Zasnený Neznámy

Zasnený Neznámy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415681/bmid_zasneny-neznamy-eHk-415681.jpg 4 341 83

Uprostred púšte leží mesto, kde sa ľudia boja strašnejších vecí, ako je smrť. Kedysi z neho prúdili karavány naložené bohatstvom do celého známeho sveta. Pred dvesto rokmi sa jeho brány náhle zavreli a nikto netuší prečo. A čo je horšie, v jedno zimné popoludnie celý svet zabudol jeho pravé meno. A tak ho všetci volajú Nárek. Lazlo Neznámy sníva o záhade strateného mesta. Ostatní sa mu posmievajú, že žije s hlavou v oblakoch. Keď sa však legendárni bojovníci zo zabudnutého mesta zjavia pred bránami, Lazlov sen sa razom môže zmeniť v skutočnosť. Lenže prečo by si mali bojovníci vybrať práve jeho, aby zbavil ich mesto poslednej poškvrny? Veď je len sirota a pomocný knihovník. Lenže Lazlo strávil celý život zhromažďovaním všetkého, čo bolo kedy napísané o Náreku. Pozná príbehy, na ktoré sa dávno zabudlo, pozná minulosť, ktorá sa im vyparila a nebojí sa kráčať v ústrety budúcnosti, ktorej sa všetci obávajú. Nárek ťaží hlboká rana, ktorú v ľuďoch zanechali ich bohovia. A tí, ktorých všetci považujú za mŕtvych, ich po nociach mátajú, lebo zajtrajšky so sebou prinášajú len skazu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Strange the Dreamer , 2017

vinebitch
13.07.2021 5 z 5

Do knížky mě přemluvily recenze, hlavně ty o stylu psaní autorky a musím říct, že se mi představy o skvělém světě v knížce rozhodně naplnily :) Líbil se mi náhled na Lazlův a Sarainin život, a vůbec jsem netušila, že se všechno ubere takovým směrem, jakým se to vydalo. Neskutečně jsem si zamilovala Lazlovy sny a Calixtinu svéráznost. Na konci mi ukáplo pár slz a já se hned musím vrhnout na další díl!

Kaya77911
11.07.2021 5 z 5

Snílka jsem začala číst před několika měsíci a na 116 stránce jsem ho odložila, protože se tam nic nedělo.. Teď jsem se k němu ale vrátila, protože mě strašně vytáčelo mít doma nedočtenou knihu a oooh! Bylo to nádherné a i když to bylo pomalejší, tak se mi to neskutečně líbilo. Je pravda, že se to rozjede až na nějaké 150 stránce, ale když se prokoušete tím pomalejším začátkem, tak to opravdu stojí zato. Vím, že to píšou všichni a je to pravda - autorka má nádherný sloh, nádherně popisuje atmosféru a já, když jsem to četla, přišla jsem si jako ve snu, nebo v pohádce :))
Další věc, co se mi líbila byly postavy. Lazla jsem si hrozně oblíbila a Sarai byla taky úžasná. Dále jsem měla hrozně ráda Calixte, Ferala a Sparrow. Ruby mě někdy vytáčela, ale jinak byla moc fajn. Akorát Minya byla s prominutím svině :/
Hrozně mě překvapilo, jak je kniha místy vtipná, protože jsem čekala spíš vážný příběh, ale hlášky, co z postav někdy vypadly mě občas i pobavily :D.
Konec mě překvapil a do dalšího dílu se určitě pustím :))
Jestli se vám líbila Trnitá řeč, Trilogie zimní noci, nebo Převorství u pomerančovníku tak si myslím, že s touto knihou nešlápnete vedle :))

4,5* (za ten pomalý začátek, ale jinak je to jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla)

Calwen89
27.05.2021 5 z 5

Když jsem na tuhle knihu narazila v antikvariátu byla to láska na první pohled (no vážně viděli jste tu obálku?)... Ale vlastně jsem od toho nic moc nečekala. Tahle kniha je sen, pohádka, vycházející měsíc a zapadající slunce. Autorka tak nádherně píše, že mi vlastně ani nevadilo že se v první polovině vlastně ani nic moc neděje. Ten příběh je božský (doslova), se spoustou zajímavých postav, které zprvu třeba i nesnášíte ale nakonec je pochopíte a možná i začnete mít rádi. Autorka do příběhu nádherně zpracovala i spoustu nadčasových témat a myšlenek. Určitě to není kniha pro každého, ale pro mě znamenala moc a věřím, že je to jedna z těch knih, které mi utkví v paměti do konce života.

NelaLantsov
23.05.2021 4 z 5

Kniha nebyla špatná. Čeká vás trochu pomalejší rozjezd, to ano, ale pak je to skvělé. Konec mě ale už úplně neudržel a musela jsem si dát přestávku.
Na hlavní postavě se mi líbí, že to není žádný ideální člověk. Vypadá tak nějak normálně atd. Má o sobě trochu nízké mínění, ale přejděme. Sarai jsem si taky oblíbila spolu se Sparrow i když ta měla v knize málo prostoru. Co mě celkem štve je, že v češtině není třetí díl a ani jsem neslyšela, že by se chystal. Tak snad někdy u druhého dílu. ⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

MaDia
19.04.2021 5 z 5

Dlho som sa knihe vyhýbala, pretože ma ani názvom ani obálkou nezaujala. Popravde, ak mám povedať pravdu, tak ma tieto dve veci neskutočne odrádzali, až tak veľmi, že som si vybudovala taký podivný vnútorný odpor ku knihe. Po mnohých pozitívnych recenziách, ktoré som najmä v poslednej dobe videla, som sa jej nakoniec odhodlala dať šancu a som z nej úplne unesená.
Na začiatok musím povedať, že sa vôbec nečudujem toľkým pozitívnym recenziám, lebo je to skutočne vydarená kniha a už po prečítaní prológu mi bolo jasné, že ju budem naproste zbožňovať a tak sa aj stalo. Škoda, že som si ju už dávnejšie neprečítala a tak dlho sa jej vyhýbala.
Celé to bolo písané takým čarovným, ba priam snivým spôsobom. Bolo tu veľa opisov, povedala by som až, že spočiatku šli dokonca opisy na úkor deja a tak to môže byť pre niekoho možno trochu pomalšie, no mne to vôbec nevadilo, pretože ja mám presne takéto knihy rada. Priam zbožňujem takéto popisné príbehy, takže ja to beriem skôr ako silnú stránku tejto knihy, pretože nie každý autor vie pracovať s opismi, prirovnaniami a podobnými vecami a tu sa to skutočne podarilo.
Aj napriek tomu sa však dej hýbal a postupne sa vynáralo čoraz viac otázok a záhad a ja som bola zvedavá, kde to až dôjde. Snažila som sa predvídať, ako to skončí, čo sa bude diať ďalej a aj keď som sa v niektorých málo veciach trafila, tak to nakoniec skončilo úplne inak, než som predpoklada. A malo mi byť od začiatku jasné, ako to skončí, ale nebolo a bola som prekvapená a úplne vyhúkaná a dúfala som, že, ironicky, len snívam. Na začiatku sa mi neskutočne páčil prológ, no čím viac som čítala, tým viac som sa desila momentu, kedy sa ten prológ udeje v deji, pretože som vedela, že mi to zlomí srdiečko.
Jediné mínus pre mňa predstavovala romantická linka, tá sa mi vôbec nepáčila a nevadilo by mi, keby to nebolo ani trochu romantické, no zároveň chápem, prečo sa tam musela vyskytnúť a prečo tam bola taká dôležitá.
Nutne potrebujem druhú knihu, aj keď si nie som istá, či ju po tom konci psychicky zvládnem, no zároveň, potrebujem vedieť, ako skončí druhá kniha, či sa všetko vyrieši, či budú zodpovedané všetky moje otázky. Jednoducho potrebujem!
Za mňa jednoznačne 5*/5. Práve som to dočítala, som plná emócii, myšlienok, ale myslím si, že to je z tej recenzie cítiť :D :D :D Rozhodne ju ale všetkými desiatimi odporúčam!

kajka.bhlv
11.03.2021 5 z 5

Snílek je moje nejoblíbenější divnokniha. Je krásně přeložená, zápletka s bohy a zapomenutým městem fascinující. Lazlo jako hlavní postava je velmi příjemná změna od všech těch fantasy překrásných vílích mágů a rytířů. Je to obyčejný kluk (postupně muž), který si splní sen, jen trochu jinak, než by se očekávalo. To je další věc, která se mi na téhle knize líbila. Některé knihy jsou předem předvídatelné, očekávatelné. U Snílka Neznámého jsem to naprosto nečekala. Patří mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla.

marina4088
18.02.2021 5 z 5

Snílek byl pro mě ze začátku trošku oříšek, protože se tam nic nedělo, nebylo tam nic zajímavého. Pak nastane totální zlom a během chvíle začínáte objevovat světy, o kterých jste si mysleli, že neexistují a knížka díky tomu nabrala správný spád. Lazlo je prostě od začátku sympaťák a to zůstane až do konce duologie a postupně nám společně s několika dalšími postavemi provádí tímhle světem. Jak Pláčem, tak citadelou, tak ostatními místy, která jsou neméně zajímavá. Jde vidět, že autorka to měla všechno krásně promyšlené, protože nám sice nabízí hodně otázek, ale na všechny postupně odpoví a nezůstane snad jediná nezodpovězená, což mi dělá neskutečnou radost a dává mi to pocit klidu, fakt. Děj vás vtáhne a nepustí, budete se cítit jako v pohádce, vše prožívat s hrdiny. Obrovské plus za naprosto krásnou obálku, protože to je fakt masterpiece.

Anastazie0810
23.01.2021 3 z 5

Tak co si budeme první věc co Vás upoutá je dechberoucí obálka a záhadný název.
Co se tyče děje jako takového tak je hodně o popisech jak světa tak i postav a hlavně o snech a emocích.
Přiznám se že hlavní postavy se mi líbily a přišel mi i krásný námět knihy.
Co mě však nekonečně zklamalo bylo to jak sem se do toho nedokázala ponořit. Netvrdím že ty zdlouhavé popisy jsou špatné, ale díky nim mě to asi úplně nepohltilo.
A ten konec?!!! Ten mě tak strašně naštval,..no těžko jsem ho zpracovávala.
Dám druhému dílu šanci, ale tento i přes svůj obrovský potenciál, mě spíše zklamal.

andrejci
19.01.2021 5 z 5

Páni. Tohle jsem nečekala. Moc se mi to líbilo. Sice to bylo trošku pomalejší, ale to vůbec nevadilo. Ze světa jsem byla trošku zamotaná, ale potom se to spravilo.
Hlavně to spravili sny. Krásný popis snů. Ty byly opravdu nádherné. Stejně jako celá knížka a její popis. Hlavní postavy mi byly sympatické. Hlavně hlavní Lazlo. Toho jsem si opravdu oblíbila. Je pravda, že hlavní zápletka nebo aspoň část byla mi byla celkem jasná. Ale to ostatní ne.
Hodnotila bych tak 4,5. Ale obálka byla krásná

marina4088
18.01.2021 5 z 5

Ani832
05.12.2020 4 z 5

Na začátku jsem byla docela zmatená. Potřebovala jsem se zorientovat v tom fantasy světě a v jednu chvíli mi připadalo, že je to na mě celé nějak moc komplexní. To se ale naštěstí po pár desítkách stránek změnilo a já už se u čtení nemusela tolik soustředit a mohla si příběh víc užívat.

Nejlepším aspektem knihy je rozhodně jazyk. Ten je tak krásný, květnatý a poetický, bohužel ale občas na úkor akčních scén. Celý ten fantasy svět je opravdu originální a neuvěřitelně mě bavilo se o něm dozvídat čím dál tím víc.

Negativa tu ovšem jsou taky, respektive jedno: chvílemi se to neskutečně táhne. Tohle je jednoduše jedna z těch knížek, na které musíte mít náladu a trochu se na ně naladit.

V knize se zároveň nachází spousta krásných myšlenek a citátů - rozhodně si Snílka hodlám někdy přečíst znova už jen kvůli nim, ale předtím se chci navodit do té správné nálady. Věřím, že napodruhé se to bude číst mnohem příjemněji.

A ještě si dovolím pronést komentář k té obálce, jelikož ta je naprosto dokonalá a stala se jedním z grafických skvostů mé knihovny.

Suma sumárum, i když to nebylo úplně to pravé ořechové, do dalšího dílu se hodlám pustit a Snílka Neznámého vám mohu s klidným srdcem doporučit.

3,5*/5*

Libris_Na_Ex
29.10.2020 4 z 5

V mnoha ohledech je tahle kniha nádherná. Postavy, svět, děj. To jsem si zamilovala.
Bohužel mi zážitek strašně zkazil styl psaní. Vím, že pro většinu to bylo to nejlepší, ale já bych si to užila mnohem víc, kdyby tam nebyli tak dlouhé popisy. Většinou jsem pak už ani nedočítala odstavce a musela jsem se do čtení nutit, protože to na mě bylo prostě moc zdlouhavé. A myslím, že kdyby to bylo napsané aspoň takovým stylem, jako Dcera kostí a dýmu, mnohem víc bych si to užila.

Luc.i
18.10.2020 5 z 5

Páni... Pro začátek, překvapilo mě o čem knížka vůbec byla, to jsem podle anotace vůbec nečekala. Většinou mě začátky knížek nebaví ale tohle bylo skvělý, ten začátek je moje asi nejoblíbenější část to bylo tak hezký. Líbí se mi jazyk ,jak je to poeticky psané. Když už jsem teda pochopila o čem to zhruba bude tak mě stejně spousta věcí překvapila. Knížka je delší takže jsem ji četla déle než jsem zvyklá ale vůbec mi to nevadilo. Autorka měla celý svět promyšlený, vlastně pokaždé když jsem začala přemýšlet nad něčím co mi nebylo úplně jasné tak mi na to autorka časem odpověděla. Postavy byly sympatické jak Sarai tak Lazlo. Konec mě překvapil čekala jsem to trochu idyličtější ale to by pak nemusel být druhý díl. Na můzu se moc těším. Celkově 4,5/5*

Michelline
07.10.2020 5 z 5

Netradičné podanie prechodu medzi nudnou realitou a snovým svetom Lazla, s nečakanými obratmi v deji príbehu až do poslednej stránky.
Upozorňujem, na konci nebudete vedieť či autora a jeho príbeh milovať alebo neznášať za zmätok a tisíc ďalších otázok, ktoré vo vás zaručene zanechá :)

saez
14.09.2020 5 z 5

Sen si vybírá snílka... Někdy je to sen lítací, sen o vzdálených světech, někdy sen hrůzyplný a někdy modrý.
Musím konstatovat, že autorka to měla skvěle promyšlené. Konec mě zdrtil, nejen obsahem, ale i náhlostí ukončení. Netušila jsem, že má kniha druhý díl. Snad bude k hrdinům milosrdnější.

letadlosknihou
04.09.2020 5 z 5

Snílek si ode mě vysloužil plný počet hvězd. Strašně milá knížka, takové pohlazení (i přes těch nekolikero nespravedlností, co se tam stanou). Hezky plynoucí, takový laskavý děj, u kterého jsem se musela často usmívat. A trochu spojler - všechny nejasnosti a nesrovnalosti se vysvětlí v pokračování.

katka-kacav3318
01.08.2020 5 z 5

Slyšela jsem na tuto knihu hodně smíšených názorů a popravdě řečeno jsem se moc neměla k tomu abych to přečetla. Toho ale lituju. Je to úžasné. Velice se mi líbí styl psaní a úžasný příběh.

Luccinda
31.07.2020 5 z 5

Podruhé jsem naprosto okouzlena knížkou Snílek neznámý a podruhé se mi nějak nechce věřit, že se tahle knížka mohla někomu nelíbit. Ano, příběh plyne trošku pomaleji, než jsme u young adult zvyklí, a chápu, že ne každému může vyhovovat popisnější styl psaní autorky, ale já všechny tyhle věci osobně vnímám jako ta největší pozitiva, která Snílka tolik odlišují od ostatních knížek stejného žánru.

Hned od první stránky jsem z knížky cítila nádhernou pohádkovou atmosféru a nechala se příběhem úplně pohltit. Každá věta, každé slovo bylo pohlazením po duši a já mám pocit, že i kdyby příběh stál za starou belu, stejně bych si čtení užila. Naštěstí byl ale příběh stejně dokonalý jako všechno ostatní.

Už dlouho jsem se při čtení necítila být součástí příběhu natolik jako právě u Snílka neznámého. Žila jsem s postavami, oplakávala je a smála se s nimi. A do toho jsem si připadala, jako bych se ocitla v pohádce...

anibeni
19.07.2020 5 z 5

Po dlouhé době fantasy, která se mi líbila.. Nádherný příběh, originální, s množstvím rozmanitých postav a s trochou té lásky..

heliiinka
02.07.2020 5 z 5

Tahle autorka si umí hrát se slovy. Má fakt super slovní obraty, čímž bohatě vynahradí postavy, které mi tak nějak nepřirostly k srdci. 4,5*