Život ve staletích - 14. století

Život ve staletích - 14. století https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74074/mid_zivot-ve-staletich-zivot-ve-staleti-8bT-74074.jpg 4 37 5

Život ve staletích série

< 3. díl >

Třetí díl ojedinělého projektu známého historika a oblíbeného spisovatele, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu. Kniha popisuje, jak se proměnil život všech vrstev tehdejší společnosti ve 14. století.

Přidat komentář

jiri77
17.12.2023 5 z 5

Stručně a přesto naučně napsaná kniha o životě ve čtrnáctém století. Kniha je plná fotografií a kreseb a jednoduše čtenáři přiblíží ,jak lidé té doby žili.

Amneris
26.03.2021 5 z 5

Velmi obsáhlá kniha, která popisuje běžný život, kulturu, náboženství nebo umělecké předměty z období 14. století a je doplněna mnoha fotografiemi.


Titus
06.11.2020 1 z 5

Množství chyb, které Vondruška ve svých prvních historických detektivkách při popisu středověkých reálií napáchal, mi ony detektivky svého času dost znechutilo (k sérii Hříšní lidé jsem se vrátil až po více než deseti letech) Byl jsem proto překvapen, když jsem se doslechl, že tenhle autor píše také naučné knihy o "životě ve staletích". A dokonce jsem se na publikace z této řady doslechl i chválu. Vzbudilo to moji zvědavost.

(Nyní navazuje jen mírně upravená kopie mého 6 let starého komentáře z diskuzního fóra projektu "Doba Karlova")

No jo, zvědavost zabila kočku. Dobře mi tak, měl jsem se raději věnovat odpovídající literatuře.
Musel na mě být malebný pohled, když jsem to cestou z knihovny tramvaji četl. Chvílemi jsem se prochvíval záchvaty nekontrolovatelného smíchu, chvílemi tam byl pláč a skřípění zubů, chvílemi jsem obracel oči v sloup.

Pozorněji jsem četl jenom pasáže o odívání, zdobení a krajině. Ostatní text jsem jen tak zběžně prolétl. Samozřejmě jsem při čtení bral v potaz, že se jedná o lexikon (jak je uvedeno v podtitulu) a populárně načnou literaturu, nikoliv vyčerpávající odbornou a specializovanou publikaci. Proti tomu nemohu říci vůbec nic. Je dobré mít občas po ruce něco, co umožňuje všeobecný přehled, a pro spoustu lidí tenhle pohled stačí a může být pro ně přínosem. Jenomže... Ony povšechné, zobecňující a nepodrobné informace byly propleteny spoustou smyšlenek, klišé, vyvrácených tvrzení, špatných interpretací, zkreslujících údajů. Tam, kde autor nekompiluje, ale skutečně přispívá ze svého, je to snad nejmarkantnější. Někdy není zcela jasné, na čem se autorův názor zakládá - a zde se navíc silně projevuje nepřítomnost citací. I v populární knize by to snad šlo vyřešit formou poznámek pod čarou.

Trochu poučený člověk se ubrání, ale tomu, kdo má o věci jen povrchní znalosti, to může pěkně pomotat hlavu. Proto těm, kteří se o 14. století nebo některý z jeho aspektů teprve začínají zajímat, doporučuji tuto knihu raději nečíst a podívat se po něčem jiném. Otázkou - na niž neumím odpovědět - pak je, komu bych tu knihu doporučil...

Na jedné straně lze mít úctu k tak velkolepému záměru, tj. pojmout do jedné knihy celé století se vším všudy (nebo několik století do jediné knižní řady) a stravitelně jej zpřístupnit široké veřejnosti. Na straně druhé se jenom ukazuje, že jeden člověk na takový úkol opravdu nestačí. Bibliografie, kterou autor používá není úplně špatná, ale chybí jak primární zdroje, tak zásadní práce k tématu. Některé použité publikace by si zasloužily kritické zhodnocení.

Jedna hvězdička za odvahu. Pokud to ovšem není spíš nesoudnost...

Elea
29.04.2018 5 z 5

Pro milovníky historie naprosto perfektní.

Karborund
09.12.2017 5 z 5

Opět za plný počet.paráda