Žert

Žert https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129926/bmid_zert-grV-129926.jpeg 4 2687 309

Román Žert postihuje úděl intelektuála v totalitní společnosti. Ironický lístek adresovaný krásné, ale hloupé dívce a zachycený pozornými funkcionáři uvede do pohybu lavinu, která vrhá lidské osudy do nicoty. Svým existenciálním vyzněním však tento zoufalý románový výkřik přesahuje politické souvislosti. Exilové vydání manželů Škvoreckých v Torontu. Obálku s použitím obrazu Pavla Krause navrhla Barbora Munzarová.... celý text

Margherita_N
08.10.2021 5 z 5

Ach šovinista Ludvík, jak já jsem ho za chování k ženám nesnášela! A časem se to jen zhoršuje, jak zjišťuju, že chlapec buď předběhl dobu, nebo to bylo vždycky na světě takhle hrozný. Každopádně knížka je napsaná skvěle, a jakkoliv chovám nesympatie k autorovu přebujelému egu probublávajícímu hlavními mužskými postavami v jeho knihách, když jsem před pár dny stála v neapolském knihkupectví a váhala, co si odnést, měla jsem v ruce dva Kundery. Nakonec to vyhrál právě Lo scherzo, Žert. Ačkoli mě štvala snad každá myšlenka hlavního hrdiny. Třeba i to, jak popisoval Jízdu králů jako ubohou "slavnost" pro pár trapných lidí. Ty kráso, doufám, že si ji Moraváci zachovají a že si nedělají nic z toho, jak ji ve světě zpropagoval Kundera.

Tyn_a
07.09.2021 2 z 5

Konečně dotčeno...tento styl psaní opravdu není pro mě.

Jak se říká...sto lidí, sto chutí.
Ja vím, že od Kundery už si v budoucnu nic nepřečtu..:))

LizzyBennet
05.09.2021 1 z 5

Jsem prekvapena, jak to tu vsichni chvali. Vzdyt ten Kundera naprosto nedokazal napsat verohodnou nebo dokonce zajimavou zenskou postavu. Byl to nejspis desnej sovinista. Knihu jsem precetla (uz pred nejakou dobou), neco bylo i zajimave, ale v tom pohledu na zeny podle me proste jeho dilo zastaralo a cist to dnes je (v tomto smeru) vylozene neprijemny. Me nebavi knizka, kde se nevyskytuje ani jedna zena. A papirovou a naprosto neverohodnou Helenu, jejiz pocinani vubec nedava smysl, nepocitam.
Jinak jako svedectvi o 50.letech dobry, za to davam tu hvezdicku. Kdysi to v tomto asi bylo prevratny, ale dnes uz mame i jiny zdroje, odkud se o te dobe muzeme dovidat informace...

engelmar
22.08.2021 5 z 5

Výborná kniha, dostal jsem se k ní poměrně pozdě, možná proto, že jsem si děj pamatoval z literatury, ale přestože jsem pointu znal, četl jsem jí jedním dechem, v té knize je snad všechno. smutek, radost vztek, naděje, zklamání, ale hlavně láska. Postava Lucie se do mě pevně otiskla, možná právě to tajemno a neurčito, že o ní člověk prakticky nevěděl způsobilo, že i já jsem se do ní skrze knihu zakoukal a toužil po ní.

engelbert
17.08.2021 5 z 5

Krutý žert jako forma pomsty za příkoří způsobené nepochopeným žertem. Hrdina si myslí, že má vše v rukou, a zatím nic není tak jak mělo být. Žertem osudu, nebo chcete-li shodou náhod, nemá žert fatální následek. Velmi působivě, i když až jakoby mimoděk, vyjádřen duch doby, která posílal lidi do vězení za jiný než správný názor, prozření nadšenců a věčná proměna kariéristů, kteří šli s dobou tehdy, dnes a jistě půjdou i zítra.

capricorn__
07.08.2021 5 z 5

"Žert" je úžasné dílo. Mám rád Kunderův specifický styl psaní, u kterého máte pocit, že díky inteligenci autora získáváte mozkové buňky. Líbí se mi komplexnost postav, popis doby a... tady se musím zastavit. "Žert" je dílo, které jen tak nezapomenu a které se mi vtisklo do hlavy, a to především kvůli tomu, že jde o dílo, které mě celou dobu neskutečně štvalo. Kunderovi se tak brilantně podařilo sepsat absurditu a bezvýchodnost zpatlané doby, že veškerou tu mizernou náladu Ludvíka cítíte taky. Autor zde nedává tak velkou pozornost melodramatickým vztahům (jako například u "Nesmrtelné lehkosti bytí"), proto v "Žertu" není tolik odboček, kde byste mohli ulevit oddané soustředěnosti na dobu. Z toho důvodu vím, že "Žert" nejspíš už neotevřu. Každopádně dílo určitě doporučuji dál (jako všechno od Kundery, abych pravdu řekl...), protože bezpochyby jde o velmi důležitou knihu, která by neměla zapadnout.

KaLiBi
16.07.2021 3 z 5

Kniha mi zase o něco rozšířila obzory. Dobu, o které autor píše znám už jen z vyprávění a uměleckých děl a možná právě z tohoto důvodu pro mě bylo čtení Žertu chvílemi obtížné. Jsem ráda, že jsem jednu z Kunderových knih okusila, jestli ale sáhnu v budoucnu po dalším jeho díle, to zatím říct nedokážu.

Any26
14.07.2021 5 z 5

Dle anotace se může zdát děj knížky vcelku prostý a jednoduchý (pomsta). Ale ve skutečnosti je neuvěřitelně hluboký, těžký a drsný s hořkosladkým koncem. Snad do poslední chvíle není zcela jasné, jak kniha a jíž postavy skončí. Doporučuji!

slaska77
07.07.2021 5 z 5

Hlavní hrdina Ludvík se po letech vrací do rodného města, kde chce vykonat pomstu za svůj zničený život, podaří se mu to a dojde smíření? Úžasná kniha popisující osudy hrdinů po převratu v roce 1948, nevinné žerty končící až fatálně, brutální soukolí moci. Kunderovy knihy jsou prostě poetické i drsné zároveň, orwellovské a plné nečekaných zvratů, a tak stojí jakákoliv z nich za přečtení.

JanaPokorná
13.05.2021

Stydím se, že jsem se k Žertu dostala až teď, ale když jsem byla na střední škole, Kundera patřil mezi zakázané autory. Po revoluci jsme četli, co se sehnat dalo, ale Žert se mi prostě do rukou nedostal. Až teď se snažím dohánět svoje resty a musím říct, že mě Žert velmi příjemně překvapil, hluboká kniha, která se mi z nějakého důvodu četla mnohem líp než Nesnesitelná lehkost bytí. Sice se odehrává v padesátých a šedesátých letech, ale její poselství je nadčasové.

RonnieSmithx
11.05.2021 4 z 5

Dočtení knihy pro mne bylo příjemné překvapení, protože jsem následně zjistila, že ji máme v seznamu školní literatury. Knížka je napsaná bravurně, ale dělalo mi problém se pořádně začíst, takže jsem četbu dost odkládala, což mě teď mrzí. Byla to moje první kniha od Kundery a já jsem rozhodně zvědavá na další.

Denny456
14.04.2021 3 z 5

Milan Kundera - světoznámý spisovatel, kterého jsem nečetl. Tak jsem se do toho pustil. Samozřejmě přišlo zklamání. Čekal jsem prostě více. Žert není jednoduchý na čtení, ale práce s jazykem je právě za ty čtyři hvězdy. To mě celkem nadchlo. Jinak příběh (příběhy), pokud o nich můžeme mluvit, jsou takové jednoduché až lehce ploché zápletky, které jsou zajímavě propojeny. Ke Kunderovi se ještě vrátím. Ale již s pocitem, že světoznámý autor nemusí být automaticky spojen s tzv. "wau efektem". :)

Jrsnbl
04.04.2021 4 z 5

Žert je je dosti složitá kniha. Zprvu jsem se do ní nemohl vůbec začíst, pletl jsem si postavy, v závěru jsem měl otevřenou pusu a pochvaloval si, jak to Kundera zase vymyslel. Jazyk, jímž je toto dílo psáno, je naprosto lahodný a Kunderovu práci s textem si naprosto vychutnávám. Téma Žertu, ať už v kontextu politickém, či duchovním, má velkou hodnotu. Za mě rozhodně jedno z nejdůležitějších děl české literatury 20. století!

L.Helena
03.04.2021 3 z 5

Možná budu působit jako kulturní barbar, který nedokáže patřičně ocenit světoznámého autora, ale je mi líto, já, spíš než bych si knihu užívala, jsem se při čtení doslova trápila. Spousta textu, kniha je plná úvah a myšlenek na úkor samotného děje a naprosté minimum přímé řeči na čtivosti taky nepřidá. Jako doklad o době plné absurdních zákazů, příkazů a nesmyslných ideologií je to dílo dozajista hodnotné, tím spíš, že přímo v té době vzniklo, navzdory tomu, že popisovat pravdivou skutečnost bylo tehdy značně ošemetné a málokdo měl tudíž tu odvahu stávající zřízení kritizovat. Snad kdybych četla přímo v té době a vnímala knihu jako jistou revoltu proti tehdejšímu režimu, dokázala bych mít ze čtení větší požitek.

Poznámka pod čarou a můj postřeh k doslovu Zdeňka Kožmína. Člověk dozajista zkušený (a jako kritik i fundovaný vyjadřovat se k literárním dílům) zde prezentuje, jak má čtenář vnímat charaktery jednotlivých postav i skutky, které ony postavy činí. Jenže proč je potřeba, aby v knize ten doslov vůbec byl? Jakoby čtenář neměl právo na vlastní názor nebo dokonce pocit z přečteného díla. Je to proto, že tehdy bylo normální vnucovat lidem co a jak si mají myslet, nebo je toto dílo opravdu natolik složité, že potřebuje dovysvětlení?

DonPax
19.03.2021 5 z 5

Moje úplně první přečtené dílo od Kundery. Ano, stydím se za to a hodlám to dohnat, protože jsem na tomto románu poznal, že jsem přicházel o hodně. Náročné téma, náročná výstavba a náročné autorovo vyprávění se může zdát jako nepřekonatelná bariéra, ale Kundera zde přesto dokázal vytvořit skvělý počin. Chvíli trvalo, než jsem se zorientoval v postavách, ale pak jsem se s nimi ztotožnil a četlo se mi to velice snadno. Tísnivá atmosféra poúnorového období na mě přímo dýchala a samotné vyvrcholení a závěr byly skvěle vykreslené.

Gracian1964
06.03.2021 5 z 5

Smutná a pravdivá kniha. Som rád, že som si ju prečítal, mám veľké medzery v tomto autorovi, okrem Smiešnych lások a Sviatku bezvýznamnosti som pravdepodobne nečítal nič, mal by som to napraviť.

DomYume
27.02.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Klasický, jestli to tak mohu říct, Kundera. Složitější věty a celkově celá kniha, ale to je důvod proč po něm v knihovničce sáhneme. O příběhu tu padlo hodně slov, takže mohu jen potvrdit že děj byl opravdu drsný, resp. realita není vždy snadná, že...

Těším se na další setkání s panem Kunderou ve své knihovničce :-)

nikola3345
21.02.2021 2 z 5

Celá kniha je taková ponurá a krutá. Jako ta doba. Doufala jsem, že se do děje ponořím, ale měla jsem problém, se začíst. Dle mého názoru je to celé kostrbaté a ploché. Trochu jsem se i ztrácela v postavách. Celou dobu jsem se snažila s postavami sžít, ale nešlo to. Kniha nebyla můj šálek, i když momentálně jako čtenářka tento typ příběhů vyhledávám. Od autora je to II. kniha po které jsem sáhla, no tento krát to nebyla nejlepší volba.

nangijala
28.01.2021 4 z 5

Netuším, co se mnou tato kniha provedla. Nemám ráda dlouhá, rozvětvená souvětí, nemusím lyrické filozofování se spoustou řečnických otázek, nebaví mě protahování nevyhnutelných rozuzlení... ale... hltala jsem každé slovo, každou myšlenku, lámala si hlavu s každou otázkou a vstřebávala všechnu moudrost, kterou jsem tam našla. Střídání perspektiv se mi moc líbilo, zvlášť když se v závěru střídaly velmi rychle a téměř tajemně, přemýšlet nad tím, čí osud právě sleduju, mě moc bavilo.

niknikita
28.01.2021 4 z 5

Hnusná doba dělá z lidí hnusné tvory.

Omlouvám se, že jsem napsala tuhle větu, protože tentokrát jsem po každé stránce propadala do stále šedivější reality. Aktuálnost Kunderových knih je až mrazivá.
Když jsem četla Žert poprvé, měla jsem mnohem lepší pocit, ale asi proto, že jsme měli perspektivu skvělé budoucnosti.

Chraň nás od všeho zlého v současném světě.