Zkouška neviny

Zkouška neviny https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395607/bmid_zkouska-neviny-8Ot-395607.jpg 4 328 55

Úkladná vražda - tak zněl výrok poroty, který poslal na doživotí za mříže mladého Jacka obviněného ze zabití své matky. Ke zločinu mělo dojít v afektu, předmětem sváru byly peníze a k vykonání osudné rány posloužil pohrabáč. Když po roce a půl přijíždí na sídlo Argylových doktor Calgary, aby poskytl problematickému mladíkovi alibi, je už pozdě, neboť krátce po vynesení rozsudku Jacko na zápal plic ve vězení zemřel. Teprve pomalu Calgarymu dochází, proč jej početná rodina přijala tak chladně, ne-li přímo rozhořčeně: nevina jednoho z Argylových totiž docela jistě znamená vinu jiného…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

Ordeal by Innocence , 1958

jacqueline
18.04.2021 5 z 5

Pro mě to byla jedno z prvních setkání s A. Ch. a vlastně díky tomuto dílu jsem se pro ni nadchla.
Dokonale příběh graduje. Postupné poodkrývání příběhů jednotlivých postav... Napínavé od začátku do konce. Za mě rozhodně všechny hvězdy.

Michalka98
13.03.2021 5 z 5

Kdybych mohla, dám knížce 10 hvězdiček. Agatha Christie mě naplno vtáhla do děje a pustila až na samém konci. Pro mě jedna z nejlepších detektivek této autorky.

Jannik158
01.02.2021 3 z 5

Detektivky od A.CH. čtu často a velmi ráda, tato se vymyká tím, že chybí Poirot nebo slečna Marplová, takže člověk čeká, kdo že to nakonec vyřeší. Počáteční zápletka s chybějícím svědkem je netradiční a zajímavá. Potom mi přišlo, že knížka trošku stagnuje, což mě u Agathy hodně překvapilo, v druhé půli knihy děj zas nabere větší spád a člověk stále lavíruje mezi možnými pachateli. Zločin je promyšlen do detailů jako v jiných autorčiných knihách, přesto bych řekla, že právě jiné příběhy mě mnohem více vtáhly do děje.

Vesmich
25.10.2020 5 z 5

Slečna Marplová je od dětství můj velký oblíbenec a filmy s ní jsem měla raději, než ty o malých šedých buňkách. K nim jsem se dopracovala až později. Teprve teď ale objevuji knihy, kde nevystupuje nikdo z nich, dokonce ani žádný detektiv a zjišťuji, že v nich se Božská Agáta rozjela v takovém stylu, že by se na ní daly vyučovat některé obory, kupříkladu rodičovství a paralelně s ním i práce s dětmi, které nejsou naše. Četla jsem to dvakrát po sobě a jdu na třetí - výběrové kolo.

m_martina
29.06.2020 5 z 5

I tato kniha se mi moc líbila, přestože se jedná o případ bez Hercula Poirota i slečny Marplové.

SBH
10.05.2020 3 z 5

Tak dnes budu drsná. Sluší se hodnotit královnu? Zkusím to. Chyběli mi staří známí, slečna Marplová či fešák Poirot. Na druhou stranu byla tato změna svým způsobem osvěžující. Celý román se odehrává prakticky v jednom dialogu, což možná zrychlí děj, ovšem postavy se pohybovaly v podivném vzduchoprázdnu. Autorka se nezdržovala popisy, ani zběžnými. Zápletka byla vystavěna důvtipně a odhalení mě překvapilo, i když jsem způsob vraždy odhadla, ovšem napasovala jsem jej na jiné podezřelé. Takže palec nahoru. Ovšem neuvěřitelně ploché postavy ve mně nevzbudily žádný zájem, maximálně jsem Filipa a Dona ze srdce nenáviděla. S archaickými genderovými názory nic nenadělám, ale tady mi opravdu hodně vadily. Takže tentokrát za tři. Neurazí, nenadchne.

85098211
24.04.2020 5 z 5

Zase jedna další absolutně dokonalá detektivka z pera Agathy Christie! :-) Věděla jsem samozřejmě hned od začátku, že se zde nesetkám s Herculem Poirotem, ani slečnou Marplovou, ale to nebyl žádný problém. I tak se jedná o perfektně zapeklitou záležitost, kde se vražda vyšetřuje v rámci jedné rodiny. Podezřelým se stávají snad úplně všichni její členové a čtenář do poslední chvíle netuší, kam všechno to vyšetřování povede. Doktor Calgary mi byl sympatický a i jinak se výborně držel jako detektiv-amatér. Závěr je - jak je u autorky dobrým zvykem ;-), nejen překvapivý, ale i skvěle vymyšlený. Za to všechno si kniha zaslouží plný počet a doporučení milovníkům starosvětských, klasických kriminálních románů...

Vlaďkaa4
17.02.2020 2 z 5

Pribeh byl asi zajimavy, ale cetlo se to hrozne. Mozna opravdu prekladem, jak uu nekdo zminoval. Musela jsem se nutit k docteni.

Eyghon
16.02.2020 4 z 5

Rychlá krátká klasická detektivka.

Siege03
12.02.2020 4 z 5

Příběh nenadchl,neurazil.Cekala jsem od autorky víc.Konec byl jasný od poloviny knihy.Musela jsem se nutit dočíst.

MayaBu
28.12.2019 3 z 5

Viděla jsem kousek seriálu a ten mi přišel lehce překombinovaný a přecpaný podivnými individui. A přesně proto jsem se rozhodla nejdřív si přečíst předlohu :)

Nebylo to rozhodně špatné, ke konci se dostavila kýžená gradace a ještě dusivější atmosféra, plus vrahův motiv nebyl úplně nesmyslný. Jenže jsem se při čtení přistihla, že přestože jde o tenoučký svazek, tak mě místy nudí. Navíc (lehký spoiler!) to "dohodnutí sňatku" doktora Calgaryho bylo jako co, prosím?

Zkrátka kdyby byla Zkouška neviny stostránková povídka, byla by dle mého lepší. Teď se jdu každopádně podívat na seriál.

zoew
26.08.2019 2 z 5

Dost často jsem se u této knihy nudila, škoda, Agathu čtu ráda, ale tento příběh mi moc povedený nepřipadal.

dalia1769
23.11.2018 4 z 5

Detektivka bez Poirota i slečny Marpleové, typický příběh hledání pachatele v úzkém okruhu obyvatel jednoho domu.

konicekbily
25.05.2018 5 z 5

Autorka nám předložila příběh bez jejích hlavních hrdinů. Asi všichni dostali dovolenou a Agatha nám připravila pěkné počteníčko. Pohrávala si s motivem: "proč?". A motiv byl nakonec jasný a pochopitelný!

Rup
25.11.2017 3 z 5

Skvělý nápad, výborně zpracovaný a naprosto zmršený stupidním překladem.

haki34
30.08.2017 4 z 5

knížka bez našich starých známých detektivů. Vraždu paní domu řeší rodina za pomoci náhodného nově se objevivšího svědka. Propletenec osobních vztahů, trocha nezytné psychologie, rýsující se vztah hezké mladé dívky a staršího rozvážného muže. A nakonec zbylí žili spolu šťastně až do smrti :)
Stará dobrá Agatha. Podobné schéma se už vyskytlo i v jiných jejich příbězích, čte se stále dobře, vrah se dá odhadnout již počátkem knihy. Jedna z příjemných odpočinkových poklidných starosvětských detektivek. Za mě 85%

EvikU.
21.02.2017 2 z 5

Překvapilo mě, že ač je to stará kniha, tak se četla docela hezky. Závěr mě překvapil, čekala jsem jiného vraha. Za mě dobrý.

fina3210
22.01.2017 3 z 5

Zpočátku jsem byla nadšená. Postupem času se mi styl autorky nelíbil více a více. Nicméně nápad příbehu zajímavý.

denča1000
29.10.2016 4 z 5

Ačkoli moc nemusím knihy staršího století a právě naopak mám ráda knihy novější- modernější, byl to přesto zajímavý a napínavý detektivní příběh. Když jsem se do knihy řádně začetla, pořád jsem tam cítila takové tajemno, což vlastně bylo, protože až do konce nebylo nic jasné a stále jsem v hlavě přemítala, kdo může být vrah, neboť se tak jevili všichni a vlastně byli naprosto všichni podezřelí. Přidalo na tom také to, že nikdo nechtěl znát pravdu a všichni chtěli žít v domnění, že vrah je Jack a nikdo to nechtěl znovu otevírat. Také bylo zajímavé, jak každý podezříval každého a na to, že byli rodina si nevěřili . Líbilo se mi rozepsání každé postavy. Celkově to byla hezká a napínavá detektivka. Ovšem chyběla mi více zapojená práce policie.

Sebasti
15.06.2016 5 z 5

Něco podobného už jsem zažil v knížce Pět malých prasátek, kde se vyšetřuje stará vražda, za kterou byl již někdo odsouzen. Ale od této knihy se nedalo odtrhnout. Děj střídá děj, a i když už jsem si byl na konci vrahem skoro jistý a nemýlil jsem se, neuvěřitelně mě zaujala. Hlavně velmi důmyslným, překvapivým a přesto uvěřitelným motivem. Jedna z mála detektivek, kde se dá uvěřit úplně všechno.