Zasnený Neznámy

Zasnený Neznámy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415681/bmid_zasneny-neznamy-eHk-415681.jpg 4 341 83

Uprostred púšte leží mesto, kde sa ľudia boja strašnejších vecí, ako je smrť. Kedysi z neho prúdili karavány naložené bohatstvom do celého známeho sveta. Pred dvesto rokmi sa jeho brány náhle zavreli a nikto netuší prečo. A čo je horšie, v jedno zimné popoludnie celý svet zabudol jeho pravé meno. A tak ho všetci volajú Nárek. Lazlo Neznámy sníva o záhade strateného mesta. Ostatní sa mu posmievajú, že žije s hlavou v oblakoch. Keď sa však legendárni bojovníci zo zabudnutého mesta zjavia pred bránami, Lazlov sen sa razom môže zmeniť v skutočnosť. Lenže prečo by si mali bojovníci vybrať práve jeho, aby zbavil ich mesto poslednej poškvrny? Veď je len sirota a pomocný knihovník. Lenže Lazlo strávil celý život zhromažďovaním všetkého, čo bolo kedy napísané o Náreku. Pozná príbehy, na ktoré sa dávno zabudlo, pozná minulosť, ktorá sa im vyparila a nebojí sa kráčať v ústrety budúcnosti, ktorej sa všetci obávajú. Nárek ťaží hlboká rana, ktorú v ľuďoch zanechali ich bohovia. A tí, ktorých všetci považujú za mŕtvych, ich po nociach mátajú, lebo zajtrajšky so sebou prinášajú len skazu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Strange the Dreamer , 2017

berka4151
20.06.2019 4 z 5

Krásný, snový příběh. Sice trochu předvídatelný, pro někoho málo akční, ale já jsem spokojená. Teda s tím koncem se smiřuji špatně.

vandalindakova
10.06.2019 4 z 5

Začátek byl pomalý, vcelku vlastně i celá kniha, ale ten začátek o něco více. v této části se seznamujeme s Lazlem, jeho dětstvím, s jeho sny, a tak dále. Když už jsem si pomalu chtěla začít říkat, že je to zbytečně zdlouhavé, tak se konečně začalo něco dít.
Takže celkově příběh je pomalý, ale není to vůbec na škodu. Celkově mi průběh vůbec nebavil a naopak jsem si příběh o to víc užívala.

Atmosféra celého příběhu je velmi zvláštní, snová. Opravdu jako bych byla v nějakém snu. Celou dobu vás to nutí přemýšlet, jestli je to realita, nebo sen a nebo snad něco mezi tím. V některých částech jsem se v tomhle, musím říct, lehce ztrácela. Tím, že to vše bylo takhle opředeno závojem snů, to bylo hrozně krásné.

Další věc, která mě na příběhu velmi bavila, byla zápletka týkající se mytologie. Já mám už od mala hrozně ráda mytologii, a to hlavně egyptskou a řeckou. Hrozně mě bavilo číst příběhy jako jsou Staré řecké báje a pověsti a mnoho dalších. Tady sice máme nejspíš smyšlené bohy (nejsem si jistá, jestli autorka čerpala přímo z nějaké jiné mytologie). Teď to zní dost absurdně, protože i ty ,,naši" bohové se dají považovat za smyšlené z určitého pohledu. Radši se do toho nebudu více zamotávat. :D
Chtěla jsem tím říct, že mě ta linka ohledně bohů velmi bavila.

Závěr byl lehce klišoidní, a dost věcí jsem v něm i dopředu odhadla, ale přesto mi to nijak extra nezkazilo dojem na celou knihu. Celkově mám ze Snílka pozitivní pocity, ale úplně jsem si z něj na zadek nesedla.
Dle mého názoru je na každém, aby si na něj utvořil vlastní názor. Doporučila bych to těm, komu nevadí pomalejší děj, mají rádi nadpřirozeno,mytologii a příběhy! Protože Lazlo umí vyprávět příběhy.

verulik196
22.05.2019 4 z 5

Jaký pěkný a originální příběh! A ta obálka. Doporučuji.

Phical
14.04.2019 5 z 5

Tahle knížka je prostě úžasná. Úžasná, krásná, naprosto strhující a v každém ohledu přímo kouzelná!!

Človíček678
17.03.2019 5 z 5

Kouzelné... příběh sám o sobě byl předvídatelný, ale tak krásně napsaný. Konec mě trochu zklamal, protože představa snílka, který má jen svoji představivost a tím je vyjmečný se mi líbila, ale i tak to je kouzelná knížka, která ovšem není pro každého

jeani001
17.03.2019 4 z 5

U této knihy stále uvažuju, jak ji zhodnotit...
Na první pohled mě zaujala její překrásná modrá obálka se zlatou můrou a působivá anotace, ale také mě odrazovala její tloušťka. Nechci se Snílka neznámého nijak dotknout, ale tyto prostorově výraznější knihy mohou mít sklon k nudným a rozvleklým popisům, které čtenáře často odradí. Bohužel i Snílek tomuto nešvaru neunikl.
Z počátku zajímavý příběh nalezence, knihovníka a především snílka Lazla rychle sklouznul do zdlouhavého a nicneříkajícího vyprávění, u kterého jsem se s každou stránkou musela přesvědčovat, že teď už se to takříkajíc "rozjede". Popravdě Snílek pojmu "pomalý rozjezd" dává úplně jiný rozměr a v tomto světle je i hlemýžď rychloběžcem...
Ale ve skutečnosti nechci knihu vůbec hanit, musím totiž přiznat, že od poslední třetiny knihy jsem četla skoro bez dechu a onen snový svět a vše s ním spojené mě naprosto uchvátilo a úplně změnilo názor na Lazlův příběh.
Takže v konečném důsledku... ano také jsem si Snílka neznámého zamilovala!
A proč? Protože tento jemný, pomalu se odkrývající snový svět se dnes ve fantasy žánru tolik nevyskytuje a můj prvotní problém s příběhem byl asi ve mě samotné, protože už jsem prvoplánově očekávala rychlou akci a všechny další přívlastky tolik typické pro YA fantasy (tím nijak nechci dehonestovat YA fantasy!).
Takže všichni, kteří toužíte po jemném poetickém příběhu vystavěném na starých mýtech, velké fantazii, lásce a bolesti, po příběhu, který pohladí na duši a bude ve vás rezonovat, tak tohle je on.
Sečteno podtrženo - 4 hvězdičky!

Kami97
13.03.2019 1 z 5

Kniha mě okamžitě zaujala svou obálkou a i anotace zněla zajímavě. Bohužel byl opak pravdou a kniha mě absolutně nebavila. Z postav mě bavil jen Lazlo, zbytek byl nesympatický. Do čtení jsem se nutila a další zklamání následovalo po zjištění, že příběh bude pokračovat v další knize, kterou už rozhodně kupovat nebudu.

Damonka12
07.03.2019 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšila a nemohla jsem být více zklamaná. Vůbec mě nebavila a modlila jsem se ať jí už dočtu. Hezká je na ní pouze obálka a námět, který by v jiném pojetí mohl být hezký, tady ale nebyl. Vymyšlený svět jsem absolutně nepochopila a hlavní hrdinové mi přišly nezajímaví a nesympatičtí. Doporučit ji určitě nemůžu.

Knihomolka113
21.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo neskutečné!!! Ale ne jenom neskutečně ale i kouzelné, romantické a překrásné. Krásný příběh plný akce, lásky a fantazie. Lazlo Neznámí vás vezme do Pláče plného smutku a beznaděje ale stejně v něm svítí naděje. Naděje z které se díky zázračné dívky stane láska. Příběh byl úžasně propracovaný a promyšlený. Vaše mysl se rozdělí na sto kousků a vpije se do inkoustu který výpravy tento příběh a nepustí jí ven. Jediné co si teď představuji je Pláč plný koláčů na okně a kouzelných tvorů.

Veve721
19.01.2019 5 z 5

Bála jsem se, že mě Laini Taylor svou novou sérií nedokáže nadchnout tak, jako tou první. Zbytečně. Je to opravdu spisovatelka s darem nekonečné fantazie a já její styl psaní zbožňuju. Snílek Neznámý přináší nové postavy a úplně nový příběh, který je neméně epický, jako Dcera kostí a dýmu. Hlavní hrdinové mi sice nebyli tak blízcí jako Karou s Akivou, ale oceňuji pokus o změnu a originalitu. Navíc skvěle zapasovali do děje. Nedokážu si představit většího snílka, než je právě Lazlo a ani dokonalejší partnerku, než je snílkovi Noční můra.

A konec? Nebudu spoilerovat, ale rozložil mě! Nedokážu si představit, jak může závěrečný druhý díl dopadnout. Jakkoliv, jen ne dobře... Ale já i tak doufám. Asi jsem taky trochu snílek. :)

lilites
03.01.2019 4 z 5

Tak jsem si vysnila Pláč, společně s Lazlem. Autorka si dokázala tak pohrát se slovy a popisem úchvatných míst, jako sparrow s květinami v citadele. Čtení této knihy ubíhalo rychle a byly to krásné chvíle v neskutečném místě.

Jediné co mě teď mrzí je to, že budu muset, bůh ví, jak dlouho čekat na druhou část knihy.

Za mě velice povedená kniha plná fantasie a těším se na druhý díl.

Atanone
30.12.2018 5 z 5

"Byl jeden muž, který miloval měsíc, ale kdykoli se pokusil ho obejmout, rozplynul se na tisíc kousků a nechal ho zmáčeného a s prázdnýma rukama.
Sathaz nakonec zjistil, že když se ponoří do tůně a nebude se hýbat, měsíc přijde za ním a nechá ho vedle sebe. Nemohl na něj sáhnout, aniž by ho rozdrtil, a tak – jak Lazlo vyprávěl Sarai – se smířil s nemožným. Vzal si, co mohl získat"

Krásně poetická kniha. Možná je škoda, že jsem léty získala pocit, že jsem z podobných už vyrostla. Ale vzala jsem si, co jsem mohla získat ☺

jennefer
11.12.2018 4 z 5

Četla jsem autorčiny předchozí knihy, tak jsem tušila, do čeho jdu. Jestli chce někdo akci, vyberte si třeba Kotletu, jestli ale chcete číst obrazy a proplouvat fantazií a sny, určitě sáhněte po Snílkovi. Mně se to líbilo moc, pro mě se autorka zlepšuje a stala se jednou z mých oblíbených. Jdu na další díl.

Barik05
23.11.2018 5 z 5

Nádhera, strašně jsem si knihu užila a konec mě hrozně překvapil. Doporučuji

nataalie7
20.10.2018 5 z 5

Pro mě byl snílek Neznámý, tak krásně napsaným příběhem, že mi ani nevadilo, že se tam toho dvakrát nic nestalo... Příběh krásně plynul a já si užívala každou myšlenku jak Sarai, tak Lazla. Kniha byla poutavá a nádherné napsaná.. hlavně s citem.

kklepkaa
09.10.2018 3 z 5

Začátek byl skvělý, ale s příchodem do Pláče to všechno nějak sklouzne k průměrnosti. I přes velkolepou autorčinu fantasii a místy i jistou poetičnost s jakou nám Lazlův příběh vypráví. Je mi to líto, ale rozhodně jsem knihu nedočítala bez dechu, ale spíš abych už jí dočetla. A ta velká osudová láska mě taky moc nevzala. Ale pokračování si přečtu... ze zvědavosti.

julythreemosen
27.09.2018 5 z 5

Páni. Páni... Tohle bylo - tak krásné, tak nečekaně krásné. Kniha mi opravdu vyrazila dech, a nejen jednou, ale mnohokrát. Počínaje přenádhernou obálkou až po neskutečně nádherný styl psaní, je to opravdu balada, poezie v próze, prostě to hladí duši a je to jako med! Neskutečně mi tahle kniha sedla a nějak mi zahrála na mou "vnitřní strunu", určitě není pro každého, vlastně se v ní většinou nic neděje, ale jsou to zkrátka hrátky s jazykem a konec je vskutku srdcervoucí. A vše do sebe zapadá, každá věta najde své místo a v závěru knihy se vracíme obloukem k prologu, na který jsem od začátku čtení úplně zapomněla a najednou začal dávat hrůzostrašný smysl. Na tuhle knížku budu ještě dlouho vzpomínat a myslím, že ji ještě někdy určitě vezmu do ruky. Jsem opravdu šťastná, že knize právě vyšel druhý díl, protože čekání já nevydržím....

anishta
27.09.2018 5 z 5

I když jsem se s tím trošku prala, četlo se to celkem pomalu a děj tvoří asi jen polovina knihy, tak jsem nadšená.
Autorka píše velmi květnatě, popisně, podrobně. Pocity z polibku popsány na jednu stranu atd.
Ale ten příběh! Nádhera! Konec je srdcervoucí a poslední strana je k mega k nas*ání. Prvně jsem si říkala, že tam vlastně není nikdo úplný padouch, že všichni "ti zlí", ať pro jednu nebo druhou stranu, měli ke svým činům pádné důvody, ale posledních pár stran mě přesvědčilo, že někdo je prostě zlý ať se stane cokoliv.
Rozhodně se těším na další díl, i když vím, že se zase budu prát s autorčiným obšírně popisným stylem psaní, tak se na to těším.

Denisa153
27.09.2018 4 z 5

Nádherná obálka, zajímavá anotace to jsem si řekla když jsem knihu poprvé uviděla. Se samotným příběhem to bylo už trošičku slabší. Hrozně dlouho se čeká než začne nějaké akce a ani pak to není dvakrát napínavé. A konec je naprosto useknutý, nedokončený, prostě to není ani konec.

maca5449
23.09.2018 4 z 5

Přiznávám, že jsem ze začátku měla problém se začíst, ale potom mě Lazlův příběh pohltil a nadchnul. Ovšem ten konec je značně neuspokojivý.