Na začiatku sa mi čítala ťažko, ale asi od 2. tretiny som sa rozbehol a dej doslova hltal.
Morálne zamyslenia hrdinov v dnešnej dobe vyznievajú až neuveriteľne. Ale veľa vecí z 19. storočia nám dnes vyznieva neuveriteľne, a predsa boli vtedy realitou.
Čo mi tiež udrelo do očí, je tá neuveriteľná chudoba mestských ľudí, ktorí mali byť strednou triedou. Ako potom museli žiť mužici?

Robin86
26.12.2021

(+ SPOILER) jestli to chápu správně, tak Svidrigajlov zabil svoji manželku, mozna vic lidi, následně vyrazil do Petrohradu na posledni tažení, s cílem se částečně očistit a pomoci co nejvíc lidem, nez si vezme život, zatímco Raskolnikov zabil, zachoval se jako slaboch, protože si nedokázal vzít zivot a naopak si nadělil druhou šanci na sibiři se sonou.. :D Ale i tak jsem s tim bláznem celkem soucitil, hlavne v posledni třetině knihy :) Perfektní psychologická analýza autora, rad bych nekdy probral Raskolnikova s nějakým psychiatriem, aby mi sdělil, jakymi vsemi chorobami trpel :))