Všichni krásní koně

Všichni krásní koně

Za tento román (první díl tzv. Hraniční trilogie) získal autor v roce 1993 Národní knižní cenu i Národní cenu literární kritiky a rázem se zařadil mezi špičku nejlepších amerických prozaiků. Kniha představuje ten druh prózy, který má v americké literatuře dlouhou a pevnou tradici – román zasvěcení. Je protipólem akčních velkoměstských zalidněných a upovídaných příběhů. Román je zasazen do roku 1949 – zdánlivě neaktuální doby. Šestnáctiletý John Grady Cole a jeho kamarád Lacy Rawlins utečou na koních ze svého domova v Texasu a vydají se do Mexika. Po cestě se k nim přidá ještě jeden o něco mladší kluk a všichni tři jedou přes poušť, vstříc svému dospělému věku, každý po svém. Hlavní morální i romantický hrdina John Grady Cole si na cestě k dospělosti vyzkouší hned několik rolí najednou: kamaráda, „otce“ i milence....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29697/vsichni-krasni-kone-29697.jpg 4.3219

Hraniční trilogie (1.)

All the Pretty Horses (1992)

Vydáno:, Argo

Finn69

Výborná knížka, jedna z mých nejoblíbenějších, ostatně jako celá tahle trilogie.

Axis

Spíše balada než kniha.

betys6914

Obstát sám za sebe a najít si své místo v životě nebylo nikdy jednoduché. A i když se chováte a děláte vše podle svého nejlepšího mínění, někdy vám svět prostě podrazí nohy. Otázkou je, zda mu to oplatíte.
Další kniha od koní z horkého Mexika, která nás jen usvědčuje v tom, že svět opravdu není spravedlivý, ale můžeme se pokusit postavit se mu.

mysiouxsie
26.05.2017

Na kovbojky a western si nijak zvlášť nepotrpím, ale tahle kniha o drsném klučičím dospívání na pozadí nezkroceného Mexika si mě ulovila.
Odměřený minimalismus, upuštění od uvozovek a vsuvky ve španělštině - McCarthy se se svým čtenářem nechce mazlit a tato nekompromisnost se mi velice líbí.

GreenMagritte
05.03.2017

McCarthy je sice úsporný, ale svým jazykem dokáže vždy vystihnout moment či náladu, ať už popisem mexické pampy nebo prosté krásy divokých koní. John Grady je jednou z mála postav, která se dokáže sebereflektovat a zamýšlet se nad svými činy. Tento prvek mě mile překvapil, protože se vymyká klasické westernové postavě, která nemá výčitky z vraždy nebo jiného zločinu. John Grady nejedná jako klasická postava z texaských plání, ale přesto svojí upřímnou snahou žít po svém převyšuje stereotypy americké westernové literatury.

pajaroh
17.02.2017

Trochu jsem se s touto knihou trápila a nemohla se začíst, ale asi se mi jen nedařilo naladit se na tu správnou "McCarthy" notu, protože postupem času jsem si více a více vychutnávala jeho styl a příběh, který je silný i bez detailních sáhodlouhých popisů. Kdyby to šlo rozdělit, za úvod dám 2*, pak přidám další, další a krásný závěr by získal 5*. Podle mého kniha není ani o lásce, přátelství či romantice, jak napovídají chytlavé anotace českého vydání (i když tohle všechno obsahuje), ale je především o putování, hledání a morálce.

Janek
17.12.2016

Můj celkový dojem z téhle knížky je docela rozporuplný - i kvůli chybějícím uvozovkám v přímých řečech šlo o velmi náročnou četbu, ale ten závěr je skutečně velkolepý, dech beroucí. Z formálního hlediska jde o skvělý počin, samotný příběh se ovšem rozvíjí tak pomalu a nenápadně, až se dostává na druhou, třetí kolej... A o čem že to tedy je, dá-li se to vůbec vyprávět? McCarthy opět velmi silně - podobně jako v Cestě - zachycuje křehký vztah člověka ke krajině, k přírodě (ke koním). V tomto případě na rozdíl od Cesty není nejděsivější neúprosná (apokalyptická) síla přírody, ale síla odhalených i postupně odhalovaných destruujících i destruovaných mezilidských vztahů.

laepus
24.11.2016

Můj první McCarthy a musím se přiznat, že na dlouhou dobu rozhodně poslední. Tohle není můj cup of tea. Jazyk, téma, prostředí, postavy, děj... všechno mi přišlo strašně nesympatické. Ale knihy vždy dočítám, takže i touhle jsem se protrápil. Něco dobré, trochu smutné, občas mladická odvaha, sny o svobodě. Ale přišlo mi to zkrátka nějak málo na tak "provařeného" autora.

kocour_mikeš
21.10.2016

Dobře se četlo, až na španělštinu. Škoda, že nebyla kniha delší. Dávám 80%.

amysa
06.11.2015

Asi nejsem úplně ta správná cílová skupina pro tento žánr, nicméně musím přiznat, že se mi knížka líbila a rozhodně mi nabídla daleko víc, než jsem sama čekala ... Pomalu plynoucí děj mi naprosto vyhovoval a neměla jsem tušení o tom, že děj bude až tak gradovat... Doslova mi přilepil oči k písmenkům a napjatě jsem čekala, jak to dopadne... I ten závěr mě překvapil... Upřímně, já taková romantička a přirozená optimistka jsem ho čekala jiný, hezčí, lepší??? ...
Láká mě, že se dozvím víc v dalších dílech trilogie, tak se do zbývajících dvou dílů učitě někdy pustím, ale teď si od toho rychlokursu španělštiny přeci jen chviličku odpočinu a dočtu zbývající poklady na mém nočním stolku. Jen netuším, jestli se mi to vůbec podaří, protože tenhle příběh mi v hlavě stále doznívá... Rozhodně ho zkuste, myslím že John Grady se vám taky náležitě dostane pod kůži...

Ashurnibibi
31.08.2015

Aneb i cynik může napsat výbornou romanci.

Sense
28.06.2015

Jak již bylo řečeno, po formální stránce je kniha vynikající. Styl, jakým autor píše je velice působivý a svými strohými dialogy, které ještě zostřuje absence uvozovek, skutečně jaksi tluče na tu tvrdou slupku, kterou má každý kolem srdce. Z krásy některých přirovnání a popisů se mi chtělo brečet. Kniha je jako John Grady - trochu chladná, trochu tvrdá, nicméně plná vší té romantiky, která obestírá lásku ke svobodě, lásku k tomu vydat se na cestu a jít.
Po obsahové stránce, že je kniha o ničem? Ano, podobných příběhů bylo již vyprávěno stovky. Ale přijde mi, že obsah McCarthyho knih není tolik v příběhu, jaký píše, v jednotlivých dějových zvratech, ale v tom, co z nich vyzařuje. Za zdánlivě jednoduchým příběhem se snaží schovat obrovský hluboký balík úvah a všemožných dilemat, se kterým se nepotýká jen John Grady a další z postav, ale které projdou myslí každého z nás a vrací se, protože stále zůstávají nezodpovězeny. A tomuto balíku se tedy rozhodně schovat nedaří, protože tryská ven a útočí na všechny ty citlivé struny každého čtenáře.

Samozřejmě každý neumí chodit cestou, jakou McCarthy předkládá otevřené otázky každého jednotlivce. Ale komu tahle cesta sedne, ten může očekávat velice silný příběh.

Willandra
24.02.2015

Myslela jsem Blevinse. Já vím, že ho měli odkráglovat, ale ono tam vyznělo, jako by ho nechali přežít (kdosi tam řekne, že ten kluk není mrtvý, žel knihu už nemám doma) a přišlo mi to jako otevřené právě, zvlášť když se Grady vrací od seňority do USA s Blevinsovým koněm a zaslechne z rádia právě toho faráře Blevinse a jede za ním, tak jsem čekala, že se tam ještě o něm něco dozvím, že to byl jen takový tah. No tak škoda. Ale dík. :-)

magnolia
24.02.2015

Přečteno už dříve, potom jsem si ji i koupila, takže to byl asi zážitek v pravou chvíli přečtený. Ještě si ji někdy zopakuji. Kromě zajímavého příběhu a atmosféry, si vybavím, že tam bylo spousta vět ve španělštině a až po dočtení jsem přišla na jejich překlad na konci knihy, tak příště budu mít ze čtení o něco více :).

nakocka
22.02.2015

Blevinse mexikáni přece vodkráglovali, dyk je to tam popsaný :-) - strana 152, jestli je to ta knížka co vydalo Argo v roce 2008, ale možná myslíš Rawlinse, ten se vrátil zpátky do USA a Cole se vydal za seňoritou a to shledání je tam někde ke konci taky myslim.

Tahle knížka a vůbec celej McCarthy je pro mě zjevenim, bez zbytečnej keců rozdá karty a nechává to volně plout, nestrojený, upřimný a žádná podlejzavost komerční, to mam rád.

Willandra
19.02.2015

Asi bych napsala to samé, co většina komentujících: chvíli mi trvalo se zorientovat v přímé řeči, začátek mi přišel chaotický, pak jsem se ale začetla a příběh (nebo to, co představuje) mě osobně bavil. Teď jsem začala číst druhý díl a jsem rozpačitá – on nenavazuje na první. :-D Takže může mi někdo říct, co se stalo s Blevinsem? Nějak jsem to nepobrala. Čekala jsem na konci nebo v druhém díle epické shledání, no a to se nekonalo. :-D

Zedbernik
02.02.2015

Zpočátku mi chvilku trvalo než jsem se do knihy tzv. začetl. Celkově se mi knižka velmi líbila a co víc pohladila mě u srdce a to je to hlavní :-) .

marvan00
27.10.2014

Tenhle román svého času udělal z autora pro zasvěcené bestsellerovou hvězdu první velikosti. Pro mě srdcová záležitost, protože to byl zároveň první překlad autora do češtiny. V té době u nás naprostý propadák, v Levných knihách na Václaváku byl k mání ve výprodeji za směšných 20 kč. Podobně dopadl i druhý díl, Hranice, český čtenář se chytil až po filmovém zpracování Tahle země není pro starý. Pak se z McCarthyho stala až trapně módní záležitost. Formálně naprosto dokonalé, přímá řeč bez uvozovek pro mě v té době malé zjevení.

Serja
19.10.2014

Nemám rád koně, ani ty krásné, zato však mám rád tuhle výbornou knihu. Pan McCarthy je epesní vypravěč.

Ječmínek
04.03.2014

Co k tomu říct? U mě po všech stránkách průměrná kniha. Chvílemi jsem se nudil, chvílemi to bylo docela dobré. Začínám chápat, že McCarthy své postavy nevede tak, jak bych si já přál. Občas jejich jednání nerozumím.

blimba
16.08.2013

Co je pro mě ve filmu Leoneho Tenkrát na západě, je pro mě tato kniha v literatuře. Nemám na mysli obsah jako spíš formu a vytvořenou atmosféru.

polarni.kun
07.02.2013

Úžasná atmosféra. I když tam byly španělské rozhovory, nepokoušela jsem se je ani překládat, protože mi to nepřišlo důležité. Podle mého názoru to tam bylo pouze pro atmosféru. Těším se na další díl.

Xpackal
03.04.2012

Jsem naprosto fascinovaná McCarthyho stylem. Napsat tak málo slov a přitom dokonale postihnout atmosféru... obdivuhodná kniha.

Amnesiac
05.02.2012

Kniha nie je zlá, osobne som však čakal niečo viac-oproti Ceste a Tahle Zeme .... som pocítil sklamanie. Pokial chcete dobru literaturu zo žánru ,,na ceste" tak siahnite po iných.

asam
26.12.2011

Oddychové čtení, western jako vyšitý. Pěkně se čte.

Yarwen
08.11.2011

Po těžkopádném rozjezdu se kniha nejprve malinko vyšvihne nad průměr, aby nakonec čtenáře připoutala ke svým stránkám natolik, že se od nich těžko odtrhává, dávám tak nakonec 75%. Navíc napsáno bez sentimentality a s nenápadnými morálními otázkami, nad kterými se člověk zamyslí. Co autorovi vytknout, je nešvar uvádění přímé řeči bez uvozovek, kdy člověk mnohokrát neví, kdo mluví a jestli vůbec někdo mluví. Nakladatelství Argo zde sklízí ostudu, neboť dát překlady některých španělských vět na konec knihy, aby čtenář musel neustále vyhledávat přeložený ekvivalent, a ještě k tomu připojit chybné odkazy na čísla stránek je vskutku nešťastné.

kedalch
31.08.2011

Až při čtení jsem si uvědomil, že tento příběh znám. Z filmového propadáku "Krása divokých koní" s Matem Damonem a Penelope Cruz. Je s podivem, že ačkoliv se film dějem držel knihy celkem věrně, na rozdíl od úspěšné knihy propadl.... Těším se na druhý díl se jménem Hranice.

WEIL
02.07.2011

Po stránce formální je kniha brilantní.

Po stránce obsahové mě zklamala.

Metal Messiah
25.02.2011

Má třetí McCarthyovka mě už příliš nepřekvapila. Syrovostí a beznadějností po Cestě? Nelze. Brutalitou a údernou minimalističností po Dítěti božím? Nelze. Zklamání to přesto není. Poctivý, ale přesto vyjímečný western který není oddychovou četbou která propluje mezi řádky a po zavření knihy a založení do knihovny na ní bude sedat jen prach. Naopak. Ihned po dočtení začíná v hlavě zrát. Sládnout i kysnout zároveň.
Kniha stojí na silné postavě, Johnu Grady Coleovi, hrdinovy jenž je spíše záporný než kladný, přesto obdivuhodný. S takhle silnou postavou se u McCarthyho setkávám poprvé a dělám si naděje že i v Hranici mi bude někdo takový představen. Dle anotace na přebalu trilogie se ve třetím dílu spojí hlavní postavy předchozích dílů. Dozvíme se zda John Grady Cole našel své místo na světě? Moc bych mu to přál...