Poslední přání

Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu & kompletní povídka Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Zaklínač, ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvor... celý text

Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu & kompletní povídka Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo.

Zaklínač, ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši.

Povídky:
Cesta, z níž není návratu
Hlas rozumu 1
Zaklínač
Hlas rozumu 2
Zrnko pravdy
Hlas rozumu 3
Menší zlo
Hlas rozumu 4
Otázka ceny
Hlas rozumu 5
Konec světa
Hlas rozumu 6
Poslední přání
Hlas rozumu 7 méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30396/posledni-prani-0z9-30396.jpg 4.62385
Série:

Zaklínač (1.)

Originální název:

Ostatnie życzenie

Žánr:
Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (262)

Přidat komentář
ManželéMannovi
16. srpna

Tak jsem opět vzal do ruky zaklínačskou sérii a Zaklínač mě prostě baví. Hodnocení jsou individuální, ale kam se hrabe Tolkien. Pán prstenů jsou pohádky pro děti od 8let. Zaklínač je jiný level. Legendy a pohádky převlečené do temného kabátu, sex, násilí a občas i filozofující postavy, nutící k zamyšlení. Nemyslím, že by první díl byl pouhými povídkami, bez provázanosti na další knihy. Pokud čtenář nezačne Posledním přáním, nepochopí dostatečně díly následující. Už se těším na nový seriál v americké produkci. Podílí se na tom i Sapkowski, tak snad bude lepší než jeho polský předchůdce. Pokud to vezmou správně do ruky, tak se můžeme dočkat nové Hry o trůny.

Mann

makynka911
14. srpna

Možná vinou mou, možná ne, ale knižní podoba mě opravdu neuchvátila.
Vzhledem k množství recenzí, které nešetřily superlativy, jsem se celá nedočkavá vydala do knihovny a jen díky částečnému zatmění mysli si naštěstí nepůjčila díly všechny.
Prostě mě to nebavilo, jako chápu, že to může být jen moje momentální náladička, protože já jinak miluju fantasy, také jsem hrála hry a dokonce jsem viděla celou seriálovou sérii, z té jsem byla opravdu nadšená, ale prostě mi to nešlo číst a ač jsem se sebevíc snažila to přelouskat, nakonec se mi nepovedlo. Takže za mě průměr tří, protože díky knižním předlohám jsem se dočkala skvělého seriálu a her :)
Nicméně neztrácím naději a třeba za nějaký čas se o to pokusím znovu :)

mirektrubak
07. srpna

Fantasy literatura je pro mě docela neznámou krajinou. S výjimkou příběhů ze Středozemě, které mě ovlivňovaly v době dospívání a ságy Píseň ledu a ohně. Té jsem zcela bezhlavě propadl před pár lety.
Sapkowskeho jsem dosud nepotkal. A to ani v žádné filmové/televizní podobě a ani jako počítačovou hru. Ale Zaklínač je takový fenomén a ve svém okolí registrují stále další a další nadšené komentáře a tak jsem jednoho dne s lehkou nedůvěrou otevřel tuto povídkovou knihu...

Zdá se mi, že rozumím toho, proč je Geralt tak populární. Je to zkrátka velký sympaťák. Tvrdý, ale se smyslem pro čest a spravedlnost. Cynik, ale s dobrým srdcem. A navíc osobnost s temnou minulostí a jizvami na těle i duši. Muži chtějí být jako on. Ženy by rády někoho takového po svém boku a děti si takovou postavu představují jako svého velkého kamaráda a ochránce.
Myslím, že je těžké napsat postavu jako je Geralt tak, aby nebyla černobílá, směšná nebo patetická. A Sapkowski to v těchto povídkách dokáže. Vytváří svět plný magie a nestvůrných bytostí, kde ovšem udržují postavy svoji vnitřní logiku a působí uvěřitelně. Navíc je to občas vkusně legrační a také se často dotkneme témat, které přesahují rámec žánru. Někdy se přiblíží k hranici kýče, ale pouze tehdy, když to slouží zápletce.

Zaklínačův svět se asi nestane mojí novou vášní, ale čas to byl strávený velmi příjemně a jistě v budoucnu Geralta ještě znovu vyhledám.

Beatrice_s
04. srpna

Moc pěkná povídková fantasy kniha, v rámci níž čtenář poznává spoustu různých monster. Příběhy nesou vždy nějaké ponaučení a nadčasová životní moudra. Mnohokrát jsem se u tohoto dílka díky trefným a vtipným postřehům od srdce zasmála. :) Určitě plánuji číst další díly série.

Vaceda
31. července

Za mě osobně, je to snad první fantasy kniha kterou jsem si přečetl, a dostal jsem se k ní především, kvůli nezměrné hráčské komunitě, mezi nimiž mám přátele. Nemohu nic vytknout, krátké příběhy, dodaly celé knize svižné tempo, a materiál je velmi čtivý, jediné co mi občas přišlo, bylo, že Geraltova mluva a vystupování, občas nekorespondovaly s mou osobní představou vznešeného bojovníka se zlem, který se nazývá Wiedźmin.

AndreaD
23. července

Veľmi vydarená knižka, vrátila ma do detstva, kedy som prečítala jej český preklad. Jediný chaos som mala trochu v menách postáv, ktoré sú preložené inak do češtiny a inak v slovenčine. Navyše, keďže som hrala aj PC hru, sa mi to doslova miešalo :-) Ale samozrejme, nemalo to vplyv na kvalitu tohto autora, ako sa vie pohrať s dejom, zápletkou, humorom postáv, vyhovuje mi jeho štýl a každá postava tu má svoje miesto. Odporúčam všetkým milovníkom fantasy sveta.

l.e.d
18. července

Zaklínač je pro mě série, která trumfla vše co jsem dosut četl, viděl i hrál. Přepsané pohádky do drsnější podoby. Svět inspirovanej slovanskou kulturou. Drsná mluva, vtipní trpaslíci. Knihy jsem četl několikrát a zhltnul jsem jak seriál, film i PC hry.

První díl jsou samostatné povídky, hlavně na seznámení s postavami. Příběhy zapadají do sebe až po přečtení vícero knih. Pokud čtenář potřebuje ucelený děj bez skoku v čase atd. asi bude zmaten.

Škubín
15. července

Upřímně nevím co na této knize všichni vidí..

Upřímně autor vzal pohádkové příběhy, přepsal je do "temné" podoby obsahující znásilňování, loupení a vraždění.

Navíc jsem se v textu ztrácel a do třetiny knihy jsem naprosto nevěděl o co jde...

Aqua-bella
13. července

Na Zaklínače jsem četla samá skvělá hodnocení a recenze. S chutí jsem se tedy pustila do prvního dílu a bohužel přišlo poměrně velké zklamání (částečně asi způsobené velkými očekáváními). První díl jsou v podstatě samostatné povídky v nichž se seznamujeme se Zaklínačem, jsou spojeny relativně volně. Což by nevadilo, pokud by byly napsány trochu lepším jazykem. Způsob vyprávění mi absolutně nesedl, přišel mi velmi jednoduchý, místy až hloupý, a nebyla jsem schopná se do knihy pořádně začíst. Knihu jsem přečetla celou (ač jsem se občas musela do čtení nutit) a přišlo mi, že ke konci se způsob vyprávění zlepšoval a příběh se dostával na trochu vyšší úroveň. Další díl snad bude lepší.

Elea
09. července

Výborná kniha, zajímavá, napínavá, místy vtipná.

Charlie119
08. července

Prostě Geralt. A Geralt je Geralt.

Rudla333
07. července

Tady není moc co dodávat, povídkový Zaklínač je zkrátka pecka. Je to úderné, napínavé a často i dost vtipné. Většina povídek má i nějaké poselství, tak to má být.

Stejně jako navazující Meč osudu jsem tuto knihu přečetl jedním dechem. Už jsem to řekl a řeknu to znova. Zaklínač měl zůstat u povídek.

Aniday
03. července

vtipné, zajímavé, originální... prostě pecka!

rosalee3974
02. července

Musím uznat, že jsem od toho také čekala něco víc, ale nakonec jsem se začetla. Nezbývá mi nic jiného, než hodnotit nejvyšším počtem hvězdiček, povídky se mi opravdu líbily, obzvlášť Menší zlo a Poslední přání. Těším se na další díly.

1259
29. června

Super příběh, který vás nehorázně nadchne a nedopustí, aby jste se od něho odtrhli. Rozhodně doporučuji.

woodward
25. června

Je to velká fantasy a velká literatura. Sapkowski se s tím nepárá, klidně do svých příběhů nastrká bájné postavy a postavičky ze starodávných příběhů a pohádek keltských, slovanských, germánských; lidé, města, hrady a království nosí jména ve všech možných jazycích, občas si něco vypůjčí z Tolkiena (a dokonce si ho tu a tam dovolí přímo citovat), ale celé to vyprávění je úžasně originální hlavně jiskrným jazykem a pestrým střídáním nálad od drsného ponurého hororu po třeskutou frašku. Jak jsem si všiml, v jenom komentáři k některé z knih o zaklínači si komentující stěžuje, že není jasné, co je to vlastě za styl. Má to někdo starosti! Tyhle svěží historky o lovci příšer přivádějí čtenáře do světa, který je docela jiný než ten náš, a při tom úplně stejný. Jsou tam draci, strigy, baziliškové a bůhvíjaká další havěť, ale vesnice, pole a příroda kolem nich je zdejší, středoevropská, a lidi, ať už se jmenují jakkoliv, mluví a jednají taky "po našem". Neumím polsky, takže neznám originál, ale věřím, že svůj podíl na kvalitě má i překladatel. Když Yarpen Zirgin a jeho ogaři vykládají a hromují "po ostravsku", člověk prostě vidí, že to nemůže být jinak. Čert vzal styl a jakékoliv škatulkování! Je to skvělé čtení a je to chytré čtení. Všichni ti američtí velkovýrobci nekonečných ság o válečnících, čarodějích a dracích nesahají Sapkowskému ani do půli ponožek.

AelinAshryver
25. června

Musím říct, že já, velký milovník fantasy, jsem dlouhou dobu nemohla na žádnou dobrou fantasy narazit. Už dávno jsem měla očtený žánr sci-fi a romantiku. Hledala jsem a pátrala po správné knížce, která by uspokojila mé požadavky na dobrou fantasy, avšak nenalézala jsem žádnou. Znavena tímto marným počínáním vzdala jsem svou snahu.
A tu náhle, jako na zavolanou, jako slunce které prozáří mou šedou stísněnou mysl, přichází na scénu Zaklínač. Úžasná knížka a ta správná fantasy. Ó, jak se mi stýskalo po ježdění tryskem na koni, řešení zapeklitých hádanek, dávání někomu do zubů. Zaklínači, děkuji ti za to , že jsi navštívil mou maličkost v době největšího strádání. Děkuji ti, že jsi mne poctil svou úžasnou čtivostí, originalitou, propracovaností a vtipem. Nadosmrti ti to nezapomenu!!!
(Děkuji odvážným čtenářům, kteří můj komentář dočetli až sem a zároveň je prosím, aby jej brali s lehkou nadsázkou. Měla jsem zrovna tvůrčí náladu. :D)

Milkacek
22. června

Težko říct, jestli jsou lepší povídky nebo románová série, určitě za přečtení stojí oboje. Výborné čtení.

SmoulikCZ
18. června

No jo.... Opět já a moje fantasy. Mágové, druidy, nepřirozená stvoření a magie. To je moje. Jsem rád, že jsem začal číst tuhle sérii. Akorát mě trochu štve, že nezačínám první knihou, která má ihned dějovou posloupnost s dalšími díly. Jsou to jen povídky z jeho cest. Na druhou stranu je zase dobře, že poznám zaklínače a co si prožil. Poté bude mnohem příjemnější se zakousnout do dějové linie celé série. Doufám, že další díl už tak bude. Pokud ne, nevadí. I s povídkami bych si vystačil.
Jednoznačně 5*

Natyna3
14. června

Je to škoda, ale nějak jsem zde nenašla ten opěvovaný "nový svět". Povídky mě nedokázaly příliš zaujmout, zdálo se mi, že je to pořád stejný scénář dokola.

Faila
09. června

Prvních pár povídek mě opravdu dostalo. Příběhy a způsob, jakým byly vyprávěny, mě vtáhly do čtení natolik, že mě od něj neodradila ani vzrůstající patetičnost jednotlivých povídek. Kvalita knihy má dle mého názoru silně sestupnou tendenci, kdy první povídka byla dokonalá a já z ní byla naprosto ohromená, u poslední už jsem se ošívala nedočkavostí, až tu trapnost dočtu. Postavy mi zpočátku přišly zajímavé, propracované a jejich příběhy neotřelé - úžasné je propojení s lidovými pohádkami. Ale ke konci už se postavy chovaly hloupě a děj s nimi byl dost mdlý. Geralt si naštěstí zachovává své kouzlo po celou dobu, stejně jako knižní svět samotný a zvědavost, jak to s nimi dopadne, mi nedovolí nečíst další díly. Jen doufám, že se budou kvalitou rovnat spíše první části Posledního přání.

Cari
08. června

Ehm, takže jsem skoro na konci knihy... a musím říct, že jsem marně pátrala po tom úžasném světě, kteří tady všichni tak opěvují. Přijde mi to jako téměř klasický středověk, plný stvůr. Nic nového, co se nedočtete jinde. Dokonce mi přijde, že okolí skoro vůbec autor nepopisuje...

No a musím říct, že Sapkowského styl mě nudil, bohužel. Poslední přání je psané tak obyčejně, že vedle Ziemianského ten pán Sapkowski slabě září... Ačkoliv se mnou jistě spousta lidí nebude souhlasit, o tom nepochybuji. Například v takové Acháje je nádherně vylíčená atmosféra, no tady tohle postrádám. Tady se tím jaksi autor nezabývá. Ale aby jen nekritizovala. Tak asi chápu, proč je Zaklínač tak oblíbený. Některé ty hlášky jsou opravdu boží! Je to vtipné dílo. Myslím, že to je právě spolu s hlavní postavou největší klad knihy. Ta vtipnost a Geralt... Snad budou další díly lepší, dám tomu ještě šanci.

galadrielin
05. června

Vše již bylo řečeno - skvělá kniha! K přečtení mě nalákala počítačová hra, kterou byli poblázněni manžel, otec i bratr. :)
Osobně mě velmi potěšily odkazy na klasické pohádky.
Rozhodně si přečtu i další díly!

monca20
27. května

Kniha člověka vtáhne a pomůže mu vytvořit nový svět i v tramvaji. Ztratíte pojem o světě.

Jojoba
16. května

Kniha byla naprosto úžasná, napínavá, zábavná a skoro jsem od ní nemohla odtrhnout očka. Každá povídka z knihy byla originální a zajímavá svým vlastním způsobem. Moc se mi líbil rozlehlý a promyšlený svět plný lidí, čarodějů, tajemných bytostí a nestvůr. Už mám rozečtený 2. díl a určitě si přečtu i další. Zaklínače rozhodně doporučuji!

MájaM.
12. května

Kniha mě naprosto vtáhla do děje a nepustila:)
Pokud se vám líbí hra Zaklínač,tak doporučuji přečíst si i knihy.

Knihožroutová
06. května

Poetické, magické a bolavé.

jan.bures
04. května

Velmi poutavé čtení.

kacenka7206
16. dubna

Tahle kniha mě okamžitě vtáhla a až do konce nepustila. Přečtena za jeden den.

Rawen616
14. dubna

Tady není moc co řešit - mistrovská povídková kniha a asi nejlepší fantasy svět, s jakým jsem se zatím setkal. Nádherně promyšlený, plný magie a kouzelných bytostí a i přes to drsný, špinavý a velmi reálný. Intriky, války, zrady, rasismus, krev a sex. Všechno hezky tak jak to známe, nic z toho ale není samoúčelné! Naopak, na prvním místě stojí vždy zajímavý příběh a především postupně odhalovaná hlavní postava zaklínače Geralta. Dost možná nejlepší fantasy postavy vůbec. Je drsný, vtipný a statečný ale ne bezchybný a i když není běžným člověkem, je daleko víc lidský než ti, co se hrdě za slušné lidi prohlašují. Už se těším, až se do jeho světa vrátím v další knize.