Karlík a továrna na čokoládu

Karlík a továrna na čokoládu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33975/bmid_karlik-a-tovarna-na-cokoladu-2MA-33975.png 4 1195 211

Willy Wonka série

Moderní pohádkový příběh je plný fantazie, hravosti a jemného humoru o chudém chlapci, kterému se splní jeho velký sen. Vhodné pro děti mladšího školního věku. Karlík žije ve městě, kde stojí slavná Wonkova továrna na čokoládu. Chlapec si však čokolády moc neužije, protože jeho rodina je velice chudá. Jednoho dne se na něj ale usměje štěstí a on má možnost, spolu s dalšími čtyřmi dětmi a jejich doprovodem a svým dědečkem, navštívit proslulou továrnu na sladkosti. Sám pan Willy Wonka je provede mnoha zajímavými sály, v nichž se vyrábí ty nejúžasnější, nejsladší, nejoriginálnější dobroty. Ukáže jim, jak se mísí čokoláda vodopádem, předvede jim žvýkačkový automat, televizní čokoládu i cvičené veverky, které louskají ořechy tak, jak to nikdo jiný neumí. Největší překvapení však na Karlíka čeká na závěr celé exkurze. Doplněno fotografiemi z filmu Tima Burtona. Dotisk v r. 2007 (ISBN 978-80-200-1436-8)... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Academia

Charlie and the Chocolate Factory , 1964

gacie
10.07.2020 5 z 5

Překrásně napsaná pohádka nejen pro děti, ale i dospělé.

JAnD
09.07.2020 5 z 5

Nejprve jsem slyšel audioverzi v podání Hrzánové.
Později skvělý film.

A teprve nedávno přečteno. Nejdřív děti, pak rodiče - a skončilo to nákupem sebraných Dahlových spisů. Sedmiletý syn řadí Dahla mezi své nejoblíbenější autory vedle Lobela a Karla Maye.

Tedíkpikolík
27.05.2020 2 z 5

Věděl jsem do čeho jdu, jelikož filmové zpracování jsem už viděl dříve.
Na mě byla kniha až příliš dětská a tak hlavní pozitivum vidím v té krásné nekorektnosti, kdy zlobivé děti jsou i zde po zásluze potrestány.

Disinka
24.05.2020 5 z 5

Super super super... Film mam moc rada a tak jsem byla nadsena, kdyz jsem objevila knizku :-D je sice trochu dejove kratsi nez film, ale uplne stejne "potrhla" :-D:-D:-D

LEGACY
23.05.2020 5 z 5

Už během čtení jsem si uvědomoval, že jak film tak knížka jsou fenomenální a právem si zaslouží být opěvovány. Jakožto jednoduchý člověk mě moc baví styl jaký Dahl líčí příběhy a vše je doplněno vtipnými obrázky. Musel jsem si hned zjistit více o autorovi, jehož dílo každý z nás zná, ale Dahl samotný je trochu v pozadí. Možná vás bude šokovat, že měl téměř 2metry, ale fakt, že měl rád čokoládu nepřekvapí asi nikoho. Tak jako tak jsem v čokoládě až po uši a britští spisovatelé mě nenudí.

yaoiyuri
22.05.2020 5 z 5

Dahlovy knížky pro děti patří k tomu nemálu děl, u kterých mám raději filmovou adaptaci (Matylda, Čarodějnice), ale u Karlíka se mi, překvapivě, líbí obě tak nastejno (nicméně film s Johnnym Deppem je oproti předloze v některých momentech výrazně rozšířen a upraven) – rozhodně mám při obou verzích stejnou chuť na Wonkovu medosladkou rajskou pochoutku.

Z moderních autorských pohádkových příběhů patří Karlík rozhodně k vrcholu i v globálním měřítku.

ReadMore
22.05.2020 2 z 5

Trochu ujetá fantasie, která není šálkem mého čaje. Jazykově taky žádná extra hitparáda, ale číst se to dalo.

Aliii
10.05.2020 4 z 5

Moc pěkná knížka, jejíž příběh se mi líbil více než film (tam zase vyhrává zpracování). Autor má bohatou fantazii a zapojuje do ní i čtenáře - hlavně v továrně, kdy vám před očima ožívá ten fantastický sladký svět plný originálních cukrovinek. Škoda, že Wonkova čokoláda není k dostání, jdu si dát aspoň tu "normální" ;-)

ijcro
28.04.2020 4 z 5

Četl jsem to jako dítě už strašně dávno, příběh vycházel časopisecky a tuším, že to ilustroval Jaroslav Malák. Moc se mi to líbilo, a nejen kvůli obrázkům. Jen nevím, co to už bylo za časopis... možná Ohníček nebo Mateřídouška? ... fakt nevím.

P.S. Moc se mi líbila ilustrace, kde pan Wonka obsluhoval stroj na čokoládová vajíčka a měl tam šest kmitajících rukou :)

Greenfingers
18.04.2020 5 z 5

I když kniha je zřejmě určena dětským čtenářům, pohádkově hezký příběh mě zaujal a pobavil. Stejně tak kvalitní bylo i jeho filmové ztvárnění.

jednorozka
16.04.2020 5 z 5

Velice zabavna knizka, kde zlobive deti dostanou za vyucenou nestandardnim a politicky nekorektnim zpusobem a dobro je odmeneno. :)

certik003
31.03.2020

Moc milá knížka pro děti s morálním přesahem. Knížka je útlá, navíc spousta dětí zná film, takže by se mohla dobře číst a líbit i malým nečtenářům.

Yokolobuna
11.03.2020 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "9. Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem"

Karlík a továrna na čokoládu je báječná dětská kniha. Je stručná a srozumitelná, zároveň ze svých čtenářů nedělá pitomce. Díky skvělé imaginaci Roalda Dahla si ji navíc užijí i dospělí. Ano, takhle nějak by kniha pro děti měla vypadat (mračím se na tebe, Loftingův Dolittle).

Útlá knížečka se čte krásně, moc mne potěšil i překladatel, který si vyhrál s jazykem a některé novotvary či nepříliš používaná slova jako "zunknout" je radost číst. Dahlova snaha zakomponovat do příběhu poselství zůstala víceméně bez poskvrnky. Ošklivé vlastnosti rozmazlených spratků jsou po zásluze potrestány, hodné dítě dostane čokoládu... Co jiného naše ratolesti učit?

V kontextu naší doby může působit hon za zlatými kupóny, kde vedle štěstí rozhoduje i naditá šrajtofle, jako taková malinká agitka gamblerství a vztah pana Wonky a Umpa-lumpů zase jako "vykořisťování" afrického kmene bílým továrníkem. Výše uvedené berte prosím s nadsázkou. Sám dnešnímu "multikulti" za každou cenu příliš nerozumím.

Stejnojmenný Burtonův film z roku 2005 mám moc rád (je to také jeden z mála snímků, kde dokážu vystát afektovaného Deppa). K jeho úspěchu bezesporu patří fakt, že se předlohy drží zuby nehty a upravuje pouze lehce zastaralé prvky (Miky Telekuk tak nekouká na televizi, ale hraje videohry). To jen dokazuje, jak nadčasovou a příjemnou "pohádkou" je ta o Karlíkovi a továrně na čokoládu!

Zakoupeno v roce 2019 jako součást kompletu Roald Dahl a jeho fantastický svět z eshopu Dobré knihy za 459,- Kč.

Zkráceně? Parádní dětská knížka, která sice v ději peláší zběsile kupředu, nepůsobí však zkratkovitě. I více než 50 let od vydání má co nabídnout dětem i dospělým. Doporučuji předčítat ratolestem ať z nich nevyroste tlouštík August, sebestředná Fialka, rozmazlená Veruka nebo všeználek Miky, a nestanou se tak "hrdiny" další "umpalumpí vypalovačky".

Hodnocení na DK v době přečtení: 89 %; Moje hodnocení: 90 % jako 852. hodnotící.

Monika1717
21.02.2020 5 z 5

Před mnoha lety vycházel příběh na pokračování v Mateřídoušce.Vystřihovala jsem, lepila a vznikla tak moje první Dahlova kniha.

janca0135
26.01.2020 5 z 5

Krásná a roztomile napsaná/přeložená pohádka, jejíž poučný charakter je jednoduše pochopitelný.

zaru0878
13.01.2020 5 z 5

Pěkná kniha, stejně jako film.

FejKýý
07.01.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila o dost více než film. :) Ale nebyla nejlepší z těch pohádek.

happy-smile
31.12.2019 5 z 5

Při čtení mě trochu mrzelo, že už jsem tento příběh viděla zfilmovaný. Připravila jsem se tím totiž o ty skvělé zvraty, když už jsem věděla, co přijde. Dahlova fantazie je skvělá a v kombinaci s jeho smyslem pro humor tak dostáváme knihu, která pobaví jak děti, tak dospělé.

Anetidlo
30.12.2019 3 z 5

Filmová adaptace se mě vždy dotkne nějak více, ale kniha špatná nebyla.

brabofka
17.11.2019 5 z 5

Krásná, úsměvná a i poučná pohádka. Myslím, že jedna z těch které jako povinná četba bude ku prospěchu a chuť číst podpoří. Za mě skvělé. Škoda, že za našich dětských let to nebylo tak dostupné.