Krev elfů

Krev elfů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30482/bmid_krev-elfu-Jqe-30482.jpg 5 4928 436

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

1. díl

První část ságy o Zaklínači. Geralt, Ciri, Yennefer, Triss Ranuncul, Yarpen Zigrin a další známí a oblíbení hrdinové ze Sapkowského povídek poprvé na stránkách románu, v němž se odehrává boj o osud světa. Zaklínač pečuje o plamen, který může zapálit celý svět…

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Krew elfów , 1994

Baiba
08.04.2015 4 z 5

Díky pozvolnějšímu tempu vyprávění a postupnému uvádění postav na scénu působí Krev elfů spíše jako prolog k celé sáze než jako samostatná první část. Nicméně náznaky budované napětí dává tušit, že se schyluje k něčemu velkému. Sapkowski to prostě se čtenářem umí. Sice ne tak zábavné a nápadité jako povídky, ale i tak se těším na další díl.

Khandi
16.03.2015

Miluji celou ságu i povídky. Ráda se ke knihám vracím, když nemám chuť na nic konkrétního.

Torgal
04.03.2015 5 z 5

Po výborných poviedkach Geralt konečne zavítal aj na stránky románu, a to rovno pentalógie. Prvá časť má tempo ešte celkom voľné a len sa v nej zoznamujeme s protagonistami rozsiahleho príbehu plného politických pletích, v ktorých je Geralt len bezvýznamným pešiakom. I napriek tomu, že do záveru knihy sa zápletka ešte ani nestihne poriadne začať sa kniha číta jedným dychom. Sapkowski opäť potvrdzuje, že je majstrom dialógov a nie je mu cudzí ani humor, ktorým si vie často vystreliť z klišé fantasy žánru. 9+/10

Arbara
24.02.2015 5 z 5

Na co psát nějaké dlouhosáhlé litanie, je prostě skvělá, bombastická atd. :D

matesatan
20.02.2015 5 z 5

dobra kniha

michimuller
11.02.2015 4 z 5

Zopakovala jsem si knížku po téměř 20 letech....líbila se mi tehdy a líbí se mi i teď. Impulsem byla hra, kterou se doma baví syn. Geralt zůstává pořád úžasná ikona. Je to krásná pohádka ke které se dá vrátit i po letech.

BlackNapalm
24.01.2015 5 z 5

Palec nahoru! Správně temné, násilné, ale zároveň i velmi vtipné!! Nevěřil jsem, že by se to polákům mohlo povést.

Mišulenka
04.01.2015 5 z 5

Po druhém čtení s odstupem jedenácti let, musím... (promiňte mi stejný začátek u všech dílů celé ságy)

... opět smeknout. Je znát ten veliký rozdíl vnímání v šestnácti a teď, když je člověk dospělý a má ledacos za sebou, a to jak v oblasti života jako takového, tak i literárně.

Nezbývá než říct, že je to parádní rozjezd. Hrubou linii si samozřejmě vybavuju, ale spoustu větších či menších detailů objevuju znovu jako tenkrát, když jsem byla ještě dítě.

Zbožňuju Ciri. Miluju její černobílé vnímání světa, protože ona na něj v tomhle věku má nárok. Miluju, jak zkouší být afektovaná; jak se snaží být dámou a zaklínačem zároveň. Miluju její otázky.

Klubíčko s milionem začátků příběhů se rozplétá...

Drobná vsuvka v podobě vysvětlení podstaty světa Yarpenem Zigrinem a nádherné zvolání Geralta v Shaerrawedd:
... "Poněváč sa množíte jako králiky," zakřípal zuby trpaslík. "Ludé by akorát trkali, s kým sa dá a kde sa dá, imrvére dokola. A ludským robám stačí posadit sa na chlapské gatě a hnedka jim naroste břucho... Cos tak zčervenala, hotový vlčí mák? Chtělas temu rozumět, jo nebo né? Taková je čistá pravda a históryja světa, kterému vládne ten, kdo šikovněji rozbije druhému lebku a rychleji zbúchne robu. A vám, luďom, je těžko konkurovat - v zabíjání aj v jebání."...

... "Už víš, proč zde Scoia´tael byli a na co se chtěli podívat? Rozumíš, že je třeba vyvarovat se toho, aby se elfská a trpaslická mládež opět nechala zmasakrovat? Chápeš, že já ani ty se nesmíme zúčastnit toho vraždění? Tyto růže kvetou po celý rok. Dávno měly zplanět, a přesto jsou krásnější než šlechtěné růže ze zahrad. Různí elfové. Ti zapálení, hloupí, pro které je symbolem omšelý kámen. I ti rozumní, pro něž jsou symbolem nesmrtelné, věčně se rodící květy, elfové, kteří pochopili, že bude-li keř vytržen a země vypálena, růže z Shaerrawedd již nikdy nerozkvetou. Rozumíš tomu?"
Přikývla.
"Chápeš teď, co je neutralita, kterou tak odsuzuješ? Být neutrální neznamená být lhostejný a bezcitný. Není třeba zabíjet v sobě city. Stačí v sobě zabít nenávist. Víš?"...

Kraken84
19.12.2014 5 z 5

Krásně napsaná kniha. Přečtená jedním dechem. Nejsem velký fanoušek fantasy, ale už čtu druhý díl. Doporučuji.

knihomolka01
14.11.2014 5 z 5

Tak TOHLE je senzační kniha. Do děje jsem se "zažrala" během prvních stránek a nemohla jsem přestat. Postavy byly naprosto okouzlující. Nejvíc jsem se asi zamilovala do Geralta, Ciri a Shani, po které jsem pojmenovala i psa.:) Každá postava jako by měla svůj vlastní svět a ten byl zcela bezchybně zachycen v autorových řádcích. Je to vůbec má první přečtená polská kniha a musím říct, že patří mezi nejlepší díla, které jsem četla.

aalexiis
27.10.2014 5 z 5

Úžasné! Jsem ze Zaklínače nadšená. Super postavy, moc se mi tenhle svět líbil, hned bych tam žila. Jakožto čarodějka, například.

Kapis
24.10.2014 5 z 5

Sapkowského se jednou ptali proč napsal Zaklínače a on odpověděl, protože do té doby neexistovalo žádné pořádné polské fantasy. A že se mu to povedlo! První tři povídkové knihy (dvě v novějším vydání) slouží jako solidní základ, ze kterých román vychází a na kterém staví. Kniha je to přímo strhující, styl psaní nedovoluje vydechnout, nemá to hluchá místa. A nejlepší na tom je, že ač je to fantasy, je to setsakramentsky aktuální a překlopitelné do dnešní doby, kdy Sapkowski řeší mezirasovou nenávist, pogromy, genocidu, ničení životního prostředí a likvidaci ohrožených druhů, geopolitické machinace, provokace na hranicích pod falešnou vlajkou, mocenské boje, konspirace a přitom kniha nepostrádá vtip, ale umí i dojmout. A vůbec to není pro děti, je to originální, krvavá, špinavá, sprostá, drsná fantasy s přirozeně a živě plynoucím dějem, skvělým jazykem a se Slovanskými reáliemi, tudíž nám velice blízká. Také se autorovi povedlo geniálně podchytit charaktery a chování jednotlivých ras, takže jednají zcela uvěřitelně, takoví trpaslíci jsou třeba naprosto k sežrání. V Sapkowského rukou není magie a čarodějnictví povrchová záležitost jak v běžných fantasy, kde nás autor staví před hotovou věc. Ukáže nám jak tvrdá je to dřina, která je jen pro vyvolené a při čerpání moci i kouzlení může adept velmi jednoduše umřít nebo skončit zmrzačený. Stejně tak výuka Zaklínačů, zkrátka tento svět, jeho mechanismy a fungování jsou propracovány do všech nechutných detailů. A moc se neliší od našeho, vychází mi z toho jednoduchá rovnice, že lidé jsou pořád a všude stejní. Moc se mi líbí i úvodní citáty z různých děl tohoto světa. Považuji tuto ságu za jednu z nejlepších fantasy co kdy byly napsány, které však má silný přesah, klidně to mohlo být napsáno pro dnešní dobu se stejným poselstvím. Už jsem se hltavě vrhl na další díl.

Danca88
06.10.2014 4 z 5

Velice čtivé. Kdyby byl Zaklínač film, řekla bych, že jsem shlédla prvních 10min :-) Ve zkratce - první díl považuji za úctyhodný rozjezd pořádného dobrodružství... a těším se na něj.

Jiriczech
02.10.2014 5 z 5

Jedna z těch několika málo "srdcovek". Moc dobře napsaná fantasy. Především se mi líbí specifika autorovi tvorby - humor, tvořivé využívání přímé řeči a neuvěřitelně lidské postavy. V knize je těžké se zorientovat a jste vrženi přímo do víru událostí, ale o to více jsou další četby větší zážitek. Obraz Yennefer sedící v zahradě a pozorující strom, protože ji ten pohled těší, mi na dlouhou dobu uvízl v hlavě.

Wamann
24.09.2014 5 z 5

Klasický boj mezi dobrem a zlem. Super

šošana-lilie
17.09.2014

Nádhera, oblíbila jsem si hlavně trubadůra , který držel Geralta v jeho blbých chvilkách.
Líbila se mi hodně drsná Ciri. No a Geralt příběh hodně osvěžil, miluju když je ve knihách nějaký bojovník, který má mnoho problémů.Od toho přece fantasy knihy jsou?

Pawlisman
02.09.2014 5 z 5

V rámci fantasy asi nejlepší výtvor ever. Povedený počin Pana Spisovatale. 10/10

lazarus
01.08.2014 5 z 5

Moje třetí setkání s fantasy. Po LOTRu a Amberu jsem nečekal, že v tomto, pro mě nezajímavém žánru, najdu další opravdový klenot. A hle, Sapkowski mě zaujal převelice.
Hodně sympatická mytologie světa a zaklínačů vůbec mě opravdu dostala. Nebudu tady zbytečně kydat, on Geralta stejně každý zná, takže jen k těm trpajzlíkům. To je teda povedená sebranka a v tomhle světě jsou mnohem zábavnější a lidštější, než u pana Tolkiena.
Nezasmál jsem se u jejich hlášek. Alébrž nařehtal jako kůň :) Vtipné, svěží, skrz naskrz zábavné.
No, a Ciri? Sympatická malá holka, snad jen trošku moc drsná. Oblíbil jsem si ji.
Mimochodem brožovaná vydání jsou hezčí a lepší než vázaná. Ve většině případů mám raději vazbu, ale tady je opravdu nehezky zalámaný text prakticky až k okraji papíru a obálky vypadají citelně hůř, než u broží. Tudíž Poslední přání mám ve vazbě, ovšem zbytek už dávám dokupy v měkkém vydání. Škoda

elutep
11.05.2014 5 z 5

Skvělá fantasy sága. Postavy a jejich charaktery mě bavily. Ovšem musím souhlasit, že kdyby mi nebylo doporučeno prvně přečíst povídky, byla bych asi trochu zmatená. Zápletky jednou předvídatelné, jindy překvapivé. Humor jednoduše geniální. Hra se slovy a jazykem asi nejlepší, jakou jsem v knihách potkala, včetně jistého experimentování, které se objevuje v dalších dílech. Jednoduše klenot.

Lady Dracula
31.03.2014 5 z 5

Na úvod: pokud jste předtím nečetli povídky, budete mít problém. Sice nebude velký asi jako Cintra, ale bude tam. Na druhou stranu Vás to donutí otevřít a přečíst si ty povídky, už jenom kvůli tomu pochopení. A přiznejme si, možná jsou i malinko lepší. Ale jenom o ždibíček! O jeden malinký záblesk fialkových očí.

První díl ságy o Zaklínači a Ciri je vlastně spíše o Ciri.
Ale taky tak trochu i o Yen, kdy chtě nechtě mám pocit, že Sapkowski potřeboval zdůraznit fakt, že tahleta ženská, kterou většina nemá ráda (hrdě se hlásím k tomu, že jí fandím :-D ), vlastně zase tak zlá není. Že hluboko, hluboko za zamčenými dveřmi se ukrývá i srdce, jež není z kamene.

Se Lvíčetem z Cintry projdeme nejen tvrdým výcvikem v sídle zaklínačů, ale mrkneme se i na to, jak se vyučuje taková magie (a pište si, že to žádná sranda není!). Přesto, přese všechnu inteligenci, velké smaragdové oči a neskutečný charakter, nějak mám se Škaredkou osobní problém. Kupodivu mi ta její dokonalost leze na nervy. Ne, dobře, dokonalá není, má chyby a také je dělá, ale přijde mi, že je to jediná postava, která není šedá nebo chcete-li, barevná. Ale jak říkám, to už je můj osobní problém. A koneckonců, jsme teprve na začátku a já jí ještě dávám šanci (cha, i když vím, jak to dopadne:-D) ;)

A tak nějak na závěr: Sapkowski zde konečně mohl rozehrát své nástroje, prokázat svůj um a obohatit slovní zásobu nejednoho fanouška fantasy (a to nejen teenagera;)) Ale nejenom talent na vyjadřování, ale i genialita myšlenek, spousta pravdy mezi řádky, poukazování na problémy společnosti a ve společnosti, postavy lidštější než by se mohlo zdát...To je to, co činí Sapkowskeho tím panem NĚKÝM.

Takže, nezastavujeme, nýbrž pokračujeme vesele dál! Válka se blíží :)