Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4155 901

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

HanaMalina
05.07.2017 4 z 5

Jsem velmi ráda, že jsem si knihu přečetla a dozvěděla jsem se prostřednictvím Gerty Schnirch více o vyhnání brněnských Němců a možná to i otevřelo téma, o kterém se moc nemluví.

oolinkaa
30.06.2017 3 z 5

Zas takovy mazec to nebyl..dojela jsem do pulky, a pak to uz vzdala..nejdriv jsem myslela ze to nedoctu, byl to dost silny pribeh o matce a diteti, ale pak to uz nemelo spad, nudilo me to.. takze za 3 no...

ieve
29.06.2017 5 z 5

silný příběh

Aleh
27.06.2017 5 z 5

Autorka v této knize zpracovává velmi citlivé téma odsunu Němců. V centru jejího zájmu je osud mladé dívky Gerty Schnirch, která patří k tzn. brněnským Němcům, kteří mají být odsunuti. A tak se Gerta jedné květnové noci záhy po skončení 2. světové války nedobrovolně stává i se svou malou dcerou účastníkem pochodu směrem na Vídeň. Nesmírně vysilující pochod však končí v Pohořelicích. Gertě se podaří tam setrvat a po určitém čase se vrací i s dcerou už jako občanka československého státu zpět do Brna, kde prožívá události v Československu ve 2. polovině 20. století.
Ráda čtu příběhy lidí na pozadí dějinných událostí. Mají v sobě i něco navíc než jen samotný příběh. Čtenáři jsou svědky, jak tyto historické události zasahují lidem do života a formují jejich osobnosti. Vřele doporučuji.

lushi
25.06.2017 3 z 5

Silný příběh, který mě skutečně dojal a zasáhl. Nicméně měla jsem velký problém s tím, jak byla kniha napsaná. Některé věty mi vůbec nedávaly smysl, nesedělo mi přeskakování v čase, odkazy na to, co se teprve stane. Zkrátka přišlo mi to hodně zmatené a kvůli tomu jsem měla dojem, že se vůbec nikam neposouvám.

Michalka98
21.06.2017 5 z 5

Úžasná, čtivě napsaná knížka, která mě rozhodně vzala za srdce. Silný příběh je ukázkou toho, že nejen válka sama o sobě, ale i doba po válce byla nesmírně krutá. Gerty mi bylo líto, bohužel v té době se poprávu rozzlobení Češi nezajímali o to, kdo byl a kdo nebyl nacista. Myslím, že kdybychom 2. světovou válku zažili ať už jako Češi nebo Židé, vnímali bychom Němce také jako zlo, kterého se musíme zbavit. Proto si myslím, že si dnes nedokážeme udělat objektivní úsudek. Jsem ráda, že nám tuto knihu zařadili do povinné četby a nám zbývá si jen uvědomit, jak dobře se máme dnes.

vikaa
20.06.2017 4 z 5

Příběh Gerty a ostatních německých žen žijících za války v Brně se řadí mezi příběhy, na které bychom chtěli zapomenout. Hrozné je, že po válce se obyčejní lidé chovali jako zvířata. Částečně proto, aby se pomstili za ztráty, které od Němců utrpěli, ale hlavně proto, že jim to bylo povoleno a nečekal je za to žádný trest. Nevím, jestli by Gertu čekal lepší osud, kdyby nezažila to, co zažila těsně po válce a co zažívala dalších 45 let. To nemůže vědět nikdo. Ono ani někteří Češi neměli v té době na růžích ustláno. Z knihy mám velmi rozporuplné pocity, ale jsem si jistá, že zločiny proti lidskosti u civilního obyvatelstva by neměly být nikdy promlčeny a měly by se připomínat. A to bez ohledu na to, kdo je obětí a kdo agresorem. Za to patří autorce díky.

Chytuš
19.06.2017 5 z 5

Stále ještě přemýšlím, co k tomu říct. Tak hlavně - pět hvězdiček je pro tuhle lahůdku opravdu málo. Čekala jsem román o těžkém údělu Němců při odsunutí, ale dostala jsem mnohem, mnohem víc. Děj se točí kolem Gerty, ale rozhodně není pouze o odsunutých Němcích, řekla bych, že šikovně nastavuje zrcadlo celé době, počínaje druhou světovou válkou až po porevoluční období, kdy největší důraz je kladený na dobu poválečnou a období 50tých let. Čtení jsem si dávkovala, protože námět je opravdu hodně těžký a bolestný, nicméně zpracování je výtečné a velice čtivé. Rozhodně doporučuji všem k přečtení. A pokud znáte Brno nebo oblast Pálavy, bude pro Vás čtení velice příjemná třešnička na dortu. Děkuji paní Tučkové za nádhernou knihu, která pro mě osobně stojí v žebříčku ještě výš, než Žítkovské bohyně (i když i ty hodnotím velmi vysoko).

Kerberos
17.06.2017 4 z 5

Težká doba,kdo byl vlastně oběť.

petra.kind
10.06.2017 5 z 5

Kniha ponurá, depresivní, ale krásná. Ještě dlouho po dočtení jsem se k ní v myšlenkách vracela. Nabízí trochu jiný náhled na dobu, která rozhodně nebyla lehká a už vůbec ne černobílá. Co všechno s lidmi dokáže udělat válka...

monte
09.06.2017 5 z 5

Silný, moc hezky a citlivě napsaný román. Strašná doba. Kniha mě velmi zasáhla a dlouho mi zůstane v hlavě.

sramkovamichala
05.06.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila více než Žítkovské bohyně. Děj je ucelený, obsahuje i vsuvky vyprávěné jinými osobami. Je dobré trošku znát historické souvislosti, pro lepší pochopení.

Tessina
05.06.2017 5 z 5

Jsem velmi ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Je čtivá a ukazuje nám část českých dějin, o kterých se v hodině dějepisu moc nemluví. Za což jsem velmi vděčná.

michaela7087
01.06.2017 5 z 5

Přečteno, ale bylo to opravdu náročné čtení, všem doporučuji.

arket
29.05.2017 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý.

Ričí
26.05.2017 5 z 5

Odporně nádherná.

urla
22.05.2017 5 z 5

Vynikající kniha, od začátku do konce jsem četl jako přikován, ačkoliv velmi smutný děj. Autorka se rozhodla zpracovat velmi pohnuté období našich dějin, za mě naprosto palec nahoru.

petrn
02.05.2017 5 z 5

Moc silný příběh, který kromě samotného odsunů Němců a toho, co tomu předcházelo, popisuje celkovou atmosféru poválečné doby, okrajově i období před a během války. Moc se mi líbilo citlivé popsání všech situací, kterým čtenář cítil vnitřní pohnutky daných osob. To, jak a proč se chovali a měnili lidé, jak se někteří snažili o neutralitu, nebo bojovali proti fašismu a stejně s nimi doba zametla úplně nespravedlivě a naopak, jak někteří páchali svinstva a prošlo jim to, stačilo jen šikovně změnit plášť. Zajímavé bylo popsání situace na vesnici, kde statkáři, kteří přežili válku, byli buď odsunuti za to, že byli Němci, nebo o něco později zavřeni do dolů za to, že, ač Češi, mohli by být na obtíž režimu). Musím přiznat, že po dobu čtení mě přepadal pocit beznaděje, hlavně pro to vědomí, že po válce, kdy by člověk čekal, že bude konečně optimismus a síla posunout se vpřed, přicházely jedna rána za druhou pro celý národ - další totalita, další vyvolávání strachu atd..
Ještě nesmím zapomenout vyzdvihnout tu perfektní zpracovanost knihy, co se týče reálií, i popisu Brna před válkou a jak se Brno postupně měnilo.

Markéta137
20.04.2017 5 z 5

Některé lidské osudy jsou bohužel neveselé, ale je dobré to vědět, nezapomenout na to a poučit se z toho...Moc dobře napsáno.

Culina68
18.04.2017 5 z 5

Na tuhle knihu nezapomenu, opravdu silny pribeh...