Bouřková sezóna

Bouřková sezóna https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275021/bmid_bourkova-sezona-6vt-275021.jpg 4 2427 312

Zaklínač série

< 8. díl

Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače – dva meče, ocelový a stříbrný. Co se však stane, když Geralt nešťastnou shodou okolností o své meče přijde? Zaklínačské zbraně mají nejen obrovskou hodnotu, ale jejich ztráta je pro majitele zároveň obrovskou potupou. Geralt je musí získat zpátky. Co nejrychleji... Andrzej Sapkowski se na stránkách samostatného románu vrací ke svému nejpopulárnějšímu hrdinovi. Zaklínač Geralt znovu bojuje, cestuje a miluje, Marigold zpívá a lítá z průšvihu do průšvihu, čarodějové intrikují… a nad celým světem se stahují mračna – přichází bouřková sezóna.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Sezon burz , 2013

matesatan
13.04.2015 5 z 5

¨dobrá kniha

Bobšule
01.04.2015 5 z 5

Trochu jsem měla strach, jak asi bude ten "novej zaklínač" po tolika letech vypadat. A byla jsem spokojená. Akorát mi, po těch dlouhých letech, už poněkud nevoní jeden aspekt, a to je nadmíra latinských a vůbec odborných výrazů... Nějak to na mě už dneska působí dojmem, že autor prodělal nuceně vzdělání v oblasti latiny, a protože to nemá jak jinak uplatnit, vrazí to co chvíli někde do knížky, ať lidi taky, sakra, viděj, ne? Jinak mi to přijde zcela ve stejném gardu, jako předchozí knihy. Kdo měl rád zaklínače v minulosti, bude nepochybně potěšen i nyní. A kdo ho dosud neznal, měl by začít pěkně od začátku. Vyplatí se mu to. :-)

Bublushka
19.03.2015 4 z 5

Příjemné čtení. Po dlouhé době jsem se vrátila do světa Geralta, na který jsem se těšila jako malé dítě. Zprvu jsem měla pocit, že je kniha jen jakýsi sled povídek spojených dohromady tenkou nitkou příběhu. Objevovaly se různé epizody, které spojovaly ztracené meče. Pak se ale náhle začalo něco dít, nastala akce a nečekaný zvrat a já si čtení náhle začala opravdu užívat. Geralt byl opět skvělý jako vždy a já si připomněla proč mě vlastně jeho celá série bavila. A podobně mě bavila i tato kniha. Nebylo to zas ta epické a zvraty byly poměrně jednoduché, ale to čtení vůbec nevadilo. Já si užívala skvělý příběh se skvělými postavami a ještě se dozvěděla o Geraltovi něco víc. Nad některými částmi mé srdce přímo zaplesalo jak byly skvěle popsané, promyšlené a s nadsázkou i mírně vtipné(setkání Yen a Lytty). V průběhu čtení jsem se mírně zarazila nad částí s Nimue- hrdinka se mi líbila, klidně bych byla pro román jen o ní, ale tady mi přišla zbytečně vložená- ale pak jsem se dostala k epilogu a tam trochu postava dostala smysl a celá ta vlastně povídka náhle přinesla velký prostor k zamyšlení. Jako ostatně celá kniha, která byla sice jednoduchá, ale skvělá. Po dočtení mě hned mrzí, že vlastně nemám dál už co ze Zaklínačova světa číst, tak snad se Adrzej osmělí a něco dalšího napíše. Je vidět že mu to jde a já se do Geraltova světa ráda vrátím stejně jako s touto knihou.

messi@h
15.03.2015 4 z 5

Těžko něco dalšího napsat, protože Torgal níže to podle mě vystihl nejlíp. Pokud máte Geralta rádi, knížka by vás neměla (příliš) zklamat, bylo to příjemné a čtivě setkání po letech, u kterého jsem se netěšil, až s poslední stránkou skončí. Na druhou stranu, jak píše Torgal, zápletka opravdu není příliš nosná, děj je spíše lyrický, než epický, závěr je trochu slabší. Geralt mi také přišel až moc nepřemožitelný a to, jak mu všechny ženy lezou do postele, je spíše otravné a nepříliš uvěřitelné. Ze sebe bych knížku zařadil kvalitou někam doprostřed, pod povídky ale nad románovou pentalogii o Geraltovi, kterou nemám příliš rád (a její závěr taky nebyl nic moc, zřejmě Sapkowského slabina při psaní delších literárních útvarů). Přesto se mi Bouřková sezóna četla moc dobře a 70 % bych jí v klidu dal.
P.S. Jedna zajímavost: Už když jsem kdysi četl první povídky se Zaklínačem, podivně mi připomínal Rada Haagera z Pána modrého meče od Ondřeje Neffa (Haager je vynikající bojovník s hodně světlými vlasy, který nosí svůj meč také šikmo přes záda). Ale bral jsem to jen jako podobnost čistě náhodnou. Ovšem monstrum, které Bouřkovou sezónu otevírá i uzavírá, je až moc podobné jedné scéně z Nefova Pána modrého meče, ke které vznikla i následující ilustrace Mirka Schönberga v Sedmičce: http://i.lidovky.cz/pes/07/033/pmaxi/HPE19cef0_pmm10.jpg
Je to znovu jen náhoda, nebo Sapkowski četl Neffa? Připomínám, že Sapkowski v minulosti přiznal, že jako inspiraci pro jména postav používá i česká jména a že Pán modrého meče je z roku 1988... ;)

Fifer
15.03.2015 3 z 5

Pro všechny milovníky Zaklínače povinnost. Je pravda, že ten konec je takovej trochu odfláklej, přijde mi. První polovina knihy je ale skvělá.

unavensluncem
13.03.2015 5 z 5

Klasicky a skvely zaklinac ala povidky.. Je tam jak Geralt a jeho sucho hlasky, tak Marigold, klepna a samozrejme krasne slecny a pani. No a krev a obludy taky - proste parada..

Torgal
03.03.2015 3 z 5

Ako tu už bolo pár krát spomenuté, táto kniha vydávajúca sa za román by ťažko obstála aj ako súbor poviedok. Je to len sled príhod zo života zaklínača bez dejového smerovania. Čím bližšie je záver knihy, tým viac je cítiť autorovu bezradnosť, keď už do knihy hádže čokoľvek aby sa natiahla jej dĺžka. Už keď som pred vydaním čítal anotáciu zápletky o ukradnutých mečoch som tušil, že toto nie je nosná látka na román, ale že v knihe nebude nijaký zmysluplný príbeh ma nenapadlo. Ukotvenie do zaklínačského univerza je tiež neuspokojivé, Sapkowski zväčša operuje na úplne neznámej pôde, kde si môže dovoliť vymyslieť všetko nanovo, miestami ale prichádza s nápadmi rozporujúcimi všetko, čo sme sa o Geraltovi a jeho svete naučili (hlavne vytvorené monštrá s výrobnými číslami a líšky). Pôvodne som chcel napísať, že táto kniha je o ničom, ale Sapek dokáže aj o ničom písať tak pútavo ako nikto iný a že som bol nakoniec celkom spokojný. V závere ale ostal hlavne pocit sklamania. S touto knihou je to ako s búrkami v jej názve - všetci neustále hovoria, že prišla búrková sezóna, ale za celý čas ani nezapršalo. Jasne najslabší text o zaklínačovi a zbytočný prívesok k pentalógii a poviedkam. 6/10 a keby to nebolo o Geraltovi idem ešte nižšie.

macekd
17.02.2015 5 z 5

K této knize jsem po předchozích dílech přistupovala s troškou skepse. Ale nakonec mne mile překvapila a dle mého hodnocení je jednou z nejlepších. Příběh má spád, hezky se čte a krásně zapadá mezi ostatní v sérii.

Kulibrnda
13.02.2015 3 z 5

Moc jsem se těšila. Opravdu mě zaskočilo, že se Sapkowski i přes svá prohlášení, že Zaklínač už NIKDY, k němu nakonec vrátil. Ale návrat je to rozpačitý, jakoby to vlastně ani nebyl on. Nekonzistentní, občas vtipné, ale ani ta trocha humoru neumí zamaskovat to, že Sapkowski už s postavou Geralta není tak svázán a po těch letech nebyl schopen navázat na to, co stvořil v povídkách před mnoha lety a na co navázal úžasnou pentalogií. Zaklínač je tu jiný, jak kdyby nebyl ve své kůži a celkově příběh je spíše slepencem kratších úseků. Určitě je to čtivé, to Sapkowski rozhodně umí, ale je to dáno spíše jeho talentem psát o čemkoliv tak, aby se to dobře četlo. Takže fajn průměrná fantasy, ale Zaklínač to nějak není. Jinak příval pozitivních hodnocení připisuji hlavně návalu nostalgie, který zaplavil i mě, když jsem se začetla do prvních řádků. Proto jsem si s komentářem počkala měsíc, abych si to v sobě nechala dozrát. Z původně zamýšlených 4 hvězd mi to kleslo na 3 a na nich zůstanu.

Karel44
13.02.2015 5 z 5

Rozhodně doporčuju.

betys6914
12.02.2015

Možná se nevyrovná původní sérii, ale je to Zaklínač a to se cení. Chtěla sem trpaslíky s moravskym přízvukem a dostala sem je, sem na výsost spokojena!

adam.vasko
07.02.2015 4 z 5

Úpěšný návrat Geralta z Rivie, přišlo mi to lehce optimističtější, na kvalitě to nepřidá a i když to není nejlepší od Sapkowského, pořád je to nadprůměr mezi fantasy.

Ivinho
05.02.2015 5 z 5

S koupí knihy jsem neváhal, ale se čtením už ano. Bude to i po těch letech ono?
Sapkowski dokázal Geralta vrátit s plnou parádou! Udělal to zřejmě hlavně pro fanoušky; v knize se mihne hodně známých postav, třeba jen jedinou zmínkou, ale vy jako zkušený čtenář bude vědět o koho jde a budete se usmívat. Nostalgie tady pracuje naplno.

Při čtení, hlavně závěrečné pasáže, se opět objevil ten známý pocit bolesti, ponuré ale krásné bolesti, která dělá Zaklínače Zaklínačem.
Neváhejte a čtěte.

Misan1993
04.02.2015 5 z 5

Jeden velkej koncert ve stylu fantasy! Perfektní kniha!

PeterDzurjaník
04.02.2015 5 z 5

Návrat Geralta a jeho sveta vyvolal rozruch, najmä keď sa s nim veľmi nerátalo. Okamžite sa vyrojili porovnávania so ságou o Geraltovi a Ciri a nespokojnosť, že kniha viac než román pripomína navzájom poprepletané poviedky.

Zo svojho hľadiska tvrdím, že nadmerná kritika je neoprávnená. V prvom rade zafungovala nostalgia, keď si podľa čitatelia dnes pôvodnú ságu značne idealizujú a v skutočnosti nie je tak dobrá ako ju vnímajú teraz. V posledných dvoch dieloch už Sapkowskému výrazne prerastala cez hlavu a pokiaľ ide o atmosféru, vedenie príbehu a vypointovaným záverom, darí sa mu to viac v jeho poviedkach než v románe.

Aj v Bouřkové sezóně je vidieť, že románová forma mu tak nesedí a skutočne sa pridávam k tým, ktorý v tejto knihe vidia viac zbierku poviedok. Lenže to neznamená, že by čitateľ nedostal to, čo si od zaklínača praje najviac: zaujímavé postavy, intrigy, morálne rozhodnutia, sarkazmus, cynizmus a kritika chorej spoločnosti čarodejníkov a smotánky vysokých kruhov zo stránok priam fyzicky odkvapkáva. Nechýbajú ani živé erotické a bojové scény, rovnako ako špecifický humor
Geralt je trochu iný než ho poznáme so ságy, ale je to pochopiteľné. Je mladší, má ešte isté ideály a hodlá bojovať za spravodlivosť. Ale zároveň sa už učí a začína chápať zbytočnosť svojich očakávaní.

Najlepšou dejovou linkou je určite tá s aguarou počas plavby do Novigradu svojou napätou a hrozivou atmosférou. Nasleduje časť s Degerlundom. Naopak ma veľmi neoslovili udalosti v Keracku a už vôbec nie hľadanie mečov, ktoré sa snažilo držať dej všetkých udalostí pokope.

Záverom: ak odhodíte nezmyselné nostalgické očakávania a porovnávania so ságou, nebude vám nič brániť užiť si plnými dúškami Geraltovho sveta a nájdete v ňom to, prečo ste si ho zamilovali.

malazluta
29.01.2015 5 z 5

Tím, že Sapkowski napsal další knihu o Zaklínači, mi udělal obrovskou radost. Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem a ani nemám slov, jak moc se mi líbila:-)

gladya
25.01.2015 4 z 5

Sapkowski a Zaklínač. Nic víc, ale ani méně. Není to nejlepší Sapkowského dílo, není to nic převratného, ale je to pořád dost dobré.

BlackNapalm
24.01.2015 4 z 5

Celkově vzato to bylo slabší než předchozí románová série (a to i včetně povídek) a moc mne nebavila. Ale každé dílo má své ALE.
Pověstné ale je v seznámení s pověstnou Nimue alias Paní jezera, která byla posedlá Zaklínačem a Ciri, což mi došlo až po přečtení knihy. A pak připomenutí nenápadných povídkových postav jako je vlkodlak který má u Geralta dluh a finální zacyklení příběhu upozorněním na Foltestův problém se strigou z původní povídkové série.
Miluji když pověstný had Uroboros zacyklí všechny příběhy a vše je tak, jak má být...

elutep
22.01.2015 4 z 5

Čtyři hvězdičky hlavně ze sentimentu, který chovám ke Geraltovi. Bylo krásné se zase setkat s ním a Marigoldem a nechat se bavit jejich humorem. Knížka se mi četla dobře, přestože mi chyběla zajímavější zápletka. Co mi ale chybělo nejvíc, byla Ciri a Yenn. Byla to taková povídka natažená na 360 stran sešitá z několika povídek nikoli jehlou, ale dvěma meči. Zklamáním byl pro mě závěr /ještě tam šoupnu jeden rádoby zvrat a teď už to nějak musím ukončit/. Přesto mě ale návrat do tohoto světa zahřál...

Silkwe
19.01.2015 5 z 5

Návrat ke starým známým (podobnou nostalgii jsem naposled zažila, když jsem byla na prvním Hobitovi v kině - prostě ten pocit, jsem zase doma, tam kde to znám a potkávám staré známé)...
Jsou tam všichni i někdo navíc (ten závěr vedlejší linie mi v hlavě zanechal pár konspiračních teorií)

Tohle je přesně to, co jsem měla na zaklínačských příbězích vždy ráda - je tam akce, je tam nějaký ten sex a nechybí ani sranda. Dokonce mi podobná forma sedí víc, než samotná sága.

A teď jen čekat na to, až vyjde Witcher 3 (a tedy bohužel i na lepší železo, na kterém ho budu moci spustit:)

polská literatura zaklínači fantasy

Andrzej Sapkowski