Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1361 296

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

MishRarach
23.04.2023 4 z 5

No, co k tomu říct. Dalo se to číst a poměrně mě to i bavilo. Bojovala jsem hlavně s podobností, kterou jsem v tom viděla s Maasovou. Některé prvky těch knih jsou si dost podobné a chvilku mi trvalo si na to zvyknout. Nicméně jsem některé části hltala s velkým nadšením. Nicméně některé pasáže a části mě moc nepřekvapily. Takže pro fanouška fantasy zajímavá četba, která je docela příjemná.

Betulabii
18.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Jdu na druhý díl. Prvně jsem chtěla hodnotit až celou sérii, ale asi přidat komentář musím.
Nebudeme si nic nalhávat, tohle není žádné vysoké fantasy. Tento fantasy romantický žánr je zaměřený zejména na vztahy mezi postavami a ten fantasy svět je jen taková berlička, kde se děj odehrává. A možná právě to mi tu pokulhává, to že hlavní hrdinka je nerozhodné tele. Chvíli je zrazená, pak ho miluje, pak ho chce zabít, zase ho miluje a zase ho chce zabít. A tak stále dokola. Přitom by se z toho dal vytěžit super fantasy celek, jen kdyby se ty postavy někdy nechovaly naprosto neadekvátně situaci. Ale jinak se to četlo dobře. Uvidíme co další díly.

michaelakoc
17.04.2023 5 z 5

Když jsem před měsícem dočetla sérii Skleněný trůn, myslela jsem si, že už dlouho nenarazím na tak skvělou fantasy. To jsem se ale zmýlila. Ve Skleněném trůnu jsem měla pár věcí, které mi tam neseděly, které se mi tam nelíbily, ale tady mi všechno sedí a já se mohla nechat unášet příběhem.

Prvních pár stránek bylo náročných, protože jsem dostala mnoho informací a některé nebyly úplně jasné. Autorka nás rovnou vhodí do prostředí království Solis a postupně rozplétá všechny informace, představuje všechny lidi, kteří tam žijí a jejich strany a postoje. V království rozhodně není bezpečno a všichni nestojí na jedné straně.

Ústřední postavou je Panna Penellaphe, která bude brzy povznesena a stane se nesmrtelnou. Co vlastně ale takové povznešení znamená? Pro Poppy, jak jí její blízcí říkají, to jsou pouze samé zákazy, pravidla a tresty. Tresty, kterými by Panna neměla být trestána a přesto se to děje. Navíc ona tak ráda pravidla porušuje.

Ona, Povznešení, Nesmrtelní, Kravenové, Odpadlí, Temný princ, Atlantia a mnoho dalšího.

Někdo usiluje o její život, o její únos. Lidé okolo ní umírají, i její osobní strážci. Přichází noví osobní strážce, Hawke, který v ní nevidí pouze Pannu a vyvolenou, ale také dívku, ženu, která má své sny a potřeby, i když by tomu tak být nemělo, protože ona je Panna. Dokáže ji snad on ochránit nebo také ne?

Kde je dobro a kde zlo? A co je vlastně pravda?

Hned dnes začínám s 2. dílem, protože jsem maximálně zvědavá, jak bude příběh dále pokračovat.

pikilo
17.04.2023 4 z 5

Ze zacatku me docela odrazovali negativni komentare zde ale dala jsem tomu sanci. Neni to Maasova, ta se na tom top piedestalu udrzi jeste dlouho ale za me je to fajn fantasy. Docela me fascinovalo jak dlouho dokazala autorka maskovat ze se jedna o obycejny, po staleti dlouhy boj mezi upiry a vlkodlaky. Poppy docela natvrdla co se tyce chlapu, Hawke byl pro me podezrely od zacatku. Fantasy svet mistama nedomysleny a eroticke sceny TOP. Kupuju dalsi dil.

Lokina
10.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě nezklamala, ale ani jsem z ní nebyla nadšená. Bohužel autorka nedokázala dost barvitě popsat svět, ve kterém se to odehrává, aby mě to dostatečně zaujalo. Kniha je srovnávána s díly od Maasové, nepřijde mi to jako vhodné přirovnání. Maasová umí velmi barvitě a záživně popsat svoje světy. Sice u jejích knih mám také výtky, ale její tvorba je přeci o level výše.
Začátek pro někoho mohl být zdlouhavý, ale mě nejvíce bavil. Sem tam se to proložilo akční krvavou scénou, aby čtenář zůstal bdělý. Škoda některých postav, které jsem si oblíbila a musely zemřít.
Hawke už od začátku působil tajemně a tak mazaný knihomol to neměl těžké zjistit, kdo to je. Vztah s Poppy jsem za sebe shledala ze začátku takový hravý, nevinný, ale jak přicházel konec a odhalení Hawka, tak už autorka tlačila moc na pilu a veškerá chemie mezi nimi vyprchala. Jednou ho Poppy strašně miluje, pak nenávidí. Hašteří se mezi sebou, ale mě to vůbec nebaví.
Sérii určitě dočtu, nemám ráda rozečtené příběhy a mozek by mě svědil od fantazírování, jak to vůbec všechno dopadlo.

KnihomolkaKatka
27.03.2023 5 z 5

Byla to fakt jízda. Když jsem ji zkoušela číst poprvé, tak jsem ji odložila s tím, že jsem na to přestala mít chuť. Nyní jsem se do ní pustila podruhé a je to opravdu skvělá kniha a jenom mě to utvrdilo v tom, že na čtení knih člověk musí mít tu správnou náladu. Hodně se mi zde líbí celkem výrazná romantická linka. Poppy je postava, se kterou se nejprve musíte trošku sžít a ne vždy s ní úplně souhlasíte. Někdy nad ní kroutíte hlavou, ale ve výsledku je docela fajn. Hawke je sympoš. Moc se těším na další díly. Už nebudu víc prozrazovat, přečtěte si to, stojí to za to :)

Katie88
25.03.2023

Bohužel jsem skončila někde okolo 50%. Vykreslování fantasy světa bylo sice zajímavé, ale bylo ho trochu moc a na úkor příběhů a postav. Obávám se, že i kdybych tento díl dokončila, nový bych už ani nezačala z nedostatku motivace. Škoda :-(

Holley
25.03.2023 1 z 5

(SPOILER) Sorry, not sorry, ale tohle byla jedna z nejhorších knih co jsem kdy četla. Očekávala jsem od ní mnoho a měla být přesně tím co mě baví - fantasy, romatika, young adult, co se snadno čte. A ve všech ohledech mně zlamala. Co se týče světa, dle mého nebyl dobře vykreslený a často nevím jak si ho mám vůbec představovat. Akce tam na mě bylo málo a děj plynul velmi pomalu. Hlavní hrdinka mi přšla velmi otravná a rozhodně k ní nechovám žádné sympatie. Mezi ní a Hawkem nebyla žádná chemie a kým je jsem uhodla tak ve čtvrtině knihy. Žádnou z vedlejších postav jsem si neoblíbila, a i kdybych si někoho oblíbila, stejně všichni na konci umřeli. I kdyby jste hledali nějakou konzumní literaturu, kde prostě nemusíte přemýšlet, existují mnohem lepší knihy - například Maasová, se kterou je tato kniha tak často srovnávána.
Taktéž musím varovat že kniha je rozhodně 15+ a rozhodně ne pro ty, kdo se nevyžívají v dlouhých vykreslených erotických scénách.

Anett003
16.03.2023 4 z 5

První cca dvě kapitoly pro mě nuda, pak se to začalo rozjíždět a konec úplná paráda.
Nemusím v knihách dlouhé popisování místností, postav, takže se přiznám, že po odstavci přeskakuji a nevyhnula jsem se tomu ani v této knize.
Jinak jsem knihu přečetla jedním dechem, krásný únik od reality.

Nikolka001
12.03.2023 4 z 5

Po pár prvních stránkách jsem si říkala "Co to je?" Po dočtení naopak "Boží, to jsem opravdu nečekala." No, i když párkrát jsem si říkala, že za tou vší dokonalostí, kterou ztvárňoval Hawke bude něco záhadného, ale že přijdou až takové zvraty, tak to jsem si vůbec nemyslela. Musím se však přiznat, že dokonalost postavy Hawkea se mi opravdu líbila a ani trošku mi to nepřipadalo přitažené za vlasy. Když nad tím tak přemýšlím, tak žádná z postav nebyla zase tak moc špatná, kromě některých povznesených, kteří byli na facku a nic jiného než smrt jsem jim nepřála. A co se týče hlavní hrdinky Poppy, tak se vůbec nedivím, že hledala dobrodružství a porušovala vše, co se dalo. Přeci jen, jak se říká "zakázané ovoce chutná nejlépe".
Styl psaní byl velmi návykový a čtivý. Ačkoli se v knize objevilo pár hluchých míst, u kterých jsem se trošku nudila, tak převažovaly akční scény a zvraty. Z toho všeho vyplývá, že si na další díl brousím zuby a moc se těším na to, co všechno Poppy ještě čeká.

SněžnáSova
07.03.2023 5 z 5

Neskutečně knížku miluju! Je plná zvratů ,lásky a tajemství. Vtáhne vás to do děje a úplně to člověka pohltí. Doporučuji všemi deseti!!!

Knižnípauza
28.02.2023 4 z 5

Po dlouhé době kniha, která měla přívlastek návyková a která opravdu návyková byla. Prostě: páni! Tohle se mi tak neskutečně moc líbilo! Nejsme úplně znalec Young adult fantasy žánru, ale tohle mi přišlo úplně skvělé. Přes 500 stran, kde se příběh krásně rozvíjí, na nic se zde nespěchá, nic moc velká přehnaná erotika za což já osobně dávám další bod.
Všeobecně jsme si všimla, že ostatní čtenáři si stěžovali na nedostatek právě zmíněné erotiky. No nicméně mě to opravdu nepřišlo na škodu :)
Chemie Poppy a Hawkem byla od začátku něco božího a stránky mi pod rukama mizely téměř rychlostí blesku.
Za mě tedy velké, velkee doporučení. A už se nemůžu dočkat pokračování ! :)

Papimami
16.02.2023 4 z 5

Knihu jsem si vybrala díky autorce, její tvorba mě prostě baví a skvěle si u ní odpočinu. Prvních pár kapitol, byl pro mě děs. Byla jsem rozhodnutá, že knihu odložím. Nakonec převládla davová hysterie na FB, přeskočila jsem cca 300 stran a přečetla konec knihy, který mě zaujal natolik, že jsem šla rovnou na druhý díl a tento si přečetla až potom.
Poppy je až příliš dokonalá, Hawk typický sexy idol a ty jejich "rasy" ... do teď jsem v tom zamotaná co a jak se stvoří. Bavila mě, ale celá zápletka toho všeho, také škádlení a popichování. V této knize jsem si spíše oblíbila vedlejší postavy, stejně jako v dalších dílech.

Cassandra_H.
21.12.2022 odpad!

Pokud bych měla tuhle knihu shrnout pár slovy pak by to bylo: Naprostá, odpusťte mi mou terminologie ale jinak to nejde, sračka!
Kniha se prolínala mezi chabými popisy k neoriginálním, a troufám si říct, idiotským postavám bez špetky skutečného charakteru. Nemluvě o deseti stránkových pasážích, ve kterých si Poppy rozebírala své pocity tak moc, až jsem zapomněla, co se zrovna v knize děje.

martina.tim
07.12.2022 3 z 5

Upřímně, co k tomu dodat. Takový průměr bych řekla. Do knihy jsem se pořádně začetla až hodně za polovinou. Řekla bych, že od "Rituálu" to začalo být vcelku zajímavé a rozjelo se to, ale do té doby to pro mě bylo vcelku utrpení a do knihy jsem se musela i nutit.

Když jsem začala knihu číst hrozně jsem se těšila a byla jsem zvědavá na nový svět. Otáčela jsem stránku a čekala, kdy se konečně dozvím něco víc o tom světě a ono pořád nic jen se řešili dolíčky a úsměvy. Na každé stránce neustálé připomínání, že je Panna a vyvolená atd, ale nic bižšího se člověk nedozvěděl.

Posledních 50 stran mi přišlo jako kdybych četla zvrácenou telenovelu, která se zvrhává v porno s BDSM prvky. WTF??? No kdybych neměla zakoupený druhý díl, tak bych se na to vykašlala, ale jelikož ho mám, tak se do něj s přemlováním pustím. Pevně doufám, že to nebude až takové utrpení.

zuzana2981
03.12.2022 5 z 5

Je to první díl a přečetla jsem ho jedním dechem. Tenhle díl je víceméně jen červená knihovna (s příležitostným bojem). Druhý díl je cca 50 % červená knihovna a 50 % bojování, třetí díl 50 % červená knihovna, 25 % bojování a 25 % naivní politika a v posledním díle už se víceméně jen bojuje a naivně politikaří. Je taky jediná ze série, kterou jsem četla česky, ostatní už byly v angličtině, a v té angličtině samozřejmě většina názvů a pojmů dává větší smysl (příkladem je kraven - Craven).

Autorka má výjimečný talent pro popisování míst, dějů a věcí, ale bohužel je dojem z celé série zkažen naprosto nelogickým a naivním chováním postav (spíš až od druhého dílu, ale nejhorší je v tomto díl čtvrtý). Kdyby se postavy chovaly rozumně, bylo by to lepší než Hra o trůny.

Člověk samozřejmě přehlédne fakt, že existuje země, kde mají elektřinu, ale zároveň žijí jako ve středověku, a je oddělená pohořím od další země, kde elektřinu nemají. V zemi bez elektřiny se kontroluje populace náboženským zabíjením a v zemi s elektřinou se nekontroluje, proto mají populační problém a je potřeba válčit. Že mají obě země přístup k moři a proto by se pokusili část populace přesunout dál se evidentně do příběhu nehodí, stejně tak rozšíření na sever, kde se nachází "Pustina", nebo třeba na východ.

Eva_Skala99
17.11.2022 5 z 5

Wau, wau a wau. Prvních pár kapitol jsem se nemohla začíst, ale zdání klame. Toto je naprostá pecka, vrhám se na další díl. Rozhodně doporučuji!!!

knihomolka78
17.11.2022 4 z 5

Rozjezd knihy byl dost slabý, dlouho jsem se nemohla zorientovat ve světě, který autorka vytvořila, vadilo mi neustálé opakování slov Panna, Vyvolená, Povznesení, nasazování závoje, ach bohové..., nechápala jsem rozdíl mezi Atlanťany a Padlými... A strašně mě štvalo neustálé rozebírání Poppyiných pocitů. Na jednu stranu byla velmi odvažná, na druhou stranu strašně naivní. Hawke mě bavil, byť jeho dolíčky a opakované hlášky "tak agresivní" nebo "vzrušuje mě s tebou bojovat", mi neskutečně vadily. Ale po asi 300 stránkách se příběh slušně rozjel a já jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Konec mě překvapil, byť jsem ho tak trochu čekala. Knihu hodnotím kladně, ale kdyby autorka ubrala na květnatém popisu Poppyiných emocí, Hawkeovy krásy a máchání zbraněmi, určitě by vznikl daleko svižnější a čtivější příběh. Každopádně další díly si nenechám ujít.

Nale
07.11.2022 odpad!

Dala jsem si re-reading a byla zvědavá, jestli se můj názor nezmění. Změnil. Ale k horšímu. Nenávidím tuhle knihu a rozhodně ji považuji za nejhorší fantasy, jakou jsem kdy četla, Poppy za nejhloupější ženskou hrdinku a Hawkeyho za nejodpornějšího mužského crushe. Nemůžu uvěřit, že některé věci v knize autorka myslí vážně a připadají jí v pořádku. Všechny poznatky už jsem jinak napsala v předchozím komentáři, takže nemá cenu je opakovat.

Absolutně si to nezaslouží cenu za romantiku. A pro lidi, kterým tohle připadá romantické, mám otázku... Jste duševně v pořádku?

Nomia
07.10.2022 2 z 5

Omlouvám se, ale u této knihy mě napadala jediná myšlenka - I'm too old for this shit.