Žid Süss

kniha od:

Žid Süss obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Historický román seznamuje čtenáře se společenskými a politickými poměry v Německu 18. století. Hlavní postavou je obratný a schopný židovský finančník Josef Süss Oppenheimer podporující bezvýznamného a chudého prince Karla Alexandra. Karel se stane vévodou. Prudký obrat nastává ve chvíli, když se vévoda pokusí znásilnit jeho dceru a ta se v zoufalství zabije skokem z okna. Od té chvíle se mstí vévodovi stejně rafinovaně, jako mu dřív pomáhal, překazí mu pokus o převrat, který má vést k odstranění ústavy a nastolení diktatury. Po zkáze plánu vévoda umírá, Süss se nechává dobrovolně zatknout a odvést do vězení. Umírá na šibenici jako židovský mučedník....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244652/zid-suss-244652.jpeg 4.3101
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Dělnické nakladatelství
Orig. název

Jud Süss, 1925

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Žid Süss

Přidat komentář
Mirka2778
18. ledna

Začátkem knihy jsem se opravdu těžce prokousávala. Sto stran úvodu je i na mě hodně. Přesto knížka za přečtení stála. (Tak jako všechny Feuchtwangerovi knihy.)
Příběh vzestupu a pádu finančníka Süsse se podobá mnoha jiným příběhům, které byly napsány, nebo prožity. Nicméně v tomto příběhu jde i o náboženskou a rasovou nesnášenlivost, která tu více, tu méně je součástí každé společnosti.
Po celou dobu čtení, mi hlavě probíhala myšlenka, že pokud by vévoda a Süss (spíš hlavně vévoda) neměli zakořeněné tyto předsudky, mohli být dost dobře přáteli. Ale to by byl jiný příběh a asi ne tak působivý.

1amu
04.12.2019

S vydáním této knihy měl autor trable (psal se rok 1922). Všechna německá nakladatelství (a že jich bylo) řekla ne ! A tak L.F. vydal jako svou první knihu Ošklivou vévodkyni. Četba nás utvrzuje v tom, že vystoupí-li někdo schopný z davu, zpravidla tvrdě narazí. Tak je tomu i v případě hlavního hrdiny (podle kterého je pojmenována kniha).
Jen několik let po vydání v 30. letech XX. století byl román, poukazující na přednost mocenských plánů před spravedlností, říšským ministrem propagandy Josefem Goebbelsem zfilmován v duchu nacistické propagandy a Süss zde byl ukázán jako největší zločinec a zrůda, jen dychtící po penězích, která nakonec byla "německým lidem spravedlivě potrestána".
Svým způsobem je jedno, kdyby se děj odehrával ve starověku, středověku, či novověku. Pravidla a mantinely jsou jasně stanoveny.
Sám L.F. to ještě konkretizuje :
Autor historických románů ví, že „síly uvádějící národy do pohybu jsou dodnes stejné od doby, co existuje zaznamenávaná historie. Postihnout tyto zákony je patrně nejvyšším cílem, jehož může historický román dosáhnout.“ Autor historického románu „chce vylíčit přítomnost, nehledá v historii popel, ale oheň.“


hrachovka
24.08.2019

Skvělý a nadčasový román. Začala jsem číst s chutí na historický román a skončila s úvahami nad věčným antisemitismem i politikaření vládnoucích a těch, kteří mají potřebu se na systému přiživovat.
Postavy pro mne nebyly kladné ani záporné, nesouhlasila jsem s nimi a zároveň pro ně nacházela porozumění. Román není Č/B, nepříliš detailní historické popisy mi dávaly prostor pro fantazii. Závěr románu byl nevyhnutelně daný (byla bych literárně zklamaná, pokud by byl Süss osvobozen) a bez zbytečného patosu.
Pozdějším detailnějším seznámením s obdobím, kdy román vznikl, se mi potvrdil silný pocit z knihy, kdy Feuchtwanger popsal židovství a věrnost víře s citem pro budoucí vývoj situace v Německu. Věřím, že také další knihy autora budou pro mne stejně obohacující. Za mne plný počet.

Cusco
22.07.2019

Lion Feuchtwanger dokončil svůj první román "Žid Süss" v květnu roku 1922.
V Německu se však nenašel ani jediný nakladatel, který by byl ochoten knihu vydat. ... Jak autor sám později prozradil, pomohla k jeho prvnímu vydání v roce 1925 zvláštní shoda okolností.
Nakladatelství "Tři masky" (Drei Masken Verlag) nabídlo totiž Feuchtwangerovi, že vydá jeho román "Žid Süss", ustoupí-li od smlouvy, která mu jako lektoru francouzských a italských her pro toto nakladatelství zaručovala pevný a poměrně vysoký pravidelný honorář. Feuchtwanger souhlasil a román vyšel jako výkupné za likvidaci smlouvy, které se nakladatelství potřebovalo zbavit. ...
Po několika vydáních v Německu, okamžitě rozebraných, vyšel "Žid Süss" v Anglii,
v Americe, v Sovětském Svazu a dále v celé řadě zemí. ...
... film, který na Goebbelsův podnět a pod jeho dohledem natočil režisér Veit Harlan s předními německými herci, mimo jiné s Wernerem Krausem a Heinrichem Georgem. Na ně se s trpkou obžalobou obrátil Lion Feuchtwanger v otevřeném dopise, který byl uveřejněn v dubnu 1941 v Americe.
Goebbels využil popularity vynikajících německých herců a zneužil Feuchtwangerova románu k hanebnému a vskutku bezpříkladnému podvodu: obrátil v tomto filmu smysl a ideu humanistického, protifašistického literárního díla v opak, učinil z něho propagandistický nástroj zrůdné nacistické ideologie."

(doslov: Zrození romanopisce, autor doslovu: Valter Feldstein, Lion Feuchtwanger: Žid Süss, rok 1969, ISBN: 01-084-69)

switch.man
28.01.2019

Vzestup a pád. Materialismus a mocichtivost vs. spiritualismus, Kabala. Politické kejkle a manipulace, intriky, trafiky (ach, jak současné.. nebo spíše neustálé; možná bych parafrázoval známé úsloví na "mocenské intriky jsou staré jako lidstvo samo"). Pověrčivost, předsudky a nenávist, populismus. Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Demokracie bez demokratů, právní zákony bez vymahatelného práva.
Dle doslovu - napsáno na motivy skutečných událostí (Süs měl reálnou historickou předlohu); pointa díla překroucena nacistickou propagandou ve filmovém zpracování.
.. velmi zajímavé čtení, všudypřítomná nenávist a nedůvěra k židům je "zajímavá" v kontrastu s tím, jak společnost židy "potřebuje" coby schopné finančníky a obchodníky. Ale musím říci, že další díla Feuchtwangera mne vtáhla do děje ještě trochu více a silněji. Konkrétně Oppermannové (2. díl trilogie Čekárna) a Jefta a jeho dcera.

MC87
10.09.2018

Striktně objektivní kniha, rozhodně ne protižidovská, kde byla hlavnímu podnikavému hrdinovi doslova „vnucena“ jeho role, kterou už pak vlivem peněz nedokázal ukočírovat.

Za své majetkové ambice byl víc než potrestán (prodej a nákup drahých kamenů pro panovníka není nepodobný dnešním politickým aférám) a finální rozsudek byl překvapivý a hlavně politicky motivovaný. Škoda smutného konce, ale je to jen román a třeba by to v realitě dopadlo jinak, zvlášť vzhledem k výkupnému, které židovská obec ve prospěch obžalovaného nabídla.

1871
23.09.2017

Kolik z nás je vlastně židy? Společnost od nás čeká, že budeme nějací a ti co se takovými snaží být, jsou jako Süs, dokud se nezlomí... Jen ti co se umí vymanit z očekávání ostatních, nejsou jako on. Nejsou ani jako ti špinaví z getha, od kterých se vlastně čeká, že špinaví budou.

Bublinka78
18.05.2017

Pro mne velmi náročná kniha. Taková rozporuplná. Autor je přísně objektivní, píše věcně. Neexistuje zde vysloveně kladná ani záporná osoba. Oppenheimer nebyl sympaťák, ale ke konci jsem byla na jeho straně, protože byl zásadový. Vlastně mi ho bylo líto.

1