Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30481/zaklinac-pani-jezera.jpg 4 3432 3432

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Pátá část ságy o Zaklínači. Poslední díl ságy o zaklínači Geraltovi, krásné čarodějce Yennefer a dítěti překvapení Ciri. Jaký osud čeká zaklínače? Bude mu dáno konečně se setkat se svou celoživotní láskou? Splní se zlověstná věštba anebo svět elfů, lidí a trpaslíků zachvácený vražednou válkou přetrvá? 3. vyd.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

IYv
02.03.2016

no co, už ho to nebavilo psát, tak tomu dal rychlý konec :-) (to je samozřejmě velká ironie, já to zas tak neprožívala)

dajo-_-
27.02.2016 4 z 5

Trochu slabší koniec inak nezabudnuteľnej ságy. Autor na konci príbehu o Geraltovy a Ciri ako by stratil dych a zabudol ako písal knihy predtým. Ale napriek tomu som si tú knihu z radosťou prečítal. Mala isté svetlé momenty pri ktorých som si vravel že to bude už len lepšie ale potom prišiel záver a všetkým nádejám bol koniec. Môj záver 3 a pol hviezdy preto lebo my svet zaklínača bude veľmi chýbať.

Mikino00
23.01.2016 3 z 5

Hořké zklamání na závěr ságy. Sapkowski omezil své vyprávění o nám známých postavách na minimum a bohužel také často sklouzl k rozvláčným dějovým linkám, které nezaujaly. Hlavní linie se točí okolo Ciri, které dal autor naprosto dominující prostor. Ten ale využil k cestování mezi světy, nehodícími se odbočkami se spoustou nedomyšlených a nedořešených detailů a místy až příliš uměle vraženými dějovými posuny. Naprosto otřesný byl podle mě i konec. Abych jen nekritizoval, tak musím uznat, že dějová linka Geralta, souboj na hradě i jiné kapitoly měly své původní kouzlo a dějově knihu posouvaly dále. I tak se však nemůžu zbavit pocitu, že se autor vyčerpal a zbytečně děj nadstavoval.

Benjiki
22.01.2016 4 z 5

A je tu konec. Po DOKONALÉM šestém díle nastupuje závěr, který není tak kulervoucí, jak by si sága zasloužila, ale nesouhlasím s názory že je neuctivý. Opět tu pokračuje Sapkowského experimentování s časem a dějovými linkami, ale je to prostě zrychlené a ten Artušovský závěr se sice dá ospravedlnit, ale chápu že spoustě lidem nesedí, ani já s ním nebyl úplně spokojen. Co mě ale opravdu nasralo byl osud GeraltGangu na nejmenovaném hradě, to nebylo... správné. A úplný závěr v Rivii? Byl odfláklý nebo prostě Jiný? Ale i tak, děkuji za skvělou ságu, za něco jiného. Za něco víc. 8/10 za díl a 9.2/10 za celou ságu.

Albina
17.01.2016 4 z 5

Konec bez návratu, ale tak to má být, není nic horšího než nastavovaná kaše. Tento díl už i tak nedosahoval úrovně těch předcházejících.
Naštěstí je tu Husitská trilogie a ta je taky skvělá.

Kiť Kať
18.12.2015 5 z 5

Nejak nemuzu uverit tomu, ze saga o Zaklinaci je u konce. Zakonceni ve mne vyvolalo trochu rozporuplne pocity, ale jinak bych knihu ohodnotila tak, ze ve me vyvolala vsechny mozne typy emoci, pobaveni, zmatenost, zarmutek, stesti, napeti, vztek a strach, dokonce me nektere casti vyslovene nudily, ale nerekla bych, ze to nejakym zpusobem ubralo na kvalite dila nebo na mem celkovem vnimani pribehu... Sapkowski zrejme povazoval za podstatne zminit v pribehu osudy vedlejsich postav, at sebevice nevyznamnych pro hlavni dejovou linii, mozna jen nechtel, aby tyto postavy upadly v zapomneni a ztratily se ve stinu hlavnich hrdinu. Da se rict, ze mi to dokonce prijde z jeho strany vcelku ohleduplne.

Ale pribeh hradu Stygga... No, jak jsem zminila vyse, kniha mi dala prakticky vse, co jsem od ni ocekavala, sok, vztek a nasledne ukapla i mala nepatrna slza. Aspon v tom hromadnem masakrovani nejlepsich postav z knihy neni G.R.R.Martin sam.

Provolavejme slavu kniznim masovym vrahum... Ale jedno se jim musi uznat, jsou to vazne borci ve svem oboru. Asi ze me mluvi rozhorcenost, ale i presto me kniha nadchla. Mozna bych do deje nemichala Artuse, ale asi kazdy autor ma pravo na nejaky ten ulet, obzvlaste kdyz dal za vznik tak brilantnimu dilu.

kamerus
15.12.2015 3 z 5

Série jako taková je opravdu krásné dílo. Nicméně poslední díl mě upřímně řečeno zdrtil. Už od začátku se mi míchání Artušovského světa do děje vůbec nelíbilo... Co se mi ale nelíbilo ještě víc byla náhlá poprava všech mých oblíbených postav. Doslova mě to znechutilo... kdybych to tušila, asi bych přestala číst... Z úplného konce jsem byla naprosto rozčarovaná. Buď ho dobře nechápu a je tak surově dvojznačný, nebo fakt umřeli?... Na takový konec jsem po předchozích povídkách nebyla prostě připravená. :( Asi budu dělat, že jsem tenhle díl ságy zatím prostě nečetla... a možná se k němu někdy vrátím.

NiNo
11.12.2015 1 z 5

Stejně jako mnozí další, které znám, předstírám, že takhle kniha nikdy nebyla napsána. Série naprosto úchvatná, ale měla skončit čtvrtou knihou. Ke všem ostatním dávám čtyři/pět hvězd, jen k téhle opravdu ne... Sapkowski je jedním z mých nejoblíbenějších autorů, ale tohle byl úlet. Všichni mrtví a rytíři kulatého stolu? To jako vážně? :,(

matyas5461
28.10.2015 5 z 5

závěr, jedné z nejlepších ság na světě.

Ogie
18.10.2015 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale z mého pohledu druhá nejslabší zaklínačovská kniha. Paní jezera působí velice zmateným dojmem, především kvůli neustálému měnění časových rovin a lítání Ciri skrze mnoho různých světů. Masakr u hradu Stygga, kde autor pohřbí na pár řádcích celou Geraltovu výpravu, je pro mě přiliš odfláknuté. Posledních cca 100 stran je vyprávění v podstatě o ničem - je to naprosto zbytečné natahován knihy, po decentním závěru finální bitvy. Kniha jako celek rozhodně nebyla špatná, měla spoustu stále dobře čtivých pasáží, ale méně je někdy více.

Hoshi
04.09.2015 5 z 5

Jedním slovem - nádhera! Právě teď jsem dohltala Paní Jezera a ještě dlouho budu vstřebávat vše, co se v celé sérii událo. Zřejmě budu jedna z těch, které Zaklínač pohltil, a tak nemohu nic vytknout. Jediné, co mě mrzí je, že smrt si našla ty, kteří by mohli ještě žít a Ciri by se s nimi zajisté ráda setkala. Ale had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná.

dragonslayer
11.08.2015 5 z 5

Celé dva měsíce maratonu zaklínačské ságy! Taky se mi zdá, že to mohlo skončit už u hradu Stygga, ale nijak mi nevadil další děj. Ale proboha, TO BYL ZÁVOD!!!!! Stejně, i tak skvělé zakončení knihy, ale nemůžu se smířit s tím, že už to skončilo. Za celou sérii 5*!!!!

GOD-Complex
08.08.2015 4 z 5

Melo to nabeh na famozni epicke finale presahujici cas a dimenze, ale ten konec to docela zabil. Melo to cele skoncit zavrsenim na hrade Stygga, dynamicke, emotivni, temer i slza ukapla, ale nasledne deni (cca zaverecnych 20% knihy) je uz jen nuceny dojezd, ve kterem jakoby Sapkowski nevedel co vlastne s tim. Stale naprosto dustojne zakonceni zaklinacske sagy, ale uz to neni takova pecka jako predchozi 2 dily. 8/10

Arrizabalaga
10.07.2015 4 z 5

Přestože i v závěrečném dílu se najde mnoho vynikajících pasáží, výsledný dojem je trochu slabší, možná je to dáno přilišným očekáváním, ale některé náznaky a dílčí příběhové linie z předchozích dílů by si zasloužily výraznější dokončení či objasnění. Naopak hlavní linie má trochu nešťasně zároveň tragický, neutrální i šťastný konec, a to téměř hned dvakrát! Ale všechny poměrně stručné a některé působí až odbytě, zvlášť ve srovnání např. s perfektním popisem bitvy u Brenny, který se však jeví trochu nadbytečně, když celá válka byla zmiňována spíše okrajově. Stejně jako ve Veži vlaštovky to autor trochu přehání s retrospektivou, což není takový problém, ale CIri se mu občas poněkud vymyká z rukou a dochází k určitým nekonzistencím. Zkrátka jako soubor více propojených zaklínačských povídek je to výborné, ale jako závěr ságy to má rezervy.

Melic
18.06.2015 3 z 5

Zhodnotím celou sérii v tomto komentáři. Celkem vzato mě zaklínač neohromil. Nějak jsem si neoblíbil žádnou z hlavních postav, nejsympatičtější mi byl Regis. Chvílemi jsem se dost začetl, chvílemi jsem se nudil u nesmyslných rozhovorů čarodějek. Pro mě průměr.

hell_boy
22.05.2015 4 z 5

Závěrečný díl románu je nejdelší a pro mě zároveň i nejlabší částí celé Zaklínačské série. Důvodem je nejspíš zakončení, které na mě působilo neuvěřitelně odbytě (výprava na několik knih zakončená na pár stránkách) a hloupě (je to prostě Happyend jak z Hollywoodu, i když se Sapkowski snaží čtenáře přesvědčit o opaku třeba tím, že mu zabije pár oblíbených postav na pěti řádcích...k nasr*ní). Přesto se jedná o důstojné zakončení jedné z nejlepších fantasy sérií historie.

Mišulenka
08.04.2015 5 z 5

Po druhém čtení s odstupem jedenácti let, musím... (promiňte mi stejný začátek u všech dílů celé ságy)

... jen nevěřícně vrtět hlavou a usmívat se, a to nejen nad příběhem jako takovým, který byl završen naprosto elegantní a úchvatnou 560-stránkovou tečkou, ale i nad faktem, jak málo jsem si pamatovala, jak odlišně jsem vnímala. Jak mi to tehdy vlastně vůbec nedocházelo!
Já vážně nemám slov. Jsem ohromená a zaražená v posteli. Sága byla něco tak impozantního a luxusního, že jsem si naprosto jista, tak jako asi nikdy ne, že nebude nikdy ničím překonána. Tolik emocí, tolik prskavek myšlenek, tolik zklamání a tolik vlastně nesmyslné radosti.

Na úplný závěr pár citací:

..."Stále více mi připadá," začala, ovíjejíc se plédem, "že příběh vlastně žádný počátek nemá. Nejsem si ani jista, zda už skončil. Nevím, jak to vysvětlit, ale hrozně se pomíchala minulost s budoucností. Jeden elf mi vysvětlil, že je to jako s hadem, který se zakousl do vlastního ocasu. Ten had se prý jmenuje Uroboros a to, že hryže vlastní ocas, znamená, že kruh se uzavřel. V každém úseku času se skrývá minulost, přítomnost a budoucnost. V každé chvíli času se skrývá věčnost. Rozumíš tomu?"
"Ne."
"Nevadí."...

..."Vyšli jsme z Brokilonu na bláznivou výpravu. Bez sebemenší naděje na úspěch jsme se vydali za přeludem, za snem, neuskutečnitelnou touhou a vybájeným ideálem. Jako ztřeštění blázni. Ale já, Geralte, jsem si ani slůvkem nepostěžoval. Neposmíval jsem se ti, nenadával ti do pitomců. Víš proč? Vedla tě naděje a láska...."

...Říkali jsme si něžná slůvka. Říkali jsme si banální vyznání. Říkali jsme si krásné lži. Ty lži ale nebyly vypočítavé, neměly klamat...

..."Pah," prskla po dlouhém mlčení Sheala de Tancarville. "Na tom není nic nepochopitelného. Žádná z nás není dokonalá."
Filippa do ticha bolestně sykla, Assire vzdychla a zvedla zrak ke stropu.
"Konečně," dokončila Sheala. "Každou z nás to už někdy potkalo. Každou z nás, jak tady sedíme, už někdy nějaký muž podvedl, využil a zesměšnil."...

...Pojednou zatoužil, aby ji mohl obejmout, přivinout k sobě, hladit po vlasech. Chránit. Nikdy nedovolit, aby zůstala sama. Aby ji potkalo zlo. Aby ji potkalo něco, co v ní vyvolá touhu se pomstít...

Pavgem
31.03.2015 4 z 5

Kniha a celá sága mě nezklamala, naopak bylo to dobré, čtivé, odpočinkové a rád jsem si to přečetl. Celou ságu jsem postupně četl asi rok (prokládaje to jinými knihami), takže teď je mi skoro líto, že to už končí. Asi vrcholem byla čtvrtá část Věž vlaštovky, ale poslední díl taky nezklamal. Zpočátku mě trochu vadilo roztříštění časových linií děje, ale potom se to ustálilo do přijatelné podoby. Popis války z různých pohledů včetně toho krvavého ze stanu lékařů byl excelentní. Konec této knihy a celé ságy je takový zvláštní. Skoro bych řekl, že si autor udělal prostor pro případné pokračování. Ale protože to se neobjevilo ani po šestnácti letech od 1. vydání originálu, tak si myslím, že to byla skutečně definitivní tečka za tím naším příběhem a že had Uroboros se s posledními stránkami tohoto dílu zakusuje do vlastního ocasu.

matesatan
25.03.2015 5 z 5

moc dobrá kniha ale ta retrospektiva je matoucí ale jinak dobrá kniha líbila se mi

Torgal
04.03.2015 4 z 5

Po našlapanej Věži vlaštovky celkom sklamanie. Sapek do zaklínača nepochopiteľne tlačí artušovskú mytológiu, Geraltova dejová linka uviazne na mŕtvom bode a zachráni ho len okatá deus ex machina a čo je najhoršie, Ciri po bombastickom finále minulej časti sľubujúcom veľké veci tiež nečakane spomalí a tápe v alternatívnych realitách. Bohužiaľ sa ukázalo, že autorovi jeho kniha prerástla cez hlavu a nedokáže ju uspokojivo uzavrieť. A pritom táto kniha obsahuje najlepšiu kapitolu celej ságy, ktorou je samozrejme úchvatný opis bitky "u Starých zadkov". 8/10