Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1361 296

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

margitka13
02.01.2024 5 z 5

Veľmi podarená kniha.
Nebojácna Poppy, ktorá aj napriek klietke, do ktorej ju zavreli našla cestu von a porušuje pravidlá kde len môže.
Hawke, ach Hawke. Sarkazmus a extrémna príťažlivosť čo z neho vyžaruje je strašne mňam. Zbožňujem ako dokáže Poppy vyburcovať aj vďaka úplným maličkostiam.
Obaja sú ale akoby prepojení.
Pár vecí tam bolo pre mňa málo vysvetlených ale v pokračovaniach sa postupne všetko dozviete, aj omnoho viac.
Jediné čo sa mi nepáči je mapa v knihe, príde mi dosť komplikovaná alebo málo vysvetlená.

scarletblue
29.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Bomba. Miluju originalitu tohoto díla. Upíři zase jinak ve vlastní zemi. Samostatné božstvo a podobně. Nemohla jsem přestat číst. Originální postavy s jejichž zabíjením se autorka nemaže. Naprosto úchvatné.

dontbullshitme
28.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala do výzvy. Ohh my god. Je čtivá a zápletka není špatná, ale hlavní postavy mi jsou hrozně nesympatické a jejich "romantika" mě děsí. Hawke, jehož vzhled je přirovnáván k božstvu, mi prostě neimponuje. Poppy je neustále vzrušená, snad v každé kapitole, a to dokonce i ve chvílích, ve kterých mi to přišlo nevhodné. Navíc celou dobu víte, co se stane, takže když pak ta chvíle nastane, musíte se smát nad tím, jak se hrdinka hroutí žalem - protože jste přesně to očekávali. Jo a.. hodně dlouho si do čaje nepřidám med, děkuji pěkně.

Téra
08.12.2023 3 z 5

Abych byla upřímná, tak musím přiznat, že vůbec nevím, jeslti jsem všechno správně pochopila a jestli mi neunikly nějaké informace. V podstatě celou knihu mi nebylo moc jasné, co je to to povznesení a co znamená být Pannou, na konci to myslím, taky asi nebylo dostatečně dovysvětleno, nebo jsem zkrátka byla nepozorná. Musím říct, že jsem se občas do čtení nutila. Ale nějaká pozitiva příběh má. Bylo tam hodně akce a krve a i zajímavá romantická linka, takže věřím, že své příznivce si to najde.

Pepa0216
28.11.2023 3 z 5

Romantická fantasy u které jsem polovinu knihy zíval a přemýšlel o tom, zda to nebude hlavně o té romantické lince, což by se mi nelíbilo. Postupně se však děj rozvíjí a dopředu jde i fantasy část. Svět je vykreslen velice zajímavě a přichází i zajímavé odhalení pravdy slibující zajímavé pokračování. Je to však pravda? To sám zatím nevím.

Terr_y
19.11.2023 5 z 5

Mě se kniha velmi dobře četla a dej jsem si užívala. Už tak v půli knihy mi došlo par věci a postupně se mi moje teorie potvrdili, takže mě to moc nepřekvapilo, ale na celkovém dojmu mi to neubralo. Za mě super fantasy oddechovka :) Hned jdu číst druhy díl.

Duchoslp
04.11.2023 4 z 5

Motiv není špatný, většinou mě děj i bavil, ale místy byl zase zbytečně zdlouhavý. Líbí se mi dynamika mezi Poppy a Hawkem, jen těch sebelítostných scén by mohlo být míň. Uvidíme kam se bude příběh dál vyvíjet

Silencia
30.10.2023 4 z 5

Hlavní hrdinové jsou asi nejvíc kompatibilní, co jsem zatím četla. Ani Dvory neměly tak propojenou hlavní dvojici. A to jí měly doslova propojenou, ale bylo to tím pádem trochu nejistější. Tady je to jasné a rozuzlení není překvapivé. Uvidíme, co přinesou další díly.

Pettato
12.10.2023 5 z 5

Do čtení knihy jsem se pustila na mnohá doporučení a převažující pozitivní ohlasy. A musím potvrdit, že jde o skvělou fantasy.
Příběh je velmi čtivý, napínavý,... pohybujeme se v novém světe nadpřirozena s jeho intrikami a zvraty.
Užila jsem si romantiku i napětí.
Fantasy svět upírů, Atlanťanů a vlkodlaků si mě získal a těším se na pokračování..

knihařka2
11.10.2023 1 z 5

Pro mě bylo čtení téhle knihy rok trvající utrpení. Pořád jsem četla a čekala kdy to začne být tak skvělé jak všichni tvrdí a pak už jsem byla moc daleko na to abych knihu nedočetla. Dlouho mi trvalo zorientovat se ve fungování světa a hlavní hrdinka je mi hrozně nesympatická. Nechápu časté přirovnávání k S.J.Maas

bezzink
05.10.2023 4 z 5

Vcelku se ztotoznuji s komentarem Holly.W pode mnou, ale necham 4 hvezdy za zajimavy pribeh a ctivost. Kazdopadne vnitrni monology Poppy byly kolikrat vazne unavujici, naivni, zbytecne dlouhe. Do toho mi vadila obe jmena hlavnich hrdinu, nesedela mi na ne.
Chemie a hastereni mezi nimi bylo ale super a ten zvrat jsem opravdu necekala. Osobne mam rada ve fantazy spis elfy, carodeje a vily, ale nakonec proc taky nezkusit neco jineho. :) Dalsi dil mozna, podle hodnoceni v nem dale pokracujou monology Poppy a snad se i prohlubujou. To me docela odrazuje, ale uvidime.

Holly.W
03.10.2023 3 z 5

Byla jsem na knihu hodně zvědavá, díky vysokému hodnocení a množství převážně pozitivních reakcí.
Bohužel u mě převládlo spíš zklamání. Třičtvrtě knihy se neskutečně vleklo. Nic moc se tam nedělo, kromě sladkobolného blábolení hlavní hrdinky a jejího strážce. Štvalo mě, že tam nebylo vysvětleno, co obnáší "Povznesení". Nechápala jsem, čím je hlavní hrdinka tak zvláštní a jedinečná, že zrovna ona má na bedrech osud celého království. No dozvěděla jsem se to skoro až na konci.
Knížka by měla docela dobrý potenciál, čtenář se ocitá v zajímavém světě. Ovšem tento potenciál je dost zadušen milostným příběhem. Milostné eskapády hlavní hrdinky se opakují, dialogy jsou si hodně podobné. Toto si mohla autorka odpustit, nemuselo to být tak zdlouhavé.
A když už jsme u hlavní hrdinky, tak mi moc k srdci nepřirostla. Naivní, hloupoučká, hormony ovládaná holčička.
Zajímavější zvrat přišel až ke konci. Nicméně ani tento zvrat nedokázal moje mínění o této knize příliš zvednout.
Popřemýšlím, zda má vůbec cenu číst další díl.

TerapieKNIHOU
02.10.2023 4 z 5

Při téhle knize se ve mně pere po rereadingu hned několik pocitů.

Poprvé jsem ze začátku dost tápala, kdo, kdy, kde. Jste hození do světa a plavte. Moc jsem se neorientovala a přiznám sem, že s JLA a jejím worldbuldingem bojuju v průběhu celé série :D Jakmile se člověk trochu chytne, do skládačky přibudou nové dílky, a ty ne vždy dávají smysl. Ale příběh mě ve výsledku bavil - hlavně jak se děj rozběhl.

Poppy nebojácná, drzá, vynalézavá ale i naivní. Vážně šla pokaždé ven jen v negližé? :D Na druhou stranu, není to žádná křehká květinka, umí se bránit a nebojí se riskovat. To vše navzdory tomu, že je vychovávaná jako ptáček v kleci. Panna. Vyvolená o tom hodně uslyšíte

Hawke její nový osobní strážce, o jehož perfektních dolíčcích uslyšíte taky. Často Nebudu lhát, je zábavný, okouzlující, charismatický.

Jejichch špičkování a škádlení Vás bude dost bavit - chemie mezi nimi fungovala na 1*

„Wow efekt“ na konec hrozně předvídatelný.

Nedávný rereading mi však potvrdil 1 věc. Nemůžu se ubránit dojmu, že kniha by potřebovala zredukovat. Tolik neustálých sáhodlouhých popisů a opakujících se myšlenkových pochodů a vnitřních monologů, kde se nedozvíte nic, co už by nebylo řečeno. Mám pocit, že JLA se v tomhle dost vyžívá a s každou další knihou, to jen graduje. V každém díle bych vyškrtla 200 s. - a obsah by zůstal stejný.

ALE když si tyto okecávačky v hlavě trošku zredukujete, je to za mě rozhodně zajímavá romantická fantasy, která stojí za přečtení.

Ten slow burn vibe mezi Poppy a Hawkem si užijete a budete se u toho chtě nechtě culit.

Elapheg
16.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Tohle je moje první skutečná fantasy kniha. Udělal jsem dobře, že jsem dal na hodnocení mé oblíbené uživatelky ydnac a sérii jsem si zakoupil a hned jsem se pustil do prvního dílu, který se mi moc líbil. Hlavní hrdinkou je tady Panna Poppy, která už od mládí byla vychovávána k Povznesení bohům. Děj začíná nabírat na čtivosti, jakmile se v knize objeví pro Poppy nová postava a sice strážce Hawke, který je nesmírně pohledný, schopný a má jantarové oči. Poppy jako Panna Vyvolená nesmí skoro všechno, co obyčejní smrtelníci a Povznesení mohou. Ovšem co vlastně všechno Povznesení obnáší, to neví ani sama Poppy. Jakou oběť bude muset vlastně podstoupit a koho tím zachrání? Všichni Poppy střeží jako oko v hlavě, aby k jejímu Povznesení mohlo dojít. Jsou zde bohové, přátelé, dobré i zlé bytosti, Poppyin dar, o kterém nesmí mluvit, erotično a sex a láska, ale vše dějem směřuje pro odhalení konečné pravdy, kterou ani sama Poppy netuší. Musím přiznat, že se mi fantasy kniha líbila a možná jsem našel nový žánr, který bych mohl občas vyzkoušet. Kniha je opravdu velmi čtivá, jsou zde i bitvy, kde půjde o Poppyin život a život všech v království, ve kterém žije. Je to opravdu velmi poutavě psaná kniha a určitě se velmi brzy pustím do dalšího dílu, protože konec je vlastně novým začátkem pro další díly série. To jsem zase jednou dobře poslechnul svou intuici. Kniha z Krve a popela mě velmi zaujala a líbíla se mi, dávám pět hvězd a doporučení a autorku přidávám mezi oblíbené. Uživatelce ydnac děkuji, že dává ke knihám velmi dobré komentáře, které rozhodly o povedeném nákupu. Děkuji Ti.

LillyM.
08.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha, ani na vteřinu jsem se nenudila a hltala jsem ji až do poslední stránky. U fantasy knih se držím jednoho důležitého pravidla, a když ho kniha splní, jsem v nebi: hlavní hrdinka je sarkastická, a umí bojovat. Z krve a popela předčilo má očekávání a já si jdu hned koupit 2. díl.

Inugoya
01.09.2023 3 z 5

Co bych tak ke knize napsala.

Trvalo mi se začíst, protože první tři čtvrtiny mě vůbec nebavily. Pořád jsem čekala, že se to nějak rozjede nebo se něco zajímavého stane a ono pořád nic.

Poslední čtvrtina se oproti tomu rozjela natolik zběsilým tempem, že mě přesvědčila k tomu, abych si chtěla přečíst i pokračování.

Obecně mi to ale přijde takové nemastné - neslané, s hrdiny se člověk špatně ztotožňuje, nikdo mu není vyloženě sympatický, tak není moc komu fandit.
Když k tomu přidám divné erotické scény, kopce zbytečných mrtvol a absence děje po většinu knihy, tak si to prostě víc hvězd nezaslouží.
Náctileté holky to ale možná budou vidět jinak. :)

Lenni_3006
29.08.2023 4 z 5

Super čítanie. Kniha je napísaná pútavo, veľmi príjemne sa číta. Jediné, čo by som prvej knihe tejto série vytkla je podobnosť s inými fantasy príbehmi.

martisek21
28.08.2023 4 z 5

Další fajn fantasy série pro teenagery, kterou si ale určitě rády přečtou holky každého věku :-) Jak už to v těchto knížkách bývá, hlavní hrdinka je nezkušená naivka a hlavní hrdina naprosto úžasný borec, sexuální scény vylíčeny velice barvitě, ale oproti Sarah J.Maas se autorka ještě drží v rámci únosných mezí řekla bych :-)

Petra.M
20.08.2023 3 z 5

Chápu, že je to první díl, který by měl uvést do děje a přestavit svět a hlavní postavy. Ale tady by mi to stačilo v kratším podání, jelikož se to rozjelo až v poslední čtvrtině. Pokud si ale tohle ke konci nabrané tempo udrží následující díly (o čemž ale dle recenzí pochybuji), tak to bude i dobrý.

Gi-Gi
14.08.2023 5 z 5

tak tohle byla novinka nenovinka :-) musela jsem být trochu pomalejší, když jsem četla, takže mi to došlo až na konci, kdy to řekli natvrdo :-). Ale trošku nové pojetí, ale fakt super. Hlavní hrdina mi byl sympatický - lehce arogantní Hawke a ona, trochu rebel. Někdy zlatá klec je prostě zlatá klec.
budu hledat druhý díl