Kurátor

Kurátor https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475878/bmid_kurator-Vgj-475878.png 5 577 141

Washington Poe série

Myslíš, že jsi všemu přišel na kloub? Pak jsi přesně tam, kde tě chce mít… Je konec roku a sériový vrah nechává na různých místech po celé Cumbrii kusy těl. Na každém místě činu se objevuje podivný vzkaz: : #BSC6. Washington Poe a Tilly Bradshawová z Národní agentury pro trestnou činnost se ujímají případu, v němž nic nedává smysl. Proč vrah některé oběti před vraždou uspal, zatímco jiné umíraly v hrůzných bolestech? Proč jediný podezřelý popírá skutečnost, pro kterou mají vyšetřovatelé nezvratné důkazy, zatímco se přiznává k věcem, o kterých dosud vůbec nevěděli? A proč si všechny oběti vzaly před třemi lety ve stejný čas dva týdny volna? A případ nabere ještě temnější nádech, když se na scéně objeví zdiskreditovaná agentka FBI, která má za to, že Poe nepátrá po sériovém vrahovi. Domnívá se, že mají tu čest s někým mnohem horším – mužem, který si říká Kurátor. A pak už nic nebude jako dřív…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vendeta

The Curator , 2020

Aivlis
24.11.2022 5 z 5

Táto kniha ma fakt bavila. Síce som si zase uvedomila, že analytika a dedukcia naozaj nie sú moje silné stránky, na záver som sa musela hodne sústrediť, tak krásne to Craven zase zamotal. Trošičku prekombinované, ale dáva to zmysel. Neskutočne som fandila Tilly, introvertke s geniálnym mozgom, ako vylieza zo svojej ulity, hádže zápichy na každú stranu a občas zametie s Poeom.... W. Poe je hodne výrazná a tvrdohlavá osoba, ale keď mu Tilly oznámi, že s ňou nehne, tak aj vyšetrovateľ sklapne - "keď sa Tilly rozhodne, nepohne s ňou ani pár volov, ktorým do riti zastrčíš čerstvo olúpaný kus zázvoru". Táto dvojka je proste skvelá. Oceňujem autorov popis krajiny, hlavne ostrovov. Žiť by som tam nechcela, ale odvetrať na pár dní hlavu, to by som brala.

Rade
20.11.2022 4 z 5

Třetí příběh série, čtu postupně.
Plusy: Dvojka Poe a Tilly je fajn, uvěřitelná a lze jí opravdu fandit, oceňuji dokonale popsanou atmosféru anglické Cumbrie a Furnesských ostrovů. Líbí se mi postup od indicie k indicii a baví postup, kdy Poe přichází takovým geniálně intuitivním způsobem k odhalením souvislostí. Stejně jako v minulém příběhu palec nahoru za fabulace, které navazují na skutečné události (tady i u nás známá Modrá velryba).
Mínus za trochu krkolomně vystavěný detektivní příběh a ještě krkolomnější pointu; ale ano, není to rekonstrukce skutečného případu, ale smyšlená detektivka, která chce pobavit, zaujmout, ohromit, poděsit, takže proč ne. Ale na mě přece jen moc vykonstruované.
Celkově jsem si ale četbu docela užila a na dalšího Poea a Tilly se těším.

(Pobavila dost častá představa mužských autorů, že těhotenství je těžké onemocnění s děsivými příznaky téměř k nepřežití… :) )

Ještě dovětek mimo hodnocení:
Zatímco v minulém díle vulgární slova v přímé řeči jen pršela, tady je slovník až dokonale korektní a slušný. Což je dost zvláštní a u série hodně překvapivé. Přemýšlím, zda se autor „napravil“, a nebo je to věc odlišného překladatele…. ?

Hvězdinka
19.11.2022 4 z 5

Opět velmi napínavé, do poslední chvíle netušíte, kdo za vším stojí. A tady mě pachatel velmi překvapil. Tato série mě baví.

marek7167
09.11.2022 5 z 5

Řekněte mi, jak to Mike W. Craven děla! Co kniha, to originál, to překvapení, to zvrat. Málo který autor dokáže napsat thriller napínavý až do poslední stránky a přitom tak osobní, tak překvapující, tak frustrující a tak emoční. Čtenář má pocit, že postavy dobře zná a soucítí s nimi.

Velmi vydařená kniha, pokud bych přece jenom měl něco málo vytknout, tak za mě byly v knize pasáže, u kterých jsem netušil, jestli jsou v ní úmyslně, nebo jen natahují děj...a bohužel zpětně jsem nabyl dojmu, že spíš to druhé. Výsledek ale stojí za to a 5* si i tato kniha od autora zaslouží.

blackoutzuzi
17.10.2022 4 z 5

Tahle série je pro mě srdcovka. Originální námět + skvěle napsané. A to vždycky :)
Miluju vyšetřovací dvojici Washingtona a Tilly, mezi kterými je skvělá chemie a jak už jsem jednou zmiňovala Tilly je takový Sheldon Cooper v sukni a to mě děsně baví :smile:) K tomu i ten humor, který byste u thrilleru nečekali, ale tady to opět skvěle funguje!

Tenhle díl bych nezařadila mezi nejlepší, ale rozhodně byl ze všech tří zatím tím nejdrsnějším! Vytkla bych mu ale pár zbytečně přehnaných scén a trochu zdlouhavější začátek příběhu.

Vknihách
17.10.2022

Tretie pokračovanie nadupanej krimi série mám za sebou a ja sa teda vôbec, ale vôbec nemám dôvod sťažovať. Opäť ma Poe nesklamal a aj keď Tilly podľa mňa mala menej priestoru ako v predošlých častiach, hviezdila. Jej “taktné” otázky Flynnovej, či jej tečú bradavky, ma opakovane rozosmievali. Tilly je stále čudák a na jej adresu sa sypú neúctivé a štipľavé komentáre. Poe je jej rytier v lesklej zbroji, stále nad ňou drží ochrannú ruku a zastáva sa jej. Je to vážne správny chlapík, no napriek tomu, že nevie ovládať Blackberry, nemusí sa za svoj intelekt hanbiť. Jeho oko detektíva a “bliknutie” súvislostí je priam dychberúce. Čo ma ale fascinuje a zároveň neuveriteľne rozčuľuje, je autorova taktika ukončit kapitolu v momente, kedy sa Poe dozvie niečo dôležité, ale Craven sa neobťažuje s týmto faktom oboznámiť čitateľa. Aby sa čitateľ nasr… nahneval poriadne,tak ani v úvodných riadkoch ďalšej kapitoly sa dôležitý zvrat nedozvie. Preto číta ako najatý…lebo inak to nejde…ja sama som včera(vlastne dnes) knihu o 2.45 dočítala. Párkrát som zadriemala, ale premáhala som sa XD toto je presne ten typ autora, ktorého musíte jednoducho milovať. Craven má rád aj opisy a ja ich u neho zbožňujem tiež. Vidieť,že Cumbria je autorovou srdcovkou. Dokáže vám opísať počasie a prostredie tak, že sa klepete od zimy spolu s Poom, ale aspoň s nádhernými kulisami. Ako inak, pokiaľ ide o krimi, páchateľa tipujem od prvých strán. Uhádla som? Ani zďaleka. Tu sa kamoši so svojimi tipmi môžete skryť do kúta a hanbiť sa ;D Nemáte šancu…

Micandy
05.10.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější detektivní série. Je to napínavé,vtipné a dobře promyšlené, vraha jsem teda neodhadla. Vyšetřovací tým bezkonkurenční. Už se těším na další díl,který už vyšel !

ydnac
03.10.2022 5 z 5

TILLY A POE MAJÍ NEODOLATELNÝ ŠARM.

Kurátor mi už nějakou chvíli ležel v knihovně, protože jsem si ho chtěla co nejdéle pošetřit než bude další díl :-).
Je to pecka jako předchozí dva díly.
Opět jsem byla napnutá až do konce, opět jsem se divila a opět jsem se zasmála.

"Na co vlastně potřebuješ záchrannou vestu?" zeptal se Poe.
"Dívala jsem se na předpověď počasí, Poe - nechci se utopit, kdyby mě náhodou vítr smetl z útesu."
"V takovém případě bych se nebál ani tak Irského moře jako spíš těch skal dole na pobřeží."
Bradshawová se zarazila.
"Tak to budu potřebovat helmu," uvědomila si.

DOPORUČUJI :-)

hanzmb
28.09.2022 5 z 5

Perfektní krimi zápletka, několikrát gradovaná, takže čtenář si nemůže být do poslední chvíle ničím jistý. K tomu bezvadně skloubená dvojice vyšetřovatelů. O nich by se dalo číst i bez detektivního pozadí. A jako perlička na dortu popis nádherné přírody. Jen zcela v závěru mi to nečekané řešení přišlo ne moc věrohodné.

Sansli
14.09.2022 5 z 5

No to byla zase jízda... napínavá, čtivá, komplikovaná a jednoduše - nešlo to odložit. Autor umí vše správně zamotat, aby pak v určitém momentu vše zapadlo na své místo. Informace a důkazy nám předkládá přesně tak, aby nás držel v napětí a neustále nás nutil číst dál.
Příběh, který je tentokrát temnější než u předchozích dílů, se pomalu - důkaz po důkazu - posouvá do finále. A myslím, že když napíšu k naprosto "šílenému" finále, možná se mnou budete souhlasit. Ale víte co? Ač to, co si autor nakonec přichystal je děsivé, neměla jsem naprosto žádný problém tomu uvěřit.
Hodně tomu pomáhají i ti dva vyšetřovatelé. Tilly a Poe... co dodat. Když napíšu, že jsou skvělí, tak to pro nikoho, kdo knihu (či předchozí díly) četl nebude novinka, takže to napíšu takhle - oni nejsou jen skvělí, jsou nejlepší a jejich přátelské pošťuchování a popichování nemá prostě chybu. Hlavně Tilly je v tomhle díle naprosto brilantní:)
Jestli je ještě neznáte, tak doporučuji začít pěkně postupně od prvního dílu. Skvělé jsou totiž naprosto všechny:)

Janizoun
09.09.2022 5 z 5

Tak tento thriller má snad úplně všechno co má mít. Pět hvězdiček je málo. Kniha je napínavá a nechtěla jsem se od ní vůbec hnout. Je skvělá. Doporučuji všem, kdo tento žánr četby má v oblibě. Myslím, že tato kniha fanoušky detektivek - thrillerů nemůže zklamat.

šipek
07.09.2022 5 z 5

Opět výborná dvojice vyšetřovatelů Poe a Tilly. Za mě úplná spokojenost a ani se nedivím, že má tato série tak vysoké hodnocení zde na databázi knih. Jen se divím, že tuto knihu nečetla má oblíbená uživatelka Šánka, tak jí tímto vřele tuto knihu doporučuji i všem ostatním milovníkům tohoto žánru.

Maky806
07.09.2022 5 z 5

Masakr! Nemohla jsem se odtrhnout.

Ellanie
07.09.2022 5 z 5

Napínavá kniha s velmi sympatickým hlavním vyšetřovatelem.

Dandulka
28.08.2022 5 z 5

Ani tento díl nezklamal. Děj měl spád a mnoho zápletek mě udrželo v napětí až do konce. Patrně nejsyrovější díl, který jsem zatím četla. Jako by autor knihu od knihy postupoval na žebříčku surovosti a syrovosti stále výš. Jen se musím ptát, kde je asi jeho vrchol? No, uvidíme...

konicekbily
27.08.2022 5 z 5

Moc dobře vymyšlená zápletka a skvělé provedení. Pomalejší rozjezd - uvádění do děje, potom několik napínavých scén, závěrečné vysvětlení a na závěr překvapivé rozuzlení. A i spolupráce hlavního vyšetřovacího tandemu je vylíčena barvitě a je doplněna navíc spoustou znalostí z různých oborů lidské činnosti.

Gabetka
26.08.2022 4 z 5

Příběh tentokrát jel na plný plyn od samého začátku, hned první kapitola mě dobře zaháčkovala. Některé dedukce při nalezení souvislosti mezi oběťmi mi trochu unikly, ale to asi není na vrub autora. Velmi akční konec, grandiózní finále a naděje, že v dalším díle Poe pokročí v pátrání po svém původu. Těším se.

Olga8480
24.08.2022 5 z 5

Pro mě první seznámení s autorem a hned vím, že našel novou fanynku.
Moc se mi líbilo téma knihy a skvěle se doplňují tým vyšetřovatelů. Kteří vás zavedou do napjatých situaci, ale dokážou i pobavit.

alexis818
16.08.2022 4 z 5

No,velmi dobře.Je pravda,že tak polovinu knihy se nic moc neděje,ale druhá půle to dostatečně vyváží.Spisovatel píše velmi inteligentně,takže za mě ano.

Criosphinxx
16.08.2022 5 z 5

Ačkoliv je to za mě prozatím nejslabší díl, stále nelze hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

Tento příběh je ze všech nejvíc detektivním.
Nebylo tu zde moc akčních scén, ale i tak Vás to nutí otáčet stránku za stránkou.

Nebojím se tvrdit, že je Craven jeden z nejlepších autorů detektivních thrillerů současnosti. Jeho příběhy jsou prostě originální a mají i vždy nějakou informační hodnotu.

Doporučuji přečíst i poděkování, protože je to vážně vtipně napsaný. Kdyby autor napsal nějakou humoristickou knihu, myslim, že by se též chytla.:D

#BSC6