Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4234 1130

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

adoli
09.07.2021 3 z 5

Tak nevím.... dost jsem se na knihu těšila, ale celkově mě spíš zklamala. Nejsilnější byl příběh Josefa, velmi zajímavý pohled ze strany "zla". Příběh Minky měl také velmi silné stránky, ale chvilkami pokulhával, byl trošku předvídatelný, vyskytovalo se v něm moc náhod a také byl trošku neuvěřitelný (důstojník SS zvědavý na to, jak dopadne příběh o upírovi?!). A linka se Sage...takový ten ženský román s kapkou červené knihovny, všechny vzorce a klišé pro běžnou harlequinku, ona zohavená, ale ...on takový makový...jak to asi dopadne? Ale budiž. Co mi však vůbec nesedělo, byla alegorie s upírem. To mi přišlo už hodně amatérské, do příběhu se nehodící...nevím. Autorka se snažila o pohled ze čtyř stran, ale pro měl každý příběh jinou kvalitu a celkově mi to v knize moc neladilo. Kniha však byla čtivá a děj hezky ubíhal. Za tři.

Sova15
16.06.2021 5 z 5

Paráda. Tak to byla četba. Přítomnost se prolínala s minulostí. Příběh Minky je strhující. I příběh o upírovi tam patřil. A konec - nečekaný.

Lucie311
13.06.2021 5 z 5

Uf. Krásný.Dopodrobna popsaný příběh který nenudí.

Adelhyskova
09.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Velmi silný příběh. Bavilo mě prolínání minulosti s přítomností. A ten konec? To jsem opravdu nečekala. Celý příběh se úplně změní doslova na posledních stránkách. U této knížky jsem se opravdu nenudila.

Nikusha
18.05.2021 2 z 5

Nebavila mě moc linka z přítomnosti. Ta postava Adama byla úplně zbytečná. Příběh o upírovi jsem přeskakovala. Nevím no, byla to taková snaha udělat román s romanticko/tragickým příběhem a do středu vložit holocaust. Za mně ne.

stejsdan
18.05.2021 5 z 5

Úžasná knížka, přečetla jsem před pár dny a musela jsem ji v sobě nechat doznít.
Sage mi byla hned od začátku velmi sympatická a její životní problémy byly velmi reálné a pochopitelné.
Minka mě dostala ještě víc. Při čtení jsem se přistihla, že ani nedýchám, že nevnímám svět okolo, že vidím všechno před sebou tak, jak to popisovala, ale paradoxně mi její příběh dodal sílu a energii...
Knížka také jasně ukazuje, že nic v životě není černobílé, že je to daleko složitější a že smrt nemusí být vždycky trestem...
Rozhodně doporučuji k přečtení.

lucieseb
16.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Přesně ta, kterou musíte číst a neodložit, dokud ji nedočtete. Zajímavé byly dva pohledy na žití v koncentračním táboře - pohled vězně a pohled dozorce. Opět si člověk připomene jaká hrůza to byla. Příběh byl moc zajímavý, krásně se prolínaly postavy a ten konec, ten mě teda překvapil. Od této autorky to byla moje první kniha a určitě né poslední.

Grohlinka
16.05.2021 3 z 5

Doporučuji k přečtení, kniha se zabývá obdobím, na které by se nemělo nikdy zapomenout. Vše je psáno poměrně stravitelnou formou, takže je kniha přístupná napříč generacemi. Jako začátek četby knih zabývajících se touto tématikou je tato kniha vhodnou volbou, pro náročnější čtenáře bych spíše zvolila knihy od lidí, kteří to skutečně zažili. Zajímalo by mě, jaký by oni měli názor na tuto knihu...Oceňuji ne pouze černobílý pohled na věc.

Evka271
12.05.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha , příběh který vás zajímá od poloviny knihy vždycky dobré knihy lhtám a u této to tedy bylo doslova sem se nemohla odtrhnout. Možná bych vynechala ty krátké příběhy s upírem.Ale nic nemění na tom, že kniha i tak byla velmi napínavá a krásná. I slzy ukaply .

Jana512
05.05.2021 5 z 5

Napínavý, i když místy rozvláčný děj, nedá klidu, dokud se nepřečte. Opět jedna kniha týkající se holocaustu, i když tentokrát v době pokročilé od války. Starý gestapácký velitel hledá uklidnění svého svědomí zvláštní cestou u židovky Ságe. Děj je bohatý, proplétá se tu přítomnost i vzpomínky na utrpení ve válce i tvorba babičky Miny, kterou i v těchto situacích držela literární činnost.

Eddemi
05.05.2021 4 z 5

Velmi pekna kniha. Spociatku pre mna tak "neodsypala", ale nevadilo mi to. Paci sa mi, ze je pisana z viacerych uhlov postav, skrz viac generacii, casov... Ze je do toho zakomponovany aj vymysleny pribeh, ktory pisala jedna z postav... Vylustenie som vedela po cely cas, ale nevadilo mi to. Len som cakala, ze to bude o trochu skor odhalene.. :-)

limruska
03.05.2021 5 z 5

Silný příběh, který časovou osou zasáhl i do životů desítky let po válce. Některé části knihy byly strhující (Minka v Osvětimi), nezlobila jsem se, že některé věci byli v Osvětimi trochu jinak, vždyť je to román. Příběh upíra by klidně mohl být kratší. Celkově, ale knihu hodnotím za velmi povedenou a čtivou.

Peggy2711
02.05.2021 4 z 5

Kniha je velmi čtivá hlavně ve fázi, kdy začne babička vzpomínat, vtáhne do děje.

amanek
27.04.2021 5 z 5

Knížka je čtivá, jen milostný příběh Sage je zde zbytečný a vadil mi. Konec mě překvapil.

Mona-Lisa
23.04.2021 5 z 5

"Nezáleží na tom, že si moc přeje, aby to všechno neudělal?"
Leo se na mě podívá. "Důležité je," zdůrazní," že to udělal."

Autorka je známá pro svá dramata s kontroverzní zápletkou a zde se vám jmenovaného dostane do sytosti.
Čtyři pohledy vypravěčů čtenáře zviklají a zpochybní černobílé vidění světa. Nejvíc se mnou zamávaly části podané perspektivou zrůdy a oběti. Nacisty a židovky.
Takových příběhů vám prošlo pod rukou spousty, řeknete si. A já nejsem výjimka.
Picoltová ale nejenom že, píše neuvěřitelně čtivě, ale potvora navíc těmi svými "mnohovrstevnými dramaty" vytahuje a staví proti sobě věci, o kterých má smysl přemýšlet a nedají člověku spát.
Osud židovky Minky napříč polským ghettem a koncentráky mě hodně zasáhl a to je dobře. Zas a znovu mě nepřestane udivovat před vším je člověk schopný zavírat oči a být součástí.
Tolik čiré bolesti vměstnané mezi řádky, nemám slov.
Z nacisty nedělá z nástroj režimu ani nemyslící figurku, která jen poslouchala rozkazy. Je to úhel pohledu člověka, který si myslel, že jedná správně, i když byl kolečkem v soukolí vraždícího stroje, v jedné z nejhorších hrůz v historii. A nyní žádá odpuštění.
A to je hlavní hybatel knihy: odpuštění. Jak ho dosáhnout? Kdo má na to právo? Když ho udělíš, nesmažeš tím činy člověka? Nepopliveš jeho oběti? A neodpouštíme hlavně kvůli sobě?

"Hřích není nic obecného, to je osobní věc. Pokud uděláte někomu něco špatného, dá se to napravit jedině tak, že jdete za ním a dáte to do pořádku. Jenomže to nejde, pokud je oběť dva metry pod zemí. Proto je z pohledu židů vražda neodpustitelná. “

Tato kniha se stala mou srdcovkou. Zkrátka MILUJU takové dilemata a hlavně, když mi někdo boří černobílé vidění světa, které je mi tak vlastní. Víc takových knih a víc Picoultových.

leucantha
22.04.2021 5 z 5

výborné čtení, paní Picoult vskutku umííí

Luciee322
20.04.2021

Kniha mě zaujala svým příběhem. Hlavně tedy příběhem babičky, popisuje v ní životní událost, která jí změnila život. Samozřejmě jsou zde i jiné postavy,které jsou do příběhu zapleteny a příběh, který se tu prolíná stojí vážně za přečtení.

TaJeMa
17.04.2021 5 z 5

Krásná kniha, u které je potřeba překonat prvních zhruba 50 slabších stran, kdy vypravěčka na mne působila až příliš naivně a dokonce jsem chvíli zvažovala, že knihu odložím, což nedělám často, dávám příběhu šanci. Nakonec jsem byla odměněna hlubokým příběhem, konec velice emotivní, smutné, krásné.

Kara28
14.04.2021 5 z 5

Knížka se mi četla dobře, avšak byly chvíle, kdy se mi do čtení vůbec nechtělo. Občas jsem si říkala, že nějaké stránky jsou k ničemu, ale na konci mi díky těm "zbytečným" stránkám všechno do sebe hezky zapadalo. Konec mě dost překvapil. Pro mě to je jedna z těch emocionálně silnějších knih tohoto žánru.

Kalima206
12.04.2021 5 z 5

Konecne docteno! Dalsi z pribehu, z mizerne doby, ktera nas snad nepotka, ale kdovi?

Ja vim, ze valka je minulost a osudy zidu take, ale je to vec, ktera se stala a nemelo by se na ni zapominat..

Pribeh se cte opravdu hodne tezko a priznam se, ze sem byla rada a knihu chvilemi odlozila, protoze je to tema hodne depresivni. Kazdopadne clovek si pak vic vazi veci, ktere ma a to me vede k zamysleni se nad sebou. Mame sice stary domek, kde je toho opravdu hodne k opraveni, ale uprimne? Jsou lide, kteri jsou na tom mnohem hur...