Vzplanutí

Vzplanutí https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499319/bmid_vzplanuti-GK0-499319.png 4 448 448

Policista Tomáš Volf série

Hromada popela byla ještě včera lidským tělem. Další případ poručíka Volfa. Druhá kniha s Tomášem Volfem, za niž Jiří Březina obdržel Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivku Nadpřirozený jev, zvláštní shoda okolností, nebo rafinovaná snaha zničit důkazy? To je případ, nad kterým kroutí hlavou i vyšetřovatel požárů. Najít odpovědi rozhodně nebude snadné. Poručík Tomáš Volf na novém působišti v Praze mezi nové kolegy zrovna nezapadl a na složité vyšetřování je tak vlastně sám. Pomůže mu návrat k uzavřenému případu, který začal podobně hrůzným nálezem? Může se ale stát, že narazí na něco, co změní život hned několika lidí.... celý text

Jiparis
30.07.2019 4 z 5

Brezina pise svezim jazykem, ktery se velmi dobre cte.V druhe polovine jsem uz tusila vyvoj, konec me trochu zklamal.

triatlet
22.07.2019 2 z 5

Autor píše čtivě. Nápad se střídáním vyprávění pomocí deníkových záznamů z léta roku 2008 a ze současného vyšetřování je nosný. Způsob smrti je netradiční. V závěrečném poděkování autor zmiňuje, s kým zápletku konzultoval. Ale ...
Bohužel vyřešení připomíná deus ex machina... Navíc vyšetřovatel se chová jako naprostý amatér, takže slovy autora - závěr připomíná "výjev jako z grotesky" (s. 249).
Epilog je směšný...
Veronika sice čte Rudiše, ale deníkové záznamy odhalují její naivitu hraničící s hloupostí.
Po Polednici celkem ploše charakterizované postavy.
Příznivci metalu možná ocení množství aluzí.

Foks
01.07.2019 5 z 5

Prozatím česká detektivka roku 2019. Policista outsider, který si musí své místo na slunci obhájit svojí inteligencí. A vymyslet tu inteligenci do detektivky, aby byla něčím výjimečná a zároveň uvěřitelná, se panu Březinovi povedlo báječně.

janina66
22.06.2019 4 z 5

SPOILER
Kniha se mi v celku líbila. Ale až na konec, postrádala napětí. Pochopila jsem, kdo zabil dědu, ale nějak mi uniklo, kdo měl na svědomí tu ženskou. Náhoda, jak se psalo? Že se sama podpálila?

hana1070
18.06.2019 5 z 5

Vzplanutí jsem si nechala na zcela optimální dobu: včera i dnes se teplota pohybovala kolem + 35 stupňů Celsia ve stínu a já měla několikrát pocit, že k samovznícení mám opravdu blízko:-).

Ale vážně, musím říct, že se mi tahle kniha četla velmi dobře. Měla poměrně neobvyklou zápletku (i když samovznícení se loni objevilo i u Petra Stančíka a jeho nosorožic v Nulorožci - synchronicita?:-), předností je i úsporný styl, dobře napsané dialogy, navíc řešení se nedalo úplně odhadnout. Poměrně sympatický mi je i hlavní hrdina, není to žádný tvrďák či zkušený profík, ale spíš nejistý kluk, který má občas dobré nápady, hodně si toho ale poctivě odpracuje (i když: stejně pořád vzpomínám na dvojici pátračů z debutu Na kopci, tuhle dvojku bych si jako hlavní hrdiny detektivní série opravdu přála). Pobavil mě způsob rozuzlení a odhalení pachatele, jen jsem trochu zaváhala, jestli doma něco takového (a dávno propadlého) taky nemáme... :-) Jako bonus beru, že tu nejsou žádné brutální a krvavé scény, prostě příjemná kniha na páteční večer, nebo na letní dovolenou. Jednoduše: bavilo.

LucušN.
29.05.2019 5 z 5

Knížka je čtivá. Jednalo se o moje první setkání s autorem. Běžně detektivky nečtu, přesto se mi kniha líbila a stojí za přečtení.

intelektuálka
23.05.2019 4 z 5

A další nadějný autor v české detektivce - moje třetí kniha ...

Mladý poručík se dostává k případu ohořelé mrtvé - jedná se snad o spontánní lidské vzplanutí ?

Jeho vyšetřování vede do minulosti k informacím o podobném případu a prolíná se s deníkem mladé dívky, odsouzené pro vraždu...

Podaří se Tomovi najít společné nitky a případ rozluštit ?

A české prostředí je nám blízké - doporučím.

MichalHoráček
17.05.2019 5 z 5

Příjemné pokračování české detektivní série.
Žádné krváky se nekonají, čte se to velmi příjemně a rychle.
Doufám, že Jiří Březina bude pokračovat ve psaní "Policisty Tomáše Volfa" celkem mě zajímá, jest-li zůstane u policie a kam až se dokáže vypracovat.

V28
04.05.2019 5 z 5

Třetí kniha od autora a nezklamal. Promlčení bylo o chlup lepší, ale zas nemusí být každá detektivka nadupaná akcí. Čtivé, chytré i zajímavé a zas vlastně případ z archivu. Možná mu hodí laso oddělení Q.

Martiiiik
02.05.2019 3 z 5

Na můj vkus dost slabota :-( většinu knihy se nic neděje, člověk tak nějak tuší, jak to celé dopadne, pokus o drama na konci je hodně chabý.. určitě pozitivně hodnotím námět, je neotřelý, ale to je tak asi vše.. kniha prostě nějak odplyne a nezanechá moc stopy. Na druhou stranu pro někoho může být dobré nenáročné odpočinkové čtení :-) takže příjemné počtení všem, co po ní sáhnete :-)

hs777
27.04.2019 5 z 5

Tomáš Volf je sympatický a čím dál tím lepší. Dva případy - jeden současný, druhý trochu starší a oba s podobným zvláštním způsobem úmrtí, přitom žádné brutality, litry krve ani zbytečné odbočky. Pro mě to byla chytrá česká detektivka na páteční večer navíc s povedenou obálkou.

Jasina
25.04.2019 5 z 5

Velmi dobré. Prostředí i postavy přesně jako v reálu. Jen to hoření, z toho jsem měla pocit, že už někde bylo popsané. Přečteno za dva dny. Těším se na další knihy.

viva71
22.04.2019 5 z 5

První knížka od tohoto autora a rozhodně ne poslední. Nezvyklá zápletka, sympatický vyšetřovatel a dvě dějové linky a překvapivým rozuzlením. Četla se báječně!

Ivča599
03.04.2019

Příběh je dost podobný knize Chladný popel od S. Becketta. Ale jinak se čte dobře a rychle.

katka.oo
25.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha, velice dobrá česká detektivka, líbily se mi i ostatní knihy od J.Březiny. Těším se na další pokračování...

Andulka VK
23.03.2019 5 z 5

Jiri Brezina-popravde jsem se s timto jmenem seznamila ciste nahodou...a jen mne to utvrdilo v tom,ze nahody nejsou nahody-vse je tak,jak ma byt!Je to opravdu velmi dobre napsana detektivka,zacala jsem vcera cist a dnes jsem ji docela nerada doctenou odkladala-zamlouvalo se mi i to prolinani informaci z deniku se soucasnym stavem a snahou Tomase Volfa dopidit se pravdy...diky,pane Jiri Brezino!
A kazdopadne Vam pribyl dalsi ctenar-preji hodne stesti pri psani dalsich pribehu!
...a ja se zatim pokusim precist ty stavajici-a jeste jednou - D E K U J I !

soukroma
18.03.2019 5 z 5

Moc dobrá detektivka. Po špatných zkušenostech jsem se delší dobu vyhýbala domácím současným detektivním románům, ale tady mne zaujala anotace a vysoká hodnocení - a jsem velice spokojená. Napínavý, zacílený (bez vaty a otravných košatých odboček), věrohodný (jak co do jednání policisty, tak samotných případů a v nich zapojených lidí). A akorát tak dlouhý, to oceňuji!

Oliivie
16.02.2019 4 z 5

Přečteno za dva dny, příběh měl spád a rozuzlení bylo překvapivé.

Sirius
08.02.2019 4 z 5

Vzplanutí - jsou knížky, kvůli kterým na chvíli nechám ležet klávesnici a vlastní psaní. Vzplanutí byla jedna z nich. Tři roky stará Polednice Jiřího Březiny mě dostala na kolena a já byl zvědavej, co bude dál. A teď je to tady. Líbí se mi, že Vzplanutí na to jde jinak - s vraždou pomocí ohně se zase tak nesetkávám a tady to bylo dost dobře uchopený. Navíc bylo vidět, kolik si dal Jirka Březina práci s přípravou a bylo vidět, že tématu rozumí dost dobře. Pak jsem se bál, jak zvládne exodus hlavního hrdiny do Prahy - přišlo mi, že je dost navázanej na jih republiky a vesničky... ale povedlo se to. Praha je v jeho ulicích drsný a nepříjemný místo, především teda ta periferie, v níž se příběh odehrává. Pokud se mi na Polednice něco líbilo, byla to sonda do nitra do postav, ukazování sociálních problémů. A to je i ve Vzplanutí. A je to zase dost silný. Tak silný, že se to člověku dostane pod kůži. Jirka Březina je vlastně takovej kronikář, potažmo rozkrývač zločinů, co ležej v prachu. Zločinů v minulosti. Je to téma, který mají společný všechny jeho čtyři knížky. V Polednici a Vzplanutí to bylo zatím nejsilnější. Což je možná trochu slabina i týhle knížky, ale to kvůli spoilerům rozvádět nebudu. I tak jsem nadšenej, protože ta knížka má dobrý řemeslo, žádný hluchý místa a čte se skvěle. Jestli o víkendu, nemáte co číst, zkuste Vzplanutí. Tomáš Volf je skvělej společník a snad se zase brzo vrátí.