Pižďuchové

Jediná pohádka Václava Havla, kterou napsal v sedmdesátých letech do sborníku jednoho velkého německého nakladatelství. Václav Havel tehdy dlouho tvrdil, že pohádku pro děti nemůže napsat. Za prvé proto, že nic takového neumí, za druhé proto, že špatně vyslovuje hlásku "r" a v pohádkách jsou samí drraci, krrálové, čarrodějové, prrincezny , trrpaslíci, rrusalky, rrarráškové a podobné potvorry a za třetí proto, že nemá čas, neboť v pivovaru musí koulet sudy s pivem. Ale jak v knížce uvidíte, pan Havel to nakonec skvěle vyřešil, protože si vymyslel novou pohádkovou bytost bez "r". Barevné ilustrace překrásně vyvedených Pižďuchů jsou od Jiřího Sopka, skvělého malíře a autorova dobrého přítele. Česko-anglické vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/8485/big_pizduchove-Ihp-8485.jpg 3.544

Kniha Pižďuchové

TomDvorak
12.03.2020

Kniha je skvělá, otázkou ale je, kolik lidí je schopno ji správně pochopit. Přirovnal bych ji k Exupéryho Princi.
Politický a nadčasový přesah, který tato kniha skrývá je neuvěřitelný. Je aktuální, vtipná a bohužel pravdivá.
Říkám si jen, že je škoda, že pan Havel napsal pouze jedinou pohádku.

Simouš
07.10.2018

Kdo čeká, že Havel napíše pohádku pro děti bez absurdního politického podtextu, je hlupák. A to říkám se vší úctou a mírumilovností, které jsem schopna. Je do očí bující, že text je určený dospělým. Z dětí může potěšit jedině ty úplně nejmenší, které může oslovit prosté opakování slov (nic víc jim to ale nedá), nebo dospívající puberťáky, kteří se zajímají o společenské a politické dění.
Podle mě je knížka naprosto geniální a smutně nadčasová. Rádoby pohádkovými příběhy o nepříliš sympatických pižďuších Havel ukazuje na negativní politické a prospěchářské praktiky. Pokud máte rádi jeho dramata, budete jeho "pohádky" milovat. Pokud vám nesedí hry, nechte Pižďuchy ležet, protože vás budou iritovat. Hlavně proboha nečekejte, že vám ty prapodivné postavičky sehrají pohádkový příběh.

Amalberga
09.06.2017

Tohle že je pohádková knížka pro děti?!
Jak absurdní.

Avathar
17.07.2014

Rozprávka? Hm, možno. Pre deti? No, neviem. Mám pocit, že túto knižku si viac užijú dospelí. Pod zdanlivo banálnymi, v kolečku sa točiacimi činnosťami Pižďuchov presvitá silné svedectvo o živote v totalitnom štáte. Absurdná satira, zobrazenie prefízlovanosti a podliezačstva, odľuštenosti a neslobody človeka. Jediným východiskom sa tu stáva nonsens a cynický smiech. Kniha mi pripomenula Charmsa, Nápravníka či legendárny Trnkov film RUKA... Podľa mňa veľmi zaujímavá knižka v ktorej je viac než sa zdá. Ale ako decku by mi to zrejme veľa nehovorilo.

tyzik.cejka
06.04.2013

fantasy knižka pro děti pižduchvé je super

annihilation
27.03.2013

Já vím, že se tahle šílenost drtivé většině lidí nelíbí, ale já si prostě nemůžu pomoct, pižďuchové mi připadají roztomilí, protože jsou hloupoučcí, zacyklení a neskutečně humorní. Měla jsem je ráda už jako malá holčička a teď - s odstupem času - v nich spatřuji jistou ironii a satirický odraz současnosti. A navíc to slovo "pižďuch", jen si to řekněte nahlas! Není skvělé?

Kaihomielisyys
10.03.2013odpad!

Nemohu si pomoct...ale dle mého je to opravdu tragická kniha...

WEIL
12.09.2011

Kdo je to Pižďuch?
Pohádkový hrdina, jediný, kterého vymyslel a napsal Václav Havel.