Zahradní slavnost

Zahradní slavnost https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71457/mid_zahradni-slavnost-ZZA-71457.jpg 3 586 59

Divadelní hra o čtyřech dějstvích z roku 1963. Jedna z prvních českých absurdních her (nebo první?). Hlavní postavou je mladý Hugo Pludek, který dosahuje společenského vzestupu pomocí dokonalého ovládnutí obsahově vyprázdněných frází.

maid
27.11.2016 4 z 5

Je zbytečné hledat v absurdním drama smysl. Člověk zkrátka musí číst mezi řádky a hru si užít.

Madluska
11.11.2016 5 z 5

S každým dalším přečtením mám pro tuhle hru větší a větší slabost. Člověk k ní asi zkrátka musí nějak dozrát... Napoprvé jsem si (ještě někdy na gymplu) řekla: To je teda blbost! Napodruhé už jsem si pomyslela, že je to aspoň vtipné... U třetího čtení mi došlo, že stěží má jen pobavit čtenáře oněmi nesmyslnými frázemi a vyměňováním rolí v roli (Šach!), ale že ze Zahradní slavnosti čpí atmosféra doby, kdy všichni tápou, i když "se ví", kdy nikdo nic neříká, i když "se mluví", kdy k sobě lidi mají "tak nějak blízko", vždyť, jsou přece "všichni tak nějak z jedný český mámy", a přitom se vesele likvidují ještě před zahájením... Mám tuhle hru prostě ráda, to víte, "nic cizího mi není lidské."

Weiler
26.07.2016 3 z 5

Proti experimentálním dílům nic nemám, nicméně u knížek mám zlozvyk hodnotit v kontextech, a co se absurdního dramatu tedy týče, Čekání na Godota mi přišlo o dost lepší. Musím nicméně Havlovi vzdát hold za snad až nezáměrnou satiru byrokracie obecně – dílo v sobě bude mít svoje poselství nejspíš i za dalších padesát let. Co je to ale proti Beckettově satiře samotné existence, že…

romana3473
30.05.2016 4 z 5

Je hloupost tvrdit, že pokud se jedná o absurdní drama, musí postrádat smysl... Otevřeme-li oči symbolice, Havlova Zahradní slavnost je zábavnou ukázkou kritiky doby.

Sonyk5100
09.03.2016 5 z 5

Pro absurdní drama mám asi zkrátka slabost.

Fafyna
31.01.2016 3 z 5

Dávám si prostor na hodnocení až shlédnu záznam nebo živou inscenaci. Textová forma na mě zatím nemá stoprocentní účinek (stejně jako Audience - tu jsem nečetla, ale jenom viděla a jelikož jde o podobnou formu textu, určitě to bude stejné). Takže zatím, Vašku, máš 3*. Doufej, že ti to v divadle nezprzní, aby sis jich zasloužil víc. Jinak některé pasáže jsou fakt k popukání.

Erilenne
21.12.2015 odpad!

"Milý synu! Jádrem národa jsou střední vrstvy. A proč? Kdo se hádá o komáří řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel!"
-skutečně si nedokáži představit, že by někdo skládal věty takto nesmyslně z jakéhosi latentního strachu...

Havlovy věty jsou vetché laciným pozérstvím působit oduševněle, rádoby sevřené v úzkosti společnosti.
Chybí zde jakákoliv myšlenka a její absence řadí Zahradní slavnost mezi díla bez významu. Z knihy jsem necítila nic, jen prázdnotu, kterou je nasáklá.

"Kdo loví ryby u Klatov, nemusí skákat do jahodí."
"Žabinec bez brčka neusmažíš."
Genialita? Proboha kde?

Filda
03.12.2015 5 z 5

Tady čtu mnoho komentářů od čtenářů, kteří uvádějí, že jsou moc mladí, aby tu hru pochopili. Samozřejmě, že jsou moc mladí - tato hra není primárně ani tak absurdní drama, jako spíš kritika socialismu v českém podání - který, sekundárně, absurdní drama připomíná. Pokud tito čtenáři sami tu dobu nezažili a nejednali s tehdejšími úředními a stranickými místy, anebo nejsou do jisté míry poučeni o tom, že bylo potřebné bezobsažně přizvukovat, nebo alespoň být zticha, pak to stěží mohou pochopit. Sebeobrana v podobě přílišné frázovitosti, přetvářky bez obsahu pramenící z jakéhosi latentního strachu byly pravděpodobně tím negativním jevem tehdejšího pojetí socialismu (i když lze najít i mnoho dobrých stránek; nerad bych byl považován za výhradního kritika komunismu, když jsem v něm v podstatě nežil).
Co je pro mě podstatné, je právě ta zralá úvaha těchto čtenářů, kteří sami uvádějí, že jsou příliš mladí, aby to pochopili. To je, podle mě, známka jejich inteligence. Sami si uvědomují své zatímní chyby, které brzy odezní. Oni neřeknou, že je to blbost - oni řeknou, že to zatím ještě nechápou. Jsem na pochybách, zda já v jejich věku bych byl něčeho takového schopen. Docela mě ty zdejší komentáře naplnily optimismem.

Elisa.Day
24.07.2015 3 z 5

Kdyby se mě někdo zeptal, o čem že ta Zahradní slavnost je, musela bych i po přečtení přiznat, že vlastně nevím. Možná o ničem. Bylo tam pár vtipných hlášek, úsměvné situace, ale jako celek mě to příliš neoslovilo... Ale vlastně jsem to tak trochu čekala :-)

bond77
05.06.2015 4 z 5

Přečetl jsem Audienci, která byla skvělá a dala se číst. Zahradní slavnost je taky skvělá, ale číst se nedá. Jenže to je základ života lidí v socialismu - buď byl člověk komunista, emigroval, trávil volno na chatě nebo si dělal z režimu legraci. A Havlovi se ta čtvrtá varianta povedla.

veriszv
08.05.2015 4 z 5

Musím říct, že knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli osobnosti Václava Havla, kterého prostě obdivuji a měla jsem ho jako člověka ráda. Z počátku mi trvalo než jsem se do toho dostala...ale nakonec mě hra velmi bavila. Zasmála jsem se u toho a musela neustále obdivovat Havlovu genialitu. Nejsem si jistá, zda chápu...ale i kdyby ne, hra mě obohatila. Chtěla bych to ještě vidět jako divadlo, což by si myslím, řadu věcí ujasnilo. Přece jen je lehké se v tom ztratit.

SaDiablo
03.07.2014 3 z 5

Člověk musí počítat s tím, že se jedná o absurdní drama. Hledat za tím smysl je tedy jako jít si za řezníkem pro zákusek.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Četla jsem jedním dechem, bavila jsem se i děsila a byl to velmi "plný" večer. Nadbytečné užívání frází při komunikaci s více i méně blízkými lidmi je prostě děsivé.

Varvara
10.06.2013 4 z 5

Absurdity mám ráda, takže tohle jsem si celkem užila.

Verousek
04.06.2012 1 z 5

Tuhle hru jsem se rozhodla přečíst na základě doporučení mé učitelky češtiny, která o ní pěla chválu. Musím ale říct, že já jsem se nedokázala začít. To vlastně ani nejde, když hra je vlastně o ničem - proto absurdní drama, ale stejně mi hra přišla hloupá. Mám ráda různé srandičky, ale tahle hra mě vysloveně štvala. Určitě bude mít něco do sebe, ale asi jsem ještě nedorostla, protože pravá podstata mi zatím uniká...

Kvothe
28.02.2012 5 z 5

Nejdříve bych rád předestřel, že nejsem nekritický obdivovatel Václava Havla(ani dramatika, ani politika). Například poslední jeho dílo Odcházení mi příjde skutečně....inu chabé, ale o to více mě překvapilo jak moc mě potěšila, a pobavila i rozesmála, jeho první hra - tedy Zahradní slavnost. Absurdita je zde vybroušená, zábavná a jasně mířená. Závěrečný motiv (podobný jako například ve Farmě zvířat - alespoň na ni jsem si vzpomněl) mi příjde výborný a vhodně zpracovaný - i se závěrečným Hugovým monologem. Jazyk je výstižný a jasně směřovaný. Některé dialogy (...četl jsem nedávno Dvacet tisíc mil pod mořem....A my dokážemo brzo číst ještě hlouběji pod mořem...) jsou naprosto brilantní. Musím dát pět hvězdiček, protože jsem navzdory svému nelibému snášení nanebevzetí člověka Václava Havla (kterého sice respektuji a chovám v úctě, ale nečiním z něj boha či odešlého spasitele nebo jiného podobného "nadčlověka" jak se mi zdálo na konci minulého roku u některých lidí - takový pohled na něj by dokonce dle mého názoru byl i silně proti jeho životní filosofii) byl Zahradní slavností doslova zasažen a jen tak na ni nezapomenu. Velmi dobré drama (lehce absurdní drama).

WEIL
12.09.2011 3 z 5

Asi nejpropracovanější hra, která byla kdy od V. Havla dávána. Říká se, že jejím hlavním autorem byl režisér O. Krejča, který ji dovedl do lepšího tvaru, než samotný dramatik.

Infantility
24.04.2011 2 z 5

Já jsem to zřejmě vůbec nepochopila. Asi jsem moc mladá..

Ano, Antikódy, ty docela hltám ač se to zdá divné, rozumím jim a dokážu v nich najít to kouzlo, ale Zahradní slavnosti se pro příště vyhnu. A to nemám vůbec nic proti autorovi..

Honey0105
23.02.2011 1 z 5

Ehm.. Tak jsem se zde podívala na hodnocení a cítím se lehce hloupě, když já jediná dávám tak slabou známku.. Také si přijdu trochu pitomá, protože jsem asi tuto hru moc nepochopila. Přiznávám , že desetistránkový úvod o tom, co to je Absurdní drama jsem vynechala.. Ale dokážu si tak nějak představit, co to je.. Opravdu..
Když tahle hra mě opravdu zaskočila.. Už od začátku jsem se trochu ztrácela a pak v delších odstavcích jsem moc nevnímala. Mě osobně to přišlo naprosto hloupé! Plácání do větru! Jen jsem zírala, jestli to pan Havel myslí vážně. Chápu, že to je určitě vyznámné dílo a tak, ale.. Upřímně.. Byl to děs! Nechci odsuzovat tady pana Havla a jeho styl a ani absurdní drama, ale to opravdu není nic pro mě.. Jinak samozřejmě to je určitě dokonalá hra a tak, ale člověk musí mít rád daný žánr. Omlouvám se - já ho opravdu ráda nemám.

absurdní drama

Václav Havel