Žhářka

Žhářka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492669/bmid_zharka-PQ1-492669.jpg 4 1381 176

Nevinnost a krása sežehnuté zlem a hrůzou Mladí studenti se účastnili přísně tajného vládního experimentu určeného k vytvoření mimořádných psychických sil. Dva z nich se později vzali a narodilo se jim dítě. Dcera. Ta překvapivě brzy vykazovala známky divoké a děsivé síly, která v ní roste. Rodiče se ji zoufale snaží trénovat, aby držela tuto sílu pod kontrolou a chovala se normálně. Vláda však chce dítě s neuvěřitelnými schopnostmi využít pro své vlastní šílené záměry.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Firestarter , 1980

pazdy15
24.08.2020 5 z 5

Další mistrovsky sepsaný a promyšlený příběh. Nedokážu pochopit - a zároveň stále více chápu to - kde bere Mistr King takové nápady a jak ještě hluboká je jeho studnice fantazií a představ, díky níž mně jeho příběhy neskutečně baví a fascinují. Žhářka je absolutně dokonalá, co se týče fantasie, akce a psychologie. A když mluvím o psychologii, tak nesmím opomenout nádherně a poutavě vytvořené pouto otce a dcery v tomto příběhu. A třešničkou na dortu je zde samotná úvaha autora o chování a přemýšlení maličké holky. Jak říkám, on to prostě umí. Díky poutavosti děje, psychologii a obratům v jeho knihách jsem se stal právoplatným sběratelem a obdivovatelem Stephena Kinga. Takže Žhářka byla mým dalším zářezem v Kingově sbírce, dosud čítající něco kolem 50 knih.

Greenfingers
04.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četl před mnoha lety jako jednu z prvních od autora. Zaujala mě natolik, že jsem se zařadil do zástupu Kingových obdivovatelů a snažím se postupně přečíst vše, co napsal ( už mi toho moc nezbývá).

Anushka1
28.07.2020 5 z 5

Po nějaké době kingovka, která mě bavila číst od začátku do konce. King zde poodkrývá experimenty americké vlády na lidech (které se údajně opravdu dělaly) a jejich následky. A King prostě umí napsat dětské postavy. Charlie a její schopnost pyrokineze byla zajímavým tématem a dovolila bych si tvrdit, že se tato kniha stala inspirací mnoha dalších děl s podobnou tématikou (ehm, Stranger Things).

Ninjer
23.07.2020 4 z 5

Žhářku jsem už četl před fůrou let, ale bylo na čase si ji osvěžit, protože jsem si ji skoro vůbec nepamatoval. Vzpomínal jsem si jen, že se mi líbila, že měla dobrého padoucha indiána a že tam bylo docela vtipné používání počítače (ty v osmdesátých letech po několika příkazech do příkazového řádku dokázaly předvídat budoucnost).

Počítač je pořád vtipný, ale je až v úplném závěru knihy. Indián je tam taky a pořád je to naprosto skvělá, hrozivá postava, a ta je v knize zhruba půlku času. Žhářka je totiž rozdělená na dvě části. V první je malá holčička Charlie se svým otcem na útěku, v druhé části jsou od sebe izolováni (nebudu říkat víc, protože mi přijde kniha v tomhle ohledu poměrně nepředvídatelná).

Indián Rainbird je výborný děsivý záporák, ale i další postavy jsou velmi pěkně napsané a poutavé. Charlie je sympaťačka a dá se vcítit i do různých záporných postav (povětšinou agenti tajné vládní organizace), protože nám King dokáže přidat kontext, někdy i pěkně nechutný, a tím je ozvláštnit.

Příběh Žhářky je velice dobrý. Každý asi čeká příběh o holce, co umí zapalovat věci, ale nejen že jsou její schopnosti docela promyšlené, ale hned od začátku víme, že existují i další lidi se schopnostmi, především její taťka, co má zase užitečnou schopnost mentální dominance, díky které může lidi přinutit téměř k čemukoliv. Ale i jeho schopnost je velmi omezená a pro lidi i pro něho samotného dost nebezpečná. Kdyby Stephen King psal X-Meny, tak půlka týmu umře následkem nezvládnutí mutace a zbytek mučí vláda nebo se schovává na opuštěným, strašidelným ostrově.

Kniha je docela dost dlouhá (kolem 400 stran), i když se toho v ní vlastně zase tolik nestane. Je to trochu roztahané, ale King se prostě do toho svého děje noří co nejvíce to jde a nějak se mu nechce moc ven... A ono to nakonec moc nevadí, protože díky jeho umu je to od začátku do konce zábavná kniha.

Osm hořících lidí z deseti.

Ilirea25
16.07.2020 3 z 5

Za mě docela průměrná Kingovka. King umí psát zlouhavě, ale poutavě. Bohužel tady to bylo pouze zdlouhavé a místy nudné.

vladka321
27.06.2020 5 z 5

Velmi poutavě psaný příběh lidí, do nichž se velmi dobře čtenář vcítí. Pro mě je to první kniha od Kinga a opravdu mě vtáhla. Výborný a neotřelý nápad, lidské zpracování. Rozhodně doporučuji. Nudit se nebudete.

Lolila
19.05.2020 5 z 5

Napínavé, pútavé čítanie. Osud obyčajných ľudí, ktorí sa nevedomky zaplietli s nesprávnou stranou. Ako každá kniha od Kinga, aj táto obsahuje veľa postrehov zo života, výborne spracovanú psychológiu postáv, ich boj o prežitie, zlo, dobro, otvorený koniec.

n.ezn.amy
26.04.2020 5 z 5

King je mistr v příbězích o lidech se zvláštními schopnostmi. Toto již prokázal hned ve své první knize o dívce s telekinetickými schopnostmi. Zde přichází s příběhem o další dívce, tentokrát s pyrokinetickými schopnostmi. Výborný a strhující příběh pronásledované dvojice otce s dcerou jen proto, že dcera má nadpřirozené schopnosti, které by tajná vládní agentura ráda využila ve svůj prospěch.

momo01
24.03.2020 3 z 5

Bylo to dobré, ale nebylo to skvělé. Příběh měl velmi silný začátek a taky poslední čtvrtina měla spád. Vše mezi mi plynulo tak nějak pomalu. Skvělý nápad, dobré téma, ale prostě mám na Kinga větší nároky.

ADE138
29.01.2020 5 z 5

Příběh malé Charlie a jejího tatínka Andyho mě stále dojímá a baví. I když od prvníhp vydání už uplynulo pár dekád, příběh o osobní svobodě, právu na život, vlivu "organizací" a médií je stále aktuální

EricNor
01.11.2019 4 z 5

Vzpomnel jste si nekdo na Zharku u Stranger things? Muj oblibeny King. Skoro jako vsechy jeho rannejsi knihy - Christine, Mrtva zona, Temna půle, Svedectvi. Nebavily me naopak Rbitov, Osviceni a Salem. King je pro me jako rollercoaster. Pulku veci miluju, druha me nebavi

Zemiakol
12.09.2019 5 z 5

Další ze skvělých děl od Stephena Kinga. Zajímavý nápad s experimentem na mladých lidech. Jako vždy super popisy jednotlivých postav a jejich problémů z minulosti. Těším se, až budu číst další knihu od tohoto báječného autora.

EnaryFeniel
06.09.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Ihned jsem si tu malou vílu zamilovala, i jejího taťku. Držela jim pěsti aby to vše zvládli. A byla naštvaná když se jim na záda neustále lepil někdo z Dílny. Žádná zářivá vyhlídka na život beze strachu. Dílně jsem přála jedině pořádnou apokalypsičku z jedné malé hlavičky!

ArwenAragorn
12.06.2019 4 z 5

No, dobré, ale neuchvátila mě nijak zvlášť.

ivana13
24.05.2019 4 z 5

Prostě Kingovka, mě se líbila moc

veronika8042
17.05.2019 3 z 5

Kniha byla čtivá, zajimavý děj, ale nemůžu říct, že bych byla z té knihy úplně odvařená.. Nicméně styl psaní mi sedí, takže se vrhnu i na další knihu tohoto autora :)

Morbidus
27.04.2019 4 z 5

Začátek knihy pro mne byl velmi hektický a chvílemi jsem si říkal, že tentokrát mě třeba King konečně zklame. Naštěstí se tak nestalo a vyklubal se z toho poměrně kvalitní příběh.
Ačkoli čtenář tak nějak tuší, kam to celé směřuje, napětí nepolevuje a čtivost zůstává vysoká. Psychologie postav je opět zpracována špičkově, zejména pak otcovský vliv na malou Charlie. Konec zůstává otevřený a jsem s ním ve výsledku velmi spokojen.
Svižné, napínavé a emocemi nabité čtení.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Eremites
06.04.2019 4 z 5

Vskutku velmi chutná záležitost z mistrova pera.
Skvělý román, který má švih jako samurajský meč, děj se žene vpřed rychlostí splašeného mustanga, pečlivě propracované postavy, napětí polevující jen na krátké okamžiky.

A přidaná hodnota pro mě - byla to první kniha po určité době mé (díkyManitou zcela vyjímečné) absolutní neschopnosti číst, která mi tuto schopnost zase vrátila a obnovila ten požitek a radost ze čtení. Zcela přesně tento nepříjemný stav vystihl v jednom svém komentáři uživatel DriftBooks:

"Téměř celý leden jsem nedokázal číst. Divná zkušenost. Ne, že bych zapomněl písmena, nebo že bych snad ztrácel zrak. Ne. Já ztrácel koncentraci. Přečetl jsem odstavec, dva, snad tři a… A má mysl znenadání přeskočila kamsi do vzpomínek, či do úvah co by mohlo být, co bylo, co bude. V mozku jsem měl kolotoč, který jsem nedokázal ovládat. A ten se točil stále dokola a já nedokázal vystoupit."

A Žhářce díky za to, že mi tenhle kolotoč pomohla spacifikovat a usměrnit.

Annkag
01.04.2019 3 z 5

Moja prvá kniha od Kinga.Bola som celkom spokojná a páčilo sa mi že koniec bol celkom otvorený a nechával na čitatelovi ako to asi dopadlo s malou ,,žhářkou.,,