Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30481/zaklinac-pani-jezera.jpg 4 3432 3432

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Pátá část ságy o Zaklínači. Poslední díl ságy o zaklínači Geraltovi, krásné čarodějce Yennefer a dítěti překvapení Ciri. Jaký osud čeká zaklínače? Bude mu dáno konečně se setkat se svou celoživotní láskou? Splní se zlověstná věštba anebo svět elfů, lidí a trpaslíků zachvácený vražednou válkou přetrvá? 3. vyd.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

Petr...
01.03.2015 5 z 5

Je to zajímavá věc když.. naleznete něco v čem se tak vidíte nebo vidíte jak moc si je ten svět podobný s naším (myslím tím hlavně lidi , politiku atd.) -"Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si pak připadají méně odporní." - Je tam spoustu takový pěkných a pravdivých citátů které vás nutí se opravdu zamyslet nad světem naším a vidíte že si v podstatě nejsou vůbec odlišný až na pár kouzel a "nebezpečných příšer". - Říkají tomu civilizace. Já se cítím bezpečněji v lesích.- Tato kniha hodně dává , a čte se lépe než cokoliv jiného . Musím se přiznat že kdybych nehrál hru tak bych nevěděl že něco takového existuje a i samotný děj v hře který se odehrává po knižním ději se k němu velice skvěle hodí , opravdu úžasné. Popravdě Pán prstenů je přece jen takové "pohádkové" fantasy , kdežto zaklínač je zároveň "realita" a fantasy v jednom. Svět je tam vidět jak by doopravdy vypadal , krev, lži,nenávist,láska,ochota...a všechny vlastnosti reálného světa.
Mohl bych o tom psát celý den ale ..myslím že postačí říci.. přečtěte si tuto knižní sérii stojí to zato opravdu.. :)

Ereniss
03.02.2015 5 z 5

Mé hodnocení se vztahuje k celé sáze dohromady. Samozřejmě, některá kniha se četla lépe než ta druhá a hlavně každá se mi četla trošku jinak. Ve finále ale pan Sapkowski stvořil úžasný svět plný báječných postav se kterými se mi loučit nechtělo. Ale jak už bylo řečeno v knize..."Něco skončilo. Něco začíná..."

Aaron Lewis
01.02.2015 5 z 5

K tomuto posledímu dílu je pro mě neuvěřitelně těžké napsat publikovatelný komentář. Mám samozřejmě napsaný komentář pro mé vlastní účely, jenže ten je tak osobní, že je nepublikovatelný. Sapkowski se mi se Zaklínačem tak zadral pod kůži a vyvolal tolik emocí, že sesumírovat to do srozumitelných slov je pro mě jaksi nadlidský úkon... Je to závěrečný díl jaksepatří. Pobrečela jsem si, nemám totiž ráda, když se s něčím musím loučit. A chtěla bych Sapkowskému poděkovat za říznutí sem tam jinou časovou rovinu. To pro mě byla naprostá lahůdka. Takové srovnání úplně zbožňuji a tímhle se mi jakoby splnil čtenářský sen. Sapkowského forma vyprávění je totiž jenom jedna:).

Kloky
25.01.2015 5 z 5

Celá sága zůstane v mé mysli, nemusím mít strach napsat dokonce v mém srdci. Obdivuji bohatost jazyka, obratů a přirovnání. Dějová linie u všech knih bohatá, plná zvratů a pro mě častých překvapení. Hodně mě mrzí, že už sága končí, autor by dokázal určitě říci ještě mnoho.

kocour_mikeš
23.01.2015 5 z 5

Přečetl jsem postupně povídky s Geraltem a všech 5 knih ságy s Ciri, knihy jsou čtivé, časové skoky v ději jsou zpestřující, vzpomínání taktéž; autorův styl psaní je (až na viz dále) vyvážený a přehledný bez hluchých míst a nejasností. V této knize je bohužel počáteční děj celkem nudný (přečetl jsem jinou knihu a zkusil to s touto znovu) a je nutné se jím prokousat pak již to zas jede v navyklých kolejích. Určitě si ještě přečtu i nedávno vydanou knihu nových povídek s Geraltem. Dávám celkově 95%.

Kapis
25.11.2014 4 z 5

Trochu mě poděsily ty anglosaské reálie, když jsem tuto ságu vnímal od začátku především jako Slovanské fantasy, ale ve finále to dávalo smysl proč tomu tak je, nicméně bych to určitě oželel, stejně jako citace ze Shakespeara, Villona apod. Citace z fiktivních knih Geraltova byly mnohem zajímavější. Kopřivnice a Lysá hora to trochu zachránily. Nicméně vzal ten konec pan Sapkowski trochu hopem, myslím, že to mohlo být o 200-300 stránek delší a klidně to mít o díl navíc, na druhou stranu veškeré dějové linie byly poměrně slušně ukončeny, ale přece jenom by si ten konec zasloužil trochu více. Celkově je to ale pro mně snad nejlepší fantasy sága co jsem četl, i když poslední díl ji kapku srazil. Geralt je zkrátka jedna z nejpůsobivějších fiktivně-literárních postav. A kupodivu jsem si při čtení uvědomil všechna jména kdo je kdo. Jo jinak vyšla ještě samostatně povídka o svatbě Geralta a Yennefer;) a doma už mě čeká samostatná kniha Bouřková sezóna, tak jsem zvědav na ten kambek;-)

SedllY
09.11.2014 5 z 5

Dokonalý díl to rozhodně nebyl.Dost nudných pasáží.Kvůli neustálému skákání z místa na místo jsem se chvílemi ztrácel a na celkovému dojmu z knihy to akorát ubralo..
Avšak poslední dvě kapitoly byly naprosto strhující a já nemůžu zhodnotit závěrečný díl,a tudíž celou sérii,jinak než 5 hvězdami!

Wamann
24.09.2014 5 z 5

Stará klasika, čte se samo

SalomeH
11.09.2014 3 z 5

V tomhle díle bylo tolik paralel s historií, že se mi to až špatně četlo. Nicméně velká bitva a hlavně popis polní nemocnice byly báječné a knížku by stálo za to přečíst jen kvůli nim.

Pawlisman
02.09.2014 5 z 5

V rámci fantasy asi nejlepší výtvor ever. Povedený počin Pana Spisovatale. 10/10

lazarus
12.08.2014 3 z 5

Nejslabší část ságy. Finále mě rozuzlením moc nesedlo. První tři knížky byly výborné a zábavné, čtvrtá už citelně slabší a tenhle závěr mě dorazil. Děj je hodně zmatený a vzhledem k celku značně roztříštěný. Neskutečně rozpitvanou bitvu jsem musel přeskákat rychločtením a vzpomněl jsem si na Homérovu Ilias, která byla znatelně rozsáhlejší, ale mnohem čtivější. Dočítal jsem vyloženě z donucení a s chutí se hodlám pustit do sofistikovanějšího vyprávění velmistra Dicka, a to Valis.
Hodlám Geralta nechat trochu vydechnout a přečtu si časem první dvě příběhové knížky. Tuto ságu, mám dojem, Sapkowski dost dobře neukočíroval.

ziriant
30.07.2014 5 z 5

První kniha ze Zaklínačské ságy, u níž bych navrhovala mírně škrtat. Ne pro samotnou délku, ale pro částečnou nevyváženost délky s obsahem. Zdejší politikaření v poslední třetině knihy mi moc nesedlo. Od posledního dílu delší ságy vždy čekám dodržení laťky předchozích knih a k tomu ještě "něco navíc" - proto zde mám celkově mírně rozporuplné pocity a považuju pátý díl za nejslabší článek řetězce, i když rozhodně ne slabý. Jinak musím opět chválit, na celé pentalogii oceňuju mimo jiné její nepředvídatelnost. Přeslazené konce se tady nekonají, pro realitu nechodí autor daleko a přece působí celý příběh jako pohádka.

kozel89
21.07.2014 5 z 5

Nejlepší díl série. Komplexně vzato je to perfektní fantasy sága, jedna z nejlepších co jsem četl. Jednotlivým dílům bych občas vytkl zdlouhavost a místy nudnost. Paní jezera mě ale bavila od začátku do konce a hezky uzavřela tuto nádhernou ságu, kterou si moc rád v budoucnu ještě jednou přečtu.

Deubhn
06.06.2014

(pozor spoiler) Registroval som sa iba kvôli tomuto komentáru k Nimue, pretože si myslím, že je to skvele vygradovaná časová os a ten krátky moment s nasmerovaním Ciri je jeden z najsilnejších momentov v knihách vôbec. Vždy sa mi zovrie hrdlo a slzi natlačia do očí. Fakt až tak silný, aj po ôsmom prečítaní všetkých kníh. Podľa mňa teda :)

Bassbooster
05.06.2014 5 z 5

Závěr jak má být. Bez větších hluchých míst i když jsem se často musel zpětně zorientovat ve které časové ose se nacházím. Poslední 3 kapitoly snad nej vůbec v sérii. Setkání se s některými známými postavami po takové době bylo moc super. Jasně plný počet :)

jites
23.05.2014 4 z 5

Díl to nebyl špatný, jen mě trochu nudila ta politika kolem a občas jsem se ztrácela v tom kdo je kdo.Rozhodně nejlepší jsou první povídky o Geraltovi.

kjubik
11.05.2014 4 z 5

Dle mého názoru jeden z nejlepších dílů.

Lady Dracula
22.04.2014 4 z 5

Eh. Co tam sakra dělala Nimue?! Asi jsem silně ovlivněna z dětství, kdy má oblíbená pohádka byl dvojdílný film Merlin, ale prostě...Ne. Tak ženská mě tam fakt štvala. Ale Sylván to vem, bylo potřeba propojit jednotlivé střípky.

Každopádně, kruh se uzavřel, Uroboros se zakousl do vlastního ocasu a já teď nemám nad čím prokrastinovat. No, utnu zbytečné vsuvky a hurá k ději.
Z počátku jsem se docela nudila. Sapkowski je sice mistr vyprávění, ale nějak ...připadala jsem si jako jako vyvržena rozbouřeným mořem předchozích dějů na písečný ostrůvek, kdy jsem mezi zuby slyšela akorát tak skřípat sypký písek.

Postupem času jsem se ale začínala bavit, hlavně tedy naším skvělým a nepřekonatelným trubadúrem, jemuž ženská krása stoupá do hlavy rychleji než hektolitry šumivého vína. No prostě, šumař, který ani na popravišti neztrácí hlavu. Doslova :)

Co mě ale víceméně vadilo, byly skoky v čase a prostoru. Seděla jsem nad knihou, ale asi jsem byla taky ztracena někde v časoprostoru, protože mi opět unikl smysl. Všeho. Ale sláva králi Artušovi. Co však téhle popelavé zaklínačce nezapomenu je fakt, že nebýt jejích bláznových skoků, nepotkal by nás mor ;) :-D

Nicméně, najednou jsme zpátky, najednou jsem uprostřed bitvy, najednou jsme opět vtaženi do děje a nic a nikdo nás neodtrhne od čtení. Prostřihy do polní nemocnice byly milým zpestřením, stejně jako připomenutí faktu, že na "operačním stole" je celkem jedno, zda jsme "přítel" či "nepřítel".

Co jsem si ale vychutnala a to se vším všudy a náležitě, byl chvilkový závěrečný souboj Smrti s Umrlcem neboli Ciri s Bonhartem. Jejich zásnuby se skutečně povedly, jen asi malinko zranily city jistého "mládence". A taky škoda skvělé čtveřice.

Ale tak nějak od bitvy to šlo z kopce. Trocha sentimentu, trocha romantiky, trocha filozofie, poukázání na lidskou zvířeckost...Ach jo, mám prostě pocit, že konec měl Sapkowski buď "ustřihnout" nebo udělat jinak. Cítím se totiž trochu zrazená a zklamaná, sága by si snad zasloužila lepší a důstojnější konec, když už dala tolik práce nebo se mýlím?

No, dobře, pořád je to ale skvost nad skvosty, ovšem když to vezmeme jako komplexní dílo a nerozebereme ságu na prvočinitele :)

zipporah
15.04.2014 5 z 5

ta nimue aj ja si myslim, ze bola nadbytocna, ale hradna jatka nieeee, krest ohnem je moj najoblubenejsi diel

Fuksinka
21.03.2014 4 z 5

Poslední díl je skvělý, nápaditý. Válečné scény jsou velice působivé, politika skoro tak hnusná, jako válečná jatka, bitva s hlavním padouchem a hlavně scéna po ní, perfektně napínavé. Marigoldova "dobrodružství" a trpaslíci tradičně vtipné. Setkání všech tří krásné a dojemné. Vykreslení poválečné deprese mistrovské. Konec? Ano i ten se povedl.

Hm, tak proč jsem tedy nedala plný počet, když tak chválím? Porovnala jsem Paní jezera s ostatními díly. Tenhle je prostě nejhorší. Tady podání příběhu z pohledu různých postav, které nás v podstatě nezajímají, knize hodně uškodilo. Paní Nimue by si měla zalézt někam se svým Rybářem a nevystrkovat nos. Její dějová linka byla strašně otravná a zbytečná. Jatka na hradě mě znechutila - byla hodně přehnaná. Hrdinů prostě umřelo moc.
Přes to báječný zážitek, úžasná sága.