Kriminálník

Kriminálník https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152621/kriminalnik-152621.jpg 4 361 70

Will Trent série

Vlastní minulost nás vždy dostihne a zkomplikuje nám současný život. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i zvláštní agent Will Trent – a to za okolností, které by si nedokázal představit ani v nejděsivějším snu. Na začátku všeho byla vražda studentky. Proč mu ale jeho nadřízená Amanda Wagnerová brání ve vyšetřování? Will nedokáže přijít na důvod, dokud se s Amandou náhodně nesetká na chodbě opuštěného sirotčince, kam každého z nich přivedly zcela jiné důvody. Před čtyřmi desetiletími byl Willův otec odsouzen za vraždu a tato ponurá budova se stala chlapcovým domovem… Amanda tenkrát právě nastoupila k policii. Mladá nezkušená vyšetřovatelka uprostřed svébytného pánského klubu, jakým tehdy atlantská policie byla, neměla vskutku snadný start. Jedním z jejích prvních případů byla brutální vražda v nejhorší čtvrti města, a Amanda se nemohla zbavit pocitu, že je jediná, komu skutečně záleží na tom, aby byl pachatel vypátrán a zatčen. A nyní jako by ten dávný případ znovu ožil… Pokud chtějí Will i Amanda zabránit dalšímu krveprolití, musejí se vypořádat s démony vlastní minulosti. A času nemají nazbyt.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Domino

Criminal , 2012

Dumicek
03.09.2013 5 z 5

Moje už několikátá přečtená kniha od této autorky a opět mě nezklamala! V této knize se mi líbily dvě dějové línie,které na sebe krásně navozují. Konečně se dozvíme jak je to s dětstvím Willa Trenta a jeho nadřízené Amandy..opravdu překvapivé a velice zajímavé. Závěr knihy mě velice překvapil. Je to prostě spisovatelka s velkým S :)

čef
16.07.2013 4 z 5

Zajímavá stavba detektivky, ve které se děj odehrává ve dvou provázaných časových liniích, podle mne znepřehledněla začátek románu a ubrala tím trochu na napínavosti. Přesto je to určitě nadprůměrný detektivní příběh. Kromě hlavního děje se také dozvídáme jaká byla realita prosazování černochů a žen do sborů policie v 70. létech minulého století a to tak nějak ze ženského pohledu. Nejsem příznivec různých komplikovaných dějů prošpikovaných psychologií a tak jsem nebyl až tak nadšen.

Eidalon
07.07.2013 4 z 5

Přiznávám se, že Kriminálník je má první kniha od autorky, která již 10 let píše, dle Vašeho hodnocení, jednu lepší krimi než druhou.

Ale všechno musí být jednou poprvé, prostě se mne Karin úspěšně vyhýbala až do teď. Skutečnost, kterou určitě napravím, k hodnocení její jedné z posledních knih však budu postrádat onu znalost předchozích děl. Sára Lintonová či Will Trent jak jsem z anotací jiných děl vyrozuměl jsou starými známými v knihách Karin Slaughterové.

Postava Sáry je nejspíše dostatečně známa, životní osud detektiva Willa Trenta je však právě v Kriminálníkovi plně odhalen až nyní. V děsivém příběhu se postupně odhaluje Willova minulost, okolnosti jeho narození, rodičů i dalšího neblahého Willova osudu. Vedle Willa zde „hraje hlavní roli“ i Amanda Wagnerová, kdysi začínající vyšetřovatelka a dnes Willova nadřízená, a čas.

Kniha se překlápí ve dvou časových rovinách, v nichž vystupují různé postavy. Polovinu sedmdesátých let minulého století a současnost dělí bezmála 35 let, které v životech hlavních hrdinů znamenají jejich podstatnou část.

Ze začátku jsem se obtížně orientoval, kdo je koho dcera, kolegyně, kamarádka či spolutrpitelka, neboť časové roviny se střídaly v různých intervalech a to ještě různými pohledy hlavních hrdinů. Ale pokud knihu neodložíte na delší čas, vše rychle nabere ten správný směr i spád.

Příběh začíná u mladých vyšetřovatelek policie Amandy a její kolegyně Evelyn, které působí v roce 1975 uprostřed ryze pánské policejní společnosti zcela nepatřičně. Rasová nenávist a segregace a do toho ženy u policie, něco co neformální policejní sbor jen stěží akceptuje. Životaschopnost všemu dává ale ona formální nařízení, kdy u policie musí být jak bílí tak černí, muži i ženy. Nařízení je dáno zadost, ale vnitřní vztahy „hodně kulhají“.

V této atmosféře se Amanda a Evelyn dostanou k případu zmizelých prostitutek, které své řemeslo provozují pod silnou drogovou závislostí. Jsou plně v rukou svých „pasáků“, za drogu ochotny podstoupit či udělat cokoli. Stávají se bytostmi, na kterých nikomu nezáleží, případy jejich zmizení se mužští kolegové Amandy a Evelyn snaží řešit cestou nejmenšího odporu.

Obě dvě mladé vyšetřovatelky se však nevzdávají a postupně rozkrývají mozaiku vztahů a událostí, za kterými stojí peníze, touha po moci, či zcela sadistické úchylky sériového vraha, který pod rouškou fanatického náboženství „zkažené ženy“ zachraňuje, aby s nimi později manipuloval dle své zvrhlé morálky a pocitů. Tento kriminálník je posléze dopaden a od smrti na elektrickém křesle ho zachrání jen zrušení trestu smrti. Ale za touto postavou stojí někdo vlivný a mocný a vazby proč tomu tak je jsou zcela nejasné.

Postavy mladých vyšetřovatelek a jejich snažení se prolíná s příběhem v současné době. Je nalezena mrtvá dívka a modus operandi plně odpovídá sériovému vrahovi, kterého Amanda s Evelyn již jednou poslali za mříže. A když se potvrdí, že tento muž byl nedávno propuštěn, rozběhne se znovu kauza, která má nečekané rozuzlení a samotná postava kriminálníka děsí nejen své oběti ale i Williho či Amandu.

Příběh má ještě jeden důležitý podtext, objasňuje kdo je Willi Trent a proč právě Amanda má s Willem pouta z minulosti více než pevná. A kdo že je onen Kriminálník – jaká pouta jsou mezi tím vším – to si přečtěte. A dozvíte se také, proč si tento muž, zcela mimo společnost, mohl dopřávat luxus drahých hotelů či právníků. A neb nic není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá.

Nedovedu porovnat s jinými knihami Karin, ale Kriminálník má mé plné čtyři hvězdy.

Izu
07.07.2013 5 z 5

Líbila se mi linie příběhu kde se odkrývá minulost Amandy a Willa.Vše logicky navazuje na předchozí díly.

Hella
27.06.2013 2 z 5

Ač obvykle přečtu každou Slaughterovku jedním dechem a jsem z ní paf, tentokrát se nadšení nekonalo a až se to stydím říct - knihu jsem dokonce v půlce odložila, jak mě nebavila.

MaLoMe
12.06.2013 5 z 5

Dočital som celú sériu Will Trent a som maximálne spokojný. Karin píše veľmi priamočiaro, žiadna vata, hluché miesta. Jej knihy majú úžasný spád. Pači sa mi línia osobných vzťahov, je citlivo budovaná od prvej knihy tejto série. Postavy sú uveriteľné a zaujímavé. Príbehy sú písané veľmi otvoreným jazykom, opisy situácii sú neraz brutálne. Na druhej strane je to vyvážené citlivým humorom.
Teraz sa všade hovorí o severským detektívkach. Karin je dôkazom, že dobré detektívne príbehy sa dajú napísať aj v inej krajine.

Vrele doporučujem, je to príjemné oddychové čítanie.

nier
13.05.2013 4 z 5

Docela rychle jsem přečetla všechny díly série a už aby vyšel další!...Každá knížka byla jiná a v Kriminálníkovi se vracíme vlastně na začátek...hodně se mi líbila Amanda a její postupný vývoj a ač jsem mnohé čekala úplný konec mě docela překvapil.

Clea6P
12.04.2013 5 z 5

Karin Slaughter mě stále překvapuje. Četla jsem všechny knihy, vydané v češtině. Nic pro ni není tabu. Neváhá týrat či rovnou obětovat jednoho z hlavních hrdinů, seznámí čtenáře s vrahem po třetině děje, kdy si myslíte, že je to celkem správný chlap. Ze záporáka se stane po čase sympaťák. Originálně splétá osudy postav ze dvou oddělených sérií. No a tentokrát mě dostala tím, že odkrývá minulost hrdinů, kterou musela mít pravděpodobně promyšlenou už před několika lety, když tyto postavy stvořila. Trochu mi vadila přílišná brutalita. Ale stejně dávám 5 hvězd. Vše má logicky propracované a tak nějak děsivě skutečné. Škoda, že na další thriller budeme muset zas dva roky čekat...

Patapuf
04.04.2013 5 z 5

Perfektní čtení, jako vždy....

Luca287
18.03.2013 5 z 5

Super počtečníčko...tato autorka je prostě super...nikdy nezklame.. :-))

Karin Slaughter
americká, 1971