Zelená míle

Zelená míle
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212/bmid_zelena-mile-Mu4-212.png 5 4044 4044

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Green Mile , 1996

Witchann
23.02.2021 5 z 5

Když jsem tehdy v knihovně brala do ruky podezřele mrňavý paperback „Dvě mrtvé holčičky“, já naivka neměla ponětí, do čeho to vlastně jdu. Mistr King mě vždycky dokázal spolehlivě vyděsit (případně i pěkně znechutit), ale než jsem poznala Johna Coffey („Jako kafe, madam, jenom psaný jinak.“), nemyslela jsem si, že mě taky dokáže dojmout k slzám. Několikrát.
Tenhle příběh vás zasáhne do srdce a zamrazí do morku kostí. Některé postavy budete milovat, jiné z duše nenávidět. A už nikdy se nebudete dívat stejně na malé myšky…
Zelená míle je rozhodně jedno z nejlepších prozaických děl, jaké jsem měla tu čest číst. Nejvyšší hodnocení bez zaváhání.
A výjimečně musím pochválit i filmové zpracování – věrohodně drží atmosféru předlohy a tvůrci měli šťastnou ruku na výběr herců, takže ve výsledku mě film nerozbrečel o nic méně než kniha…

85098211
20.02.2021 5 z 5

(audiokniha)
K této knize jsem přistupovala skepticky, protože autorův styl psaní mi prozatím nikdy pořádně nechtěl sednout ;-). Ale tento příběh je úplně jiný - a nejen to! Je to dílo doslova mistrovské, na které definitivně hodně dlouho nezapomenu! Kniha se mi zadřela pod kůži a vzbudila ve mně v průběhu vyprávění celou škálu emocí... Vypravěč Paul i vězeň John Coffey jsou sympaťáci, které jsem si oblíbila hned na první dobrou. Vražda malých holčiček, za kterou je tento velký hoch odsouzený, je příšerná a z jejího popisu mi bylo fakt špatně... Domnívám se, že čtenář poměrně brzy pochopí, že všechno je jinak, než jak se to jeví na první pohled. V průběhu vyprávění se seznámíme také se spoustou dalších postav a u některých dílčích příběhů se mi draly do očí slzy. A závěr mě odrovnal úplně! Dokonce i nyní, poté co jsem audioknihu doposlechla, je mi smutno ze vší té nespravedlnosti, se kterou se zde setkáme. Ale i takový je život, bohužel... Podle mého názoru se jedná o nejlepší autorovo dílo, které zůstane nepřekonané. Film jsem neviděla, ale protože ho tady doporučují i moji oblíbení, určitě se na něj podívám také ;-). Tato kniha si zaslouží víc než jen pět hvězdiček, mě doslova emočně rozložila - a samozřejmě velké doporučení všem, kdo mají v oblibě hluboké, lidské příběhy...

mareksevc
17.02.2021 5 z 5

Toto dielo si viem predstaviť ako povinné čítanie pre deti, jedina ktoru lutujem že som videl prvy film až potom čital knihu, inak by to bolo dokonale čitanie

Jehumaja
14.02.2021 5 z 5

Běhá mi z toho mráz po zádech...

Hanec
10.02.2021 5 z 5

Nejprve jsem viděla film a poté si přečetla knihu a musím říci, že ani tak mě to neochudilo o čtenářský zážitek. Výborně vystavený příběh. Zde jsem konečně dostala jasnou odpověď, kdo zabil ta dvě děvčátka. (Protože si teď nejsem jistá, jestli ve filmu je to jasně řečeno). Za sebe doporučuji.

Blaufik
09.02.2021 5 z 5

Zelená míle je mou oblíbenou knihou a líbila se mi stejně, jako když jsem ji před lety četla poprvé. Pokud máte zkušenosti pouze s filmem, a ten se vám líbil, tak neváhejte a do knihy se rozhodně pusťte.
Film je sice skvěle a hlavně věrně zpracovaný, ale kniha má oproti filmu i něco navíc.
Nejen, že si dokážete lépe vychutnat všechny pocity, které Zelená míle nabízí, ale také se podíváte blíže na příběh pana Cinkala, který se autorovi opravdu povedl.

MamaKnihomolka
06.02.2021 5 z 5

Můj dárek k Vánocům, který jsem si chtěla moc přečíst i když jsem se jí co čtu Kinga vyhýbala. Sakra a vůbec nechápu proč. Po celé čtení jsem si klepala na čelo proč jsem si ji nepřečetla už dřív.
Kdo neví tak příběh vypráví Paul Edgecomb, hlavní dozorčí ve věznici Cold Mountain v bloku E, kde vězně vyprovází na své poslední míli. Nečekejte žádnou pozitivní atmosféru. Příběh se odehrává ve vězení, kam jsou posláni ti nejhorší vězni s rozsudkem smrti za doby hospodářské krize na podzim roku 1932 a toho času i černošský obr John Coffeey.
Přiznám se bez mučení, že film jsem nikdy neviděla. Pustila jsem si ho až po přečtení a rozhodně se moc povedl, i když...kniha je kniha, že jo.
Kniha se čte lehce a nemohla jsem ji dostat z hlavy.
Je to hodně nespravedlivý a dojemný příběh. A přesně taková kniha, která ve vás zůstane a citově rozseká, protože u jeho knih většinou nebrečím. Doporučuji všem, i těm, co Kinga nečtou.

MamaKnihomolka
06.02.2021 5 z 5

Kniha se čte lehce a nemohla jsem ji dostat z hlavy.

Sali88
05.02.2021 5 z 5

Chtěla bych vám tu sepsat hromadu důvodů, proč dát Zelené míli šanci. Ať už knize nebo filmu, ale pro mě navždy asi bude mít větší význam právě film. Ale ať už se snažím jak chci(a není to první den, kdy se snažím dát dohromady tuhle recenzi), nevím, jak vyjádřit všechno to, co tenhle příběh má a co vám dá. I přesto, kolikrát už jsem se s ním setkala. Je to příběh naděje v zoufalství a zoufalství v naději. Plný emocí, prezentující odlišnosti lidské povahy. Ukázka toho, jak lidé, kteří by měli být na té správné straně mohou být zlí a jak ti, kteří se zdají být těmi nejhoršími, mohou být ve skutečnosti úplně jiní. V Zelené míli se setkáte se smrtí, vinou, trestem, nespravedlností, ale i jakousi nadějí. Ke konci nikdy nedokážu udržet slzy, pokaždé mě to dostane a v tu chvíli ničí to, že takováhle nespravedlnost může být tak reálná.

Možná vám tenhle příspěvek něco dá, možná ne. Ale budu ráda, pokud dáte Zelené míli šanci.

ReziEngli
04.02.2021 5 z 5

Zelenou míli znám hlavně jako filmové zpracování s Tomem Hanksem. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. A proto když OneHotBook oznámil audioknižní vydání, těšila jsem se na něj jako dítě na Vánoce. Poslouchala jsem to s přestávkami, ale tři čtvrtě knihy jsem sjela posledních pár dní v lednu a první dny v únoru, poslouchala jsem hlavně při práci. Je to výborná kniha, velice mě bavila a rozhodně se více na Kinga a jeho díla zaměřím. Doufám, že jeho další knihy mě budou bavit stejně jako Míle.

Stejně jako u jiných knih, které mají filmové zpracování, tady bylo o dost věcí trochu jinak než ve filmu. Ale popravdě mi to vůbec nevadilo. U téhle audioknihy jsem se dokázala celkem dobře odpoutat od filmu a užívat si primárně jenom audioknihu. Pokud jste Zelenou míli od Kinga nečetli, rozhodně doporučuji, hlavně teda audioknižní zpracování bylo výborné.

Sidonka3
02.02.2021

Je to síla, kdo jednou četl, asi nezapomene. Dost mi to dalo a v přeneseném smyslu i "vzalo", příběh umí vyvolat všechny škály emocí, jaké snad existují (lítost, empatii, dojetí, lásku k postavám i rozhořčení až odpor k jiným, bezmoc a spoustu dalších). Už bych to asi znovu nedala, protože jsem to prostě prožívala příliš silně. Román, který až bolí, jak zasahuje. Nabízí se toho hodně, o čem jde přemýšlet, plno až filozofických témat, nejenom citů, ale upřímně, těžké, těžké téma. Tíha vězeňského prostředí, odsouzenci čekající na smrt... Kvalitě sdělovaného to sice neubírá, ale bohužel nemám tak silný žaludek.

bjorn1322
31.01.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingových knih - tedy lépe řečeno jeden z nejlepších příběhů, když se jedná o souborné vydání šestice knih :-)

Usire
26.01.2021 5 z 5

Perfektní kniha ze série Zelená míle, musím se dokopat přečíst si jí konečně celou.

ladyka
19.01.2021 5 z 5

Skvělý román, nemám sebemenší výhrady (snad jen k příšerné interpunkci, tolik chybějích čárek v souvětí jsem nezažila, ale za to autor nemůže), naopak jen slova velké chvály. Úžasné ve všech směrech - zajímavé a nosné téma, sympatický vypravěč, výborně vykreslené vztahy/vazby mezi hrdiny, ta správná dávka dobra a zla okořeněná psychologickou příchutí, prostě autor je opravdu King :o)

Pozde
17.01.2021 5 z 5

Komentář píšu až s krátkým odstupem, protože jsem knížku potřebovala rozdýchat. Už jen pro to, že když jsem ji dočítala, zasáhla mě zpráva o úmrtí mojí milované babičky. Pak mi chvíli trvalo, než jsem se k ní dokázala vrátit. Pan King je hodný svého jména. Dostat na pár stránek tolik lásky - ať už manželské, k bohu, k lidem - přátelství, nenávisti, lidskosti, pokory, soudnosti, duchapřítomnosti, odvahy, ale i podlosti, křiváctví - to je až k neuvěření. Smrt, rasismus, šikana starých a nemocných nebo bezmocných. Bože, bylo tam toho tolik! Z dobré knížky má stříkat energie a tady jí byly gejzíry. Nevím co ještě dodat. Doteď mám husí kůži.

JelloBiafra
05.01.2021 5 z 5

Pravdepodobne jedna z najznámejších Kingových kníh vôbec. A to vďaka úspešnej filmovej adaptácii z roku 2000, ktorá je natočená veľmi verne svojej predlohe. King tu opäť predvádza svoj charakteristický rukopis plný hrôznych momentov, ale aj nefalšovaného dojatia. Brilantne napísané postavy, dobové reálie 30. rokov i pôsobivá mysteriózna atmosféra. To je Green Mile.

Madla81
05.01.2021 5 z 5

Moje rozhodně nejoblíbenější kniha a první kingovka. Všech šest dílů jsem shltla za pár dní, děj je strhující s filozofickým přesahem a nenechává vás vydechnout. Jedna z knih, ke které se ráda vracím. Kniha o lásce, zázrakích, naději, ale i o lidské bolesti a zlobě. Úžasně silný příběh.

iveta3689
05.01.2021 5 z 5

Člověk se neubrání srovnání s filmem, který je úžasný. Ale těžko by byl bez kvalitní předlohy. Na malém prostoru jsou skvěle popsané všechny detaily, které jsou pro příběh nutné, ale vše je bez zbytečné omáčky. Příběh je napínavý a čtivý, i když víte, jak dopadne.

FemmeFragile
01.01.2021 5 z 5

Zelená míle je klasika, které se nedá absolutně nic vytknout. Kdybych si měla vybrat jednu jedinou knihu, kterou bych si od Kinga mohla do konce života ještě jednou přečíst, dost pravděpodobně bych sáhla právě po Zelené míli. Téma viny, trestu a nespravedlnosti je velmi vděčné, ale tak, že knihy, které ho řeší, často spadají ke klišé. Zelená míle ani na vteřinu... Myslím, že touhle knihou King dokázal, že svůj post krále hororu (a především psychologicky laděného hororu) si zaslouží naprosto beze zbytku, protože se mu podařilo vytvořit dílo, ve kterém nechybí vůbec nic. Jeho četba je smrští emocí - dojetí střídají úsměvy, a úsměvy zase střídá pláč. Máte vztek a toužíte některé postavy holýma rukama zabít, a v těch samých rukách byste nejradši pochovali myšku roztomilou a učenlivou myšku Jingles, která vám přiroste k srdci úplně jako člověk. Paulův příběh je plný utrpení, bolesti a tíhy vlastní povinnosti, ale i radosti a vysvobození a všeho toho, co dělá život krásným. Je to neuvěřitelně silný příběh, který nelze číst jen jednou.

Analady
18.12.2020 3 z 5

Před mnoha lety jsem viděla film Zelená míle a byl to pro mě velký zážitek. Když jsem hledala knihu pro Výzvu, vybrala jsem si právě tuto, protože to byla sázka na jistotu a taky jsem byla zvědavá, jestli bude v knize něco navíc či jinak. Ačkoliv se filmové zpracování naprosto drželo knižní předlohy, tak kniha mi nepřinesla takový zážitek jako film.