Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1371 297

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

Galadwen
31.05.2022

Začala jsem číst kvůli sedmi korunám rezervačního poplatku v knihovně - dcera objednala, přišlo v nevhodnou chvíli, kdy na knihu neměla čas/chuť, tak jsem si řekla - zkusím to sama, aby těch sedm korun nepřišlo vniveč. No - co se mě týče, za víc román nestojí. Kdyby měl poloviční rozsah, snad bych to vydržela do konce, ale takhle jsem jej po sto třiceti stranách nezajímavého děje vrátila. Za mě úplné šlápnutí vedle - nudné, vleklé, mizerně napsané, nesympatická hrdinka, která se jmenuje Makovka, a taky se tak chová (tedy pardon, Poppy). Když začali vyskakovat upíři a vlkodlaci, které upřímně nesnáším, a to dokonce i když se jim říká jinak, pochopila jsem, že povinné to není. Vzhledem k frontě rezervací, která na knihu v knihovně byla, zjevně své příznivce našla, ale já se k nim řadit nebudu. Hvězdičkami tentokrát nehodnotím, zjevně není určeno pro čtenáře mého typu.

lokonla
31.05.2022 5 z 5

Často se setkávám s názorem (a nahrává tomu i hodnocení knih), že ten 2. díl je lepší. Já to mám naopak, mě se prostě líbilo jak si tady k sobě hlavní hrdinové hledali cestu a celkově, jak byla popisována životní situace hlavní hrdinky. Upřímně Poppy mě u příběhu udržela, protože je uvěřitelná, sympatická a dokážu se s ní ztotožnit.
Kniha je velmi čtivá a docela často jsem se i zasmála. Líbí se mi i ten svět, který zde autorka vystavěla, i když se o něm dozvídáme spíše v druhém díle.
Doporučuji jako oddechovku.

knihomolkaMist
28.05.2022 4 z 5

Jakoby... jo, je to bizárek. Jo, je to klišé. Jo, je to primitivní. Ale je to skvělé! Fakt dobře se to čte a je to vtipné! Rozhodně existují lepší fantasy, ale nebylo to vůbec špatné. Jen „bohové“ teda brzy začnou lézt na nervy :D
Ale fakt mě to čtení bavilo :)

luca321
27.05.2022 4 z 5

Určitě bych tuhle knihu nepřirovnala k Maasové, ano autorka využívá stejných prvků, ale jinak mi to přijde dost jiné. Ze začátku jsem byla lehce zklamaná. Rozjíždělo se to pomalu, slovíčko Panna bylo na každé stránce desetkrát, i když jsme pořádně nevěděli, co to znamená. Pak se to ale začlo rozjíždět a ve výsledku to je fakt zdařená kniha, jejíž konec je fakt parádní. To, že je Poppy naivní a věci ji docházejí později, mi vůbec nijak nevadilo, protože zamilovaní lidé, to tak prostě mají :). Zítra se vrhnu na druhý díl a doufám, že bude ještě lepší než tento.

Bryel
27.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Příjemný rozjezd série, která by celkově měla obsahovat šest dílů, tuším. Styl psaní mi připomíná Sarah J. Maas.
Začátek pomalejší, ale velmi čtivý. Poppy je uvěřitelná ve svých vlastnostech vzhledem k životnim zkušenostem a brzy jsem si ji oblíbila.
Romantická linka je základem této knihy a úplně mě vtáhla! Mám očividně slabost pro bad boys. U dialogů Poppy, Case a Kierana jsem se velmi dobře bavila a předpokládám, že další díl to ještě víc vytáhne.
Představený fantasy svět s upíry, vlkodlaky a Atlanťany je neotřelý a já se s radostí vrhám na pokračování.

houdkic
26.05.2022 odpad!

(SPOILER) Tahle kniha byla neskutecny utrpeni. Nejdriv jsem si myslela, ze to am proste pomalejsi zacatek, jenze ono se za celou knihu temer nic nestalo. Par utoku, porad na tom hrade, pak teda na konci se zacalo konecne neco dit, ale jinak to byla hrozna nuda.

Preklad a dialogy komentovat nebudu, to uz bylo v teto diskuzi vsechno zmineno. Enormnim zpusobem me rozcilovalo neustale pouzivani … na konci vety!! Tolik, kolik jich je v tehle knize jsem jeste nikde nevidela.

Poppy je na ranu, fakt hrozna krava, namyslena, to, ze je Panna je v knize zmineno snad 100x a je to fakt otravny. Samozrejme nesmi chybet, ze je naprosto bezchybna a v kazdym souboji ma cisty zasah!! Hawke byl teda taky hrdina slozenej z tech nejhorsich vlastnosti.

Absolutne jsem nepochopila cast, kde ho Poppy bodla, on ji pak kousl a najednou meli styk… to pro me bylo totalni wtf. A zminka, ze Povzneseni jsou vlastne upiri me teda tak pobavila, ze mi uz nezbyvalo nic jineho nez vyprsknout smichy.

Uprimne jsem si po kazde prectene kapitole rikala, jaka je to debilovina, ale rekla jsem si, ze to musim docist, abych vedela, co na tom vidi. A co jsem zjistila? Ze to nechapu!! Protoze to enni ani dobry, ani originalni a jeste je to nudny.

Sexualni sceny byly uplne mimo a ty Hawkeovo hlasky to totalne zabily. Jeho neustale narazky, pripominky a jine poznamky mi orisly hodne nechutne a uprimne jsem se citila fakt neprijemne, protoze to podle me uz zavanelo hodne velkym natlakem.

Dani3
22.05.2022 3 z 5

Upíři, vlkodlaci a zombicí, ti všichni tady jsou, akorát autorka je jinak pojmenovala. K tomu všemu přidala prvek sektářství a proložila to romantickou linkou.

Na začátku na mě autorka vychrlila spousty jmen a názvů, které nedávaly smysl. Tak jsem si je napsala na kus papíru a postupně je odškrtávala. Hodně vedlejších postav tu zemře, takže jsem se nemusela až tak moc snažit. Z kravenů jsem udělala krakeny a už se to se mnou vezlo a nemohla jsem je brát vážně….

Autorka se bohužel hodně soustředila na postavy, ale opomněla tak trochu na vystavění okolního světa. První dvě třetiny se odehrávají asi ve „třech“ místnostech na nějakém hradě, což je trochu málo.

__Vev__
21.05.2022 5 z 5

Och můj bože. Okamžitě mi dejte druhý díl, protože co tohle bylo?
Já jsem si celou dobu myslela, že vím, jak to skončí a ono to skončilo úplně jinak. Jakože ale úplně. Takže oni mi na začátku knihy lhali a na konci uvedli věci na pravou míru? V hlavě z toho mám takový bordel, že nevím, zda je to dobře, nebo ne. Na konci jsem si některé odstavce musela přečíst dvakrát abych vůbec pochopila, co se nám snaží Hawke říct.
Tady tomu dám jako pět hvězdiček, ale vzhledem k tomu, že jsem v tom někdy měla guláš, to oficiálně jsou čtyři a půl hvězdiček. Na druhý díl jsem ale pořádně nažhavená!

MiraiYume
20.05.2022 5 z 5

A první cenu za nejvíc mrtvých vedlejších postav získává... Ne, vážně, bylo to super. Ze začátku jsem se nemohla do knížky začíst, ale pak (ani nevím, kdy ten okamžik nastal) jsem se naopak nemohla odtrhnout. Skvělá jízda, parádní, neotřelé téma! Strašně se mi líbilo, jak autorka pojala Povznesené a Atlaňťany. Výborné propojení i s vlkodlaky. Je to něco nového, svěžího. Samozřejmě se to strašně snadno může v příštích dílech zvrtnout, ale zatím se celý tento svět zdá skvěle vystavený a promyšlený. Chování Poppy bylo logické vzhledem k minulosti, Hawke byl... No klasický "bad guy". K zulíbání i k přizabití. A konec? Ten opravdu nutí sáhnout po druhém díle.

1259
17.05.2022 5 z 5

Naprosto boží, super, senzace, skvělý, úžasný, neuvěřitelný. Víc k tomu asi dodávat nemusím.

BrokenDreamer
16.05.2022 5 z 5

Hodně dlouho jsem si odmítala tuto knihu přečíst, hlavně tedy v době, kdy o tom všichni mluvili, všude na internetu o tom něco psali, fanart atd. Říkala jsem si, že počkám, než to nadšení tolik opadne a já si knihu budu moct vychutnat bez toho, aniž bych byla ovlivňovaná všemi komentáři a recenzemi. A jsem ráda, že jsem si počkala. Nakonec trvalo necelý den, než jsem knihu přečetla a hned jsem začala i druhý díl.
Většina děje je předvídatelná a pro Lynn typická a to je jeden z hlavních důvodů, proč jsem knihu četla. Kvůli autorce a mé oblibě v jejích knihách (doporučení Lux).
Celkem mě sice irituje chování hlavních postav, ale k tomu ději to pasuje naprosto dokonale, jen já mám asi divný vkus na osoby.
Za mě je to krásná kniha na odpoledne ke kafi a hudbě různého rázu - některé scény hold také něco vyžadují¨

Nel-ly
16.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Nemám ráda popis "je to pro fanoušky toho a toho", ale mám ráda autorku. Její série Počkám na tebe je za mě jedním z toho nejlepšího, co může New Adult nabídnout.

Kniha není žádná dobrodružná fantasy, je to new adult romance šmrcnutá trochou fantasy, ale to je omáčka kolem hlavního páru. Ta fantasy tam ovšem je, otázka, jak moc autorce v dalších dílech bude sedět logičnost světa, a akce je tam taky dost.

Hlavní hrdinka je zatím fajn, snad nebude mít žádnou levelovací moc, která z ní udělá v budoucnosti Mařenu, co zvládne všechno sama, zatím na to aspiruje jen nenápadně - odvážná a naivní (tak když je celý život separovaná od ostatních lidí, docela se to čeká) a stejná jako všechny ostatní hrdinky podobných knih a hlavní hrdina zhýralý a... úplně stejný, jako všichni tihle "wanna be evil boy" hrdinové v jiných knihách. Jejich romantická linka je ovšem tak tuctová, že to bylo trochu škoda. Ale funguje to ostatním, tak proč ne i tady. Většině čtenářů to konec konců stačí, tak proč se snažit být originální.

Taky první polovina knihy a neustálé omýlání Panny (chápu, že je to důležité, ale nejsem malomocná, abych po stránce zapomněla, co to vlastně znamená) je dost otravné.

ALe pak už se to chytne a je to hlavně o tom, kdy teda Poppy dojde to, co čtenář už dlouhou dobu tuší, a co se stane dál. A protože autorku znám a vím, že u ní to je o romanci a předvídatelnosti, musím říct, že v rámci žánru jsem vlastně velmi spokojená.

_Lucie_97
13.05.2022 5 z 5

Skvělý příběh, který mě na začátku chytil a nepustil do poslední stránky. Celá knížka byla nabitá akci, zajímavými scénami a myšlenkami. Rozhodne se nemůžu dočkat druhej dílu, i když jsem odhadla děj velmi velmi brzo, udělalo mi rozuzlení radost a jsem velmi zvědavá, jak se bude příběh dále odehrávat ️

Konfu97
12.05.2022 5 z 5

Jedním slovem WAU! Knížka mě chytla od samého začátku a už mě nepustila. Příběh je opravdu poutavý, propracovaný. Má skvělou zápletku, hlavní postavy mi okamžitě přirostli k srdci. Ač jsem určité zápletky odhalila poměrně brzy, vůbec mi to prožitek z příběhu nesebralo.
A poslední věta? Jako vážně?! Nemít doma další díl tak je to moje smrt :D

lenule136
11.05.2022 5 z 5

Nejlepší!! Nevím co jinak k tomu dodat, než jen, že mě to opravdu hodně bavilo a musím se vrhnout na další díl.

janka2000
08.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Autorka píše většinou erotické romány, a tak jsem se obávala, jak pojme fantazy příběh. Musím říct, že se jí to velmi povedlo.
Skvělá zápletka, úžasné postavy a velké myšlenky za příběhem nechyběly.
Poppy je Panna, bohy vyvolená. Žije od zbytku společnosti odstrčena a téměř nic ji není dovoleno. Před jejím Povznesením se začne mnoho dít. Nejprve ji v krátké době od sebe zemřou dva strážní, ale ona taky vnitřně roste a (samozřejmě) se zakouká do svého nového strážného. Ten ale není tím, za koho se vydává. Poppy zjistí, že celý její život byla lež, a musí se s tím vyrovnat.

AnnaNes
04.05.2022 4 z 5

Na knihu jsem se opravdu těšila a byla mírně zklamaná. Nemít tak vysoká očekávání, zklamaná bych nebyla. Ze začátku se mi nedařilo začíst. Naštěstí to druhá polovina vykompenzovala, kde se děj konečně rozjel a moc mě to bavilo.

Ještě bych vytkla neustále se opakující slova Panna, bohové, bagančata - pro mě rušivý efekt “už zase?”

Durancie
29.04.2022 2 z 5

Hlavní hrdinka je Panna. To je to nejdůležitější, co o ní potřebujeme vědět, jelikož je nám to v každé kapitole připomenuto tak 50x. Samozřejmě je to ubohá oběť, která se nemůže bránit. Je zapotřebí tajemný cizinec, který jí otevře nové obzory a naučí ji novým věcem. Včetně těch, díky kterým jsme ušetřeni těch 50 připomenutí. Některé části byly napsány vcelku dobře, například vysvětlení o vzniku kravenů. Příběh se ke konci více rozjel, ale na druhý díl mě to nenalákalo. Hawke je příliš nesympatický a Poppy příliš neslaná nemastná na to, abych se k nim ještě někdy vracela.

Loriss
25.04.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejlepší Humbook knihu 2021 jsem čekala nějaký naprostý wow efekt, kdy si sednu na zadek a bude to mnou rezonovat. A to se tedy úplně nestalo…
Příběh mě zpočátku docela zaujal, stejně jako ústřední dvojice a jejich zakázaná přitažlivost, do toho sadističtí šlechtici, ujetá náboženská pravidla, tajemná mlha a kraveni.
Ale od “velkého” odhalení a zrady (a pardon Poppy je kapku ducha mdlého, co se týče důvtipu), se jela tuctová linka vlkodlaci/ upíři, zajímavý náboženský prvek se rozpliznul úplně do ztracena (“Jasně, Poppy, byla to všechno jen zástěrka, to neřeš..”).
Vztah hlavních hrdinů podkopává to, že jsou neustále spolu, není tam žádné odloučení, prostě se jen hašteří ve stylu “Asi ho miluju, ne, vlastně je to hajzl, nenávidím ho..”
Nevím no, čekala jsem víc..

Kaila146
18.04.2022 4 z 5

Hodně lidí si tady stěžuje, že Poppy některé věci dojdou o 200 stránék později a je naivní, ale přesně to jsem na ní měla ráda, je tak daleko víc uvěřitelná. Naopak nesnáším ty hrdinky, které všechno umí, všechno zvládají a mají bezchybný instinkt. Co se Hawkeho týče, bavil mě, ale mezi mé knižní crushe se ROZHODNĚ nepočítá.
Až na některá hluchá místa byla kniha super.