Z neznámých důvodů

Z neznámých důvodů https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11653/z-neznamych-duvodu-11653.jpg 4 361 76

Bestseler Zdeny Frýbové Z neznámých důvodů zavede čtenáře do světa vysoce specializovaných biochemických laboratoří, na půdu univerzit i na mezinárodní vědecké kongresy. Hrdinkou napínavého psychologického románu je ambiciózní vědecká pracovnice, která se blíží k světovému úspěchu v biochemickém výzkumu, zaměřeném také na vývoj nových léků proti rakovině. Doktorka přírodních věd Anna Berková je mimořádně inteligentní, činorodá, ve svém profesionálním zaujetí k okolí i bezohledná mladá žena, vzbuzující svými jednostrannými zájmy a egoismem někdy až antipatii. Naopak v citových vztazích je její duše již od dětství snadno zranitelná a Anně dlouho trvá, než se rozhodne vstoupit do manželství s ředitelem výzkumného ústavu, ve kterém pracuje. Její manžel se však projeví jako slaboch, kterého závist a komplexy dovedou až k absurdnímu morálnímu selhání. Přímočará a energická Anna si dosud vždy dokázala poradit se všemi překážkami, ve svém manželství však nyní stojí před problémem, který neumí vyřešit ani se mu nedokáže vyhnout. Manželské drama se rozvíjí v psychologicky napínavý příběh o složitosti citů, železné vůli a chladnokrevné odvaze jedné výjimečné ženy. ... celý text

mariva
21.10.2019 3 z 5

Knihu jsem sice už jednou četla, ale po více než 30 letech už jsem si z ní moc nepamatovala, proto jsem se do ní pustila znovu. Autorka píše výborně, dokáže vymyslet zajímavý příběh a okořenit ho úžasným humorem, ale dlouhé odborné pasáže z biochemie byly už na mě přehnané. Můžu sice obdivovat, jak se jí podařilo důkladně prozkoumat odbornou terminologii, ale já bych ocenila raději kratší příběh a více humoru, protože ten je u ní nepřekonatelný.

Radka1911
15.08.2019 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih Zdeny Frýbové. Přečtena už několikrát a asi ne naposledy.

michaela7795
06.08.2019 4 z 5

Moje srdcovka, četla jsem jí několikrát... Anička mě chvílemi vytáčela a za kamarádku bych si jí nevybrala, ale čte se to dobře. I když ano, přiznám se, pasáže o biochemii jsem chvílemi přeskakovala.

Babfija
07.07.2019 5 z 5

Knížka, ke které se vracím

Ewik111
03.07.2019 5 z 5

Tato kniha je moje srdcovka. Četla jsem ji snad desetkrát ... Vřele doporučuji!

zdenaR
17.04.2019 5 z 5

Mám moc ráda knihy Z.Frýbové a tato mě oslovila nejvíce.
Četla jsem ji několikrát a vždy mě znovu nadchla :-)))

rodak
24.01.2019 5 z 5

Zub času na tuto knihu zapůsobil málo.Má druhá kniha od p.Frýbové.A přitom Robina jsem četl hodně dávno.U této knihy jsem se hodně bavil,byl napnutý, občas znuděný -když bylo moc té chemie-,ale velmi velmi spokojený.Přečetl jsem tento tlustopis za týden a autorce věřil každé slovo.

Aleh
20.12.2018 4 z 5

Tak tuhle knihu od Zdeny Frýbové jsem četla už před mnoha lety. Tehdy i teď mě velmi zaujala postava Anny Berkové a její obrovské pracovní nasazení. Vzdělaná a ambiciózní žena,která se zcela a bez výhrad oddala své práci ve výzkumném ústavu a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.
Na druhé straně však žije v nefunkčním vztahu s manželem, ředitelem ústavu, který je pravým opakem své ženy, takže vztah mezi nimi se poměrně brzy vyhrotí a zdramatizuje. Co k tomu dodat? Je to román, který budete číst s velkým napětím a očekáváním věcí příštích až do samotného konce. A další z románů, na nichž není příliš poznat, že vznikl již před dlouhými 30 lety, neboť příběh, který nám autorka vypráví, je aktuální i pro dnešní společnost.

Evuš80
08.12.2018

Trošku prvoplánové, ale nepřestává mě bavit. Když jsem byla malá, nechápala jsem,jak se může moje máma hlasitě tlemit nad knížkou. A pak jsem si jí přečetla i já...Jen mě trošku mrzí, že jednotlivá vydání se liší. V tom nenovějším chybí nějaké kapitoly. Nechápu proč... Kapitola o doktoru Rošickém, dělajícím autoškolu, vždy zvedne náladu.

Kocourek
20.11.2018 5 z 5

Moje první kniha od Zdeny Frýbové a hned taková pecka...Hlasitým chechotem jsem na koupališti budila podezření o mém zdravotním stavu.. Docent Forejt na výletě do Itošky nebo se šunkou v lednici je nepřekonatelný....Tuto knížku by si měli přečíst povinně všichni "bubáci"....

miseb
15.04.2018 5 z 5

Občas, když se vrátím ke knížce, kterou jsem četla před x lety, se mi stává, že mi knížka přijde rozvláčná, bez děje, a nemohu pochopit, proč jsem ji tenkrát tolikrát četla.
To ale určitě není případ "Z neznámých důvodů". I po tolika letech se mi četla sama, děj ubíhal a vůbec mi nepřišlo, že od vydání uběhlo tolik let.

gladya
23.02.2018 5 z 5

Z neznámých důvodu se mi líbilo ze všech knížek od Frýbové nejvíc.

Vím, že kritik by mohl autorce ledacos vytknout. Postavy jsou někdy skoro až karikatury daného typu, ale je to zábavné. Některé postavy jsou téměř či zcela patologické osobnosti a ani ti sympatičtí většinou nejsou tak docela "normální" . Některé dějové zvraty jsou těžko uvěřitelné. Ale nic z toho mi nevadilo.

Na mě to dost zapůsobilo, možná i díky věku, kdy jsem to četla. Navíc mikrobiologie mi tenkrát přišla děsně cool a skoro romantická, tedy ne že bych měla hlubší znalosti. A je to vlasně i napínavé.

Oceňuji i to, že autorka důkladně konzultovala s odborníky.

Calinda
20.10.2017 5 z 5

Super, líbila se mi moc!

Devorah
04.10.2017 5 z 5

Čteno před x lety, po letech jsem se zkusila vrátit a stále to funguje. Příběh má pořád spád, je vtipný, je občas i hořkosladký, prostě takový jako život sám.

harena
23.09.2017 4 z 5

Ke knížce se vracím po mnoha letech, paní Frýbovou mám velmi ráda. Na 500 stránkách vyprávěný uvěřitelný životní příběh, skvěle popsané charaktery postav, krásný vztah mezi hlavními hrdiny, vtipné dialogy a ještě jsem se přiučila něčemu z biochemie.

niknikita
16.09.2017 4 z 5

Ve své době to byla docela dobrá kniha a tak se zkusím někdy vrátit - ale nejsem si jistá, jestli mám vstoupit do stejné řeky...

Evalu
22.08.2017 4 z 5

Opravdu jsem si u četby odpočinula a opravdu se nahlas zasmála, což je asi k nezaplacení. Jako negativa bych viděla trochu přepjaté psychologické profily některých postav a trochu násilně přemrštěné některé dějové konstrukce (rozchod Anky a Marka, smrt Miloše, smrt Ančiných rodičů...). Nebo třeba nikdo z hlavních postav neřešil nějaké finanční nebo existenční záležitosti, vždycky to tak nějak hezky vycházelo - Anka zdědila auto, vilu, úspory, k vile starší manželský pár jako dokonalou uklízečku a údržbáře, pak měla dobře vydělávajícího partnera a dtto manžela, ostatní také měli hezké byty, hezké chalupy... Respektive, když si to tak uvědomuju, bylo to až nad míru vykreslováno a popisováno. Trochu mi to po téhle stránce přijde jako násilná úprava okolností ve stylu červené knihovny (nebo projekce vysněného světa autorky :-)?) . Do postav a jejich vztahů se zjevně promítá (stejně jako třeba u Robina) Plzákovská psychologie. Poplatnost době mi nevadí - vždyť to je snad v pořádku u knih v tomto období vzniklých, je to výpověď o daných poměrech - jak jinak by je měly popisovat? Ale za to zasmání čtyři hvězdičky dám.

laura
17.08.2017 5 z 5

Kdyby to šlo, těch hvězdiček by tahle kniha dostala víc... Souhlasím s komentáři pode mnou - nejlepší kniha Z. Frýbové, četla jsem opakovaně, přesně už nevím, kolikrát, ale mockrát - a budu číst zase. Anička byla spratek, ale ta kniha je prostě dobrá, tak dobrá, že vás zkrátka ze spárů nikdy nepustí...

ZVymetalova
04.08.2017 5 z 5

Pro me nejlepsi kniha od Zdeny Frybove.

Jana283
26.07.2017 4 z 5

Výborný profesní román. Četla jsem snad 10x a to i navzdory tomu, že geniální dítě Anička byl pěknej spratek manipulující s lidmi.