Žhářka

Nevinnost a krása sežehnuté zlem a hrůzou Mladí studenti se účastnili přísně tajného vládního experimentu určeného k vytvoření mimořádných psychických sil. Dva z nich se později vzali a narodilo se jim dítě. Dcera. Ta překvapivě brzy vykazovala známky divoké a děsivé síly, která v ní roste. Rodiče se ji zoufale snaží trénovat, aby držela tuto sílu pod kontrolou a chovala se normálně. Vláda však chce dítě s neuvěřitelnými schopnostmi využít pro své vlastní šílené záměry....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492669/big_zharka-PQ1-492669.jpg 4.21200
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Firestarter, 1980

Kniha Žhářka

2mig1

Musím bohužel konstatovat, že jsem se právě prokousal prozatím nejslabší Kingovou knihou. Jsem u něj zvyklý, že se ve větším prostoru věnuje popisu postav a prostředí. Nevadí mi to, přispívá to k opravdovosti a máte pocit, že ti hrdinové jsou skutečně lidi z masa a krve. Zároveň ale byly zatím Kingovy příběhy taky plné dynamiky a napětí, případně nostalgie. A to je problém Žhářky. Dynamika a napětí zde úplně chybí. King opakuje myšlenky a zmiňuje opakovaně různé detaily a způsobuje tím, že se těch 400 stránek neskutečně vleče. A vždycky, když si už myslíte, že se stane NĚCO, King navazuje atmosféru osudovosti, tak se vlastně nestane vůbec nic (výpadek proudu během bouřky). Za mě tedy u Kinga poněkud zklamání.

podko_lenka

(+ SPOILER) Po dvou posledních knihách, které jsem nedočetla s nadšením, jsem sáhla po osvědčeném Kingovi, který mě zatím nikdy nezklamal. Až dosud. Bohužel jsem se po celou dobu příběhu nedokázala pořádně začíst. V knížce se míhaly postavy, ve kterých jsem občas měla problém se vyznat. O.J. se věnovala delší pasáž, ale očekávaná důležitost jeho postavy se nedostavila. Kdyby se na konci neobjevil v naprosto nedůležité scéně, udělal by King lépe. Naopak Rainbird by si na konci zasloužil více pozornosti pro svoji smrt.
Pozitivně hodnotím posledních pár stran, které ve mně konečně vyvolaly napětí. Jen škoda, že to nepřišlo dřív.
Běžně si při čtení knih představuju prostředí, scény, postavy (jako asi všichni) a tady se mi to po většinu knihy nedařilo.
Bohužel mě kniha zklamala. Ale to se tak děje, když máme očekávání. Třetí kniha v řadě, kterou už jsem četla jen proto, abych ji dočetla a mohla začít s jinou. Tak snad budu mít příště šťastnější ruku.

BrooksWasHere

"Moja desiata kniha od Kinga a má skvelých 83 % !" presne toto som si povedal, keď som toto dielko z názvom Podpaľačka začal čítať. To znamená asi mesiac predtým, ako som ho dnes konečne dočítal.
Pre mňa to bol teda veľmi dlhý mesiac...
To tempo, ktorým táto kniha oplýva ma naozaj vyčerpávalo, a to nemám namysli to, že by bola dynamická, ale práve naopak. Pre mňa to bola vyslovene nuda, teda až na posledných asi 30 strán, ktoré boli nadmieru vydarené.
Ale to, čo ma na Podpaľačke naozaj najviac zo všetkého nebavilo boli dlhé a pre mňa často aj zbytočné opisy, ktoré nepriniesli nič nové ani zaujímavé, iba na chvíľu odpútali moju pozornosť od deja.
Ďalšia vec, ktorú by som vytkol je to, že ani jedna z postáv si za celý ten čas nedokázala získať moje sympatie. A to už je čo povedať, pretože ja si o sebe myslím, že nie som až taký náročný čitateľ.
Áno, viem, že toto je Kingova v poradí iba 9. kniha, ale spomeniem napríklad Mŕtvu zónu, ktorú vydal rok pred Podpaľačkou, čiže v roku 1979, a tá bola o dosť lepšia. Preto si myslím, že Podpaľačka nemá ani žiadny hlbší význam, ale na druhej strane pre niekoho to môže byť oddychovka, no ja medzi takýchto ľudí nepatrím.

Ale samozrejme, že žiadny autor nemôže mať všetky knihy brilantné, takže s Kingom som určite ešte neskončil, ale nateraz dávam Podpaľačke 65 %, lebo možno som na ňu jednoducho ešte nebol úplne pripravený...

heavy66

„Odejděte,“ křičel na ně Andy. „Rychle odejděte, ještě nikdy neudělala něco takového a nevím, jestli to dokáže zastavit.“
„Nic mi není, táto,“ pravila Charlie. Hlas měla tichý, soustředěný a lhostejný. “Všechno je v naprostém pořádku.“ Vtom začala vybuchovat auta. Vždy zadní část, kde se nachází benzínová nádrž….

Demokrat Stephen King fabuluje rodinný příběh o malém děvčátku s potenciálem jaderné bomby a zlé vládní agentuře, která chce její nadání zneužít. A kdo ví, třeba si ani moc nevymýšlí, ale jako vždy to dělá skvěle!

bookcase

Perfektní, dramatické, dojemné, napínavé od začátku do konce, bez hluchých míst a větších okecávaček.

Эva

Starý dobrý King. Úžasné, čtivé, trochu hollywoodský konec :) Výborné jako (skoro) vše od Mistra...

mareksevc

výborná klasika , je to stále King a pritom som miestami mal pocit že nečitam jeho knihu

jindrich5708

Musím se přiznat, že po přečtení věty : "Ano , čekám na to už strašně dlouho." skoro ukápla slza, protože se mi nechtělo se rozloučit.