Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4026 623

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

k.m.h
17.10.2018 5 z 5

Jedna z mála knih od Kinga, kde byl film stejně dobrý, ne-li ještě lepší, než kniha.

Anushka1
10.10.2018 5 z 5

Kdybych mohla, tak tomu dám klidně těch hvězd deset! Příběh jsem znala již z filmu, který jsem viděla mnohokrát, takže tam mě nic překvapit nemohlo. Byla jsem zvědavá, jestli mě popis děje v knize dostane stejně jako film. Důkazem, že ano, je prázdná krabice kapesníčků vedle mě. Neuvěřitelně napsané, četlo se to jedna báseň. Konečně jsem taky mohla ocenit, jak skvěle je natočen i film. Protože scény a dialogy jsou ve většině případů totožné s knihou.

"Každý musí umřít, neexistují žádné výjimky, to dobře vím, ale někdy - ach, Bože - je Zelená míle tak dlouhá."

Teresita
10.10.2018 5 z 5

Film jsem viděla několikrát, knihu jsem si přečetla poprvé. A jsem nadšená, King je úžasný spisovatel, člověk má při čtení pocit jakoby Paul Edgecombe skutečně existoval a vyprávěl nám o svém životě.

k.m.h
09.10.2018 5 z 5

Kniha skvělá, stejně tak i film (což bývá u Kingových knih bohužel málokdy).

Burák
19.09.2018 5 z 5

Slavný stejnojmenný film jsem viděla jako dítě na tajňačku a buď jsem konec neměla možnost dodívat nebo jsem ho za ty roky úplně vytěsnila. Každopádně, i když jsem věděla o čem příběh Zelené míle bude, mohla jsem si ho i tak vychutnat jako kdybych ho neznala.
Řeknu vám, že to teda stojí za to. To vyprávění je psáno opravdu poutavě a nemáte problém si oblíbit hlavní hrdiny a prožívat to všechno s nimi. Celé to má neskutečnou hloubku a je to vážně dojemné. Téma justičního omylu a novodobého příchodu Krista vás prostě pohltí. Body navíc dávám i za skvělé vykreslení charakterů všech postav.
Prvky sci-fi (nebo mystery) mi nevadily ani trošku, a to opravdu nejsem tohohle žánru fanoušek. Tady to ale bylo velmi vkusně a citlivě zakomponované, takže i velmi racionálně založení čtenáři by ty to podle mě měli skousnout.

Katrinity_97
09.09.2018 5 z 5

Zelenou míli jsem jako film nikdy neviděla. Nikdy. A když jsem od kamarádky k narozeninám dostala knihu, slíbila jsem si, že jen co si ji přečtu, na film se podívám. Dnes ráno jsem kniho dočetla a myslím, že s filmem počkám. Alespoň chvíli. Měla jsem lehké povědomí o čem kniha je, ale nečekala jsem, že to bude tak, jak je to napsané.
Tento příběh mě zasáhl. Nebyl to horror. Byl to příběh o lidské krutosti, předsudkům a nespravedlnosti. John Coffey byl jasně nevinný, a přesto musel zemřít. A to to pro něj jednu chvíli vypadalo tak dobře!
Oplakala jsem smrt Dela a ještě víc jsem oplakala smrt Johna. Del si třeba zasloužil zemřít, ale rozhodně ne tak, jak se to nakonec stalo (doufám, že se smažíš v pekle Percy!) a John? Ten už vůbec ne. Každopádně to byl velmi silný zážitek.
Na knihu jsem si vymezila týden. Od pondělí do neděle. Hezky po kouskách. Jen co jsem se přes noc vzpamatovala ze stránek předchozího dne, mohla jsem pokračovat.
Stephene Kingu? Opět se ti povedlo zanechat mě neschopnou slov. Děkuju

mystar
06.09.2018 5 z 5

Silny a dojemny pribeh. John a Paul jsou me oblibene postavy. Film jsem videla asi stokrat a pokazde me velmi dojme. Asi me tento pribeh bude dojimat vzdycky. Konecne jsem se dostala ke knizce. Musim priznat, ac nerada, ze film je lepsi. Presto urcite doporucuji.

filipstencl
02.09.2018 3 z 5

Asi jsem čekal trochu víc a chyběl mi také ubrečenější závěr... Možná proto, že u mne knihu předcházel film...

ktulu
16.08.2018 5 z 5

Zelená míle není horor...je ukázkou absolutní nespravedlnosti v lidské společnosti a také toho, že se můžeme sebevíce snažit o cokoli, přesto selžeme. Podle mého názoru se jedná o Kingovo vrcholné dílo, které by možná jednou mohlo (a snad i mělo) být v povinné četbě.
Je to jeho Malý princ, je to jeho Farma zvířat, je to jeho Volání Ktulu.

viviann
12.08.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. A těch slz!!!

Burke
03.08.2018 3 z 5

Kdysi jsem byl na premiéře filmu Zelená míle. V té době jsem ani nevěděl, že se jedná o zfilmovanou předlohu knihy Stephena Kinga. Co si ale pamatuji jasně je neskutečně silný dojem, jaký ve mně film zanechal. A nejen ve mně, soudě dle toho, že celý sál po najetí závěrečných titulků zůstal sedět jako opařený a snažil se vstřebat příval emocí, kterému byl právě nemilosrdně vystaven. Podotýkám, že to bylo v době, kdy ještě nebývalo zvykem čekat na nějaké potitulkové scény, to se tehdy u filmů ještě nenosilo. Za naprostého ticha přítomných tehdy titulky dojely a teprve až poté, co se v sále rozsvítilo, začali se první diváci váhavě zvedat a bez jediného slova odcházet.
Když jsem pak v knihovně náhodou narazil na pět útlých knížeček, byla Zelená míle jasnou volbou. Jak jsem byl ale rozčarován...
Bohužel mnohé z toho, co jsem ve filmu tolik miloval, se v knize nevyskytovalo vůbec, nebo ve zcela odlišné podobě. Ano, byl jsem tehdy ještě velmi mladý a bylo to mé první setkání s faktem, že filmy se mnohdy od knih diametrálně liší. Jistě, cenné poznání, nicméně v té době šlo ruku v ruce s velkým zklamáním. Zejména celý konec knihy byl natolik blbý, až se mi z toho zatočila hlava. Byl to jeden z mála případů, kdy jsem byl rád, že jsem viděl film dříve, než jsem četl knihu.

Při vší úctě ke Kingovi, Stephen může být rád, že se jeho dramatický pokus dostal do rukou šikovným filmařům a že závěr byl naprosto překopán. Tohle mu totiž zatraceně nevyšlo.
(Zpětně jsem si při čtení Dallasu 63 uvědomil, jak slabý je zřejmě King v ukončování svých knih. V Dallasu mu totiž konec knihy zachránil podle jeho vlastních slov jeho vlastní syn.)

blonde_elis
23.07.2018 5 z 5

Velice silná kniha, která se dotkla něčeho až hluboko ve mně. Příběh Johna Coffeyho je rozhodně jedním z těch, které by měl znát každý. Příběh o tom, že nic není tak docela černobílé, že někdy to největší dobro nalezneme tam, kde bychom ho vůbec nehledaly a o tom, že požehnání a prokletí jsou si někdy až zatraceně blízko.

Dominika13
21.07.2018 5 z 5

Zelená míle z pera S. Kinga je přímá, čtivá a na nic si nehraje. Vše je vylíčeno bez obalu a cukrlátek. Aby ne, když se ocitáme v prostředí věznice, kde lidé čekají na svou poslední zelenou cestu. John Coffey je muž, který vám vezme srdce svou dobrotou. Některé pasáže mi plynuly poněkud pomaleji, ale to této knize na velkoleposti neubírá, ba naopak.

aneta2290
19.07.2018 5 z 5

Když jsem před lety zjistila, že Zelená míle má svoji literární předlohu a ještě ke všemu od Kinga, nemohla jsem odolat. Půjčovala jsem si to v knihovně v malých knížečkách a nemohla se dočkat dalšího dílu. I když film je velmi dobrou kopií knihy, není nad originál. Zkrátka, příběh Johna, co se jmenoval jako kafe, jen napsané jinak z hlavy už jen tak nedostanu.

pajaroh
16.07.2018 3 z 5

Dobrá osnova děje, různorodá typologie postav a můj první King. Asi kvůli velkému očekávání a znalosti základního děje zůstane u pěkného příběhu (kdysi dávno mi o knize nebo filmu někdo vyprávěl, takže o gradaci a překvapení jsem byla ochuzena). Některé části mi přišly nerozpracované a trochu povrchnější, ale na to, že příběh vycházel původně na pokračování, je to dobrá práce. Hodnotím pěknými pozitivními 3mi *.

Kekik
04.07.2018 5 z 5

"Jmenuju se John Coffey. Když zaměníte dvě hlásky, je to jako "kafe"."
DOPORUČUJI !!!

Natyna3
01.07.2018 5 z 5

Tohle je tak silná kniha a já jsem tolik šťastná, že jsem ji četla ještě před shlédnutím filmu! Mnoho momentů, které mě zasáhly, skvělé vykreslené postavy i prostředí. Čtení tohoto díla mě dokázalo zcela vtáhnout do děje, prožívat každé slovo a nakonec i rozplakat.
John Coffey se mi vryl do srdce.
Má první kniha od Kinga a hned jedna z těch nejlepších v mém životě.

Abia
07.06.2018 5 z 5

Líbila se mi moc, emoce přecházely z knihy na mě, byla jsem v centru dění a bála se, smála se a byla znechucená spolu s postavami knihy. Příběh je skvělý, vykreslení postav a zvraty děje také. Jak ráda bych měla malého Johna někde poblíž, i když by mě trápilo, že tu tak trpí.

evickakyticka
29.05.2018 5 z 5

Je strašně těžké hodnotit knihu, když znáte film. Celou dobu při čtení vidím T.Hankse a hlavně M.C.Duncana. Toto je jedna z knih od Kinga, která nemá chybu. Silný, dojemný příběh, špetka nadpřirozena, záporáci - hnusáci, vše v jednom. Skvěle!

kajanovakova
25.04.2018 5 z 5

Pro mě je to neuvěřitelně silný příběh!
Kapička mi ukápla nejen u filmu, ale i u knižní verze.